בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות 
לראות את הפרטים הקטנים: מי צריך משקפיים כשיש ניתוח לייזר? 
 
בריאות |
 
לייף סטייל נענע 10

הן נסדקות, מתלכלכות, מתכופפות ונשברות. נמאס כבר מהמשקפיים ובא לכם לראות את העולם מחוץ למסגרת? ניתוח לייזר לעיניים הוא הפתרון האולטמטיבי. כל הפרטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ההחלטה על הסרת משקפיים בלייזר מלווה בחששות וחלקם מוצדקים. האם הניתוח כואב, מאיזה גיל אפשר לעבור ניתוח,  האם אני מתאים לניתוח וכמובן מהם הסיכונים? על כל אלה ועוד עונים המומחים של המרכז הרפואי 'עיניים - ד"ר לוינגר'".

כיצד קובעים האם קיימת התאמה לניתוח לייזר?

דר' שמואל לוינגר, מומחה רפרקציה, קרנית וקטרקט, מייסד ומנהל רפואי של 'עיניים' מציין כי, "חיוני לעבור בדיקת התאמה מקיפה וקפדנית, שבוחנת נתונים כמו, עובי הקרנית , דיופטר (מספר), טופוגרפיה של הקרנית, מחלות עיניים ובעיות פיזיולוגיות כדוגמת יובש בעיניים ועוד. כמו כן, נלקחים בחשבון מצב בריאות כללי, גיל והיסטוריה משפחתית הקשורה במחלות עיניים. בנוסף, ניתן משקל גם לצרכים של המטופל מבחינת הראייה בכל הקשור לעיסוקו ולתחביביו.
יש לקחת בחשבון כי שיעורם של אלה, שאינם נמצאים מתאימים לניתוח לאחר בדיקה קפדנית, עומד על כ- 30% . חשוב לדעת כי בדיקה, שאינה יסודית עלולה לא לקחת בחשבון נתונים חיוניים ועקב כך ינותח אדם, שאינו מתאים. במקרים כאלה, עלולים להיגרם סיבוכים ופגיעה בבריאות העיניים. אבחון מקדים והתאמה מלאה הם הערובה להצלחת הטיפול"

 
 

 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

מה כוללת בדיקת ההתאמה?

  • מילוי שאלון בריאות מפורט.
  • צילום עיניים וסריקת הקרנית על ידי טכנאי רפואי באמצעות מכשיר טופוגרפיה, סורק קרנית   
    ואברומטר הבודק את הרשתית מסוג Wave Front Occular .
  • בדיקת חדות הראייה ואיכות הראייה על ידי אופטומטריסט בכיר, מורשה על ידי משרד הבריאות.
  • בדיקת עיניים על ידי רופא עיניים הכוללת: מבנה הקרנית ועובייה, הרחבת אישונים, בדיקה  יסודית של גלגל העין, קרקעית העין, מדידת הלחץ התוך-עיני והיקף האישון. כמו כן, נערך תיאום ציפיות לגבי תוצאות הניתוח.
  • סיכום ממצאי הבדיקות והמלצת הרופא על התאמה או אי התאמה לניתוח ומהי השיטה הניתוחית
    המתאימה למטופל.
 

מהי המשמעות של סוג מכשור הלייזר?


 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 

מכשירי הלייזר השונים נבדלים ברמת מערכות הבקרה ומידת המהירות של הלייזר. ככל שמהירות הלייזר גבוהה יותר, דהיינו מספר הפולסים בשנייה גבוה יותר, כך ההליך מהיר יותר. המהירות תורמת גם לכך, שהעין פחות מתייבשת במהלך הטיפול ולכן התוצאות מדויקות יותר. לדוגמא, במכשיר החדשני,  AMARIS 1050השולח 1050 פולסים בשנייה בגיבוי של מערכת מעקב לעין בשבעה מימדים, קיימת מערכת למיפוי הקרנית,  אשר מבצעת סריקה ואיכון נקודות על הקרנית והתאמת הטיפול בלייזר לכל נקודה ונקודה. בנוסף, המכשיר מצויד במערכת ,Wave Front  שקולטת מידע מהרשתית ושכבות העין (עדשה, נוזל העין) ומעבירה את המידע בצורה ממוחשבת למכשיר הלייזר.

