בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
עולם היופי 
זהירות, טרנדים דיאטטיים שהורסים את הגוף 

זהירות, טרנדים דיאטטיים שהורסים את הגוף

 
עולם היופי |
 

שיטות ה-2:5, דיאטת אטקינס, אכילת כרוב או טבעונות- אולי גורמים לירידה מהירה במשקל אך הנזקים שלהם לבריאות הם ארוכי טווח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בכל שנה לקראת הקיץ אני נתקל ביותר ויותר אנשים, ששואלים אותי מה דעתי לגבי דיאטה טרנדית חדשה,  שבזכותה ניתן להשיל אי אילו קילוגרמים תוך זמן קצר מאוד מבלי להתאמץ ומבלי לרעוב. אני לא אוהב להשתמש בהכללות או לפסול טכניקות חדשות על הסף, אבל דבר אחד אני כן מעוניין להגיד על כל אותן "דיאטות קסמים" - לרוב מדובר על שיטות הרזיה שלא זו בלבד, שאין באפשרותן להוביל לתוצאות לטווח ארוך אלא שחלק לא מבוטל מהן אף עלול להוביל לנזקים בריאותיים של ממש.

 

במאמר זה אנתח ארבע דיאטות פופולאריות, שגורמות למיליוני בני אדם מדי שנה להפוך את עצמם לשפני ניסיונות בניסוי פיזי ותודעתי שלרוב מסתיים בכישלון מהדהד.

 

לא שוכח ולא סולח

הגוף האנושי הוא מערכת מופלאה, שכל שאיפתה היא להגיע לשיווי משקל ביולוגי, מצב שנקרא בשפה המקצועית הומאוסטאזיס. הדבר בא לידי ביטוי ברמות המיקרואלמנטים בדם שלנו, ברמת החומציות הקבועה וכן במשקל שלנו. כאשר אנחנו נוהגים כלפי הגוף שלנו באלימות ויורדים במשקל במהירות רבה, תוך חוסר התחשבות בצרכים הפיזיולוגיים שלו, הגוף מגיב לכך בדרכו שלו.

 

בין היתר הוא מוריד את קצב המטבוליזם, עושה שימוש בפחות ופחות אנרגיה לצורך הפעילויות השונות שלו, מצליח להפיק ולאגור יותר אנרגיה מהמזון, שאנחנו מספקים לו ועוד. בנוסף לכך הגוף שלנו לא שוכח לנו שום אפיזודה של דיאטה קיצונית ולא מאוזנת. למעשה בכל פעם שאנחנו מרעיבים אותו או מקפחים אותו, הוא נוצר את החוויה בזיכרון הפיזיולוגי והופך את הירידה במשקל לאתגר גדול יותר. רק ירידה מאוזנת והדרגתית, תוך שמירה על צריכה נאותה של כל קבוצות המזון והקפדה על פעילות גופנית, יכולה להביא לתוצאות משביעות רצון.

 
פירמידת מזון
 פירמידת מזון   צילום: אימג`בנק / Getty Images 
 
 

דיאטת 2:5 או דיאטת "הצום המקוטע" היא דיאטה, שבה ניתן לאכול חמישה ימים מה שרוצים, כל עוד במהלך יומיים בלבד מדי שבוע מקפידים על כך, שהתצרוכת הקלורית הכוללת לא תעלה על 500 קלוריות לכל היותר. מדובר על שיטה, שצברה פופולאריות מרשימה בשנים האחרונות, שכן באופן עקרוני היא מאפשרת לראות תוצאות בשטח תוך זמן קצר יחסית. רבים מאלו שהתנסו בדיאטה הלא שגרתית הזו דיווחו, כי בעקבות ההתנסות הצליחו להגיע למצב, שבו הם נהנים כמעט כל השבוע מארוחות שחיתות וחרף זאת הצליחו לרדת במשקל. עם זאת, כפי שאתם ודאי מתארים לעצמכם, לא מדובר על פתרון קסם שכן לדיאטה קיימים חסרונות לא מעטים.

 

צריכה של חמש מאות קלוריות ליום בלבד משולה להרעבה של הגוף, לא פחות מכך. ברגע שאנחנו מרעיבים את הגוף שלנו, הוא נכנס למצב של איום ממשי על קיומו ומגיב בשרשרת של תהליכים, שגורמים לנזק בריאותי מצד אחד ולפגיעה בתהליך הירידה במשקל מצד שני. אז נכון, בטווח הקצר ישנו סיכוי לא רע שאי אילו קילוגרמים ייעלמו, אבל תוך מספר שבועות או חודשים בתלות בקצב ההסתגלות, קצב הירידה במשקל יהפוך לאיטי יותר, רמת הסטרס במהלך השבוע ולא רק בימי ה"צום" תלך ותהיה גבוהה יותר. כל זאת מבלי להזכיר במילה את הקילוגרמים העודפים שנוספים למשקלם של כל אלו, שהתחילו בדיאטה הזו וויתרו עליה תוך מספר חודשים, משום שהיא פשוט לא מתאימה לאורח החיים הנורמטיבי בשום אופן.

