בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
איך מאבחנים בעיות ראיה אצל ילדים ומתאימים להם משקפיים 

איך מאבחנים בעיות ראיה אצל ילדים ומתאימים להם משקפיים

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אורטל ורובל-בסכס, אופטומטריסטית, "ורובל אופטיק ג'וניור"
 אורטל ורובל-בסכס, אופטומטריסטית, "ורובל אופטיק ג'וניור"   צילום: יחצ 
 
 

בעיות ראיה אצל ילדים מתחילות כבר מלידה, והסיבות לכך הן רבות, אלא שלא תמיד קיימת מודעות לכך אצל ההורים. חשוב לציין שאם הטיפול המתאים לא ניתן בזמן, הנזק העתידי לילד הינו בלתי הפיך. להלן רשימת תופעות המתריעות על בעיות, בהן חובה לטפל ללא דיחוי, וזאת בעיקר אצל רופאי עיניים לילדים או אצל מומחים לאורטופטיקה, כדי לקבוע אם הילד זקוק למשקפיים, או לטיפול אחר.


אורטופטיקה היא מילה ביוונית, אשר משמעותה ראייה ישרה או יישור ראייה. תחום זה ברפואת העיניים עוסק באבחון ובטיפול בהפרעות בתנועת העיניים ובתיאום ביניהן, והיא כוללת בדיקת תנועות עיניים, מיקוד, בדיקת פזילה, מדידת תפקוד הראייה הדו-עינית, עין עצלה וראייה כפולה.

 

 


כשהילד טוען שהשורות קופצות לו כשהוא קורא, או כשהוא אינו מספיק להעתיק במהירות מהלוח למחברת, כי המעבר הזה קשה לו, כשהוא אינו עוקב אחרי עצם גדול המוצב מולו, כשהוא סובל מכאבי ראש, כאב עיניים, עייפות, טשטוש ראייה, כפל ראייה ועיניים דומעות, כשצורבות לו העיניים, והוא אינו מפסיק לשפשף אותן, עד שהן הופכות לאדומות, כשהוא מכווץ את עיניו, או עוצם לעתים תכופות עין אחת, כשהמורה מתריעה על שינויים בהתנהגותו בכיתה, שכן בעיות של חוסר ריכוז יכולות להעיד על בעיית ראייה, כשהוא יושב בבית מאד קרוב למסך הטלוויזיה, בכיתה הוא בוחר לשבת קרוב ללוח, וכשהוא קורא ספר, הוא מצמיד אותו לפניו.

 

מהן הפרעות הראיה מהן סובל הילד?

פזילה, תנועה לא רצונית מהירה של העיניים, הפרעה בראייה התלת-ממדית הנותנת עומק לתמונה המתקבלת, הפרעות מיקוד ראייה היכולות להתבטא בקושי לקרוא ולכתוב, עין עצלה וראייה כפולה.


מהם 3 הצמתים בחיי הילד בהם חובה לבצע בדיקות עיניים, וזאת רק אצל רופא עיניים לילדים?
בין חצי שנה לשנה, בגיל 3 וחצי ולפני כיתה א'. בצמתים אלה הראייה של הילד מתפתחת, והיא עדיין בעלת שינוי. לכן אם מגלים עין עצלה או פזילה, אפשר לטפל בה עד גיל 8. ישנה דעה שניתן לטפל גם אחרי גיל זה, אבל אז הסיכויים להצלחה הינם קטנים יותר.

 

 
 צילום: יחצ 
 
 

הפרעת קשה וריכוז -בשל בעיות ראייה

לעתים קרובות ילד המתפרע בכיתה ובבית, אינו קורא ואינו מרוכז, מאובחן עם בעיית קשב וריכוז. במקרים לא מעטים זו אבחנה שגויה. חובה לשלוח אותו קודם כל לבדיקת מיקוד ראייה, כי ייתכן שהוא פשוט זקוק למשקפיים, או שהוא סובל מכך שהעיניים אינן עובדות יחד, או שני הדברים כאחד.


טיפול אורטופטי בבעיות ראייה
מטרת הטיפול האורטופטי הינו לעזור למטופל להשתמש בנוחיות בשתי עיניו, ובמידת האפשר להעניק לו ראיה דו-עינית, ותחושת עומק. בקליניקה האורטופטית מתקיימות סדנאות של 8-10 מפגשים בני 20 דקות עד חצי שעה כל מיפגש. כל זאת באמצעות תוכנות ידידותיות לילד היושב מול מסך גדול, והמטפלים מתרגלים איתו תרגילי ראיית עומק, ראייה תלת מימדית, הכל בצורה של משחקים, עם עזרים אופטיים המותאמים לילדים. כמו כן מקבל הילד סידרת תרגילים לאימון בבית. ישנה גם אפשרות לרכוש את התוכנה הטיפולית הזו לצורך עבודה ביתית, כשהמטפלים האורטופטים עוקבים מרחוק על הטיפולים הביתיים.


