בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
יופי של שיער - כתבות 
10 סיבות לנשירת שיער ופתרונות 

10 סיבות לנשירת שיער ופתרונות

 
יופי של שיער - כתבות |
 

מחסור באילו ויטמינים עלול לגרום לנשירת השיער, מה הקשר בין זה לבין הריון והכיצד ניתן לטפל בבעיה בצורה טבעית?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נשירת שיער
 נשירת שיער   צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 
 

נשים וגברים כאחד מייחסים למראה השיער שלהם חשיבות רבה, וכבר מגיל צעיר מקדישים זמן וכסף כדי לטפח אותו. ובצדק, כיון שהשיער הינו הכתר שעל הפנים. לכן כאשר מתחילות להתעורר בעיות, מתחיל חיפוש אחרי פתרונות, אבל אין פתרונות קסם, אם לא מחפשים קודם את שורש הבעיה. כאשר נמצאה הדיאגנוזה הנכונה, אפשר להתאים לה את הפתרון האולטימטיבי. רוב רובם של האנשים פונים תחילה לרופא עור, המפנה אותם לבדיקת דם. אלא שבדיקות דם בדרך כלל אינן יכולות לזהות סיבות לבעיות של נשירה ודילול. התרופות הניתנות שאינן תואמות, יכולות רק להזיק וכל זאת בלי לפתור את הבעיה.

 

כמו כן בשוק קיימים ויטמינים לרוב, שרובם אינם יעילים, וכיום אנחנו יודעים שויטמינים יכולים גם להזיק. עדיף קודם לחפש את הסיבה, לפני שפונים לרופאים ולחנויות טבע, ולפני שמתפתים לפרסומות על תרופות פלא. אין פתרונות פלא - יש רק צורך חשוב לאבחן את הסיבה, ואז להתאים לה את הפתרון.

 

 

כיצד ניתן לאבחן בדיוק מה הבעיה לנשירה?

באמצעות בדיקה מיקרוסקופית מקיפה של שורשי השיער והקרקפת, תוכלי לראות במו עינייך את מצבך, ולהבין מה גורם לנשירה המוגברת, להידקקות או לדילול שיערך. בהתאם לתוצאות הבדיקה, ניתן לדעת בדיוק מה נכון לעשות כדי להחזיר את המצב לקדמותו, ולאפשר לך להמשיך לחיות עם שיער בריא, בסביבת שורשים חזקים ותומכים. בדיקת הטריקוגרם  (Trichogram) מודדת את צפיפות ועובי השיער, איכות התחדשותו, מצב שורשי השיער ועור הקרקפת.

הבדיקה המיקרוסקופית אינה חודרנית ואינה כואבת, והיא מתבצעת ע"י טריקולוג (מומחה לאבחון בעיות שיער) באמצעות מכשיר אבחון ייחודי, המגדיל את אזור הבדיקה פי 50 ואת שורשי השיער פי 200.

 

המיקרוסקופ מוצמד לקרקפת, ומעביר למסך את תמונת המצב כפי שהיא משתקפת מתחת לקרקפת. במהלך הבדיקה תוכלי לראות במו עינייך את שורשי השיער, את מצבם ואת איכות השיער וצפיפותו. המידע מועבר דיגיטאלית למסך המשקף את מצב הקרקפת, סביבת השיער, שורשי השיער והשערה עצמה. מטרת האבחון היא לקבוע האם קיימת בעיה בשיער או בעור הקרקפת. במידה ונמצאה בעיה, על הטריקולוג לקבוע מה היא הבעיה ומה הם הגורמים והסיבות שגרמו לה. בהמשך, הטריקולוג יתאים לכל מטופלת תוכנית טיפול אישית, על מנת לנטרל את הבעיה ולהחזיר השיער, עור הקרקפת ושורשי השיער לתפקוד מאוזן, לצמיחה מחודשת ולהעשרת תנאי המחייה של השיער.

 

 

 
 צילום: Getty Images / אימאג'בנק 
 
 

מתי נשירת שיער מצביעה על בעיה בבריאות השיער?

נשירה נורמלית משמעותה אובדן של כ-100 שערות ביום. כמות כזו של שיער לא צריכה להיות מורגשת באופן מיוחד. אם את כמה בבוקר ומבחינה בשערה או שתיים על הכרית, אין מקום לבהלה. אולם אם הכרית מלאה בשערות, יש מקום לגשת לאבחון.

