בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
קרנבל בבית: עיצוב בהשראה ברזילאית 
 
 ספות צבעוניות בשלל צבעי הקרנבל    צילום: יחצ RolfBenz    
עולם הבית |
 

מעבר לכך שהיא מארחת בקיץ הקרוב את אירועי המונדיאל מדובר באחד המקומות האקזוטיים המשמשים כמוזה לבתי עיצוב ומותגים רבים. זאת בזכות הקרנבל שמתרחש בתקופה זו של השנה וידוע בריקודים סוערים, חגיגת הצבעים ושמחת החיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כמדי שנה בתקופה זו של השנה נערך בברזיל אחד הקרנבלים הגדולים בעולם, העוטה את רחובות העיר ריו דה ז'ינרו בקסם מיוחד ומושך אליו מעבר למיליוני תיירים גם את עיני המעצבים. כך, ניתן לראות מוטיבים בולטים מהקרנבל כדוגמת נוצות, כתרים, אבנים נוצצות וצבעים ססגוניים מוצגים בשלל קולקציות של בתי העיצוב המובילים, המשלבות את אלמנט הקרנבל וה"גלאם" בעיצוביהם ולא רק לפעם אחת בשנה, אלא מכניסים אותו אל המרחב הפרטי בכדי להעניק קצת רוח חגיגית לבית וליצור נקודות עניין.

 

אם בעבר היו שחששו כי שילוב פריטים נוצצים, פרוותיים וזוהרים בבית עלול לשוות לו מראה מצועצע וקיטשי, בשנים האחרונות חל שינוי בגישה וניתן לראות ויותר ויותר חללים מעוצבים המשלבים גוונים כסופים, זהובים ואף אבני סברובסקי נוצצות וכן הדפסי כתרים ונוצות, התורמים ליצירת אווירה זוהרת, שמחה ויוקרתית. יחד עם זאת, מסבירה אדריכלית הפנים איריס שמיר כי "כאשר אנו משלבים פריטים מנצנצים בעיצוב חלל הבית, יש לעשות כן בתבונה ולזכור תמיד את נושא המינון. שימוש יתר ולא נכון באלמנטים נוצצים יכול ליצור מראה הפוך מזה שאנו משוועים לו. הדרך הנכונה לעשות כן, היא לשלב פריטים בעלי אפקט זוהר אשר לא יאפילו על סגנון העיצוב הדומיננטי, אלא יעניקו נקודות אור ועניין בחלל. למשל, חיפוי או צביעת קיר מרכזי בחלל הסלון, או אפילו צביעת נישה במבואת הבית בנצנצים או בגוונים בעלי גימור מטאלי, ישמרו על מראה עשיר ולא מוגזם", היא מוסיפה.

 

אז מהם מאפייני הקרנבל ואיך ניתן להכניס את רוח הקרנבל והטאץ' הברזילאי לחללי הבית השונים? ואילו צבעים וחומרים יצרו את המראה המבוקש?   

 
מנורה פיראטית עם נוצות
 מנורה פיראטית עם נוצות   צילום: יחצ דרים לנד ב ONE דיזיין סנטר בראשל"צ 
 

עפים עם הנוצות

אחד הסממנים המזוהים עם הקרנבל הינו רקדניות הסמבה ולבושן, כאשר הנוצצות מהוות חלק ניכר מהופעתן. קטנות, גדולות, בצבעים חלקים או כאלו במספר צבעים הנוצות תופסות את מקומן גם בעיצוב הבית וקולקציות המותגים החדשות. "לאחרונה, ניתן לראות את מראה הנוצות גם בחיפויי הקירות", מסביר שלום ג'ינשווילי, מבעלי רשת "קרמיק דיפו", "הנוצות משתלבות בהרמוניה באריחים, מוסיפות נופך ייחודי לקיר ומשוות לו מראה קליל ואוורירי", הוא מוסיף. ולא רק באריחים ניתן לראות את הנוצות אלא גם בחיפויי קיר נוספים שעוצבו בהשראתן, כך למשל מציגה גולדשטיין גלרי טפט קולקציות בדמות נוצות הטווס וצבעוניותם המפוארת בגווני תכלת, ירוק בהיר וטוריקז בגימורים מבריקים וכן קולקציה נוספת שעוצבה על-ידי המעצב הגרמני הרלד גלוקלר והנוצות משמשות כאחד מהמוטיבים המרכזיים במראה ומכילה חיפויי בקיר בצבעי אדום עזים והדפסי נוצות בגוונים סגולים כשלצידם אבני חן נוצצות.

