בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
כמה חם: מדריך לקנייה נכונה של מזגן 
 
  צילום: יחצ יפרח בן צבי    
עולם הבית |
 

הקיץ אוטוטו כאן ומד הטמפרטורה פונה בכיוון אחד – למעלה. רגע לפני שעונת האבטיחים נפתחת רשמית ואתם מתחילים להרגיש לחים ודביקים קבלו את המדריך שיקרר אתכם ויעזור לכם לבחור את המזגן המתאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אתם מרגישים את זה בבוקר כשאתם יוצאים לעבודה, בצהריים כשאתם מתרוצצים מפה לשם לסידורים דחופים, ואחה"צ כשאתם רודפים אחרי הילדים בגינה: הקיץ אוטוטו כאן ומד הטמפרטורה פונה בכיוון אחד - למעלה. רגע לפני שעונת האבטיחים נפתחת רשמית, זה הזמן לשקול הצטיידות במזגן חדש שיהפוך את הקיץ הישראלי המהביל לנעים יותר. יצאנו לעשות סדר בעולם המבלבל של המזגנים, וחזרנו עם מורה נבוכים באדיבות מחלקת השיווק של p1000.

 

הכו את המומחה

הצרכים שאתם מבקשים שהמזגן יענה עליהם אולי פשוטים, אך על מנת להבטיח ניצול מקסימלי של יכולות המזגן תוך כדי צריכת אנרגיה מינימלית, חשוב לקבל חוות דעת של מומחה למיזוג לפני הרכישה וההתקנה. בנוסף, וודאו שרכישת המזגן מלווה בהתקנה על ידי טכנאי מומחה..

בבואכם לתכנן את התקציב המוקדש לרכישת המכשיר שימו לב לכך שההתקנה, שאינה כלולה במחיר, עשויה לעלות לא פחות מהמזגן ולעיתים אף יותר. קחו בחשבון שישנם אלמנטים שונים שעלולים ליקר את ההתקנה, לדוגמא: התקנת צנרת ארוכה מ-2 מטרים בין המנוע למאייד, התקנת נקודת חשמל כשנקודה מתאימה חסרה, הארכת צינור הניקוז במידה ומדובר במזגן שמותקן בקומה גבוהה ועוד ועוד. בהתחשב במורכבות הבחירה וההתקנה ובהתחשב ברצון להבטיח שהקניה שביצעתם תשרת אתכם במשך שנים - אין להתפשר על ייעוץ מתאים והתקנה איכותית. עם זאת, לפני שאתם מרימים טלפון ומזמינים ייעוץ שווה ללמוד מה יש לשוק להציע.

 
 

אז מה יש לשוק להציע?

עברו לא מעט קיצים מאז שהמזגן הרצפתי כיכב בסלון הישראלי. היום קיימים בשוק שפע מכשירים שנותנים מענה מדויק לצרכים השונים של בעלי הבית, אבל בחלוקה גסה ניתן לטעון כי עולם המזגנים מתחלק ל-2 חלקים עיקריים: מזגנים עיליים ומערכת מיזוג מיני מרכזית.

 

מזגן עילי: סוג המזגנים הנפוץ ביותר היום. בניגוד למזגני הרצפה הישנים שתפסו מקום בחלל החדר, המזגנים העיליים מותקנים, כפי שמרמז שמם, גבוה על הקיר, כ-2 מטרים מעל לרצפה. המזגן העילי מקרר את החדר באמצעות פליטת אוויר ממוזג מחלקו התחתון. המזגנים העיליים נחשבים לשקטים, וכיום הם מגיעים בשלל עיצובים מודרניים שהופכים אותם כמעט לעוד פריט ריהוטי בחדר. התקנת מזגן עילי רגיל מומלצת בדרך כלל לחדרים קטנים עד בינוניים.

לצד המזגן העילי העצמאי ניתן למצוא בשוק גם מזגן מסוג רב מאייד. מזגן עילי זה מאפשר קירור של מספר חדרים, בדומה למערכת מיזוג מיני מרכזית. מזגן רב מאייד מחבר בין יחידה חיצונית אחת ולה מדחס ליחידות פנימיות. בין היחידה החיצונית ליחידות הפנימיות מחברת צנרת דקה. התקנת מזגן מסוג רב מאייד מהווה תחליף להתקנת מזגן מיני שנחשבת מורכבת יותר.

