בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מרימות כוסית 
שכרניות קטנות ויפות: על נשים ואלכוהול 
 
 איזה מספר כוס?    צילום: fortolia    
מרימות כוסית |
 

מרבית האנשים, נשים וגברים, נהנים מסוג כזה או אחר של אלכוהול, אבל לשתייה יש השפעה שונה על בנות המין היפה. אז לפני שאתן שוב מתמקמות על הבר כדי שתדעו כמה עובדות על אלכוהול ונשים. צ'ירס

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אתמול התקיימו חגיגות הסלווסטר, מבלי להיכנס ללגיטימיות של החגיגה (רק נרמוז שהאפיפיור הקרוי סלבסטר לא היה בדיוק חובב יהודים) סביר להניח שבכל אירוע זרמה השמפניה כמו מים, או היין, או הוודקה או הקוקטיילים. כך או כך כולם הרימו כוסית לכבוד השנה האזרחית החדשה. כמעט כולם מחבבים סוג זה או אחר של אלכוהול, נשים וגברים, ואין ספק שלחלק מהנשים יש יכולת שתייה ראוייה להערצה, לעיתים טובה יותר משל הגברים. אבל מסתבר שהשפעת משקה אלכוהולי על נשים שונה לחלוטין מההשפעה על הגברים ולא לטובה.

 

הרבה דברים אפשר להגיד על אלכוהול, כבר הוכח שלשתייה מתונה יכולים להיות כמה יתרונות בריאותיים, רובם ללב. שתייה של כוס יין או שתיים (אמרנו מתונה) יכולה להיות מהנה מאוד ודרך מצויינת להירגע או ללוות ארוחה טובה. אבל כמו שכולם יודעים לצריכת אלכוהול יש גם צד אפל - "מאז ומתמיד, לאורך כל התקופות שבני אדם שותים משקאות אלכוהולים קיימים ויכוחים לגבי החיסרונות והיתרונות", מציינים מומחים בבית ספר הרווארד לבריאות הציבור, "הוויכוח עדיין מבעבע היום לגבי השאלה האם אלכוהול טוב או רע לנו".

 

האינפורמציה לגבי היתרונות והחסרונות הפוטנציאלים הכרחית על מנת שכל אחד יוכל לעשות את ההחלטות האחראיות לגבי מה שהכי טוב ובריא עבורו.  אבל בהתחשב שלאלכוהול יש השפעות ספציפיות על נשים וזה כולל סיכונים, כדי שתדענה את כל העובדות והיום זו הזדמנות מצויינת לציין כמה דברים שכדאי לדעת על נשים ואלכוהול. 

 

אז הנה שבע עובדות חשובות שכדאי לדעת, כי אנחנו ממש לא משביתי שמחות, ולשתות כמה כוסות במסיבה אתמול זה נהדר אבל להמשיך ביום למחרת זה לא כך כך.

 

 

 

 
מהנה אבל מתונה
 מהנה אבל מתונה   צילום: fortolia 
 
 

יותר ויותר נשים מתמכרות לשתייה

על פי מחקר לבקרת מחלות ומניעתן והערכות שפורסמו השנה, נשים  שותות כמות גדולה פי שלושה יותר מבעבר. עבור נשים, שתייה מוגזמת מוגדרת כשתיית ארבעה או יותר משקאות בבת אחת, אבל מרבית הנשים שותות ששה משקאות. אלכוהול מהווה סכנה בריאותית לנשים, צעירות ומבוגרות, כמו פציעות, הרעלת אלכוהול, מחלות כבד ושבץ.

 

נשים שותות פחות טוב מגברים

גופן של נשים מגיב לאלכוהול בצורה שונה מזו של גברים, מסיבות שעדיין לא מובנות לגמרי . יתכן שהאינטראקציה של הורמון האסטרוגן ביחד עם אלכוהול מגדילה את הסיכון לבעיות בבכבד ויתכן שזה בשל ההבדלים באנזימים שנמצאים בקיבה. בנוסף ה"מכון הלאומי לשימוש באלכוהול ולאלכוהוליזם" מציין שבגוף האישה יש יחס נמוך בין מים למשקל (קילוגרמים) לעומת יחס גבוה אצל הגברים - אם גברים ונשים ששוקלים אותו דבר ישתו את אותה הכמות הרי שאצל הנשים יהיה ריכוז גבוהה יותר של אלכוהול בדם, מכייון שהוא מתפזר במים וכאמור בגוף האישה יש פחות נוזלים.

