בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
שומרים על יערות קק"ל 
בלי סלולרי ומסכים: חופשה אקטיבית עם הילדים 
 
שומרים על יערות קק"ל |
 

מעקב אחר קן נמלים, הכנה משותפת של פיצה או משחקים של פעם - מייצרים הזדמנות נהדרת להתקרב אל הילדים, לשפר את המיומנויות והכשרונות שלהם, ולהשאיר בלבם חוויה נצחית של בילוי משותף עם אמא או אבא. לרגל חופשת הסוכות קיבצנו רעיונות פרקטיים לבילוי זמן איכות אמיתי עם הצאצאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

חלק ניכר מזמן האיכות המשותף שלנו עם הילדים מבוסס על רביצה ובהייה משותפת במסך קטן, גדול, בינוני, כזה שנכנס לכיס או תלוי על כל הקיר. לעיתים אנחנו מגוונים את חוויית הבהייה בארוחה מהירה משותפת. במקום שנבלה בצורה אקטיבית עם הילדים, ניזום, ניצור, נדבר, נצחק ונאפשר להם להתנסות תוך כדי אריגת החוויות המשותפות שלנו עימם, הפכנו לצרכני פנאי פאסיביים.

 

בשנים האחרונות, תוך כדי עבודת המחקר והאיסוף סביב ספר השנה שלי והראיונות עם הורים, גננות ומורים, התחדדו אצלנו המסקנות בנוגע לאופן, שבו אנחנו מבלים את שעות הפנאי עם הילדים. אחת המסקנות שלנו היא, בלי ספק, שחופשה היא הזדמנות מצוינת לבדוק גבולות ולשנות הרגלים גם בכל הנוגע לשעות הפנאי.

 

פעילות משותפת בחופשה, גם אם מקדישים לה רק שעה או שעתיים מדי יום, יכולה לחזק ולפתח היבטים התפתחותיים כה רבים אצל הילד: לשפר את המוטוריקה העדינה (באמצעות פעילויות יצירה), להרחיב את אוצר המילים (ביצירת סיפורים, קריאת סיפורים, משחקי מילים, או סתם שיחה), להבטיח התמצאות במרחב, ועוד.

 

הנה כמה מהרעיונות שאספנו, כולם פשוטים, זמינים, ואינם כרוכים בהוצאה כספית. מה שכן - כולם דורשים נוכחות אקטיבית וקשובה של ההורה.

 

אל תנסו לקטוף את הירח


 צילום: fotolia 
 

בילוי משותף ומשכיל לא חייב לעלות כסף ולא אמור להיות כרוך במאמץ מיוחד. ילדים מזהים כאטרקציות גם פעילויות שבעיני מבוגרים נתפסות כמטלות. למשל, שטיפה של האוטו (במו ידינו או כשהם לצדנו, בתוך האוטו, במכון השטיפה), צביעת קיר בחדר, שתילת אדנית, ואפילו סתם סיבוב ל"סידורים".

 

ביקור בבנק, למשל, הוא הזדמנות להסביר לילד מונחים בסיסיים בחשיבה כלכלית, בהתאם ליכולת ההבנה שלו: מה זה כסף מזומן, איך פועל כרטיס אשראי או כספומט, מדוע חשוב לחסוך, ועוד.

 

ביקור משותף בסופרמרקט יכול להפוך לבילוי מועיל, החל בהכנה המשותפת של רשימת הקניות, ועד להסברים על צרכנות נבונה במהלך הקנייה: מדוע חשוב לקרוא מידע על תוויות המוצרים, לשם מה כדאי להשוות מחירים, איך לא להתפתות למבצעים ליד הקופות, ולמה אמא ואבא תמיד מרשים "רק ממתק אחד".

 

אבל כדי להפיק הנאה הדדית מביצוע ה"מטלה הנבחרת" ,חשוב להשאיר במהלכה את הטלפונים הרחק מטווח השמיעה. ה"טריק" הפשוט הזה יאפשר לכם פשוט להיות שם עם הילד ולמענו, קשובים ונהנים ביחד אתו גם מהדברים הפשוטים, ונכונים לענות בסבלנות על השאלות ולא אחת גם להתמוגג מהן.

 
 

אבא יש רק אחד


 צילום: shutterstock 
 

והוא ישמח לבלות עם הילד/ה בפעילות אקטיבית משותפת ומתוכננת. בעיקר אם הוא לא ירגיש שתוך כדי כך מישהו (למשל אמא) מנהל אותו.

 

זמן האיכות המשותף של אבא והילד/ה יכול להתקיים במטבח - בהכנת תבשיל האהוב על שניהם, או בהכנת מתכון כלשהו.

 

סיימתם להכין ביחד ארוחה? גם הכנסת הכלים למדיח, לצד הסבר פשוט וסבלני איך להניח אותם בזהירות וביעילות ואיך להפעיל את המדיח - יכולה להיות שעת בילוי איכותי. הוא לבטח איכותי יותר מאשר עוד ביקור בגן המשחקים, שבמהלכו אבא משוחח בטלפון והילד ממתין על הנדנדה בקוצר רוח שהשיחה תסתיים.

 

גם סבתא היתה ילדה

לא מעט סבתות וסבים, משקיעים לא מעט כסף ברכישת ספרים ומשחקים חדשים "כדי שיהיה לנכדים מה לעשות", כשהם לביקור וכדי "שלא ישבו כל היום מול הטלוויזיה".

