בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות וכושר 
טריאתלון: שחות, לדווש, לרוץ 

טריאתלון: שחות, לדווש, לרוץ

 
בריאות וכושר |
 

רוצים להתחיל להתחרות בטריאתלון? אורי הירש, טריאתלוניסט מושבע, מסביר איך עושים את זה חכם, מה חשוב לדעת בהחלפות, ונותן טיפים שווים לטריאתלוניסטים. ללמוד מהטוב ביותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרי אן פיין שותה במהלך הטריאתלון
 קרי אן פיין שותה במהלך הטריאתלון   צילום: רויטרס 
 
 

טריאתלון, התחרות שמשלבת שחייה, רכיבה וריצה, הפכה ליותר ויותר מדוברת ונחשקת בקרב ספורטאים, כוכבים, וחובבים מעולם הפיטנס. בכל שנה מצטרפים חברים חדשים לאימונים ולתחרויות השונות.

 

קצת רקע: תחרות הטריאתלון הראשונה התקיימה כבר בשנת 1978 בהוואי. באותם הימים עוד קראו לה בשם הרומנטי "תחרות איש הברזל". רק בשנת 2000 היא הפכה לענף אולימפי רשמי במסגרת אולימפיאדת סידני באוסטלריה. תחרות הטריאתלון תתחיל  תמיד בשלב השחייה, תמשיך  ברכיבה על אופניים ותסתיים בריצה. המנצח או המנצחת  הוא  הספורטאי שיחצה  ראשון את קו הסיום  בריצה  כאשר  הזמן הנמדד  הוא הזמן הכולל מהזינוק למים ועד סיום הריצה כולל  זמני ההחלפות. קיימים עוד  מספר  תחרויות רב ענפיות המהוות גרסאות מיוחדות לענף: דואתלון  (ריצה, רכיבה, ריצה) ואקוואתלון (ריצה, שחייה, ריצה).

 

בארץ פועל כבר כמה שנים איגוד רשום ומסודר שמטרתו לאגד טריאתלוניסטים ולקדם בארץ את הספורט המאתגר הזה, "איגוד הטריאתלון הישראלי". בשנת 2013 מנה האיגוד למעלה מ-2200 חברים רשומים והמספרים כאמור רק ממשיכים לעלות.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

 

 
מתחילים לרוץ
 מתחילים לרוץ   צילום: fortolia 
 

איתי הירש, טריאתלוניסט מושבע, איש הברזל ומנהל קבוצת הריצה והטריאתלון של TRIHARD, מנדב כמה טיפים שימושיים, למתחילים ולמכורים.

 

שטח החלפה ושחייה

1. בשטח ההחלפה, פרסו ליד האופניים מגבת ועליה נעלי הריצה ונעלי הרכיבה. את הקסדה הניחו הפוכה על הכידון ואת מספר החזה על אוכף האופניים או על המגבת. מי שממש לא יכול לסבול חול בנעליים, מומלץ שיניח ליד האופניים קערת פלסטיק גדולה עם מים, לשטיפת הרגליים לאחר היציאה מהמים.

 

2. לקראת הזינוק, ודאו שהצ'יפ עדיין על הרגל והדקו אותו. סדרו את המשקפת על העיניים וחבשו את כובע הים, מומלץ רק לאחר סידור המשקפת. כך, תימנעו מהמשקפת ליפול ולהיעלם במהלך הזינוק. בכל זאת, יזנקו לידכם עוד איזה 100-200 משתתפים ואין לדעת, ידו או רגלו של מי, תלטף לכם את הראש.

 

עוד בערוץ הלייפסטייל:

אימון TRX קורע

חדשות אופנה לוהטות לסופ"ש

איך מורידים את אחוזי השומן בגוף?

 

 

 
דיווש נעים
 דיווש נעים   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 
 

3. מיד לאחר הזינוק אל תיגררו לפרוץ קדימה ולהיאבק בכח על מרחב. בתחרות ראשונה עדיף להימנע ממאבקי הכניסה למים והמיקום ולהתחיל ברוגע, גם אם מעט בצד או עם אחרוני המזנקים. בכל מקרה זכרו כי בתחילת השחייה, הדופק גבוה יחסית, אם מהתרגשות ואם כתוצאה מהזינוק. התחושה היא שקשה לנו מאוד, לעתים נרגיש שחסר לנו אוויר ואנחנו רק בתחילת הדרך. זכרו, אלה תחושות טבעיות וכולם מרגישים כך, לא רק אתם.

 

4. שחו בתנועות ארוכות, הקפידו על הוצאת אוויר במים ונשימה כל 2-3 תנועות, לא יותר. במים מלוחים, הגוף צף טוב יותר ולכן מוטב להמעיט בעבודת רגליים.

