בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
חם שם בפנים: מכינים את הבית לחורף 
 
 שטיחים מחממים לבית    צילום: יחצ רשת כרמל שטיחים    
עולם הבית |
 

העונה הקרה שבפתח הגורמת לרבים מאיתנו לבלות הרבה יותר בין כותלי הבית ופחות ברחובות היא הזדמנות מצוינת לעצב לעצמנו מקום חמים ומזמין. רגע לפני קבלו מספר רעיונות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

החורף שבפתח שמביא רבים מאיתנו לבלות הרבה יותר בין כותלי הבית ופחות  ברחובות שטופי הגשם תחת שמיים מעוננים וקודרים, הוא הזדמנות מצוינת לעצב לעצמנו בית חמים ומזמין, כזה ש"קורא" לנו לבלות בחיק המשפחה ובעצם "להרגיש בבית". רגע לפני, קבלו מספר רעיונות ודרכים מפי מומחים לעשות זאת;

 

כתום מעורר עליזות  ומשדר חמימות בעוד שאפור ריחוק וקרירות, קווים מעוגלים יוצרים חלל מזמין לעומת ישרים וזוויתיים המשווים לו מראה "מעונב" לעיתים מנוכר ושילוב של עץ וטקסטיל תורמים לתחושת המשפחתיות. כאשר מדברים על עיצוב הבית בכלל ועיצוב חמים בפרט,  קשה שלא להתייחס להשפעה המובהקת שיש לצבעים, לחומרים ולצורות ביצירת האווירה בחלל המשפיעה על  התחושות והרגשות של הנמצאים בו.

 

 
חום כפרי במאבח
 חום כפרי במאבח   צילום: יחצ מטבחי סמגל 
 

גם הקיר מחליף למלתחה החמה

לדברי שרית קרייתי גולדשטיין מגולדשטיין גלרי טפט, "ההתייחסות לקירות החדר כתוחמים במובן הרחב של המילה וככאלו שקובעים באופן מוחלט את גבולות החדר, בעיקר מבחינת התחושה, שונתה. יותר ויותר אנשים מודעים לכוחם ביצירת אווירה של הגוונים הנבחרים לעיצוב הקיר כאשר קירות מחופים בטפט בקלות יכולים ליצור את האווירה הרצויה. 

 

לאלו מאיתנו המעוניינים ליצור בחלל הביתי תחושת  חמימות, ביתיות ומשפחתיות, מומלץ להשתמש בטפטים על טהרת הצבעים החמים כדוגמת, חום, אדום, צהוב וכתום על גווניהם השונים. על מנת לא לחצות את הגבול הדק שבין עיצוב חמים שנעים לעין ויוצר תחושת נוחות בחלל לבין עיצוב אובר דרמטי המשווה לחלל מראה עמוס, ניתן לשלב את הגוונים הללו בצורה חכמה ומעודנת דרך בחירת קיר מרכזי אחד בחדר השינה או בסלון או לחילופין לבחור בטפט שהגוון הדומיננטי בו הוא הלבן הניטראלי שזוכה לנגיעות הצבעים החמים".

 

גם לטקסטורת ומרקם הטפט השפעה ביצירת האווירה ושבאופן כללי, טקסטורות והדפסים  צפופים ומרקם מחוספס, נחשבים לאלמנטים חמים יותר.

 

 
טפט בגווני חום וזהב
 טפט בגווני חום וזהב   צילום: יחצ גולדשטיין גלרי טפט 
 
 

העיצוב נמצא בפרטים הקטנים

אומנם תחושת החמימות של "להרגיש בבית" היא מאוד אינדיבידואלית, כזו שמשתנה מאחד לאחד, אך יחד עם זאת, ישנן מספר דרכים פשוטות שבאמצעותן קרוב לוודאי שרבים מאיתנו בכל זאת  ירגישו כך.  לדברי אדריכלית הפנים איריס שמיר, " די באבזור נכון  ופשוט של החדרים  השונים בחלל הבית בכדיי להעצים את תחושת המשפחתיות והביחד ולמעשה לגרום לנו להרגיש שאנחנו נמצאים  בחלל הפרטי שלנו, בבית".

 

" כך למשל, בשילוב מראה גדולה בחללים הציבוריים בבית, בהם לרוב אנחנו מארחים כמו בסלון ובחלל פינת האוכל יש אלמנט  מקרב, כזה שיוצר אינטראקציה בין הנמצאים בחלל משום שלא תמיד כולם נמצאים בזווית  העין זה של זה. לכן, מומלץ לשלב מראה מלבנית גדולה בקיר שעליו נשענים הספה או  שולחן האוכל. בנוסף,  אבזור חלל הסלון בספה פינתית יוצרת קרבה גדולה יותר בין היושבים עליה ביחס למערכת הישיבה המסורתית הכוללת ספת תלת, דו וכורסא, ולכן בכדיי ליצור תחושה אינטימית יותר, היא זו שעדיפה".

 

גם לשילובם של פריטים אישיים יש כוח ביצירת תחושת חמימות. הנחת  תמונות משפחתיות ממסוגרות על מזנון הסלון או  יצירת פינה דקורטיבית להצגת כל מיני מזכרות קטנות, שאספנו בטיולים ובנופשים בחו"ל לאורך השנים, הן מקצתם של הדרכים.