 

עלייה בכמות השערות הנושרות ביום, מלמדת בדרך כלל, על בעיה עמוקה יותר. לכן אבחון טריקולוגי של השערה, יוכל לאשר אם מדובר בנשירה עונתית (היכולה לעבור כלעומת שבאה), או אם סיבת הנשירה היא תזונה לקויה, מתח נפשי, מחלת עור בקרקפת, או אפילו הרגלים לקויים, כגון איסוף שיער בתסרוקת הדוקה מידי, או ישיבה ארוכה מול מסך המחשב. לפעמים לא קיימת כלל בעיה, אלא רק נזק קוסמטי כמו מחליק שיער הגורם לשבירת השערה, ואז הייעוץ הוא לגזור את השיער ולא להשתמש יותר במחליק השיער. במקרה שכזה שום טיפול אחר אינו נדרש.

 

טיפים טבעיים למניעת נשירה:

 

מומלץ לעשות פילינג לעור הקרקפת, סאונת אדים המחדירה את החומרים לזקיק השיער,

עיסוי המשפר את המרצת זרימת הדם, ולא לפחד לחפוף שיער - אין קשר בין חפיפה לנשירה, בעיקר בקיץ יש לשמור על היגיינת עור הקרקפת.

 

 

 
 צילום: פוטוליה 
 

אובדן שיער לפי גילאים

ילדות - עור הקרקפת והשיער משקפים את בריאות הילדה. כשהבריאות אינה תקינה, השיער עלול להיות דק מדי ולצמוח בקצב איטי מדי. דלקות וזיהומים חוזרים, עלולים גם הם להשפיע על השיער בגיל הילדות. ילדות רבות סובלות מבעיות בעור הקרקפת, גרדת, קשקשים, דלקות ועור מגורה. גם תזונה לא מאוזנת תשפיע על בריאות ומראה השיער. בנוסף, לילדים לעתים יש פחדים, חרדות יומיומיות וסיוטים ליליים שעשויים לגרום לקרחות קטנות בקרקפת. טיפולים אגרסיביים לשיער ולעור הקרקפת לטיפול בכינים, עלולים גם הם לפגוע בבריאות השיער. לכן הרגלים נכונים חייבים להירכש כבר בגיל צעיר.

 

נערות - נערות עוברות שינויים רבים בעת התבגרותן: הורמונלים, רגשיים גופניים. אם בגיל ההתבגרות השיער דק מדי, חלש ושביר, דליל ונושר, רצוי ללכת לקבל חוות דעת מקצועית. חשוב גם לבדוק את המצב הבריאותי הכולל, ואם קיימים חסרים כגון חוסר בברזל או בוויטמין B12.

 

נשים צעירות - נשים צעירות סובלות לעתים משיער חלש, בשל סיבות העשויות להיות קשורות לשימוש לא נכון ומופרז בתכשירים קוסמטיים אגרסיביים. כמו כן, מוצרי החלקה שונים יכולים לגרום לנזק בלתי הפיך, ואף לחיסול שורשי השיער. רצוי לבחור בתכשירים עדינים וטבעיים.

 

נשים בהיריון - אם אין בעיות רפואיות, השיער בזמן ההריון נראה ומרגיש מצוין, והוא כמעט אינו נושר. לקראת החודש השביעי להיריון, נראה השיער במיטבו. אבל נשירה בזמן היריון יכולה להיות סימן לבעיה רפואית. לאחר הלידה השיער נושר קצת יותר. אם מצב זה ממשיך גם לאחר שלושה חודשים, כדאי להתייעץ עם רופא.

 

אימהות צעירות - החוסר בשינה והמתח הנפשי שלאחר הלידה, עלולים להחליש את הגוף וגם את השיער. בתקופה זו כדאי לערוך בדיקת שורשים, שתוכל לייעץ על המשך הטיפול לו זקוק השיער.