 

 

 
אותה כמות אך לא אותה השפעה. היא והוא
 אותה כמות אך לא אותה השפעה. היא והוא   צילום: fortolia 
 

שתייה הופכת בעייתית אצל נשים גם בכמויות קטנות

מכייון שגוף האישה מסתגל לאלכוהול הרבה פחות טוב מגוף הגבר, נשים נמצאות בסיכון גבוהה יותר בכל הקשור למחלות הקשורות לאלכוהול. סיכונים אלו כוללים מחלות ומצבים בריאותיים ספצפיים כמו מחלות כבד, מחלות לב וסרטן השד, כמו גם התמכרות לאלכוהול. הגבול לנשים, על פי NIAAA (המכון הלאומי לשימוש באלכוהול ואלכוהוליזם) הוא לא יותר משבעה משקאות בשבוע ולא יותר משלושה ביום. רק לצורך השוואה הכמות המקסימלית לגברים היא 14 משקאות בשבוע וארבעה ביום.

 

אבל הן פונות לעזרה הרבה יותר מהר

מחקר חדש שפורסם לאחרונה וכלל יותר מ-500 נשים וגברים, מצא שנשים שמתמכרות לטיפה המרה נוטות לחפש עזרה הרבה לפני הגברים (בערך 4-3 שנים). בשלב זה לא ידועה הסיבה אם כי רוזמרי פמה, מדענית מחקר בכירה באוניברסיטת אוקספורד, טוענת שההשערה היא שנשים פחות קשורות לסטיגמה החברתית של בעיות שתייה מאשר גברים, ולכן קל להן להודות ולטפל בבעיה.

 

 

 
 

אף כמות של אלכוהול לא הוכחה כבטוחה בהריון

ספר חדש "מצפה טוב יותר: מדוע המידע הקונבנציונלי על הריון שגוי ומה באמת צריך לדעת" היכה גלים כאשר קרא תיגר על חלק מהכללים והאמונות הרווחות בקרב נשים ורופאים בנוגע להיריון. בין היתר, הוא התייחס לדעה ששתיית אלכוהול במהלך ההריון היא מחוץ לתחום ואסורה בהחלט וטען כי היא מוגזמת. "יתכן ששתיית אלכוהול מדי פעם לא מהווה כל סכנה", סיכמה אמילי אוסטר, כלכלנית שחיברה את הספר בהשראת ההריון הפרטי שלה. אבל שימו לב: העובדה נשארת בעינה - שום כמות אפילו הקטנה ביותר מעולם לא הוכחה כבטוחה לעובר ובמילים אחרות מעולם לא ניפסל הסיכון שהיא מהווה - לכן מומלץ פשוט להימנע מאלכוהול במשך 9 חודשים. תחזיקו מעמד.

 

 

 
לא מומלץ. שתיית אלכוהול בהריון
 לא מומלץ. שתיית אלכוהול בהריון   צילום: fortolia 
 

שתייה מגדילה את הסיכון לסרטן השד

"שימוש באלכוהול קשור באופן ברור לסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד" מזהירה האגודה האמריקאית לסרטן, והסיכון עולה ככל שצריכת המשקה גדולה יותר. כמובן שהוא לא הגורם היחיד וגורמים רבים אחרים כמו אורך חיים וגנטיקה תורמים לאחוזי הסיכון.

 

אלכוהול עלול להיות קטלני לנשים

מחקר גרמני שפורסם בשנה שעברה הגיע למסקנה כי תלות באלכוהול מסוכנת פי שניים לנשים מאשר לגברים. גם פה הסיבה אינה ברורה, אךהמחקר מגובה במחקרים אחרים המצביעים על ההשפעה הקשה של המשקה על נשים.

 

 

 

טיפ לבוקר שאחרי

 

שתיתם יותר מדי? שתו תה ירוק

מחקר חדש בדק את השפעת נוגדי חמצון מתה ירוק  על הנזקים הנגרמים לגוף ולכבד משתיית אלכוהול. המחקר שהתפרסם החודש בעיתון המדעי Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry בדק השפעה של מתן תמצית תה ירוק עם אלכוהול. נמצא  כי התה הירוק הפחית באופן משמעותי ומובהק את נזקי האלכוהול. בתה הירוק קיים נוגד חמצון ייחודי המכונה EGCG לרכיב זה יש יכולת נוגדת חמצון ונוגדת דלקת גבוהה ביותר. החוקרים מסכמים כי זוהי פריצת דרך בטיפול ומניעה של נזקים הנגרמים משתיית אלכוהול.

 

 

 

 
מצמצם נזקים. תה ירוק
 מצמצם נזקים. תה ירוק   צילום: shutterstock 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by