בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
להרגיש בבית: טיפים להשבחת הנכס 
 
 ספת לימוזין    צילום: יחצ אליתה ליוינג    
עולם הבית |
 

כשחורף בחוץ אנחנו מחפשים את החמימות ותחושת השייכות בתוך הדירה בה אנו גרים. אספנו את כל הטיפים שיעניקו לחללים בבית שיק ביתי ונעים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תקרה גבוהה יוצרת תחושת ניתוק, כתום מעורר עליזות ומשדר חמימות בעוד שאפור ריחוק וקרירות, קווים מעוגלים יוצרים חלל מזמין לעומת ישרים וזוויתיים המשווים לו מראה "מעונב" לעיתים מנוכר, ושילוב של עץ וטקסטיל תורמים לתחושת המשפחתיות - כאשר מדברים על עיצוב הבית קשה שלא להתייחס להשפעה המובהקת שיש לעולם הצבע, הצורה והחומר על האווירה בו ועל התחושות והרגשות של הנמצאים בתוכו. מה למעשה גורם לנו "להרגיש בבית" ומהן הדרכים להשגת תחושה זו, בעונה הקרה? בסימן חורף.

 

 

 
טפט בגוונים חמים בחלל יעניק תחושה ביתית ומשפחתית
 טפט בגוונים חמים בחלל יעניק תחושה ביתית ומשפחתית   צילום: גלרי גולדשטיין טפט 
 

על חלון, תקרה ותאורה

לצד הצבע, החומר והצורה שלהם השפעה ישירה, גם לאלמנטים נוספים בחלל שאנו פחות מודעים להם חשיבות ביצירת האווירה והתחושות שיוצרים.

 

"גובה התקרה הוא אחד מהפרמטרים המשמעותיים והחשובים ביותר המשפיעים על התחושה, שנוצרת בחלל ויש להתאימו לכל חדר במרחב הביתי. בחדרים קטנים למשל כמו חדר השינה, תקרה גבוהה מדי עלולה ליצור תחושה לא נעימה של ריחוק וחוסר אינטימיות וחמימות ולכן מומלץ להסתפק בגובה סטנדרטי, שנע בין 2.75-2.95 מטר ובחלל הסלון שלרוב גדול יותר בתקרה בגובה לא סטנדרטי של 3.20 ומעלה. בכל מקרה, במידה ובכל זאת החלטתם על תקרה גבוהה מהרגיל בין אם בחדר השינה ובין אם בסלון, על מנת שלצד ההשפעה החיובית של תחושת מרחב ואוויר לנשימה לא תהיה השפעה שלילית של תחושת ניכור, חשוב שלא תהיה גבוהה מדיי ושהחמימות תהיה מורגשת בעיצוב הכללי בכלל בעיצוב התקרה בפרט. פיתוחי גבס בשילוב גופי תאורה למשל, יוסיפו מימד חם בתקרה המוגבהת", מסבירה שמיר.

 

לתאורה, מלבד לתפקיד הפונקציונאלי, תפקיד ביצירת אווירה, כאשר לשילוב נכון של מספר גופי תאורה כמו גם לבחירת סוג האור המופץ מהם השפעה ניכרת.

 

"אור באופן טבעי יוצר אווירה חמה וביתית, יחד עם זאת כמות האור, אופן הפיזור ואף הגוון שלו שעשויים להשתנות מחלל לחלל, יוצרים אווירה ותחושות אחרות. באופן כללי, על מנת להשיג אפקט חמים רצוי להשתמש בנורות חסכוניות שמפיצות אור צהוב או בנורות לד צבעוניות. נורות הלד מגיעות בשלל צורות ומאפשרות גמישות רבה בעיצוב ושימוש דקורטיבי ליצירת תאורת אווירה. אפשרות נוספת ליצירת תחושת ביתיות  היא להעביר את קרני האור המופקות מהנורה דרך אהילי בד וזכוכית. שיטה זו מעניקה לנו אפשרויות משחק רבות עם גווני האור דרך בחירה באהילים צבעוניים אשר מלבד להוספת צבע בחלל, ירככו את קרני האור וישרו אווירה ביתית בחלל המואר", מוסיפה שמיר.

 

באשר לחלונות הבית,  על מנת לשמור על אינטימיות ותחושת ביתיות יש להעדיף חלונות קטנים על פני קירות מסך העשויים מחלונות שאומנם יוצרים בחלל תחושת מרחב גדול, אך יחד עם זאת עלולים ליצור תחושת ניתוק בין השוהים בו.

 
שאבי שיק
 שאבי שיק   צילום: יחצ 
 
 

עולם הצבע

רבות כבר דובר על הקשר שבין הצבעים שסביבנו למצב הרוח, התחושות והרגשות הממלאים אותנו ואי אפשר שלא להתעכב על בחירתם ושילובם בעיצוב הפנים של החלל הביתי. באופן טבעי, במודע או שלא, חוש הראייה מביא אותנו להתמקד בפריטים צבעוניים שמנטלית קשה להיות אדישים להם כאשר אחד מהאלמנטים הבולטים בחלל הביתי שדרכו מקבל הצבע ביטוי באופן משמעותי, הוא עיצוב הקיר.