 

מזגן מיני מרכזי: מזגן זה מיועד לקירור דירות או בתי מגורים שלמים. התקנת מזגן מיני מרכזי מהווה פרוייקט מורכב במיוחד, והיא דורשת הנמכת התקרה לצורך העברת תעלות המיזוג. כוחה של מערכת קירור מיני מרכזית הוא גם נקודת החולשה שלה - העובדה שהמזגן מקרר בבת אחת את כל הבית, גורמת לכך שכמעט תמיד קיים חדר שממוזג שלא לצורך. במידה וברצונכם להבטיח שליטה נפרדת במידת המיזוג בכל אחד מהחדרים, יש צורך בהתקנות מזגן מיני מרכזי מתקדם (ומין הסתם גם יקר יותר). היתרון של מערכת קירור מיני מרכזית נעוץ בכוחה ובהיותה שקטה. עם זאת, בהתחשב בעלויות של מזגנים מסוג זה, ברכישתם חשוב במיוחד להיעזר בתכנון, יעוץ והתקנה צמודים של מומחה.

 

מזגן רצפתי: המזגן הקלאסי שאתם זוכרים מהבית של סבא וסבתא. מזגן רצפתי נחשב לעוצמתי במיוחד, אך יחד עם זאת הוא רועש ותופס מקום רב. כוחו הרב הופך אותו לאידאלי לשימוש מוסדי, אבל אם אתם לא מתגוררים בבניין ביטוח לאומי רוב הסיכויים שמדובר ברכישה שאינה כדאית עבורכם (וגם כמעט אינה אפשרית, מאחר והוא אינו זמין לרוכשים פרטיים).

 

מזגן נייד: מדובר, בעצם, במאוורר משודרג. אופציית רכישת המזגן הנייד עשויה להיות רלוונטית למי שמתגוררים בשכירות, ומעוניינים במכשיר שילווה אותם גם בקיץ הבא, בדירה הבאה.

 
מזגן במטבח
 מזגן במטבח   צילום: בנימין אדם למעצבת איריס שמיר 
 

לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

התאמת מזגן לחלל לוקחת בחשבון כמה משתנים: גודל החלל, מיקומו (חשוף לתנאי מזג האוויר או פנימי? האם החלל נמצא ישירות מתחת לגג או שהוא ממוקם מתחת לדירה אחרת?) ומידת הבידוד של קירות וגג החלל. יש לבחור את המזגן הרצוי בהתאם לגודל החדר ועומס החום השורר בו. כלל האצבע קובע, כי קירור כל מטר רבוע צורך 650 BTU. מה זה BTU? BTU/HR זו היחידה באמצעותה מודדים את עוצמת המיזוג לה המכשיר מסוגל. בבואכם לרכוש מזגן זו היחידה אליה עליכם להתייחס ולא לכח סוס. בדרך כלל מקובל להתאים לחדר בגודל קטן עד בינוני מזגן בטווח שבין 5,000 ל-10,000 BTU. לקירור דירה בינונית תדרשו למזגן שעוצמתו נמדדת ב-KBTU.

 
מזגן עילי
 מזגן עילי   צילום: יחצ טורנדו 
 

מזגן = חשמל

הרבה אחרי שזכר קניית והתקנת המזגן יעלמו מהפירוט החודשי של הויזה, אתם תמשיכו לשלם על החשמל, שהמזגן יצרוך. מזגנים נחשבים לזללני חשמל רציניים, ולכן יש חשיבות גדולה לדירוג האנרגטי של המכשיר שאתם רוכשים. קניית מזגן חסכוני, בעל דירוג אנרגטי גבוה, אולי יקרה יותר - אך היא ללא ספק משתלמת (גם לכם וגם לסביבה) לאורך זמן. רכישת מזגן בעל דירוג אנרגטי A תבטיח חיסכון אדיר בחשמל מדי חודש, מה שיבוא לידי ביטוי גם בחשבון החשמל שלכם. על כל מזגן מצויינת רמת היעילות האנרגטית שלו, כש-A היא הרמה הגבוהה ביותר ו-D הנמוכה ביותר.

 

דרך נוספת לחסוך בעלויות החשמל של המזגן היא לרכוש מזגן בטכנולוגיית אינוורטר, שמאפשרת שמירה על טמפרטורת חדר אחידה באמצעות פעולה חכמה של מדחס המזגן, שמשנה את התפוקה שלו בהתאם לטמרפטורה בחדר. מזגנים בטכנולוגיית אינוורטר יקרים בצורה ניכרת ממזגנים אחרים, אך החיסכון הנלווה לשימוש בהם, היכולת שלהם לקרר או לחמם חדר במהירות בלי קשר לטמפרטורה החיצונית ואורך החיים המכובד שלהם הופכים אותם לקניה משתלמת לטווח הארוך. למידע נוסף על צריכת חשמל של מזגנים ולטיפים לחיסכון באנרגיה בבית מומלץ לבקר באתר של משרד התשתיות.

