בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות וכושר 
לא אוכלים הרבה ובכל זאת משמינים?  

לא אוכלים הרבה ובכל זאת משמינים?

 
בריאות וכושר |
 

ישנן סיבות שונות להשמנה, ולפעמים הן לא קשורות לכמות המזון שאתם מכניסים לפה. ד"ר אולגה רז, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב, מסבירה מהן, וכיצד תוכלו לטפל בהן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בקושי אוכלים, ובכך זאת הג'ינס לוחץ?
 בקושי אוכלים, ובכך זאת הג'ינס לוחץ?   צילום: fortolia 
 
 

לא אוכלים הרבה ועדיין סובלים מעודף משקל? במקרים רבים השמנה נובעת מחוסר איזון בין כמות הקלוריות שצורכים לכמות הקלוריות שמוציאים. עם זאת, ישנם מקרים בהם לא אוכלים הרבה ועדיין מתקשים לרדת במשקל ולעיתים אף עולים במשקל. בכתבה זו אסביר לכם על כל הסיבות הסודיות שיכולות לגרום לכך והדרכים להתמודד עימן.


כמה אתם אוכלים?
מרבית האנשים הסובלים מעודף משקל אוכלים יותר ממה שגופם צריך ולא פעילים מספיק גופנית וכתוצאה מחוסר האיזון האנרגטי הזה הם עולים במשקל. אנשים רבים כלל אינם מודעים לכמות המזון שהם צורכים ולא פעם מעדיפים "לשכוח" מה נאכל במהלך היום. במחקרים רבים נמצא שאנשים לא מדייקים בדיווח המזון שהם צורכים וזה נכון במיוחד לאנשים הסובלים מעודף משקל.

 

עשו בדק בית: בתור התחלה חשוב לבצע בירור מדוקדק של צריכת המזון היומית כולל סוג המזון שנאכל, אופן הכנת המזון, כמות המזון הנאכלת בכל ארוחה, אופן האכילה ועוד וכן מידת הפעילות הגופנית המבוצעת. במידה והתזונה לא מאוזנת מומלץ לבצע שינויים מתאימים כדי לתרום לירידה במשקל.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייקבפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

 

 

 
כמה באמת אתם מעמיסים על הצלחת?
 כמה באמת אתם מעמיסים על הצלחת?   צילום: fortolia 
 

הגוף עלול לצבור נוזלים
כאשר נשקלים, המשקל כולל את כל מרכיבי הגוף כולל שומן, שריר, עצמות וכמובן נוזלים. כ-60% ממשקל הגוף הינם נוזלים. יש אנשים הנוטים לצבור נוזלים בגוף ביחוד באיזור הגפיים, פנים ובטן. התופעה אופיינית יותר לנשים ומופיעה לדוגמא כשבוע לפני הווסת כחלק מה-PMS - התסמונת הקדם וסתית. עם זאת, התופעה גם קיימת בקרב נשים רבות שעברו כבר את גיל המעבר.

 

תרומת הנוזלים למשקל בד"כ מסתכמת בתוספת של 1-2 ק"ג אך יכולה להגיע גם עד 5 ק"ג. דרך פשוטה לדעת אם אכן מדובר בצבירת נוזלים הינה ללחוץ בחוזקה על החלק העליון של כף היד/הרגל. במידה ובאיזור הלחיצה נותרת גומה והעור לא שב במהרה לצורה הטבעית שלו - מדובר בנוזלים.

 

עוד בערוץ הלייפסטייל:

סודות היופי של יעל גולדמן

הטרנדים והמגמות בשיער לשנה החדשה

דיאטת עיסוי רקמות עמוק: הצרפתיות מכורות

 

 
אולי אני צובר נוזלים?
 אולי אני צובר נוזלים?   צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 
 

בשלב ראשון יש לוודא שלצבירת הנוזלים אין סיבה רפואית כגון בעיית לב, כבד או כליות. לאחר ששוללים רקע רפואי חשוב לשים דגש על צריכה מספקת של נוזלים - כ-8 כוסות ליום! לעיתים די בהגברת צריכת הנוזלים כדי לגרום לשחרור מהנוזלים המיותרים ולשיפור במשקל.