 

בזמן הניתוח,  מערכת הבקרה מודדת יותר פרמטרים של קרנית וקשתית העין. כך היא מסייעת לקבוע בדיוק רב יותר את מידת עובי הקרנית הנדרש לעבור ליטוש. הרופא המנתח יודע בכל זמן נתון מהו עומק הליטוש ועובי הקרנית שנשאר. בדרך זו מבטיחים את יציבות הקרנית ואת בטיחות הטיפול לאורך זמן.  מטרת הבדיקות המורכבות והטיפול בלייזר היא, לממש את פוטנציאל הראייה הטוב ביותר של המטופל. מכשיר הלייזר מסוג AMARIS 1050, מתבסס על נתוני העיניים שנמדדים בשבעה מימדים, כולל  מדידת כל התזוזות הבלתי רצוניות של העין, אשר מוקלטות ומוכנסות לחישוב. יתרון זה מוביל לדיוק מרבי היות שמצטמצם הסיכוי לאידוי רקמת קרנית מיותרת".

 

האם ניתוח לייזר מסוכן?

ד"ר עמי הירש, מומחה רפרקציה וקטרקט, יו"ר החוג לרפרקציה של איגוד רופאי העיניים ומנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים' אומר כי, "ניתוח לייזר נחשב לניתוח עם שעורי ההצלחה הגבוהים ביותר ברפואה. לא בכדי הצבא האמריקאי מאפשר ללוחמי שדה ולטייסים לעבור הסרת משקפיים במסגרת מרכזים רפואיים של הצבא. תופעות הלוואי הנפוצות הן, יובש בעיניים אשר מטופל באמצעות דמעות מלאכותיות, הילות וסנוורים לתקופה של מספר ימים עד שבועות לאחר הניתוח.

לגבי החשש הגדול ביותר של מטופלים מעיוורון, אני יכול להרגיע שבישראל לא מוכר אף מקרה.

את הסיכון לזיהום אנו מונעים במתן הוראות מדויקות למטופל לשמירה על הגיינה ולשימוש בטיפות אנטיביוטיות".

 

באלו מקרים אסור לעבור ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

 

לא ניתן לנתח בלייזר, אם קיימת מחלת עיניים כגון קרטוקונוס המאופיינת בקרנית מעוותת בצורה של חרוט (קונוס) או גלאוקומה אשר מתאפיינת בלחץ תוך-עיני גבוה.
כמו כן, ניתוח לייזר אינו מתאים במקרים של רוחק או קוצר ראייה גבוהים מאד, דרגת אסטיגמציה (צילנידר) גבוהה מאד ובמטופלים בעלי קרנית דקה. למקרים אלה קיימים פתרונות ניתוחיים אחרים להסרת המשקפיים כגון: השתלת עדשה תוך עינית. בנוסף, לא מנתחים  נשים הרות, היות שלעיתים במהלך ההיריון חלים שינויים בראייה.

 

מאיזה גיל ועד איזה גיל ניתן לעבור הסרת משקפיים בלייזר?


 צילום: יח"צ 
 

ררק לקראת גיל 18, דרגת קוצר הראייה מתייצבת. לכן לא מומלץ לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר בגיל צעיר יותר ובכל מקרה רק אם המספר יציב במשך שנה לפחות.   
לעומת זאת לא קיימת הגבלה של גיל מקסימאלי לביצוע הניתוח והקריטריון אינו גיל מבוגר אלא אם המטופל אינו סובל ממחלת עיניים ומתאים לטיפול", מסביר פרופ' ישראל קרמר, מומחה רפרקציה, קרנית וקטרקט,  מנהל רפואי של המרכז הרפואי 'עיניים' בת"א ומנתח בכיר במחלקת העיניים בבי"ח רבין (בלינסון).

