בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
שייך למדור 
גימיק או הברקה? מכנסיים למניעת אונס 
 
 בלתי ניתן להסרה. הפריט שיגן עלייך בשעת אונס?    צילום: צילום מסך - .indiegogo.com    
שייך למדור |
 

פיתוח ישראלי חדש מציג דרך אופנתית שכל אישה יכולה לאמץ כדי להגן על עצמה מפני אנסים - מכנסיים הדוקים שלא יורדים. כל הפרטים בפנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אם חשבתן שכל מה שאתן יכולות לקחת להגן על עצמכן כשאתן יוצאות לרחוב זה גז מדמיע או ספריי פלפל, אז כדאי שתכירו את המגן האופנתי החדש שלכן: מכנסיים נגד אונס. מדובר ביוזמה חדשה של חברה ישראלית-אמריקאית (באמצעות אתר אינדיגו שמציג יוזמות ופטנטים במטרה לגייס להם מימון) שפיתחה פריטי לבוש שאף גורם זר מלבד הלובשת לא יוכל להסיר, לקרוע או לחתוך אותם מגופה.

 

היזמים החליטו ללכת על פיתוח מוצר שיענה על מצבי מצוקה של בנות, מפני שלדעתם כל האפשרויות שעומדות בפני נשים היום לא נותנים מענה ואינם יעילים מספיק במקרים שונים של תקיפה. למשל: אימון של אומניות לחימה או שימוש בספריי פלפל או גז מדמיע לא שימושיים, אלא אם הנתקפת מיומנת מאוד ערנית ונועזת. במקרים רבים, הם טוענים, המוצרים האלו יכולים להזיק יותר אם הם נחטפים מידיה והתוקף משתמש בהם נגדה.

 

 
יותר יעיל מקונג פו?
 יותר יעיל מקונג פו?   צילום: צילום מסך - .indiegogo.com 
 
 

על פי מחקרים ונתונים סטטיסטיים התנגדות לתקיפה, כוחנית או אחרת, מגבירה את הסיכוי למנוע או להשלים את האונס, ואת הפגיעה הפיזית בקורבן. לכן המסקנה, על פי החברה המייצרת, היא שפריט לבוש שיוצר מחסום יעיל יאפשר לנשים להתנגד באופן פסיבי כתוספת או כעזרה לכל דרך התנגדות אחרת.

 

בשלב זה המטרה שלהם היא להציע מגוון של פריטים לבישים לסיטואציות שונות כמו: תחתונים, מכנסי ריצה ומכנסיים לטיולים. האתגר שעומד בפניהם הוא לתכנן אותם כך שעל אף היותם עמידים ומסוגלים לסכל תקיפה ביעילות יהיו נוחים ונעימים. כמו כן הבגדים חייבים להיות בלתי ניתנים להסרה גם בהתגנבות, כלומר, כאשר הקורבן לא יכול להתנגד, מסומם, שתוי או במצב שינה.

 

אתגר נוסף שהציבו לעצמם הוא האסטטיקה. המטרה שהבגדים יראו אופנתיים ולא יבלטו מתחת לבגדים צמודים ועדינים. מכיוון שלא נימצא חומר העונה על הדרישות הללו שמו היזמים דגש על חיזוק אלמנטים ספציפיים של הבגדים באמצעות מבנה בסיסי וחדשני המאפשר להם להשאר רכים וארגונומים. המותניים, הירכיים ופנלים מרכזיים מוגנים בעזרת עיצובים מיוחדים, וחגורה עמידה. הגישה היא שברגע שהיקף המותניים מאובטח בעזרת פטנט הנעילה שלהם אי אפשר יהיה להסיר את הבגד- בהנחה שהקף המותניים של נשים קטן מזה של אזור האגן.

 

היזמים הציבו יעד של 50 אלף דולר, שיהוו אור ירוק להוצאת הפרויקט לפועל. אם הגיוס יצליח, ישווקו המכנסיים המיוחדים בישראל כבר בקיץ 2014.

 

 

 
הבגדים יגנו עלייך?
 הבגדים יגנו עלייך?   צילום: צילום מסך - .indiegogo.com 
 

אנחנו צריכות להגן על עצמנו? לא נראה לי

מור קומפני לא ממהרת להתלהב מהפטנט החדש:


היזמים המוכשרים כנראה לא טועים בהנחות היסוד שלהם והסטטיסטיקה כמובן לא משקרת. אבל פיתוח המוצר התמים הנ"ל, שנועד לשם הגנה עצמית, נשען על תפיסת עולם שמרנית ושגויה מיסודה.

 

תפיסת העולם הזו נעוצה בהפלת האחריות למקרי תקיפה מינית, שוב, על הקורבן, ליתר דיוק, על נשים.

