בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מה הפחד שלכם? 
מדריך: להתמודד עם הפחדים הכי אפלים 

מדריך: להתמודד עם הפחדים הכי אפלים

 
מה הפחד שלכם? |
 

רעידות בכל הגוף, זיעה קרה וחרדות שמציפות את ההיגיון. סובלים מפחדים? אתם לא לבד. לרגל צאת ספרו "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?" מסביר שחר בן-פורת על החשיבות שיש בפחד ומה אפשר לעשות כאשר הוא מציף אותנו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פחד. כאשר אני רושם את המילה הזו, מיד עולים בתוכי פחדים, מתגברים ונוכחים. פחדים שונים עם מילים שונות אך חוויה דומה: פחד לאבד, פחד ממה שצפוי לי בעתיד, פחד להישאר חסר כול, פחד להזדקן, פחד לתת, פחד לקבל, פחד לאבד שליטה, פחד לטעות, פחד לאכזב. סיטואציות כאלה ואחרות, מהעבר או מההווה ובעיקר סיטואציות עתידיות, מאיימות ומפחידות, עולות בתוכי כאשר אני מרגיש פחד. כזה הוא הפחד - הוא מפחיד. מאיים, מזהיר, משתק לעיתים מרוב פחד.

יש לפחד בני לוויה, בני דודים אם תרצו. היסטריה, שהיא בחוויה שלי רמה מוגברת מאוד של פחד; כמו חלב מרוכז, כך ההיסטריה היא ריכוז של פחדים העולים אל פני השטח בבת אחת. חרדה היא הדרגה הבאה: עם זיעה קרה, דפיקות לב מואצות וירידה ברמת הסוכר בגוף, החרדה היא החוויה הקשה ביותר עבורי של פחד.

 

הקול של הפחד האומר "משהו לא טוב עומד לקרות" הוא חלק מהותי מהקול הפנימי שלנו. זה קולו של הכאב שלנו, תוצר של החוויות הקשות שעברנו במרוצת חיינו שלימדו אותנו שהעולם מסוכן, שאי אפשר לסמוך - על עצמנו, על אחרים, על החיים. החוויות הללו נוכחות בתוכנו בצורת כאב רגשי, הסוגר את הלב ומזין את קולו של הפחד.

 

 

 
זיעה קרה, דפיקות לב מואצות וחרדה
 זיעה קרה, דפיקות לב מואצות וחרדה   צילום: fotolia 
 

להסכים לפחד?

 

הבעיה עם הפחד טמונה בכך שהוא אינו בהכרח דובר אמת. לדוגמה, אם נפגענו כילדים ממישהו מבוגר, אנו עשויים להתרחק ממבוגרים מתוך אותה חוויה טראומטית גם כאשר גדלנו ובגרנו. במצב כזה אנו שוכחים שאנו בעצמנו מבוגרים, שחוסר האונים שאפיין את הילדות שלנו כבר איננו, שיש לנו יכולת לעזור לעצמנו, להגן על עצמנו, כפי שלא היתה לנו כאשר היינו קטנים. מאחר ופחד עובד כאוטומט, הוא ירחיק אותנו גם מאנשים שכדאי לנו להתקרב אליהם, רק משום שהם מבוגרים.

 

במילים אחרות, הפחד לא יודע לעשות את האבחנה בין מה שבאמת מסוכן לבין מה שרק נראה ככזה. כאן נדרשת הנוכחות שלנו, העבודה שלנו. מה זה אומר? ראשית, להסכים לפחד, לתת לפחד להיות. לא לעשות את מה שהוא אומר לנו בהכרח; אבל כן להרגיש אותו, לחוות אותו, להקשיב למה שיש לפחד לומר. להיזכר בטראומות שהוא מזהיר מפניהן, להבין איזה פוטנציאל הוא מזהה במציאות שלנו, שעלול אם יתגשם לסכן אותנו מחדש.

 

אם ניתן לפחד להיות, אם נסכים להכיר אותו, נוכל להבין מה מפחיד אותנו באמת, ולעשות את האבחנה האם אנו באמת נמצאים במצב מסוכן, או לא.

 

 
תסכימו להכיר את הפחד שלכם אבל אל תעשו מה שהוא אומר לכם
 תסכימו להכיר את הפחד שלכם אבל אל תעשו מה שהוא אומר לכם   צילום: fotolia 
 

הפחד אמנם מסמן את הגבולות שלנו, אומר לנו 'עד כאן', אך ההתמסרות אליו מאפשרת להשתחרר מאחיזתו. כאשר אני מסכים לתת לעצמי לפחד, אני מפסיק את הניסיון האוטומטי לצאת ממנו. אני מרים ידיים אל תוך החוויה, מוכן לעמוד במקום, לא לזוז כפי שהפחד אומר לי.

 

בזמן הזה אני יכול לשאול שאלות, לברר מה מפחיד אותי באמת. בהסכמה שלי להיות בתוך הרגש אני יכול לגלות מה באמת מניע אותי, לשמוע תשובות מהעומק שלי. פעמים רבות אלה התשובות המעוררות בי את הביטחון והאמונה מחדש, המאפשרות לי לעשות את מה שפחדתי לעשות, להיות מי שפחדתי להיות. הפחד הופך לדחף.

ההסכמה להיכנע לפחד היא כמו לעבור תהום צר. זה קשה ומפחיד אך ברגע מסוים הבועה נעלמת, הפחד חולף והחופש גדל.

 

 
 

אז מה עושים עם הפחד הזה?

1. קודם כול, לפחד. להסכים להרגיש את הרגש הזה, לתת לו להיות. זכרו שגם הפחד עובר, כמו כל רגש.

2. דברו על מה שמפחיד אתכם, עם עצמכם ואם אפשר עם מישהו קרוב. לתת לרגש מילים עוזר לפוגג אותו. זכרו שכל פחד מסתיר מתחתיו פחד נוסף, עד למקור, שהוא פחד המוות. כאשר אתם נכנסים אל תוך הפחד, תמיד שאלו את עצמכם מה אתם מפחדים לאבד, מה אתם מפחדים שימות בתוככם. כל תשובה שלא תהיה, תנו לה להדהד בתוככם כל זמן שצריך.

3. אם אתם רועדים מפחד, חשוב שתתנו לרעד להיות. זו הדרך של הגוף לשחרר את המתח של הפחד החוצה, פעולה שמתרחשת בקרב בעלי חיים באופן טבעי אך בני אדם מבקשים לעצור אותה. תרעדו כמה שאתם צריכים.

4. במצב של חרדה שכבו על הרצפה. אם קר מדי, על השטיח, אך לא יותר מכך. המשטח הקשה יספק תחושת של יציבות כאשר ברגשות הכול רועד, והקרירות של הרצפה תרגיע מעט את החום של החרדה.

5. אני ממליץ על רסקיו רמדי במצבי היסטריה ופאניקה. תרכובת התמציות הידועה הזו לא עוזרת תמיד ולא לכל אחד אך כאשר היא עוזרת, היא יכולה להרגיע בבת אחת את רמת הפחד.

 

 

 

 


>> מתוך הספר "המדריך למרגיש המתחיל או מה לעזאזל עושים עם כל הרגשות הללו?".

לפרטים ולרכישה: mendele.co.il

www.freedomtofeel.co.il

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by