בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
הבוקר שאחרי הסקס 
הסודות מאחורי הגלולה של היום שאחרי 
 
 לקחת או לא לקחת? תלוי מה עשיתם אתמול בלילה    צילום: fortolia    
הבוקר שאחרי הסקס |
 

אם נסחפתם וקיימתם יחסים בלתי מוגנים, אתם בוודאי "בונים" על גלולת היום שאחרי. במיוחד עבורכם, גילינו את כל מה שצריך לדעת עליה וגם ניפצנו כמה מיתוסים בדרך. כנסו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

חלק גדול מההנאה שביחסי מין זה הספונטניות, ולפעמים, מה לעשות, פשוט נסחפים ולא נזהרים. כשזה קורה, אם קיים החשש להריון לא מתוכנן, אתן עדיין יכולות למנוע אותו מיד לאחר קיום יחסי המין. קיימים היום בשוק הישראלי פתרונות ייעודיים ליום המחרת ("נורלבו", "פוסטינור" ו"אלה") המשמשים מיליוני נשים גם ברחבי העולם בעשר השנים האחרונות.

 

נשים משתמשות בגלולת הקסם אך עדיין קיימות שאלות על השפעות שלה, היעילות ומה היא בכלל עושה. "חשוב לדעת כי בשונה מהתפיסה הרווחת", מסביר ד"ר ישעיה אריה, מזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית, ויועץ רפואי ל"כצט", "הגלולה ליום המחרת אינה מבצעת הפלה מלאכותית אלא מונעת את הביוץ לפני שהוא התרחש. הגלולה מכילה מרכיב סינתטי הדומה בפעולתו להורמון הפרוגסטרון, המופרש באופן טבעי בגוף האישה לאחר הביוץ ובכך מונעת או דוחה את הביוץ האמיתי ולא מאפשרת לזרע הגברי להיקלט ברחם".

 

 

 

 
נסחפתם? כנראה שזה לא ממש נורא
 נסחפתם? כנראה שזה לא ממש נורא   צילום: fortolia 
 

נכון או לא נכון?

 

ניתן לקחת את הגלולה ליום המחרת רק בבוקר של יום מחרת לאחר קיום יחסים לא מוגנים

למרות שגלולות למצבים דחופים נקראות עד היום בשם "גלולות לבוקר אחרי", הרי שהשם נועד רק להצביע על החשיבות של נטילה מיידית של התרופה. זאת מאחר שכל עיכוב בנטילת הגלולה מפחית מאד את יעילותה במניעת היריון. עם זאת, נטילת גלולת היום למחרת יעילה גם 72 שעות לאחר קיום היחסים הלא מוגנים ו"אלה" יעילה עד 5 ימים אחרי.

 

נטילת הגלולה ליום המחרת קשורה בשיעור גבוה של תופעות לוואי

לא נכון. נטילת הגלולה אינה קשורה בתופעות לוואי חמורות או נמשכות. פחות מחמישית מהנשים יסבלו מתופעות לוואי קלות וחולפות, בעיקר הפרעה בסדירות הווסת. תופעות לוואי אחרות כוללות עייפות, אי נוחות בבטן ובחילות.

 

קיים נזק בריאותי אם נוטלים גלולות ליום המחרת מספר פעמים באותו חודש

לא נכון. אפשר ליטול את הגלולה מספר פעמים באותו מחזור ללא נזק בריאותי ידוע, אך במקרה זה הסבירות לשיבוש בסדירות המחזור, בעיקר איחור בהגעת הווסת, עולה. אין אפשרות למינון יתר עם תרופה זו.

 

הגלולה ליום המחרת מעלה את הסיכון להריונות מחוץ לרחם

לא נכון. הגלולה מפחיתה את כלל ההריונות וכך מפחיתה גם את ההיארעות של הריונות מחוץ לרחם.

 

 

 
לא הכל מתוכנן
 לא הכל מתוכנן   צילום: shutterstock 
 

אפשר לגרום להפסקת הריון על ידי נטילת גלולה ליום המחרת

לא נכון. דרך הפעולה של הגלולה ליום המחרת היא מניעת ביוץ ומניעת ההפריה של הביצית על ידי הזרע. הגלולה לא מונעת השרשה של העובר ולא גורמת להפלה של עובר שהשתרש. בהתאם גם נטילת הגלולה במהלך היריון, אפילו במינון גבוה מהרגיל, לא תוביל להפלה.