ראשית, מדובר בפיתוח שלא מתייחס לאספקטים השונים בהם יכולה להתבצע תקיפה מינית: גם נגיעה אסורה, אילוץ למין אוראלי ושימוש באלימות פיזית ללא חדירה הינן פעולות פולשניות, אסורות וחמורות כלפי נשים. דבר לא יוכל להציל אישה שהותקפה בכל אחת מהדרכים האיומות הללו, שהינן חמורות לא פחות מחדירה בכפייה.

 

מעבר לכך, מדובר בפטנט שיש ללבוש אותו מתחת לבגדים על מנת להגיע להגנה מירבית. כ-80% ממקרי האונס בישראל לא מתבצעים על ידי תוקף אנונימי. זה יכול להיות השכן, הקולגה, הדייט האלכוהולי שנגמר באופן הזה או אפילו קרוב משפחה. האם לכל אינטרקציה חברתית עם גבר, אמורה אישה להגיע מצוידת באמצעים הלא נוחים הללו? אולי פשוט נתחיל להסתובב כולנו עם שכפ"צ 24 שעות ביממה? דרך בטוחה וככל הנראה זולה הרבה יותר. ממילא אנחנו נדרשות תמיד להראות נפלא, לכלוא את גופנו בחזיות לוחצות, לצעוד בעקבים אימתניים ולא נוחים. מה מכנסיים לוחצות מתחת לבגדים, שוודאי ישתלבו נפלא עם האקלים הישראלי ההו-כה נוח, כבר ישנו?

 

מה יקרה אם חלילה, פעם אחת לא תוטל האשמה והאחריות על נשים? מדוע המשאבים מגויסים לפיתוח פטנטים שונים ומשונים בהן צריכות נשים להצטייד? העניין הזה מסיט את האחריות מהתוקף ומפנה אותו ישירות אל הקורבן.

 

היה ואישה אכן צועדת ברחוב ומותקפת על ידי אדם זר. הוכח כבר בעבר שהתנגדות יתר מגבירה את האלימות אצל התוקף. אי הצלחתו של התוקף להסיר את המכנסיים מגופה של הקורבן עלולה להסתיים בזעם שיגביר את האלימות ויוביל למוות.

 

אם בוחנים את העניין מהאספקט המשפטי הופך הדבר לחמור אף יותר. בשנת 2010 זוכה ניקולס גונזלס בן ה-26, מאשמת אונס בסידני, אוסטרליה, בגלל שהקורבן לבשה מכנסי סקיני ג'ינס. כן, גבירותיי ורבותיי, בית המשפט קבע כי לא ייתכן שהבחורה נאנסה כשהיא לובשת, רחמנא לצלן, מכנסיים צמודים שהתוקף ודאי לא יכול היה להסיר מעליה.

 

 אם נחזור לדיון במכנסי ההגנה, מדובר בפטנט שיטיל את אמינות הקורבן בספק. ממש כשם שישנם הטוענים כי לבוש חשוף או שיטוט אקראי בלילה מהווה גורם אשמה אצל הקורבן, גם מכנסי ההגנה עלולים להוביל לכך שהטענה הבאה שתשמע כאן בעתיד תהיה: "לא לבשת מכנסי הגנה כשנפגשת איתו. מה חשבת לעצמך? זו אשמתך".

 

מעל לכל מרחפת הבעיה הקשה ביותר: במקום להשקיע בהחמרת הענישה, באבטחה, בחינוך- מוטב לדעתם של היזמים לעסוק בזוטות בדבר מכנסי הגנה כאלו או אחרים. יש לי חדשות בשבילכם: עוד לא הומצא ולא יומצא הפטנט שימנע אונס, כל עוד מתהלכים בעולמנו אנשים החשים כי יש ביכולתם לכפות את עצמם על אדם אחר. כל עוד ישנם אנשים שבטוחים שמחשוף נדיב או שפתון חושני הם הזמנה למין ושלילת זכויות.

 

לא קיים זוג המכנסיים, לא בפועל ולא בתכנון,  שיסייע לאישה שנופלת קורבן לתקיפה או איומים תחת נשק. אני יודעת את זה, כי הייתי שם. כי למרות שלבשתי מעיל סגור, ולמרות שהיו אלה שעות היום,  ולמרות שקיבלתי מהוריי את החינוך הטוב והישר ביותר (עוד טענה מגוחכת שמופנית לעיתים כלפי הקורבנות) ולמרות שהייתי, לעזאזל, רק בת 12, עדיין הצליחו לתקוף אותי. הפתרון נמצא בחינוך, הוא נמצא בתפיסה, הוא נמצא בשינוי גישה שראוי שתהיה רווחת כבר, בישראל של 2013.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by