בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
שינויים טובים 
המדריך למתגרש: להפרד בטוב למען הילדים 
 
שינויים טובים |
 

פרידה בין בעל לאישה היא שינוי משפחתי לא קל המשפיע בעיקר על הילדים של בני הזוג? למרות הכעסים והמלחמות אפשר לעשות זאת נכון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

פרידה וגירושין הינם עניין נורמטיבי ושגרתי בתקופה זו ומידי פעם אנו נתקלים בזוג נוסף, שהחליט להפריד כוחות, מכיוון שלא הצליח לגשר על הפערים, שנפערו במערכת היחסים הזוגית שלהם, ממגוון רב של סיבות ושל מצבים. למשל, שינוי במצב כלכלי, התפתחות וצמיחה של אחד מבני הזוג, דברים שלא הפריעו פעם מפריעים היום, בגידה וכו'.

 

הפרידה נעשית מורכבת, קשה ובעיתית, כאשר לבני הזוג ישנם ילדים משותפים. הבחירה הגורלית להתגרש ולפרק את המשפחה הגרעינית, מצוייה ביידיהם של ההורים, כך שזו נעשית ללא התייעצות מוקדמת עם הילדים כמובן. ההורים הם אלו שנפרדים זה מזו, ושאינם רוצים להיות יחד. לעומת זאת ילדיהם זקוקים לזוג הורים מתפקד ואחראי, שינתן להם סדר, בטחון  ומוגנות בחייהם לפחות עד בגרותם ואף מעבר לכך. הליך זה מורכב ולא פשוט, וטומן בחובו אתגרים, קשיים והתמודדויות לכל חברי המשפחה. יחד עם זאת, כאשר ההורים לוקחים אחריות על התהליך מול ילדיהם, ומבצעים אותו בצורה עניינית ומושכלת, מידת הפגיעה בילדים יורדת בצורה משמעותית וניכרת.

 

לשם כך הכנו בעבורכם  את המדריך לזוג המתגרש: כיצד ניתן לשים את הסכסוך הזוגי בצד, ולבנות זוגיות הורית בריאה בעבור ילדיכם:

 

כיצד משפיעים הגירושים על הילדים בעתיד?

שירלי קליין, מטפלת משפחתית זוגית מוסמכת, מנהלת קליניקת מיזוג משפחתי, מסבירה כי, "הורים, שעוברים הליך של גירושין, צריכים להיות מודעים היטב לחשיבות ולמשמעות הרבה של המודלים הזוגיים וההוריים שלהם מול ילדיהם. הליך גירושין הרסני, אלים וכואב, שבו כל אחד מהורים מנסה לפגוע בהורה השני ואינו בוחל בשום אמצעים, יהווה עבור הילד מודל שלילי וקשה, שעימו יצטרך הילד להתמודד, במודע או שלא במודע, בבגרותו, כאשר ירצה להקים משפחה משלו.

 

לדוגמא: ילד שחווה גירושים קשים, עלול להימנע ממחויבות זוגית או ממצב של קונפליקט זוגי, שיזכיר לו את הזוגיות ההרסנית של הוריו. הורים שישכילו להיפרד בדרך טובה, יראו לילדיהם, שניתן לפתור קונפליקט מורכב בדרכי נועם, בהשתדלות הדדית, בגמישות, בתקשורת וללא מלחמה. ההורים אינם חייבים להיות חברים טובים, בכדי ליצר פרידה מוצלחת, שתלמד את הילד שיעור חשוב לחיים, ושתייצר שגרה חדשה לכולם".

 
 

לא לנהל מאבק על גב הילדים


 צילום: שאטרסטוק 
 

הליך הגירושין מערב שני גורמים מורכבים - רגשות וכסף, וכשאלו חוברים יחדיו קול ההגיון נעלם, ולעיתים קרובות נפתחות שתי חזיתות קרב קשות מנשוא של ההורים, כשהילדים נמצאים בטווח המערבולת הרגשית העצומה של הוריהם. על מנת להוציא את הילדים מהמעורבות הקשה הזו, ההורים צריכים לעלות את האחריות ההורית שלהם לרמת עדיפות ראשונה, ולהשקיע את כל המשאבים הדרושים לעשות זאת כולל התייעצות מקצועית או הדרכת הורים. חשוב לא לנהל את מאבק הגירושין על גבם של הילדים, כלומר יש ליצור לילדים מרחב סטרילי כמה שניתן, אין לערבם בעניינים הרשמיים של ההורים, אין להשתמש בהם כמתווכים או כשליחים של אחד מן הצדדים, אין לקלל או לקרוא בשמות גנאי כלפי אחד ההורים ואין להסיט את הילדים לרעה כלפי אחד ההורים.

