בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם הבית 
משחקי אשליות: מגדילים את הבית 
 
 פינת סלון עם ארון כלים    צילום: יחצ גלריית אייל טרסר    
עולם הבית |
 

הערב במעושרות פיליפ ואליס מבקרים בשכונות בהן גדלו ובבתים הקטנים בהם חיו עד שמצאו את העושר ועברו לבתים מפוארים. בעידן של היום הקבלנים בונים דירות קטנות מלכתחילה אבל בעזרת כמה טיפים ניתן לעצב אותן כך שיראו גדולות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בשנים האחרונות חל שינוי בתחום הנדל"ן, יוקר המחייה הוביל יותר ויותר משפחות וזוגות צעירים לגור בדירות של 2-3 חדרים במקום אלו הגדולות.  השינוי לא פסח גם על תחום עיצוב הפנים, אשר חווה גם הוא שינוי מהפכני שבא לידי ביטוי בפריטים השונים המציעים פתרונות לדירות הקטנות: החל מחיפוי קירות היוצרים אשליית מרחב בחלל, דרך פריטים מודולאריים וחכמים וכלה במכשירי החשמל קומפקטיים ומוסווים.

 

הדרך ליצירת תחושת מרחב מרבית בדירה קטנה, מתחילה בעיצוב הרצפה, הקירות והתקרה המשמשים כמעטפת לחלל ומהווים נדבך גדול ממנו. לדברי שמיר: "תהליך עיצוב הפנים מצריך קודם כל הבנה והכרה של הצרכים, הרצונות, החלומות וטעמו האישי של הלקוח, ועל כן יש לעשות סדרי עדיפויות; העיקרון המנחה הוא להתאים את גודלם של חדרי הבית השונים לצרכי השימוש של הדיירים שגרים בו, למשל, בביתם של זוגות צעירים או מבוגרים חשוב לשמור על המרחב בחלל הסלון היות והם מבלים בעיקר באזור האירוח". עוד מוסיפה שמיר כי: "על-מנת להפוך חדר קטן לגדול לא בהכרח צריך לשבור קירות, די במספר מספר פעולות פשוטות  שישאירו את גודלו של החדר על כנו, אך ישנו את תחושת המרחב והמראה מן הקצה אל הקצה".

 
חדר ילדות ורוד ועליז
 חדר ילדות ורוד ועליז   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

משנים צבעים

הצבעים טומנים בחובם פוטנציאל רב לשינוי ויצירת אווירה רצויה. יחד עם זאת, השימוש בהם צריך להיות מושכל, כך למשל, עדיף להימנע מיצירת עומס בחלל ולהשאיר 'ספייס' בעין על-ידי שימוש בגוונים בהירים כמו לבן, שמנת או גוונים פסטליים. כמו-כן, שימוש בצבעים בגימור מבריק יחזירו טוב יותר את האור וישוו לחלל מראה פתוח ואוורירי. בנוסף, ממליצה שמיר: "בכדי ליצור תחושת מרחב בבית, כדאי לדאוג שהארונות, המטבח והדלתות ברחבי הבית יהיו בגוון של הקירות וזאת במטרה להבליע אותם ולא להבליט כקונטרסט לקירות. וכן, חשוב  לשמור על תקרה בהירה, או אם מדובר בתקרה נמוכה יחסית, להשתמש ב'תקרה מתוחה', טכנולוגיה המאפשרת לכסות אותה במגוון חומרים כגון: זכוכית, מראה וכו' וצבעים, היוצרים תחושת מרחב ואשליה של תקרה גבוהה יותר ", מסבירה שמיר.

 
טפטים בעלי דוגמאות היוצרים אשליית מרחב בחלל_
 טפטים בעלי דוגמאות היוצרים אשליית מרחב בחלל_   צילום: יחצ גולדשטיין גלרי טפט 
 
 

שימוש בחיפויי קירות

גם חיפויי הקירות בטפט עשוי לשמש ככלי פרקטי ופונקציונאלי ביצירת תחושת מרחב מעבר לפן הפונקציונאלי. שרית קרייתי גולדשטיין מ"גולדשטיין גלרי טפט" מציינת כי: "המפתח ליצירת אשליה של מרחב, עומק ונפח טמון בשני אלמנטים מרכזיים, הצבעים והדוגמאות. "הכלל החשוב ביותר הוא לבחור טפטים בגוונים בהירים וקרים כמו תכלת, ורדרד, בז' או ירוק בהיר אשר יטיבו עם חדר צר וקטן, מאחר ומחזירים את האור בצורה טובה יותר ולכן יוצרים אפקט של חדר מואר ומרווח. הדרך השנייה ליצירת אשליה של עומק והגדלת החלל טמונה בדוגמאות ובהדפסים, שעל גבי הטפט. קיימים חיפויי קירות עם דוגמאות ייחודיות שיוצרות אשליות אופטיות של עומק ושל תנועה ועל ידי כך מגבירות את תחושת הגודל של החלל".

 

קטגוריה נוספת בתחום החיפויים, הם האריחים. לאור השינוי שחל בפנים הדירה הישראלית, האריחים המותאמים לריצוף ולחיפוי כאחד, לובשים בשנים האחרונות צורה חדשה ובאופן כללי הופכים לגדולים יותר. שלא כבעבר, בו הייתה העדפה ברורה לאריחי ריצוף קטנים בגודל 45X45, מידה שעודנה הפופולארית ביותר באירופה, נראה כי העדפה למידות האריחים הגדולות עלתה, וכי בכוחם  של אלו ליצור תחושת חלל גדול יותר.