 

לדברי שרית קרייתי גולדשטיין, מגולדשטיין גלרי טפט, "ההתייחסות לקירות החדר כתוחמים במובן הרחב של המילה וככאלו שקובעים באופן מוחלט את גבולות החדר, בעיקר מבחינת התחושה, שונתה. יותר ויותר אנשים מודעים לכוחם ביצירת אווירה של הגוונים הנבחרים לעיצוב הקיר כאשר קירות מחופים בטפט בקלות יכולים להשפיע על תחושת המרחב בחלל,  הם יכולים להאיר ולחמם ולמעשה ליצור את האווירה הרצויה. לאלו מאיתנו המעוניינים ליצור בחלל הביתי תחושת ביתיות ומשפחתיות, מומלץ להשתמש בטפטים על טהרת הצבעים החמים כדוגמת, חום, אדום, צהוב וכתום על גווניהם השונים. על מנת לא לחצות את הגבול הדק שבין עיצוב חמים שנעים לעין ויוצר תחושת נוחות בחלל לבין עיצוב אובר דרמטי המשווה לחלל מראה עמוס, ניתן לשלב את הגוונים הללו בצורה חכמה ומעודנת דרך בחירת קיר מרכזי אחד בחדר השינה או בסלון או לחילופין לבחור בטפט שהגוון הדומיננטי בו הוא הלבן הניטראלי שזוכה לנגיעות הצבעים החמים".

 
אהיל זכוכית משולב גדילי בד, להענקת תחושה חמימה בחדר השינה
 אהיל זכוכית משולב גדילי בד, להענקת תחושה חמימה בחדר השינה   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

עולם החומר

בדיוק כפי שבעולם הצבע ישנה חלוקה בין צבעים חמים וקרים, כך גם בעולם החומר המגוון והכמעט אינסופי שבו ניתן להבדיל בין הממלאים אותו בפרמטרים של חום וקור.

בעוד שהמתכת והבטון נחשבים לחומרים קרים, לא רק בשל צבעם האפור שמשדר איפוק, ניטרליות ומלנכוליות אלא גם בשל מרקמם, העץ, הראטן והקטיפה נחשבים לחומרים חמים ושילובם בחלל בקלות יכול ליצור אווירה ביתית וחמה.

 

מלבד הסלון, שלרוב מהווה את החלל שבו מתכנסים בני המשפחה ולכן חשוב שתהיה בו אווירה חמה, גם חדר השינה בשל היותו חלל שאליו אנו פורשים בסוף היום נתפס כחלל שחשוב שישדר תחושת רוגע וחמימות ושיש לאבזרו בהתאם.

 

"לא במקרה שומר העץ, שהוא חומר חם, על סוג של מונופול בכל הקשור לריהוט חדר השינה", מסביר דודי שמרון מרשת ULTIMA. "יתרה מכך, בשנים האחרונות שולטים גווניו הטבעיים יותר בסקאלת הצבעים החומים על פני הלבנים והבהירים, ייתכן בשל הרצון לבדל את סגנון עיצוב חדר השינה מעיצוב הסלון שלאחרונה בקרב רבים מעוצב על טהרת צבעים בהירים כדוגמת לבן ושמנת".

 

יחד עם זאת, לצד מיטות העץ שכבודן במקומן מונח, מופיעות יותר ויותר מערכות שינה שמציגים מיטב החברות והמותגים. בכדי לשמור על אווירה חמימה בחלל, ממליץ שמרון לשלב מערכת שינה משולבת בראש מיטה ובסיס שמצופים בחומרים חמים, למשל בטקסטיל דמוי קטיפה או עור הפוך.

 
מערכת שינה בעלת ראש מיטה ובסיס העשויים חומרים חמים כדוגמת עץ ועור
 מערכת שינה בעלת ראש מיטה ובסיס העשויים חומרים חמים כדוגמת עץ ועור   צילום: יחצ רשת ULTIMA_ 
 

עולם הצורה

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, מגלים כי גם לצורניות ולקווי המתאר המופיעים בחלל הביתי דרך הרהיטים והאביזרים השונים בו השפעה ביצירת האווירה ובתחושות שהיא מעוררת. כך למשל, ייתכן שבשל היותו של המעגל אחד מצורות היסוד הקיימות בטבע, חלל המאובזר ברהיטים בעלי קווים מעוגלים נתפס כחלל מזמין יותר שנעים לשהות בו ביחס לחלל עם רהיטים בעלי קווים ישרים וזוויתיים.

 

אחד מהחללים במרחב הביתי שחשוב במיוחד שיהיה נעים לשהייה ושתהיה בו אווירה מזמינה ונינוחה הוא חדר האמבט שהפך בשנים האחרונות למקום מפלט שלוקחים בו פסק זמן משגרת היום הלחוצה.

האלמנטים העיצוביים המרכזיים התופסים נפח לא מבוטל בעיצוב חלל האמבט אלו הם הכלים הסניטריים ולכן חשיבות לעיצובם.  על מנת לשוות לו מראה ביתי וחם, העדיפו כאלו המעוצבים בקווים מעוגלים דמוי ביצה שרכים לעין ויוצרים תחושת אווריריות, הרמוניה ונינוחות. סגנון עיצובי נוסף שיכול להתאים ליצירת אווירה חמימה, הוא סגנון עיצוב עתיק בהשראת מאות קודמות עם אמבט פריסטנדינג עם רגליים פיסוליות, כיור רגל עם אלמנטים קישוטיים בהשראת הבארוק ועוד.

 
חדר רחצה המשלב כלים סניטאריים בקו עגלגל
 חדר רחצה המשלב כלים סניטאריים בקו עגלגל   צילום: יחצ רשת חרש 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by