 
הדפסי נוצות באריחים
 הדפסי נוצות באריחים   צילום: יחצ רשת קרמיק דיפו 
 
 

הזהב, לא רק בתכשיטים

בין אם זה בלבוש הרקדניות והתכשיטים המקשטים את גופן או בתפאורת הקרנבל המשלבת אלמנטים דקורטיביים, צבעי הזהב הם חלק מהוויית הקרנבל וכיום גם אחד מהטרנדים הבולטים בעיצוב המקבל מקום של כבוד גם בעיצוב המודרני. הזהב, למעשה הינו אחד הגוונים הקלאסיים שתוקפם לעולם אינו פג, כנראה משום שיתרונו הבולט בא לידי ביטוי ביכולת לשלבו עם סקאלות צבעים נרחבות בכל חללי הבית, ובכך תורם לעיצוב בסגנונות שונים וביד חופשית.

 

"על מנת להאיר את החלל תוך שימוש בגוון הזהב, מומלץ לשלב פריטי דקורציה מוזהבים ממש בכניסה לבית ובכך להשפיע על הרושם הראשוני שנוצר בקרב האורחים. מוקד נוסף שמומלץ להאיר ו"להזהיב" הוא אזור שולחן האוכל, שם ניתן ליצור אווירה של ארוחת מלכים חגיגית על-ידי שילוב פריטי נוי מוזהבים, כגון גביעי יין, צלחות הגשה ופמוטים", לדברי שמיר. כיום מוצעות קולקציות רבות לעיצוב הבית על טהרת הזהב, וביניהן מערכות ישיבה, טפטים, אריחים, גופי תאורה ומערכות שינה.

 
אריחים צהובים עזים להכנסת שמחה וחיות הביתה כרוח הקרנבל
 אריחים צהובים עזים להכנסת שמחה וחיות הביתה כרוח הקרנבל   צילום: יחצ חרש 
 

מכתירים את הרהיטים והקירות

ואיך אפשר לעסוק במאפייני הקרנבל מבלי לשים את מבטנו על הכתרים המעטרים את ראשי הרקדניות וההיצע הרחב המשתקף ממעמקי הרחוב הססגוני. הכתרים, עשויים ממתכות כדוגמת כסף וזהב, משובצים באבנים יקרות ומשמשים ככיסויי ראש מקושטים המציינים תואר או תפקיד רם במעלה והיו נחלתם של משפחות מלוכה שונות בין אם אסייתיות או אירופאיות. כיום, הכתרים תופסים את מקומם בחללי הבית כחלק מקונספט עיצובי בסגנון מלכותי בין אם זה בקולקציות של טפטים ואריחים המתהדרות בתבליטי כתרים קטנים וגדולים, משענות גב לכורסאות וכסאות מעוצבים, אדניות לעציצים או שנדלירים מפוארים שעוצבו בהשראת כתרי בית המלוכה הבריטי.