 
ארונות בצבעי הקירות ליצירת תחושת המרחב
 ארונות בצבעי הקירות ליצירת תחושת המרחב   צילום: בנימין אדם לאדריכלית איריס שמיר 
 

מגדילים את חדר הרחצה

כיצד ניתן ליצור תחושה מרחב גדול יותר בחלל האמבט. מלבד בחירה באריחים בגוונים בהירים לחיפוי קירות חדר הרחצה, שבאופן טבעי מאירים יותר את החלל ויוצרים בו תחושה נינוחה ומרווחת, בכוחם של אריחים מלבניים גדולים המודבקים במאוזן זה לזה, גם כן ליצור את אותה תחושה אוורירית של חלל גדול יותר, מכפי שהוא בפועל.

 

חיפוי הקירות באריחים בדוגמת פסים מאונכים יצרו תחושת גובה או לחילופין חיפוי הקיר באריחים בדוגמאות שונות, בחלקו התחתון ובחלקו העליון של הקיר, כאשר חלקו התחתון נמוך יותר ונחתם בפס קישוט, צורת חיפוי שעשויה ליצור תחושה של תקרה גבוהה. את הרצפה, בדומה לקירות, חפו באריחים ריבועיים גדולים בגוונים בהירים שישוו לחלל מראה פתוח יותר. בכל הקשור לכלים הסניטריים, הימנעו מכיור משטח שתופס הרבה מקום, והעדיפו כיור על רגל שיוצר מרחב גדול יותר, כמו גם אסלה תלויה שתופסת מעט מקום בחלל.

 
אריחים בצבעים בהירים עד התקרה היוצרים תחושת מרחב
 אריחים בצבעים בהירים עד התקרה היוצרים תחושת מרחב   צילום: יחצ קרמיק דיפו 
 

אבזור וריהוט הבית

השלב השני ביצירת תחושת מרחב בבית וניצול יעיל של החלל, בא לידי ביטוי באיבזורו ובריהוטו. שילוב נכון וחכם של גופי תאורה לצד בחירת הרהיטים ומוצרי החשמל הנכונים, יטיבו עם דירה קטנה ויחוללו בה פלאים.

 

"למימד התאורה תפקיד חשוב בעיצוב החלל בכלל ובעיצובו של חלל קטן בפרט, כאשר שימוש נכון בתאורה זהו שם המשחק. פינות חשוכות בחדר מקטינות את החלל וגורמות לאיבוד ויזואלי של מקום, לכן חשוב לדאוג לחלל שמואר היטב. הדרכים לעשות זאת רבות ומגוונות; כך למשל, מומלץ לפזר גופי תאורה קירית up-down היוצרים אפקט של הרחקת התקרה ותחושת מרחב גדולה יותר, זאת בניגוד לגופי תאורה תקרתיים התלויים במרכז החלל. כאשר האור מבצבץ מגופי התאורה הצמודים לקיר מבלי לראות את הנורות, האור מתפזר בחדר בצורה מאוד טובה", לדברי שמיר.

 

בכל הקשור לריהוט, מצביעה שמיר על מספר כללי אצבע שאימוצם עשוי ליצור תחושת מרחב גדולה יותר בחלל, ואף להביא לניצולו באופן מקסימאלי: "באופן כללי, ליצירת התחושה של חלל גדול, יותר מומלץ לשלב רהיטים נמוכים, קלילים ובהירים כמו שולחנות, כסאות פרספקס שקופים, פינות אוכל ועוד, בעיצוב מינימליסטי, וכאלו המשלבים זכוכית, חומר המשווה לחלל מראה אוורירי ולא מכביד. בנוסף, במקרים בהם החדר שרוצים לעצב הוא צר וארוך, כדאי למקם את הרהיטים השונים על הקיר הארוך, על מנת להדגיש את האורך ולנצלו".

 

 

 
מזנון קטן בסלון
 מזנון קטן בסלון   צילום: יחצ קארה דיזיין 
 

בלי להזניח את המטבח

גם בגזרת המטבח ניתן ליצור תחושת מרחב זאת בין היתר, בשל הצטמצמות גדולות של חדר המטבח שהוביל לשינוי באבזורו ויצירת מכשירי חשמל קטנים יותר. ההתפתחות טכנולוגית, צמצום חלל הבית וחשיבה עיצובית מתקדמת הביאו לידי פיתוח של מכשירי חשמל שביכולתם לעמוד באותן משימות בהן עומד המכשיר בגודל הסטנדרטי, אך הפעם בפחות נוכחות פיזית. מיקרוגלים, תנורים ואפילו מכונות קפה הם רק חלק מהמוצרים המוצעים שיוצרו מתוך גישה עיצובית חדשנית המאפשרת מיקום של מספר מכשירים בטור או בקו מקביל. מדובר בקו מכשירים חדש וקומפקטי בגדול 45 ס"מ ולא בגודל 60 ס"מ המוכר, המכפיל את אפשרויות התקנתם במטבח, כך שמגדילים את תחושת המרחב בחלל המטבח.

 

 

 
מקטינים את מידות מוצרי החשמל
 מקטינים את מידות מוצרי החשמל   צילום: יחצ teka 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by