 

שתו מי פטרוזיליה: ישנן תרופות עממיות להורדת צבירת נוזלים כגון שתיית מי הבישול של עלי פטרוזיליה (לא מתאים לסובלים מאבני כליה) או "זקן"תירס. מבחינה תרופתית ישנם אנשים המשתמשים בתרופות משתנות כדוגמת פוסיד אך חשוב לשים לב שעם הגברת איבוד הנוזלים תרופות אלו מובילות גם לאיבוד של מינרלים חשובים כמו אשלגן ומגנזיום ולכן על אנשים אלו לקבל יעוץ תזונתי לגבי כמות נוזלים מומלצת ותוספי תזונה מומלצים.

 

 
פטרוזיליה מישהו?
 פטרוזיליה מישהו?   צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

בעיות הורמונליות
תת-תפקוד של בלוטת התריס: בלוטת התריס ממוקמת בצוואר וחשובה לחילוף חומרים תקין. תת תפקוד שלה מאפיין יותר נשים מאשר גברים כנראה על רקע הבדלים הורמונלים . תסמיני תת תפקוד של בלוטת התריס כוללים בנוסף לעליה במשקל/קושי לרדת במשקל - עייפות, תחושת קור, עייפות, ציפורניים שבירות, נשירת שיער ודלדול שיער הקרקפת, שינויי מצב רוח חדים, עצירות כרונית, רגישות בעיניים, תחושה של מחנק וצרידות שאין לה הסבר.

 

טפלו: אם בנוסף להשמנה או קושי בירידה במשקל אתם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הללו בצעו בדיקת דם לתפקוד בלוטת התריס כולל TSH, T3 ו-T4. במידה ויש תת תפקוד של הבלוטה ניתן טיפול תרופתי בהורמון בלוטת התריס (אלטרוקסין/יוטירוקס). יש לקחת בחשבון שהטיפול אינו גורם להרזיה מואצת מיד עם התחלתו אך ברגע שתפקוד בלוטת התריס מתאזן ומתמידים בטיפול התרופתי הירידה במשקל נעשית קלה יותר ובשילוב עם תוכנית תזונה מתאימה, התמדה וסבלנות ניתן לעשות הבדל משמעותי במשקל.

 

 
סבלנות, המשקל ירד
 סבלנות, המשקל ירד   צילום: fortolia 
 

היפראינסולינמיה: רמות גבוהות של אינסולין בדם יכולות להוביל לתיאבון מוגבר, חשק למתוק וקושי בירידה במשקל ובפירוק שומן. בדרך אנשים עם היפראינסולינמיה מתאפיינים בהצטברות שומן באיזור הבטן העליונה (כרס) - גורם סיכון לסכרת, מחלות לב וכלי דם ועוד. היפראינסולינמיה בד"כ תופיע באנשים עם רקע תורשתי הסובלים מעודף משקל.


אזנו את הסוכר בדם: אם יש לכם רקע משפחתי של סוכרת ויש לכם הצטברות שומן בטני יכול להיות שיש לכם היפראינסולינמיה. הטיפול הוא תזונה מתאימה ופעילות גופנית. צריך להיות סבלנים בגלל שהירידה במשקל עלולה להיות איטית מאוד אבל המצב משתפר עם הזמן. כדאי לדעת שאנשים היפראינסולינמים לא צריכים להמנע מפחמימות ודוגמא נהדרת לכך ניתן לראות בדיאטת הלחם שלי שעוזרת מאוד לירידה במשקל לאנשים במצב הזה מאחר והיא מחלקת את הארוחות הפחמימתיות למנות קטנות על פני היום, מלמדת לצרוך פחמימות בעלות מדד גליקמי נמוך ושמה דגש על המנעות משילוב מנה בשרית עם תוספת פחמימות - כל אלו יחד תורמים לאיזון רמות האינסולין.