 

 

 

פריטי נוי

דרך נוספת לסגל לחלל הבית מראה חמים ומזמין, כזה שיעורר את החשק להישאר בין כתליו, היא באמצעות פריטי נוי וריהוט שונים ותשומת לב למספר פינות בחלל הבית והפיכתן למוקד עניין פונקציונאלי ועיצובי, הוסיפו בחלל הסלון כריות נוי, שטיח הדומים ופופים ועצבו מחדש את פינת הקריאה. את חדר השינה שדרגו באמצעות ריפוד חדש לכורסא ואהיל או גוף תאורה עומד ואת פינת האוכל תוכלו לשדרג באמצעות ריפוד מחדש של הכיסאות ופרישת מפה רקומה.

 
אווירה חמה
 אווירה חמה   צילום: יחצ הרדור ארונות 
 

מימד התאורה

לתאורה, מלבד לתפקיד הפונקציונאלי, תפקיד ביצירת אווירה, כאשר לשילוב נכון של מספר גופי תאורה כמו גם לבחירת סוג האור המופץ מהם השפעה ניכרת.

 

אור באופן טבעי יוצר אווירה חמה וביתית, יחד עם זאת כמות האור, אופן הפיזור ואף הגוון שלו שעשויים להשתנות מחלל לחלל, יוצרים אווירה ותחושות אחרות. באופן כללי, על מנת להשיג אפקט חמים רצוי להשתמש בנורות חסכוניות שמפיצות אור צהוב או בנורות לד צבעוניות. נורות הלד מגיעות בשלל צורות ומאפשרות גמישות רבה בעיצוב ושימוש דקורטיבי ליצירת תאורת אווירה. אפשרות נוספת ליצירת תחושת ביתיות  היא להעביר את קרני האור המופקות מהנורה דרך אהילי בד וזכוכית. שיטה זו מעניקה לנו אפשרויות משחק רבות עם גווני האור דרך בחירה באהילים צבעוניים אשר מלבד להוספת צבע בחלל, ירככו את קרני האור וישרו אווירה ביתית בחלל המואר.

 

 
גאומטריה מוארת
 גאומטריה מוארת   צילום: יחצ קמחי תאורה 
 

טובלים באמבט חם

אחד מהחללים במרחב הביתי שחשוב במיוחד, שיהיה נעים לשהייה ושתהיה בו אווירה מזמינה ונינוחה הוא חדר האמבט שהפך בשנים האחרונות למקום מפלט שלוקחים בו פסק זמן משגרת היום הלחוצה. אריחי אבן טבעית או אריחי גרניט פורצלן המדמים חומרים טבעיים כמו עץ או אבן בגוונים חמים של חום, זהב, בורדו או צבעי האדמה בקלות עשויים לשוות לחלל האמבט מראה מזמין וחם. בנוסף,  על מנת להכניס מימד של חמימות לא רק באופן מנטלי, אלא פרקטי ופונקציונאלי, מומלץ לשלב פריטים שבכוחם לשדרג את חווית הרחצה כדוגמת, מערכות רחצה מפנקות המעניקות הידרו-מסאג' ואמבטיית פרי סטנדינג משולבת תאורת לד ומפיץ ריח ארומאטי.    

 

 
אמבטיה אקרילית, ניקוי בעזרת חומרים מבוססי סבון ומטלית רכה,
 אמבטיה אקרילית, ניקוי בעזרת חומרים מבוססי סבון ומטלית רכה,   צילום: HeziBank, יחצ 
 

שפע של עץ

בדיוק כפי שבעולם הצבע ישנה חלוקה בין צבעים חמים וקרים, כך גם בעולם החומר המגוון והכמעט אינסופי, שבו ניתן להבדיל בין הממלאים אותו בפרמטרים של חום וקור.

 

בעוד שהמתכת והבטון נחשבים לחומרים קרים, לא רק בשל צבעם האפור שמשדר איפוק, ניטרליות ומלנכוליות אלא גם בשל מרקמם, העץ, נחשב  לחומר חם ושילובו בחלל בקלות יכול ליצור אווירה ביתית וחמה.

 

לא במקרה, שומר  העץ על סוג של מונופול בכל הקשור לריהוט חדרי הבית השונים", מסבירה שמיר, " יתרה מכך, בשנתיים האחרונות בולטת במיוחד מגמת החזרה לטבע, ורבים מעוניינים לשמור על גווניו הטבעיים יותר, החומים.

 
חלל אירוח עם אלמנטים מעץ
 חלל אירוח עם אלמנטים מעץ   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

קווים עגולים על פני ישרים

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, מגלים כי גם לצורניות ולקווי המתאר המופיעים בחלל הביתי דרך הרהיטים והאביזרים השונים בו השפעה ביצירת האווירה ובתחושות שהיא מעוררת. כך למשל, ייתכן שבשל היותו של המעגל אחד מצורות היסוד הקיימות בטבע, חלל המאובזר ברהיטים בעלי קווים מעוגלים נתפס כחלל מזמין יותר שנעים לשהות בו ביחס לחלל עם רהיטים בעלי קווים ישרים וזוויתיים.

 

"באופן כללי, אבזור פינת האוכל בשולחן עגול, באופן טבעי עשוי ליצור סביבה "חמה" יותר, אינטימית ומשפחתית, משום ששולחן עגול משרה תחושת שוויוניות בין הסועדים, קשר עין ואינטראקציה טובים יותר", מסכמת שמיר.

 
עיצוב חלל חמים תוך שימוש בעץ, תאורה וחלונות צרים
 עיצוב חלל חמים תוך שימוש בעץ, תאורה וחלונות צרים   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by