בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
אחרי החופש 
בלי ריטלין: טיפול חדש בהפרעות קשב וריכוז 
 
 יש עוד דרכים לטפל. הפרעות קשב וריכוז    צילום: fortolia    
אחרי החופש |
 

החופש הגדול הוא הזדמנות מצוינת לטפל בבעיות כמו הפרעות קשב וריכוז כדי להגיע מוכנים לשנת הלימודים החדשה. שיטה חדשה לאבחון וטיפול יכולה לחסוך מהילדים נטילת ריטלין. כל הפרטים בפנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

החופש הגדול, שהתחיל השבוע, הוא זמן אידיאלי לטפל בבעיות שונות, כמו הפרעות קשב וריכוז כדי לאפשר לילדים להתחיל את השנה הבאה בקלות - במיוחד נוכח הנתון המפתיע שכ-10% מאוכלוסיית הילדים והמתבגרים ו כ- 6% מאוכלוסיית המבוגרים סובלים מהפרעות קשב וריכוז.

 

מרבית הילדים מטופלים בריטלין או "קונצרטה" אך יש להם לא מעט חסרונות. "הטיפול הזה הביא ל'שקט תעשייתי' של שנה עם תופעות לוואי כמו אובדן תיאבון, חרדות, סימני דיכאון" מספרת ריבי סלע שבנה אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז ADHD , "אך הבעיה העיקרית היא שבסוף כל יום כאשר השפעת הסם פגה, מחכה ה"ריבאונד": התפרצות קצרה, קיצונית וממוקדת של הסימפטומים".

 

סלע משווקת כיום בישראל את שיטת הנוירו פידבק - שיטה חדשה עם טכנולוגיה ייחודית לטיפול בתסמונת. נוירו פידבק הוא ענף מתחום הביופידבק - שיטה המאפשרת להגיע לבקרה ולשינוי של תהליכים מוחיים. בעקבות אימון חוזר ניתן לשנות מדדים מוחיים ולגרום לשינוי התנהגותי

 

החופש הגדול הוא זמן נפלא להתחיל טיפול כזה, מסבירה סלע, "כדי לראות שינוי בתסמינים, נדרשים כחודשים או מעט יותר. התחלת הטיפול ממש עכשיו לפני החופש, יכולה לאפשר תחילת לימודים בשנת הלימודים הבאה, ללא תלות בתרופות, הטיפול בהחלט יכול, במרבית המקרים להחליף ריטלין".

 

 

 
להגיע מוכנים ככל האפשר לשנת הלימודים
 להגיע מוכנים ככל האפשר לשנת הלימודים   צילום: fortolia 
 
 

מהן הפרעות קשב?

 

הפרעת קשב עם או בלי היפראקטיביות, היא ההפרעה ההתנהגותית השכיחה ביותר בילדים, ולפי הערכות שונות לוקים בה כ 10% מכלל האוכלוסייה והיא נפוצה יותר אצל בנים. סימניה העיקריים של התסמונת הם ליקויים ביכולת הקשב והריכוז, אי שקט, מוסחות מוגזמת ואימפולסיביות (יתכן מאד כי יופיעו רק חלק מהתסמינים, לרבות קשיי ריכוז). ההפרעה התפקודית קיימת בדרך כלל הן בבית והן בבית הספר ומשפיעה במידה בולטת על יחסי החברה של הילד ויחסיו עם הוריו ובני משפחתו. לטווח ארוך היא משפיעה לרעה על ההישגים הלימודיים, ההצלחה המקצועית וההתפתחות הרגשית-חברתית.

 

האבחנה היא אבחנה קלינית בעיקרה. יש חשיבות גדולה באבחנה המבדלת של ההפרעה ממצבים שונים, חלקם תקינים וחלקם פתולוגיים, ביניהם חריגות שכלית בשני קצותיה, הפרעות הסתגלות, הפרעות שינה, הפרעות התנהגות, ליקויי למידה, קשיים פיסיים שונים, כגון הפרעה בראייה, בשמיעה ועוד.

 

מקובל היום להשתמש במבחנים קוגניטיביים ממוחשבים כגון : TOVA, CPT, BRC MOXO, אך אף אחד ממבחנים אלו אינו יכול לאשר או לשלול חד משמעית את האבחנה. המאבחן יכול להשתמש בשילוב של כמה וכמה סוגי שאלונים ובדיקות.