 

הגלולה ליום המחרת אסורה לשימוש לנשים בנות 35 שנה ויותר שמעשנות

לא נכון. בניגוד לגלולה המשולבת למניעת היריון שמכילה אסטרוגן ופרוגסטרון, הגלולה ליום המחרת מכילה רק פרוגסטרון, ועל כן אינה מעלה את הסיכון לשבץ או להיווצרות קרישי דם. בהתאם, גם לנשים שאסור להן ליטול גלולות משולבות למניעת היריון, כמו מעשנות בנות 35 ויותר או נשים עם מיגרנות תכופות, כן מותר להשתמש בגלולה. גם לנשים שמניקות ולנשים שסבלו בעבר מהיריון חוץ רחמי מותר להשתמש בגלולה.

 

 

 
גם לנשים מעשנות
 גם לנשים מעשנות   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 
 

המינון של ההורמונים בגלולה ליום המחרת גבוה מאד

של ההורמון שמצוי בגלולה ליום המחרת (לוונורגסטרל) אינו חריג, והינו פחות ממחצית מהחשיפה החודשית של אישה שנוטלת גלולות מסוג "מיקרוגינון", אחת הגלולות הוותיקות בישראל).

 

הגלולה ליום המחרת מהווה אמצעי מניעה יעיל

נטילת הגלולה ליום המחרת בסמוך לקיום יחסים לא מוגנים תימנע אומנם שבעה מכל שמונה הרינות לא רצויים, אבל אמצעי מניעה אחרים, כדוגמת גלולות למניעת הריון, הרבה יותר יעילים וימנעו 99 מכל 100 הריונות לא רצויים. השימוש בגלולה ליום המחרת מומלץ על כן במצבים דחופים, אך אינו מהווה תחליף לשימוש באמצעי מניעה קבוע יעיל כמו גלולות או התקן.

 

הגלולה ליום המחרת עלולה לגרום למומים בעובר

מחקרים מורים שבמידה והאישה בכל זאת הרתה לאחר נטילת הגלולה ליום המחרת, הרי שאין חשש לשלום ההיריון. נמצא שבהריונות שאירעו לאחר טיפול שנכשל עם הגלולה, אין יותר מומים, לידות מוקדמות או סיבוכים מילדותיים.

 

גלולת היום למחרת עלולה לפגוע בפריון העתידי

לא נכון. ההשפעה של הגלולה ליום המחרת קצרת טווח ולא ידוע על כל השפעה שלילית על מערכת הרבייה. למעשה אפשר לשוב ולהרות עוד באותו מחזור. יתרה מזאת, מניעה של הריונות לא רצויים שעלולים להסתיים בהפסקת היריון יזומה עשויה דווקא להפחית את הסיכון לפגיעה עתידית בהריון.

 

גלולת היום למחרת מחייב מרשם רופא

לא נכון. למרות שהגלולה מכילה תרופה הדומה להורמון פרוגסטרון, השימוש בה אינו מחייב פניה לרופא וניתן לרכוש אותה בבתי המרקחת ללא צורך במרשם רופא. אין צורך בבדיקה גופנית או בבדיקת היריון לפני נטילתה. התרופה אושרה למכירה ללא מרשם בשל הבטיחות הרבה שלה והחשיבות של נטילתה מיד לאחר קיום היחסים הלא מוגנים. עם זאת, חשוב לזכור שנטילת התרופה אינה מהווה תחליף להתייעצות עם רופא נשים.

 

 

 

 
לא פוגעת בהריון עתידי
 לא פוגעת בהריון עתידי   צילום: fortolia 
 

השימוש בגלולת היום למחרת מגביר את הנטייה לקיים יחסים באופן לא מוגן

מחקרים רבים מורים שזמינות גבוהה של גלולת היום למחרת אינה מעלה את שכיחות קיום יחסי מין לא מוגנים, ואינה משפיעה לרעה על השימוש באמצעי מניעה. גם בישראל אין עדות לשינוי בהתנהגות המינית של בני נוער לאחר אישור מכירת הגלולה ללא מרשם רופא.

 

אם לקחתי גלולת היום למחרת , אני מוגנת כל החודש

לא נכון. מאחר וגלולת היום למחרת פועל גם על ידי דחיית הביוץ, הרי שקיום יחסים בשנית, זמן קצר לאחר נטילתה, עשוי לחשוף את האישה לאפשרות של היריון. מומלץ על כן להשתמש בכל מגע מיני בסמוך לאחר נטילת הגלולה בקונדום. גלולות למניעת היריון ואמצעי מניעה הורמונאליים אחרים כדאי להתחיל מיד בווסת הבאה, לאחר שנשללה האפשרות של היריון.

 

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by