 

5. נסו למצוא מישהו ששוחה בקצב שלכם ולשחות מאחוריו, צמוד עד כמה שניתן, או כמו שאנחנו אומרים - "שחו לו על הרגליים". הוא גם ינווט עבורכם (אם כי זו עשויה להיות חרב פיפיות) והוא גם יסייע לכם בחיסכון אנרגיה, ממש כמו דרפטינג ברכיבה. מדי פעם, הרימו את הראש, גם אם בתנועת חזה, כדי לוודא שאתם בכיוון.

 
רכיבת שטח
 רכיבת שטח   צילום: פייסבוק 
 

החלפה ראשונה ורכיבה

 

1. ברגע שאתם יוצאים מהמים, הסירו את המשקפת מהעיניים, ורוצו לשטח ההחלפה. אל תעשו תחרות עם אף אחד על תואר מלך קטע הריצה על החול. זה מעייף וגוזל אנרגיה, ולכן רוצו במתינות ונסו להסדיר את הדופק עד הגעתכם לאופניים.

 

2. עם הגעתכם לאופניים, חבשו את הקסדה, שימו את מספר החזה כשהוא על הגב, מופנה לאחור, נעלו נעלי רכיבה וקחו את האופניים בריצה זהירה אל מחוץ לשטח ההחלפה. החוקה אוסרת עלייה על האופניים בשטח ההחלפה ומקום העלייה יסומן לכם על שופטים ודגלים, לא תוכלו לטעות.

 

3. לאחר שעליתם על האופניים, חיברתם את הקליטים - אתם מוכנים לרכיבה. דוושו בסל"ד גבוה יחסית, 90-100. הקפידו על קצב סיבובי רגליים כזה לאורך כל הרכיבה על מנת להקטין עד כמה שניתן את העומס מהשרירים הנחוצים גם לריצה. בתחילת הרכיבה, לאחר שהתייצבם, שתו קצת מים, בעיקר כדי לשטוף את הפה. הקפידו על שתייה במהלך הרכיבה בכל כ-10דק'.

 

4. כמו באימונים, גם בתחרות, רכבו בצד ימין, כל הזמן, למעט במצבי עקיפה. מסלול הרכיבה הסטרילי אינו אומר שהרכיבה חפה מסכנות בטיחותיות ועל כן רכבו חזק, אבל בזהירות.

 

5. כ-500מ' לפני סיום קטע הרכיבה, הורידו את העומס, סובבו רגליים בקלילות ושחררו אותן לקראת הריצה.

 

 
שחייה
 שחייה   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

החלפה שנייה וריצה.


1. לאחר שירדתם מהאופניים בנקודה המסומנת על ידי שופטים ודגלים, רוצו בזהירות ובריצה קלה לשטח ההחלפה. נסו להרוויח זמן התאוששות עבור הרגליים. את הקסדה השאירו רכוסה על הראש עד שהנחתם את האופניים על המתקן. החלפת נעליים מהירה ומומלץ לחבוש כובע ריצה בהיר מבד מנדף.

 

2. מומלץ מאוד להתחיל את הריצה בקצב רגוע. עבור טריאתלט מתחיל, התחושה בתחילת הריצה לא פשוטה. הרגליים כבדות מהרכיבה ולכן צריך לפתוח את הריצה באופן רגוע ולהתרגל אליה.

 

3. אם הריצה מאוד קשה לכם, אל חשש, היא קשה לכולם, תנשכו שיניים ותשרדו עד הסוף. אם אתם חשים יחסית בנוח, אפשר באופן הדרגתי ומבוקר להגביר קצב.

 

4. אם מזג האוויר חם, מומלץ מדי פעם לשפוך על הראש כוס מים קרים, שתקבלו בעמדות הרענון של התחרות. זה יעזור לכם לצנן את הגוף ולהתרענן קצת. מותר גם לעצור לרגע ליד עמדת הרענון, לשתות מים ולהמשיך.

 

5. לקראת סיום הריצה, אם עוד נשאר לכם כח, תגבירו, אם לא, פשוט תמשיכו לרוץ כי שער הסיום הולך ומתקרב. ככל שתתקרבו לשער הסיום, החיוך שעל פניכם ילך ויגדל. אל תשכחו לשמור אותו ממש עד השער, כדי שתצאו טוב גם בתמונות

 

טריאתלון אוקלי נתניה, יתקיים ב 19.9, ויכלול 6 מקצים לצד מתחם חווייתי לקהל הצופים והמעודדים, ובו עמדות התנסות במשקפי אוקלי מקצועיים לכל מי שחושק ביום מן הימים להיות טריאתלוניסט מדופלם. לפרטים והרשמה http://www.triathlon.org.il/Event.aspx?ID=55

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by