 

 

השיטה החדשה: הכל התחיל באיבחון


בקיץ 2013 אישר מינהל המזון והתרופות האמריקני ה FDA את השימוש בבדיקת גלי מוח כדי לאבחן הפרעות קשב וריכוז. האבחון נעשה על בסיס בדיקת EEG המודדת דרך אלקטרודות המוצמדות לראש המטופל, את הפעילות החשמלית של המוח. הפעילות החשמלית המוחית מנותחת כמותית (QEEG ) ומושווית לנורמה על פי גיל. הבדיקה אינה מסוכנת ואין לה תופעות לוואי כל שהן. ע"פ קביעת ה FDA , הבדיקה מאפשרת אבחון מדויק יותר מהבדיקות הממוחשבות המקובלות כיום והיא מסוגלת לספק לרופא מידע הקובע האם ההפרעה ההתנהגותית היא אמנם הפרעת ריכוז וקשב או שיש לחפש גורמים רפואיים אחרים.

 

יעיל כמו רטלין

 

נוירופידבק כשיטת טיפול להפרעות ריכוז וקשב, נבדקה בעשרות מחקרים בשנים האחרונות. המחקרים מעידים כי הטיפול בשיטה זו יעיל כמו השימוש בריטלין. כך עולה גם ממחקר חדש שנערך בנורבגיה במשך כ-3 שנים. מהמחקר עוד עולה: השימוש בשיטת הנוירופידבק מביא לשיפור ניכר בתסמיני הגרעין של מחלת ה- ADHD.

 

איך התבצע המחקר?


במחקר, שנערך בין השנים 2007-2009 ומתפרסם החודש בכתב העת BMC Psychiatry, השתתפו 91 ילדים בגילאי 6-18. הילדים נבחרו רנדומאלית מבין 628 ילדים במרפאה אמבולטורית לבריאות הנפש בילדים ומתבגרים בנורבגיה.בתוכנית, שכללה 30 מפגשים, חילקו החוקרים באקראי את 91 הילדים והמתבגרים לפי גיל, מין, רמת אינטליגנציה ופיזור תסמיני ADHD ל- 3 קבוצות טיפול שונות. בקבוצה הראשונה נעשה שימוש תרופתי וחולק לילדים ריטלין (Methylphenidate). בקבוצה השנייה טופלו הנבדקים בשיטת הנוירו פידבק ובקבוצה השלישית נערך טיפול משולבת של שתי השיטות.

 

גם הורי הילדים לקחו חלק פעיל בניסוי. ההורים התבקשו לדווח על שינויים בתסמינים העיקריים של ADHD באמצעות גיליון הערכה ממחושב של הקליניקה בה מטופלים הילדים ( (Clinician's Manual for Assessment. מדיווחי ההורים עולה כי חלו שינויים חיוביים בהתנהגות הילדים בכל שלוש הקבוצות. השינוי המשמעותי ביותר נרשם במימד ההיפראקטיביות אשר התמתן באופן ניכר. מימד יכולת הריכוז גם הראה שיפור, אך במידה פחותה ממימד ההיפראקטיביות. בנוסף, לא זוהו הבדלים בין בשיטות הטיפול בתוצאות הניסוי. ממצאי החוקרים עולה כי שיטת הנוירופידבק הינה אמצעי יעיל כמו ריטלין בטיפול בתסמיני קשב וריכוז בילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות.

 

 

 

 
גם ההורים לקחו חלק במחקר
 גם ההורים לקחו חלק במחקר   צילום: שאטרסטוק 
 

אז מה חדש?


נוירופידבק הוא ענף מתחומי הביופידבק (פיתוח יכולת שליטה על מדדים פיזיולוגים) - במקרה זה מעוניינים להגיע לבקרה ולשינוי של תהליכים מוחיים. ההנחה בבסיס השיטה טוענת שההתנהגויות, כל ההתנהגויות - הן התקינות והן הלקויות, הן פרי פעילות מוחית. ניתן למדוד חלק ניכר מהן באמצעות EEG. בשנים האחרונות מקובלת ההנחה שבעזרת שיטות של התניה קלאסית ניתן לגרום לשינויים בפעילות של מסלולים עצביים, וכי בעקבות אימון חוזר ניתן לשנות מדדים מוחיים וכך לגרום לשינוי התנהגותי.