 

נשים והורמונים - הורמון המין הנשי האסטרוגן, מגן על השיער וכך נמנעת התקרחות. זו הסיבה שלנשים שיער בריא ומלא יותר לאורך זמן, יותר מאשר לגברים. אך שינויים הורמונלים במהלך החיים, עשויים לערער את האיזון הטבעי, ולשבש את מחזורי השיער ואת בריאותו. חשוב לכן לבדוק את האיזון ההורמונלי הכללי בגוף. גורמים היכולים להשפיע הינם: מחזור לא סדיר או הפסקתו, חוסר איזון בבלוטת התריס, רמות הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון בדם, עלייה בהורמון הטסטוסטרון, עלייה בהורמון הפרולקטין או הקורטיזון, נטילה, הפסקה או שינוי גלולות למניעת היריון, טיפול הורמונלי או הפסקתו.

 

נשים בוגרות - אישה בוגרת שואפת למראה שיהיה כמה שיותר דינמי וצעיר. אובדן שיער בא על חשבון הרצון ליופי ורעננות. עם זאת, מתחים בחיי היומיום, טיפולי טיפוח וחומרים שונים, משאירים חותמם על שורשי השיער. בגילאים כאלה מצב השיער עשוי להשתנות במהירות ובפתאומיות, בייחוד בעקבות שינויים הורמונלים, אנמיה, שינויים ברמת הכולסטרול, לחץ דם, טיפולים ותרופות. החדשות הטובות הן, שהשיער בגיל זה עשוי להפתיע לטובה בתגובתו המהירה לטיפול, ובחזרתו המהירה לחיים.

 

גיל המעבר:  שינויים רבים עוברים על גוף האישה בתקופת המעבר, בהם ירידה ברמת האסטרוגן, שפירושה ירידה בהגנה הטבעית של השיער ונשירה מוגברת. גם ההתחלקות התאית יורדת עם הגיל, והשיער מתקשה לגדול כבעבר. התחושה היא כאילו הוא הפסיק לצמוח. גם השימוש בצבע לשיער ובחומרים כימיים נותן את אותותיו בשלב זה. ובכל זאת, ישנו אור בקצה המנהרה - הענקת לחות, המרצה ועידוד יתקבלו באהבה על ידי השיער, והוא עשוי במקרים רבים להפתיע ולהשתקם.

  

 
 צילום: Mario Casilli 
 

ההשפעה של שתית מים, תרופות והשמנה על נשירת השיער

שתיית מים: מחסור במים עלול גם הוא לגרום לנשירת שיער. חובה לכן להקפיד מאד על שתיית מים מספקת.

 

תרופות: תרופות שונות עלולות גם הן לפגוע ולשבש את מחזור חיי השערה, ומידע זה כיום כבר מחויב לרישום בעלון הצרכן. לעיתים, חלק מהאנשים נאלצים ליטול סוגים שונים של תרופות בכדי לטפל במחלות שונות, דבר המגביר את הסיכוי עבור אותה תופעת לוואי של נשירה מתמשכת  או דילול. כמו כן, התחלה או הפסקה של לקיחת תרופה מסוימת, עלולים לגרום להתגברות נשירה בתקופה של 4 חודשים לאחר לקיחת התרופה, דבר הקשור למחזוריות חיי השערה. לרוב ישנו תהליך של הסתגלות הגוף לתרופה החדשה, והנשירה אמורה להפסיק לאחר מספר חודשים.

 

השמנה: איכות התזונה משפיעה על השיער- תזונה ירודה ולא מגוונת עם חסר במינרלים וויטמינים, יובילו לשיער שביר, נשירה ודילול. כמו כל גופנו, גם השיער שלנו מושפע משלל גורמים, פנימיים וחיצוניים, הקובעים את איכותו, צמיחתו - ונשירתו. אספקת דם רצופה ונמרצת לקרקפת ולזקיקי השיער, חיונית מאוד לחיי השיער, שכן הדם מביא עימו חמצן, ויטמינים ומינרלים החיוניים לצמיחה תקינה של השיער. חוסר איזון או אספקה לקויה לזקיקי השיער ובעור הקרקפת, עלולים להחליש את השורשים ולפגוע במחזורי הצמיחה של השיער.

  

 
 צילום: fotolia 
 

***הכתבה בשיתוף קארין אלבכרי, טריקולוגית ראשית - מומחית לאבחון וטיפול בבעיות שיער וקרקפת, במעבדות הייר קליניק

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by