בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
זירת המומחים 
כיצד בתי המשפט מנסים לעצור את "מבול" תביעות לשון הרע?  

כיצד בתי המשפט מנסים לעצור את "מבול" תביעות לשון הרע?

 
זירת המומחים |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: פוטוליה 
 
 

חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 מגדיר מהי לשון הרע ובאילו מקרים אמירה פוגעת תיחשב כלשון הרע. לפי החוק, אמירות שיש בהן כדי להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מהוות לשון הרע. באותה נשימה מגדיר החוק מצבים ומקרים אשר בהתקיימם ייהנה ה"פוגע" מהגנה, חרף היות הדברים שאמר בבחינת לשון הרע.
בשנה האחרונה פנו אל משרדנו לקוחות, המתארים מחלוקות אליהן נקלעו ואשר גלשו להטחת אמירות פוגעניות. אותן אמירות, סביר להניח היו מסתיימות בעבר "בלא כלום" ואילו כיום, יותר ויותר מקרים כאלו מתבררים בבתי המשפט. סכסוכים עסקיים בין שותפים או בין בתי עסק מתחרים, סכסוכי שכנים ואפילו סכסוכים בוועד ההורים בית הספר מוצאים את דרכם לפתחם של בתי המשפט.


האם במסגרת סכסוך בין שותפים לעסק, כאשר שותף אחד מכנה את האחר בכינוי "מנוול מקצועי" או "רמאי" נכון יהיה לנהל הליך משפטי ממושך בעניין? ומה דינן של כל אותן תביעות חדשות בלשון הרע אשר מוגשות כיום במסגרת סכסוכי עבודה? למשל עובדת שפוטרה, שטענה שעצם פיטוריה מהווים פגיעה בשמה הטוב או עובד ששלח תכתובת דוא"ל לחברו, ובה משמיץ את מנהלו.

 

 

האם הדברים נאמרו מתוך כעס וברגע של רוגז?

אחת הדרכים באמצעותן מתמודדים בתי המשפט עם "מבול" תביעות מסוג זה, היא באמצעות הגנה המכונה "מעשה של מה בכך", שכלל לא נזכרת בחוק איסור לשון הרע, אלא מופיעה דווקא בפקודת הנזיקין. ההגנה חלה על אותם מקרים בהם על אף העובדה שנאמרה אמירה לא ראויה או לא רצויה ואולי אף פוגענית, הרי שבנסיבות העניין מדובר בעניין זניח ושולי ויש להתייחס אליו כאל זוטות.


על מנת ליהנות מאותה הגנה, בתי המשפט בוחנים מספר קריטריונים: האם היתה הטחת דברים הדדית? האם הדברים נאמרו מתוך כעס וברגע של רוגז? האם כוונו לקהל מצומצם של אנשים? האם דובר באמירה חד פעמית? אלו שאלות שיש בהן כדי ללמד על היותה של אותה אמרה "מעשה של מה בכך". בשל "מבול" תביעות לשון הרע, ממליץ לעיתים בית המשפט כבר בדיון הראשון, להגיע להסדר פשרה מקל, או לבטל את התביעה הכספית.
כמובן שיש לבחון כל מקרה לגופו. ישנם מקרים בהם אפילו נאמרו הדברים ברגע של רוגז וכעס ואפילו אם דובר "רק" בביטוי אחד, לא תקום לפוגע הגנה של "מעשה של מה בכך" מאחר ומדובר בביטוי חמור אשר עשוי להשליך על הנפגע בעתיד, למשל לפגוע בו כלכלית.


במכלול השיקולים "בעד ונגד" הגשת תביעות לשון הרע, יש לזכור כי חלק מאותן תביעות מוגשות כאמצעי טקטי מתוך כוונה להפעיל לחץ על הצד היריב או כחלק מסכסוך גדול יותר, למשל במחלוקות בין בעלי מניות בחברה.
האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ואין בו כדי למצות את כל הוראות הדין בעניין.


עו"ד שירי שירן, ממשרד עורכי הדין שפינדל ושות', מתמחה בסכסוכים מסחריים ביניהם תביעות לשון הרע, www.spindel.co.il

 

 
 צילום: פוטוליה 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by