 

טיפולי נוירופידבק נעשים בעזרת טכנולוגיה אשר מייצרת חיזוק חיובי או תגובה שלילית על יחס תקין/לא תקין בין הגלים האיטיים לגלים המהירים באמצעות משחק אינטרקטיבי, ובכך נוצרת סיטואציית אימון המאפשרת לשנות את תמונת גלי המוח.

 

בארה"ב ובאירופה שיטת טיפול זו היא המקובלת והנפוצה ביותר לטיפול ב ADHD. בארה"ב לבדה עובדות אלפי מרפאות המתמחות בטיפולי נוירופידבק. גם בישראל תופסת השיטה תאוצה ועשרות ילדים כבר טופלו בהצלחה יתרה.

 

ממתי קיימת השיטה?

 

השיטה קיימת מזה שלושה עשורים ומקובלת ככלי לטיפול יעיל במצבים המתבטאים בפעילות מוחית חשמלית השונה מן הפעילות התקינה (הפרעות קשב, לקויות למידה, PDD, חרדה, דיכאון, כפייתיות, אפילפסיה, פגיעות ראש ועוד).

 

משנות ה90 ועד היום עסקו קבוצות מחקר רבות בשאלת יעילות הטיפול בנוירופידבק. עשרות המחקרים שפורסמו מאז, הוכיחו מעל ומעבר לכל ספק את יעילות הטיפול ושרידותו לאורך שנים.

 

תכל"ס כיצד פועלת השיטה ?

 

המטופל יושב כשהוא מחובר לחיישני EEG המודדים את הפעילות החשמלית של המוח. המידע על הפעילות המוחית מועבר בזמן אמת אל המערכת וזו מנתחת את המידע בזמן אמת ונותנת למטופל "פידבק" על רמת הריכוז שלו.

 

שנים האחרונות פיתחה נאס"א מערכת נוירופידבק שהתרגול בה נעשה תוך צפייה בכל סרט DVD. האלקטרודות מאפשרות את קריאת גלי המוח והמערכת מתערבת במשחק ו"מקשה" על המשחק כאשר המטופל אינו מגיע ליחס גלי המוח המתבקש. תיקון בריכוז זוכה מייד לתגובה חיובית של המערכת והמשחק חוזר לתקנו. כאשר צופים בסרט, הסרט קטן וגדל בתגובה לרמת הריכוז של המטופל. שיטת תרגול זו אינה משעממת ואף מרתקת את הילדים.

 

 

 

 
אפשר גם בלי רטלין. הפרעות קשב וריכוז
 אפשר גם בלי רטלין. הפרעות קשב וריכוז   צילום: fotolia 
 
 

 

למי מיועד הטיפול?

 

הטיפול מיועד לילדים ומבוגרים.

 

יתרונות השיטה

 

הטכנולוגיה יוצרת שינוי ותיקון של תמונת גלי המוח, ותוך כדי כך שיפור משמעותי של כל התסמינים הקשורים בהפרעות קשב, כמו בעיות ריכוז, בעיות התנהגות, קשיים חברתיים, רגישות ואימפולסיביות מוגברת.

 

שלא כמו הריטלין המשמש לטיפול בסימפטומים ואינו פותר את הבעיה, הטיפול בטכנולוגיה המוצעת משפר את מצב המטופל ובתום הטיפול, נשמרים ההישגים לתקופות זמן ארוכות ללא תופעות לוואי.

 

מחקרים רבים שנעשו ב- 15 השנים האחרונות, מראים מעל 85% הצלחה בטיפול. אחוזים אלו גבוהים מאד, גם ביחס לטיפול תרופתי - שינויים משמעותיים בהתנהגות, ניתן לראות כבר לאחר 15-20 טיפולים.

 

 

איך זה מגיע כתחליף או כטיפול משלים לטיפולים הקונבנציונאליים

 

הטיפול בנוירופידבק יכול להיות טיפול משלים לטיפול הרפואי או אף להחליף אותו במקרים מסוימים. אפשר לנסות את הטיפול לפני מתן טיפול תרופתי ולבדוק את השפעתו. כיוון שמדובר בטיפול המבוסס על למידה ושינוי התנהגותי הוא עלול לארוך זמן מה עד שרואים תוצאות ובפרק הזמן הזה אפשר לטפל בעזרת תרופות כדי להקל על התסמינים.

 

 

 

 

עוד פרטים באתר  BrainGames Israel

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by