 

 
פחמימות זה חשוב, אבל היי, הכוונה לא לשוקולד!
 פחמימות זה חשוב, אבל היי, הכוונה לא לשוקולד!   צילום: אימג בנק / Getty Images 
 

תסמונת השחלה הפוליציסטית: תסמונת הורמונלית מורכבת שמתאפיינת בעליה בלתי מוסברת בהפרשת הורמונים זכריים מהשחלות ולעיתים אף מיותרת הכליה. התסמונת פוקדת כ-7-10% מהנשים לפני גיל המעבר ויתכן שאף יותר שכן ישנו תת אבחון של התסמונת. בנוסף לעליה במשקל שלעיתים אינה נשלטת יתכנו גם תסמינים נוספים כגון שיעור יתר בעור הפנים, החזה, הידיים, הבטן, נשירה והדלדלות של שיער הראש, אקנה, אי סדירות במחזור החודשי, קושי בקליטה להיריון, הפלות טבעיות מרובות ועוד.

 

טפלו בהקדם: במידה ולא מקבלים טיפול מתאים התסמונת עלולה להוביל לאי פוריות וכן להתפתחות של תסמיני התסמונת המטבולית, יתר לחץ דם, סכרת ומחל לב וכלי דם.

 

התסמונת מאוד מגוונת, עוצמתה שונה מאישה לאישה וכך גם תוצאות הטיפול התרופתי והתזונתי. ישנה חשיבות רבה לשילוב של טיפול תזונתי מתאים המתבסס על ארוחות קטנות ותכופות, המנעות ממזון המכיל סוכר וקמחים לבנים למיניהם וכן להתאמת תוכנית תזונה אישית לכל אישה כדי להגיע לתוצאות אופטימליות. הטיפול התזונתי משפיע גם על ירידה במשקל אבל גם על שאר תסמיני התסמונת ואף על הפוריות.

 

 
טיפול תזונתי ישפיע גם על הפוריות וגם על הירידה במשקל
 טיפול תזונתי ישפיע גם על הפוריות וגם על הירידה במשקל   צילום: fortolia 
 

תרופות מסויימות עלולות לגרום לעלייה במשקל
מספר סוגים של תרופות עלולים לתרום לעלית משקל כאשר הבולטות הן:

סטרואידים: שימוש ממושך בתרופות הללו עלול להוביל לעליה בתיאבון ולשיפור היכולת לאגור שומן וכתוצאה מכך להשמנה. מה עושים? כדאי לבדוק אם יש תרופה חלופית שיכולה להשפיע באותו האופן. במידה ולא ישנם מקרים שאין ברירה אלא ליטול את הטיפול התרופתי ואז יש חשיבות להבנת תופעת הלוואי הזו ולהתאמת תוכנית תזונה ומתן כלים שיסייע לצמצם נזקים בתקופת הטיפול.

 

גלולות למניעת היריון: בעבר גלולות גרמו יותר לעליה במשקל וכיון הודות למינונים הנמוכים של ההורמונים זה בד"כ לא קורה אך יש כאלו שנוטות לעלות במשקל בעקבות הנטילה ולכן כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי בחירת גלולות מתאימות.

 

 
גלולות לא מתאימות עלולות להשמין
 גלולות לא מתאימות עלולות להשמין   צילום: fortolia 
 

טיפול הורמונלי חלופי לנשים בגיל המעבר: לעיתים מוביל לשינוי במאזן שמוביל לעליה במשקל.


תרופות לטיפול בדכאון: במקרים רבים מובילות לעליה במשקל ולכן חשוב להיות מודעים ולבצע שינויי תזונה ופעילות גופנית בהתאם. זה מצריך יותר נחישות והתמדה אך זה לא בלתי אפשרי.

 

אם כן, ישנן לא מעט סיבות שעלולות להוביל לעליה במשקל. חשוב לבחון כל מקרה לגופו. במידה ויש בעיה בריאותית לתת את הטיפול המתאים ובמידה ומדובר בטיפול תרופתי לבחון אפשרויות טיפול נוספות. בכל המקרים הללו טיפול תזונתי ופעילות גופנית חשובים לשמירה על המשקל.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by