בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
החוק אושר סופית: דרכון אירופאי למגורשי ספרד 

החוק אושר סופית: דרכון אירופאי למגורשי ספרד

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: getty 
 
 

המרדף הישראלי אחרי דרכון של האיחוד האירופי קיבל לאחרונה תפנית כאשר צאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל הוכרו גם על ידי ממשלת פורטוגל כזכאים לדרכון. בכך נסללה הדרך לישראלים לדרכון כזה גם למי שמשפחתו הגיעה מבולגריה, יוון, תורכיה, הולנד, מרוקו, לוב טוניס, מצרים וסוריה אליהן גורשו היהודים. דרכון כזה, כידוע, יכול לאפשר למחזיקיו לימודים חינם ומגורים באירופה, קבלת אישור עבודה חופשית באיחוד האירופאי, אפשרות לעשות עסקים עם מדינות האיחוד וגם כניסה לארצות הברית ללא ויזה.


פורטוגל הצטרפה בכך לספרד, שכבר הכירה בזכותם של צאצאי מגרשיה במאה ה-15 לשוב ולקבל אזרחות ספרדית ופותחת גם היא את שעריה בפני היהודים שגורשו ממנה באותה תקופה. אזרחות פורטוגזית תקנה למחזיק בה דרכון אירופאי ואיתו חופש מגורים, כניסה לארצות הברית ללא ויזה, תנועה, לימודים ועבודה במדינות האיחוד.


משרד עורכי הדין תותי אשבל, בעל ניסיון רב בתחום, ושכבר עזר לישראלים רבים להגשים את חלום הדרכון האירופאי, קיבל מהקהילה היהודית בפורטוגל את האישורים הנדרשים עבור צאצאיהם של מגורשי ספרד ופורטוגל. המשרד נמצא בת"א ומתמקד בייצוג ישראלים המעוניינים בדרכון אירופי מול הרשויות בפורטוגל.


לפרטים נוספים לחץ כאן

 

"על פי החוק, הזכאות לדרכון בפורטוגל היא למי שיצליח להוכיח שהוא נצר למשפחה שהגיעה מהמדינות אליהן נמלטו מגורשי ספרד ופורטוגל", מסבירה עו"ד אשבל את התהליך, "מדובר במדינות כמו יוון, תורכיה, בולגריה, הולנד, אלג'יר, לוב, מרוקו, מצרים, טוניס וסוריה. רבות מהמשפחות שגורשו אז אולצו לחיות כיהודים בסתר, אנוסים, והיגרו למדינות שונות. חלק גדול מהם המשיך לשמור על מנהגי המשפחה והמסורות היהודיות של הפולחן העתיק במדינות מהן גורשו. רבים מהם שמרו על שפת הלדינו שהייתה נהוגה אז, שמות המשפחה נותרו ובחלק מהמקרים נשמרו גם מסמכים וחפצים. שיתוף הפעולה החיובי שנוצר בין השלוחה של משרדינו בת"א לבין אלה שבליסבון ופורטו, יצרו בסיס חזק ויציב לקשרים הרמוניים עם הרשויות בפורטוגל, על מנת שנוכל להגיש את הבקשות בצורה מקצועית ואיכותית, ולמעשה הפך אותנו למומחים בייצוג היהודים מול השלטונות".

 

- ומה נדרש כדי להוכיח זכאות לדרכון כזה?

"אנו מחויבים לבצע הליך שיוכיח לקהילה היהודית בפורטוגל את הקשר המשפחתי של המבקשים ליהדות שגורשה בזמנו. כך דורש החוק. המשרד מגיש את הבקשה בשיתוף עם הקהילה היהודית ובצירוף חוות דעת של היסטוריונים או גנאלוגים, שיסייעו בהוכחת הקשר של המבקש למסורות והמנהגים השונים שנשמרו לאורך השנים על ידי קהילת יהודי פורטוגל ומגרושיה. בנוסף, החוק מפרט עוד נתונים העשויים להעיד על שיוך לקהילה, כמו שמות משפחה של יהודים שהיו מוכרים במדינה, אישור על חברות בקהילה היהודית המאפיינת את יהדות פורטוגל, ולעתים גם מסמכים רשמיים של בתי כנסת ומוסדות רבנות, בהתאם לחוק, יכולות הרשויות בפורטוגל להתייעץ עם ראשי הקהילה היהודית על מנת לאשר את מועמדותו של המבקש".

 

- ומה צריך לעשות בפועל על מנת להוכיח את הקשר לקהילה בפורטוגל?

"המשרד שלנו ממציא עבור לקוחותינו  הוכחות כאלה בכמה דרכים: באמצעות פסקי דין רבניים, מחקרים, מסמכי כתובה מחתונות, ספרים, וכמו כן חוות דעת היסטוריות וגנאלוגיות אודות המשפחה, שיצביעו על אילן יוחסין המגיע עד למאה ה-15 של יהדות ספרד ופורטוגל. בנוסף, החוק בפורטוגל מפרט כמה שמות משפחה אופייניים של היהדות המגורשת, בהם שמות כמו אליאס, מורנו, סוארס, פינטו, מנדס, קסטרו, ורגס, טולדנו, קוסטה ועוד הרבה אחרים. הרשימה אינה סגורה אבל הימצאות השם ברשימה שבידינו יהיה שלב בהוכחת הקשר ההיסטורי ליהדות ספרד ופורטוגל".

 

לפרטים נוספים לחץ כאן

 

 

 

 
דרכון
 דרכון    צילום: פוןטוליה 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by