 

חשוב להעביר לילד את המסר, שלמרות שהוריו בחרו להיפרד כבני זוג, הם בחרו בעבורו את האמא או את האבא הכי טובים שיש. יש לזכור, שככל שתשמרו על מערכת הורית בריאה, כך ילדיכם יוכלו להתקדם ולהתפתח בצורה תקינה בחייהם. בנוסף לכך, על ההורים ליצור מערכת תקשרות תקינה ועניינית, שכוללת נושאים ועדכונים הקשורים בילדים, כמו: ביה"ס או גן, מחלה, חוגים, ימי הולדת, חברים, מקרים מיוחדים ועוד. ההורים אינם צריכים להיות חברים או נחמדים באופן מיוחד זה לזה, כל שעליהם לעשות הינו לתקשר בצורה תקינה ומכבדת.

 

לספר על הפרידה לפני


 צילום: פוטוליה 
 

ישנם כמה עקרונות שהינם מאוד חשובים וקריטיים בעבור הילדים בכלל ובעבור ילדים החווים משבר גירושין בפרט, ועליהם יש לתת את הדעת: ידיעה מוקדמת על מה עומד להיות עכשיו, אחרי שההורים הודיעו להם על הפרידה, תמנע אי ודאות ופירושים שגויים אצל הילדים. לדוגמה: מתי אחד מההורים עוזב את הבית, איפה הילדים יהיו עכשיו, האם הם נשארים במסגרות החינוך, מתי יראו את אבא ומתי את אמא ועוד. יש להיות פתוחים וגלויי לב עם הילדים בכל מה שקשור לחייהם, ואם יש דבר מה שאינו ברור, יש לומר להם זאת עם חיזוק גדול, שהכל יהיה בסדר וברגע שתדעו תעדכנו אותם. בנוסף, הגירושין מזמנים למשפחה הערכות מחודשת של סדרי חיים ושל שגרה אחרת, ולכן יש לבנות לילדים שגרה ברורה וידועה מראש של הסדרי ראייה מוקדם ככול שניתן.

 

דבר זה יוצר ביטחון ומוגנות בחייהם. בנוסף, חשוב להקפיד שלכל ילד יהיה המקום האישי והפרטי שלו בבית הוריו, ובו יהיו חפציו האישיים, שיתנו לו תחושה של שייכות ושל מקום. המסר שצריך לעבור ע"י ההורה לילד הינו, שאתה בעל ערך וחשיבות בעיני, ולכןן חשוב לי לתת לך מרחב ומקום מחייה יחודי בעבורך, שיחזקו את תחושת השייכות והביטחון שלך. 

 

מעורבות במסגרת החינוכית


 צילום: shutterstock 
 

נקודה נוספת לא פחות חשובה הינה המעורבות של ההורים במסגרת החינוכית של ילדם. האחריות ההורית ליצירת קשר רציף וקבוע עם המסגרת החינוכית הנה של שני ההורים יחד, ואין להטילה על הורה אחד בלבד. ההורים הגרושים חיים בשני בתים נפרדים, "הבית של אמא" ו"הבית של אבא", וכך צריך להיות הקשר עם מערכת החינוך. מכיוון שמערכת החינוך, שבה מצוי הילד, כמו: גן, ביה"ס או צהרון, מהווים חלק נכבד ומשמעותי בחייו של הילד, ההורה שמתעניין ושפעיל בחייו של ילדו בכל ההיבטים מעביר לו מסר חשוב , שבו הוא אומר: אתה חשוב לי, אני פה בשבילך, אני מתעניין בחייך ובמעשיך ואני אוהב אותך - אתה בני. חוסר התעניינות עלול להוביל לפירושים שגויים , לפגיעה רגשית של הילד, לבעיות התנהגות ולמצבי סיכון, שימשכו תשומת לב שלילית. מומלץ להורה לבקש מן הצוות החינוכי לעדכנו באופן קבוע באספות ובימי הורים, בטיולים, בסיורים, בפעילויות בביה"ס, בשיחות עם הצוות ועוד, כך יוכל ההורה לעזור, לכוון, לתמוך, לעודד את הילד ולחזק את דימויו העצמי.

 

גורם נוסף שמשמעותי בתהליך הגירושין הינו בני זוג חדשים להורים, כלומר זוגיות פרק ב'. בהכנסת בני זוג חדשים לחיי הילדים והמשפחה הגרעינית חשוב שההורים יקחו בחשבון את הבשלות הרגשית והמנטלית של ילדיהם בנושא זה. זאת אומרת, שהליך זה צריך להיות שקול, איטי ומאוד מתחשב בצרכי הילד. ההורה יכול לנהל זוגיות זו ללא מעורבות הילדים, עד שירגיש שהקשר איכותי דיו, כדי להפגישו עם ילדיו. חשוב לא להפגיש את הילדים עם בני זוג זמניים, כדי לא לבלבלם ולא ליצור משקעים רגשיים מיותרים.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by