מהו עיקרון הפעולה של ניתוח לייזר?

לדברי פרופ' קרמר,  "במסגרת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, אנו מתקנים את הראייה באמצעות ליטוש פני הקרנית, שנעשה על פי חישובים מאד מדויקים בעזרת מערכות התכנות והבקרה של מכשיר הלייזר. ליטוש פני הקרנית באמצעות לייזר משנה את תכונותיה האופטיות ומבטל את ההזדקקות למשקפיים או לעדשות מגע".

הניתוח מורכב משני שלבים:
א. פתיחת חלון טיפולי בקרנית העין
ב. ליטוש הקרנית וסגירת החלון הטיפולי.

האם הניתוח כואב והאם מנתחים את שתי העיניים באותו היום?

"המטופל אינו חש כאב במהלך הניתוח מאחר שניתוחי לייזר מתבצעים בהרדמה מקומית באמצעות טיפות אלחוש. בשל רמת הבטיחות הגבוהה של הניתוח והחזרה המהירה לשגרה, אנו מנתחים את שתיהן באותו היום", מבהיר פרופ' קרמר.

 

האם יש אחריות אם המנותח אינו רואה טוב לאחר הניתוח?


 צילום: יח"צ 
 

ניסיוננו הרב והביטחון בתוצאות, מאפשר לנו להעניק למטופלים אחריות ללא הגבלת זמן לתיקון ליקוי בראייה לרחוק, במקרים בהם חלה נסיגה של מספר, זאת אם ניתן לבצע את התיקון מבחינה רפואית וכמובן אם המטופל מעוניין. ככל שהמספר גבוה יותר לפני הניתוח, כך קיים סיכוי כי בעתיד תחול נסיגה במספר. האחריות לא חלה על שינויים שמקורם במחלות עיניים שעלולות להתפתח עם הגיל כגון: גלאוקומה, הפרדות רשתית וכדומה. כמו כן על שינויים תלויי גיל, כדוגמת זוקן הראייה אשר אופייני לבני 40 פלוס ומתבטא בירידה בחדות הראייה לקרוב ובהזדקקות למשקפי קריאה וקטרקט שאופייני לבני 60 ומעלה", מסכם ד"ר שמואל לוינגר ".

 

מהו הפתרון למי שאינו מתאים לניתוח לייזר?

על פי, ד"ר אורי מלר, מומחה רפרקציה, קרנית וקטרקט, מנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים' ובבי"ח 'קפלן' ויו"ר החוג לקטרקט באיגוד רופאי העיניים, "לחלק מהמועמדים שאינם מתאימים לניתוח לייזר, ניתן להסיר משקפיים באמצעות השתלת עדשה תוך עינית.

ניתוח מסוג זה מתאים במקרים של רוחק או קוצר ראייה גבוהים, קרנית דקה או אסטיגמציה (צילנידר) גבוהה. טיפול זה מתאים לבני 18-55, כל עוד עדשת העין בריאה ואין תהליך מתקדם של קטרקט, שאופייני לגיל מבוגר ומתבטא בעכירות עדשת העין".

במהלך הניתוח מושתלת עדשה מלאכותית אשר תואמת בדיוק למספר הנדרש ומוזמנת מראש. לאחר ההשתלה, העדשה המלאכותית מתפקדת כמו עדשת העין הטבעית והופכת לחלק מהעין ואילו העדשה הטבעית ממשיכה לשמור על "המיקוד" העיני.
לניתוח זה מספר יתרונות: שיעור הבטיחות גבוה מאד, למרות שהעדשה מושתלת לצמיתות, אם יחול בעתיד שינוי במספר, ניתן יהיה להחליף את העדשה או להוציאה.

 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by