הטיפול החדשני בעין עצלה
הטיפול המסורתי בעין עצלה הוא, לסגור ברטייה את העין הטובה למספר שעות ביום, כדי שהמוח יחייב את העין העצלה לעבוד יותר. בקליניקות לאורטופטיקה ישנן שיטות נוספות לקידום הטיפול בעין עצלה, על ידי שימוש בתוכנת מחשב בה יש סגירה לסירוגין של כל אחת מהעיניים, כדי לגרות בנוסף גם ראייה דו-עינית.

 

 

התאמת משקפיים לילד

את המילה "מישקפופר" המציאו ילדים, ומי שזכה בה, הרגיש לא רצוי. כיום, כשמשקפי ראייה הפכו להיות פריט אופנה מעוצב, מותגי משקפיים המתמחים במשקפי ילדים, מציעים מבחר צבעוני מרתק, ובריאותי כאחד.

יש לזכור שעצם האף אצל הילדים רכה וקטנה, ולכן גימור גשר המסגרת צריך להתאים לקימור האף,  כך שיש מקסימום מגע ללא רווחים. לתינוקות יש להתאים אפון אנטומי. בגשר עם אפונים, יש לבחון את מיקומם ביחס לאף, כי בעיקרון אנו רוצים שהאפונים "ינוחו" בצורה מלאה בצידי האף, אך לא בצורה לוחצת מדי, כך שנוצרת חלוקת משקל טובה יותר.

 

מוטות המשקפיים צריכים להיות ארוכים מספיק, כדי להתעקל סביב האוזן בצורה נכונה, ולהחזיק את המשקפיים בצורה יציבה. לתינוקות קיימות מסגרות בעלות מוטות "cable", לאחיזה יציבה ונכונה.

עמידות המסגרת והעדשות: מומלץ לבחור משקפיים בעלי מוטות קפיציים. כיום יש למצוא מסגרות מפלסטיק רך וגמיש או מטיטניום, שאינן נשברות בקלות. ילדים אוהבים לשחק, לרוץ להשתולל, ובכלל להשתתף בפעילויות, שבהן המשקפיים נוטות להישבר או להתעקם. לכן חשוב להקפיד שהעדשות תהיינה עשויות מפלסטיק, כדי למנוע פגיעה בעיניים.

 

מומלץ לחפש משקפיים בטכנולוגיית eye phorics - ללא מסגרת מגושמת ובולטת, עם מוטות וגשר עשויים מפלסטיק גמיש, המתעגלות מאחורי האוזניים לחיזוק היציבה, בגווני מסגרות שקופים למחצה. העדשות עמידות לשבר, והן מתאימות במיוחד לילדים אקטיביים, המתביישים במשקפיים, שכן הם כמעט בלתי נראים על הפנים.

חשוב שמסגרת המשקפיים תכסה את כל שטח העיניים, כדי שהילד המביט כלפי מעלה, יראה טוב. לכן יש לוודא שהמסגרת מכסה את כל שטח הראייה, מהגבות ועד מתחת לארובות העיניים.

 

יש לשים לב להתאמת המשקפיים למבנה הפנים של ילדים. החוק הבסיסי הוא בחירת מבנה מסגרת המנוגד למבנה פני הילד באופן פרופורציונלי, וכך נוצר מבנה מאוזן המדגיש את מבנה הפנים בצורה חיובית.

 

החשיבות בבחירת משקפיים אופנתיות: כיום קיימים מותגים רבים של משקפיים, המדברות בשפת הילדים, עם דמויות מצוירות מוכרות כמו טום וג'רי, צבעים שמחים כמו כתום אדום וכחול, וחומרים גמישים המזכירים צעצועים מגומי ופלסטיק. כך שחווית בחירת המסגרת הופכת להיות נעימה. ב"אופטיק ג'וניור", החנות מעוצבת כך שהיא מדברת את שפת הילדים, כשהמוצרים מוצגים בגובה נמוך כמו גם הכורסאות, עיצוב הקירות ועוד.

 

הכתבה באדיבות אורטל ורובל-בסכס, אופטומטריסטית ואורטופטיסטית ב"ורובל אופטיק ג'וניור".

 

 

 

 
 צילום: יחצ 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by