 
מזגן מיני מרכזי
 מזגן מיני מרכזי   צילום: יחצ טורנדו 
 

שקט שיהיה פה!

מזגן איכותי מקרר בשקט. בבואכם להחליט על המזגן אותו תרכשו חשוב לבדוק מה עוצמת הרעש שהמזגן מפיק בזמן שהוא ממזג לכם את הבית. בנוסף, יש לזכור כי המזגן מפיק רעש הן בתוך הבית והן מחוצה לו, ולכן, למען שלום בית עם השכנים ולחיים שלווים לעצמכם, מומלץ לרכוש מזגן שעוצמת הרעש לה הוא גורם לא עולה על 35 דציבל (ועדיף פחות). איך תדעו האם המזגן שלכם הוא הטיפוס השקט? על המדחס צריכה להיות מדבקה המפרטת את רמת הרעש שהמזגן מייצר, ובמפרט היצרן אמור לציין את הרעש שמפיק המאייד.

 
מזגן נייד
 מזגן נייד   צילום: יחצ family 
 

נוחות התפעול של המזגן מהווה אף היא משתנה חשוב בהחלטת הרכישה. מרבית המזגנים היום מגיעים עם שלט להפעלה מרחוק. ככל שהמזגן מתקדם יותר כך השלט מתוחכם יותר. יש מזגנים שהשלטים מאותתים להם באמצעות חיישן על הטמפרטורה בחדר, והמזגן משנה אוטומטית את עוצמת המיזוג לפי מיקום השלט. חלק מהשלטים מגיעים עם תאורת מסך שתבטיח שתוכלו לקרר ולחמם גם בחושך, חלקם מאפשרים שליטה על כיוונון התריסים של המזגן - הפיצ'רים אינסופיים.

 

הכי חשוב שהתצוגה על השלט תהיה בהירה ונהירה ושתבינו בקלות האם אתם מקררים, מחממים ולאיזה טמפרטורה. אופציה נוספת שהופכת את החיים לקלים יותר היא אפשרות השימוש בטיימר. הטיימרים המתקדמים מאפשרים הפעלה עתידית - מה שאומר שאם אתם חוזרים ב-17 מהעבודה, המזגן יתחיל לפעול כבר ב-16:50 - הכל כדי שיהיה לכם נעים. גם ניקיון המסננים של המזגן צריך להיות פרוייקט קליל ונוח יחסית. שימו לב שאתם רוכשים מזגן שמאפשר גישה נוחה למסנן האוויר. מזגן מלוכלך צורך יותר חשמל ואורך חייו יהיה קצר יותר. שימרו על המסננים שלכם נקיים.

 
מיטה עם מזגן מפנק מעל
 מיטה עם מזגן מפנק מעל   צילום: יחצ הולנדיה 
 

האחריות עליהם

 סעיף האחריות ברכישת מזגן עשוי להיות מעט מורכב מאחר ויש צורך בקבלת תעודת אחריות על המכשיר וקבלת תעודת אחריות על ההתקנה. ישנם מקרים בהם שתי תעודות האחריות ניתנות על ידי אותו הגורם (למשל, היצרן) וישנם מקרים בהם היצרן נותן תעודת אחריות על המכשיר והמתקין מחסה את חלקו. במצב דברים בו סוגיית האחריות מתחלקת בין שני גורמים, טיפול בתקלה במזגן עשוי להיות תהליך מסורבל, שכן אתם עשויים להזמין את המתקין שיגלה שהתקלה במכשיר - או להפך. כמו בכל קניה, רצוי לרכוש את המזגן ממשווק ידוע ומוכר שמוכר מוצרים של יצרנים או יבואנים ידועים ומוכרים. חשוב לשים לב לאותיות הקטנות בתעודת האחריות, ובמידה והמתקין פועל באופן עצמאי, חשוב לעבוד עם איש מקצוע בעל וותק ומוניטין טובים. בדרך כלל תעודת האחריות על המזגן טובה לשנה והאחריות על התקנת המזגן תקפה ל-5 שנים. ישנם מקרים בהם ניתן להאריך את משך האחריות על המזגן, באמצעות תוספת תשלום.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by