 

הילדים יבלו בחופשה אצל הסבים? אפשר וכדאי להציע להם להקדיש חלק מהביקור למשחק קלאסי, "כמו פעם", כזה שגם סבא וסבתא נהנו לשחק בו בילדותם. למשל: חמש אבנים, דמקה, שח, רמיקוב, או אפילו משחק קלפים מוכר ואהוב כמו "מלחמה".

 

לחילופין, אפשר לבקש מהסבים ללמד את הילדים מיומנויות ואמנויות: לרקום, לסרוג, לתפור, לתקוע מסמר, לשלוף מסמר, להכין "קשר צופי" או "קשר מוט", לבנות "טיארה" או לקפל אוריגמי. תתפלאו לגלות עד כמה הפעילויות המסורתיות והעתיקות האלו סוחפות אותם.

 

דברו אליהם


 צילום: shutterstock 
 

כל בילוי אקטיבי משותף יוצר מרחב לשיחה, שבמהלכה גם ילד סגור ירגיש נוח יותר להיפתח ולשתף אתכם בתחושות, באירועים ובמחשבות שלו.

 

זו בדיוק הסיטואציה המתאימה להעלות נושא שחשוב גם לכם לשוחח עליו עם הילד, לעודד אותו בתחומים שבהם אתם מצפים ממנו לעשות יותר, כמו הקפדה על שעות השינה, נכונות לאכול מגוון גדול יותר של ירקות, או יחס נעים יותר כלפי אחותו הקטנה. זה "הזמן הנכון" להורה להעלות כל בקשה שבדרך כלל מעוררת בילד התנגדות ובדרך כלל יש לשאלות ולדיונים שנעשים תוך כדי פעילות משותפת אפקט מעשי חיובי מאוד.

 

ילדים נהנים ליצור


 צילום: מתוך ספר השנה שלי 
 

בין אם בניתם סוכה לחג הסוכות, הוזמנתם להתארח, או התכוונתם לקשט ברוח החג את חדר הילדים - יש לכם סיבה נהדרת ליצור קישוטים חדשים עם הילדים. ולא, אין צורך בהכנות מיוחדות ובקניות.

 

אם יש לכם מספריים, כמה מגזינים ישנים או דפים צבעוניים ומהדק - אין סיבה שלא תיגשו מייד למלאכה. אתם יכולים ליצור "וילון" לדלת מ"חרוזי מהדקים", קולאז'ים מעניינים מגזירי מגזינים, מסגרות לתמונות העשויות מפרחים או אלמנטים קבועים הגזורים מירחונים, וכדומה.

 

יש חיים גם בלי מסכים


 צילום: פוטוליה (אילוסטרציה) 
 

מכל מקום שבו אתם גרים - גם אם זה במגדל במרכז העיר - תוכלו להגיע בהליכה קצרה אל פיסה קטנה של טבע, להתבונן ולתחקר: קן של נמלים יכול לספק הרבה מאוד עניין לילד סקרן, בעיקר אם תפזרו סביבו כמה פירורי אוכל, שהנמלים יתפתו לאסוף. כדאי מאוד להצטייד בזכוכית מגדלת וכמובן, בכובע להגנה מפני השמש בימים חמים.

 

כשתחזרו הביתה, תוכלו להמשיך את הבילוי בקריאה משותפת של "משל הנמלה והצרצר", או עובדות מעניינות על עולם הנמלים.

 

מה עוד ראיתם בשדה או בגינה הקרובה? סימני סתיו? חצב? נחליאלי? עץ בשלכת? הרגשתם את הרוח הקלילה מנשבת? עדי גונן, מורה ליוגה, ממליצה לנסות לחקות את כל מה שראיתם בטבע בעזרת הגוף.

 

למשל, לשבת בשקט, לעצום עיניים, לנשוף ולשאוף עמוק, כחיקוי של רוח הסתיו או לעמוד על קצות אצבעות הרגליים זקופים מאוד כמו חצב, ולהרים ידיים מעלה. אפשר גם לנסות (בזהירות) תנוחה דומה בעמידת ראש, או בעמידת נר.

 

הסברתם לילד את הרעיון? יופי. עכשיו תנו לו לבצע אותו כפי שהוא מבין אותו ובהתאם ליכולתו.

 

לפני שתחזרו הביתה תוכלו לאסוף כמה עלים שנשרו ליצירת תבליט עלי שלכת.

 

ילדים אוהבים מסגרת


 צילום: Getty Images 
 

ספונטניות היא אידיאולוגיה נורא נחמדה, אבל לחלוטין לא פשוטה ליישום, וסופה להסתיים כמעט תמיד בהשתרעות אל מול מסך כלשהו (טלוויזיה, מחשב, אייפד, אייפון) בליווי של קריאות תכופות "משעמם לי!".

 

לפיכך, אם כבר פיניתם את אחר הצהריים לבילוי עם הילד, השקיעו כמה דקות של מחשבה ותכנון מראש באשר למה שתעשו ביחד, כדי שיהיו בידיכם החומרים או המרכיבים הדרושים. עשו זאת תוך שיתוף הילד בתוכניות ובתכנונים: "קודם נלך לספרייה העירונית ונבחר ספר לקריאה בערב, אחר כך נעבור במכולת ונקנה מצרכים כדי להכין פיצה בבית ביחד. כשנגיע הביתה נפתיע את אמא בארוחת ערב מוכנה".

 

* * * לאה קנטור-מטרסו היא היוצרת והמחברת של "ספר השנה שלי", יומן פעילויות ייחודי ואישי לכל ילד בהוצאת "כלטקסט".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by