בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חיים בריא 
ילדה שמקבלת מחזור בגיל 9 – למה זה בעייתי? 

ילדה שמקבלת מחזור בגיל 9 – למה זה בעייתי?

 
חיים בריא |
 

איך ניתן לזהות התבגרות מינית מואצת? מתי מדובר בבעיה שצריך לטפל בה? ומה ההבדל בין ארצות הברית לאירופה בכל הקשור לנושא? מנהלת מרפאת מתבגרים בבית החולים דנה-דואק, ד"ר טל שניר, עם כל התשובות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך אנחנו מזהים שמתחילה התבגרות מינית אצל ילד?

"התחלה ההתבגרות המינית באה לידי ביטוי בסימני מין משניים. אצל בנות רואים התחלת הנצת שדיים, שיעור במפשעות ובית השחי, וצמיחה לגובה. אצל בנים זה פחות בולט. אצלם ניתן לראות גדילת אשכים, שיעור בבתי שחי ובמפשעות".

 

מה היה מקובל עד כה? ולמה אנחנו קוראים התבגרות מוקדמת?
"ב-150 השנים שבודקים הנושא כל הזמן יש ירידה בהופעה של גיל ההתבגרות. אם בודקים את גיל הממוצע של המחזור ניתן למצוא נתונים ראשונים מאמצע המאה ה-19 בסקנדינביה. בשוודיה הגיל הממוצע היה היה בין 16 ל-17. מארצות הברית יש נתונים מתחילת המאה ה-20 . שם מדברים על גיל 14 כממוצע. כיום הגיל הממוצע הוא כ-12.5 וזה תלוי בגזע. ניתן להגיד כי ב-150 שנים יש ירידה של כמעט שלוש שנים בגיל הממוצע לקבלת מחזור".

 

האם בכל אמריקה זה הממוצע? או יש הבדל בין המדינות השונות?
"זה כנראה תלוי בתנאי החיים ולא במזג האוויר. ההיגיינה ותזונה השתנו ב-150 השנה. ניתן לקחת לדוגמא את המדינה המזרח אפריקנית גמביה. מדובר במדינה שהשתנתה באיכות חיים בעשורים האחרונים ונבנו בה כבישים ומבנים והגיל הממוצע של המחזור ירד בכל 10 שנים בחצי שנה והגיע לממוצע קרוב לעולם המערבי".


מה הגיל הממוצע בארץ?
"בסביבות 12.5. מאוד דומה לעולם המערבי".

 

איזה עוד גורמים משפיעים?
"הגזע. למשל הגזע השחור בארצות הברית מקדים בכחצי שנה את הגזע הלבן וההיספנים נמצאים איפשהו באמצע".


למה זה בכלל חשוב לדעת על התבגרות מינית מוקדמת?
"כי איגוד רופאי הילדים רוצה להגדיר מתי התבגרות מינית מוקדמת לא תקינה. לעיתים זה דורש התערבות. למה? יש עניין חברתי. ילדה בת תשע שמתחילים לה ניצני שדיים, שיעור ומחזורנמצאת במצב בעייתי מבחינה נפשית וחברתית. וגם הצמיחה של העצם וההתבגרות המינית מושפעים מאותם הורמונים, ואם יש התפתחות מוקדמת אז נותרים לעצם פחות שנים לגדול ואז קיים סיכוי כי תהליך הצמיחה לגובה ייעצר מוקדם והילד יהיה נמוך".

 

האם התזונה בימינו, מאכלים כמו סויה למשל משפיעים על ההתבגרות המינית?
"לא הצליחו להוכיח באופן חד משמעי שצריכה גדולה של סויה מביאה להתבגרות מוקדמת".

 

האם לפורנוגרפיה באמצעי התקשות יש השפעה על ההתבגרות המינית?
"לא. אבל יש פער בין מה שקורה לנפש ולגוף. פעם בגיל 16, 17 נערה קיבלה מחזור וזה היה הגיל שהיא פחות או יותר התחתנה. כיום, אם היא מקבלת מחזור בגיל 12.5 ומתחנת בגיל 35 מדובר בבעיה כי מבחינה חברתית זה מאוד מתבלבל".

 

האם קיימת השפעה נפשית על הורמונים כמו אצל מבוגרים?
"יש כל מיני תופעות מאוד מעניינות שמתאורות בספרות. ראו, למשל, כי בנות מאומצות מאזורים נחשלים כמו הודו ועברו למשפחות בשבדיה, הייתה להם התפתחות מינית מוקדמת יותר מבהודו ובשבדיה. זו קבוצה חריגה וזה לא מוסבר".

 

אם יש בעיה של התבגרות מוקדמת? מתי צריך לטפל?
"אם מדובר בגילאים שש ושבע יש הסכמה רחבה כי צריך לטפל. אולם, אנשי הגזע השחור בארצות הברית טוענים כי גיל שבע זה תקין. בארץ מדברים סביב גיל תשע - אם סימני מין משניים מופיעים בגיל כזה לא דורש טיפול, אבל לפני צריך בדיקה אצל רופא ילדים".

 

צפו בתוכניות המלאות של חיים בריא

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by