 
נוצת הטווס המככבת בלבוש הקרנבל על קיר הבית
 נוצת הטווס המככבת בלבוש הקרנבל על קיר הבית   צילום: יחצ גולדשטיין גלרי טפט 
 

בשביל האבנים המנצנצות

אפקט ה"גלאם" והקרנבל בחלל הבית יתקבל גם דרך שילובם של קריסטלים ואבני סברובסקי בוהקות ומנצנצות, אשר מושכים את העין ותורמים למראה מלכותי, עשיר ואצילי. בעבר היו מי שחשבו כי אלמנטים עיצוביים המשובצים בקריסטלים הם ביטוי לטעם רע וקיטשי, אך כיום, בעידן המודרני, הם הופכים לחלק בלתי נפרד מסגנון הרטרו והוינטאג' הבולטים, ותורמים ליצירת ה"וואו". בהתאם לכך, בשנים האחרונות חברות ומותגים רבים מציגים קולקציות של פריטי עיצוב בשיבוץ אבנים וקריסטלים לכל חללי הבית.

 

לדוגמא, יותר ויותר בתי עיצוב מציעים אריחים שמותאמים לחדר הרחצה ומתהדרים בשיבוץ אבנים יוקרתיות, טפטים לחלל הסלון או השינה שעוצבו בהשראת היהלומים ששובצו על כתרי המלכים באירופה, שנדלירים משובצי קריסטלים שעוצבו בהשראת בתי האצולה האירופאיים מהמאה ה-19, ראשי מיטה בריפוד קפיטונאז' ובשיבוץ אבני סברובסקי יוקרתיות ופריטים אחרים.

 
טפט שנדליר
 טפט שנדליר   צילום: יחצ מעודד צבעים 
 

זוהר הכסף מטאלי

אלמנט נוסף שבולט בקרנבל הברזילאי ובא לידי ביטוי גם בחללי הבית הוא שילוב גווני כסף ומטאל, אשר חודרים לכל הקטגוריות בענף העיצוב ובניגוד לזהב החם והעשיר - יסודותיהם נעוצים בגוון האפור, ועל כן משתייכים למשפחת הצבעים הקרים ומשווים לחלל מראה נקי, מודרני וחדשני. בעבר, הגוון המתכתי היה מזוהה כצבע אפרורי של תעשיית הרכב, החשמל והבניין, ואילו כיום חל שינוי והוא מסמן את הקדמה הטכנולוגית, כדוגמת מוצרי חשמל חדישים ותעשיית ההיי-טק הממוחשבת והעתידנית. בתחום עיצוב הבית, הגוון הכסוף מככב לא רק בקטגוריית מוצרי החשמל, אלא בכל חלקי הבית ובכל הפריטים המצויים בו; במערכות ישיבה, גופי תאורה, כיורים, מדפים, אריחים, שולחנות ובעיקר בחלל המטבח, שם הפך לממש "בן בית". עבור אלו שתרים אחר מראה מודרני ומואר, ניתן לשלב אלמנטים דקורטיביים מינימליסטיים על טהרת הכסף, כמו הדגשת קיר מרכזי על-ידי שילוב דקורים כסופים או באמצעות שכבת צבע מנצנצת.

 
בקצב הסמבה: טפטים בעיצובים ברזילאיים
 בקצב הסמבה: טפטים בעיצובים ברזילאיים   צילום: יחצ גולדשטיין גלרי טפט 
 

בשלל צבעים

למעט תכשיטי הזהב, הנוצות והאבנים המנצנצות אחד ישנו אלמנט עיקרי הבולט בכל ימות הקרנבל וזהו השימוש בצבעים עזים וססגוניים אשר הולכים בד בבד עם שמחת החיים, קצב הסמבה והריקודים המלווים את הקרנבל. ורוד בזוקה, כתום תפוז, טורקיז, כחול עמוק, צהוב זוהר ועוד קשת צבעים רחבה של גוונים בוהקים ונועזים אשר עושים קפיצה מבגדי הקרנבל אל קירות הבית, הריהוט והאביזרים השונים, אלו מכניסים נועזות לחלל, משתלבים בהרמוניה עם העיצובים הרגועים ומהווים נקודת פוקוס ועניין בחללי הבית השונים.

 
הפאבלות בברזיל והצבעוניות יוצאת הדופן
 הפאבלות בברזיל והצבעוניות יוצאת הדופן   צילום: יחצ גולדשטיין גלרי טפט 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by