 
אוכלים הכל במשך 5 ימים
 אוכלים הכל במשך 5 ימים   צילום: fortolia 
 

דיאטת כרוב

דיאטת הכרוב היא אולי הדיאטה המפורסמת ביותר מכל דיאטות הבזק. גם כאן, אין ספק שמדובר על דיאטה, שהמתנסים בה יכולים ליהנות מירידה מהירה יחסית במשקל. כמובן שגם פה לא מדובר כאן על פתרון קסמים. למעשה כל אחד שיגביל את עצמו למאכל אחד דל קלוריות, ייהנה מירידה במשקל ולא משנה אם מדובר על כרוב, סלרי, חסה או ברוקולי. עם זאת, ויתור על קבוצות מזון שלמות, הימנעות מאספקת קלוריות נאותה לגוף ומשטר של רעב גורמים בטווח הארוך לחסרים שבאים לידי ביטוי לא רק במישור הפיזי, אלא גם במישור הנפשי.

 

בסופו של דבר מדובר על דיאטה שמובילה לעייפות מוגברת, לחולשה, לחיוורון, לירידה בחיוניות הכללית וכמובן לפגיעה במצב הרוח. אין צורך להכביר במילים על כך, שבדומה לדיאטת ה-2:5, לאחר שהדיאטה מסתיימת, כל אותם הקילוגרמים, שנשרו במהלכה חוזרים כלעומת שבאו בתוספת של כמה קילוגרמים נוספים אחרים, המצטרפים כאילו ליתר ביטחון.

 
ירקות מצליבים
 ירקות מצליבים   צילום: שאטרסטוק 
 

דיאטת אטקינס

דיאטת אטקינס היא דיאטה, שבה נמנעים כמעט לחלוטין מצריכת פחמימות, על מנת לאלץ את הגוף לעשות שימוש במאגרי השומן לצורך הפקת אנרגיה. הדוגלים בדיאטת אטקינס נהנים מצריכה מופרזת של חלבונים ושומנים ומירידה מהירה יחסית, אך עם זאת זמנית בלבד במשקל. לרוע המזל, גם כאן לא מדובר על דיאטת קסמים אלא על מדרון חלקלק שמוביל לשפע של בעיות בריאותיות.

 

בין היתר דיאטת אטקינס מקושרת עם הפרעות במצב הרוח, סיכון מוגבר ללקות בדיכאון, הגדלת הסיכון לחלות במחלת כליות, הגדלת העומס על הלב, בעיות עיכול שונות שמקורן בצריכה מועטה של ירקות ופירות בתפריט היומי ועוד. מפתח הדיאטה, ד"ר רוברט אטקינס הלך לעולמו, כשהוא שוקל למעלה ממאה ועשרים ק"ג אמנם כתוצאה מפגיעת ראש, אבל לאחר שנים רבות בהן סבל ממחלות לב (לרבות התקף לב אחד) ויתר לחץ דם.

 
נהנים מחלבונים
 נהנים מחלבונים   צילום: אימג`בנק / Getty Images 
 

טבעונות

למרות שישנם רבים שפונים לתזונה הטבעונית מטעמים מוסריים, בימינו לא נדיר למצוא טבעונים שדוגלים באלימינציה של מוצרי מזון מן החי לצורך ירידה במשקל. רבים מהטבעונים מטעמי משקל מדווחים על ירידה חדה ומהירה במשקל בעקבות אורח החיים הטבעוני, אך הירידה במשקל נובעת משני טעמים, שלאו דווקא קשורים לטבעונות באופן ספציפי.

ראשית, רבים מקרב המתנסים בשיטת תזונה זו, מעולם לא הצליחו לתת את הדעת על המזון, שהכניסו לגופם. כך ברגע שהחליטו להימנע מצריכת מוצרים מן החי למעשה, התנסו לראשונה בחייהם בתהליך של בקרה ושליטה. בעקבות זאת באופן אוטומטי הצליחו לפקח על המזון, שהם אוכלים וכתוצאה מכך נהנו מהפחתה במשקל. הטעם השני הוא ההפחתה הניכרת באחוזי השומן בתפריט, הודות להימנעות ממוצרי חלב ובשר עתירי שומן, שהיו מנת חלקם של הטבעונים החדשים טרם התחילו בדיאטה.

 

עם זאת, הימנעות מוחלטת מצריכת מוצרי חלב מקשה מאוד על אספקה נאותה של מרכיבי תזונה חשובים באופן תקין כמו, סידן או ויטמין 12B. נמצא במחקרים קליניים שצריכה של מוצרי חלב רזים באופן יומיומי מביאה להאצת קצב הירידה במשקל.

 

הקפדה על צריכה נאותה של מוצרי מזון מכל קבוצות המזון בהתאם לפירמידת המזון הישראלית היא, עיקרון בסיסי שמחייב כל אחד שמעוניין לרדת במשקל באופן הדרגתי, תוך שמירה על הבריאות והימנעות ממצבי הרעבה וקיפוח של הגוף, שעולים בסופו של דבר ביוקר.

 
ירידה חדה אבל לא בריאה
 ירידה חדה אבל לא בריאה   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by