בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
מגדלים חתול בבית? זהירות, אתם בסיכון מוגבר לגלאוקומה 

מגדלים חתול בבית? זהירות, אתם בסיכון מוגבר לגלאוקומה

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: אימג בנק / Getty Images 
 
 

נוכחות של חתולים, וגם מקקים, בבית מגבירה את הסיכון ללקות בגלאוקומה. כך מציג מחקר מקיף שנערך בנושא באוניברסיטת קליפורניה (UCLA) ושהתפרסם בכתב העת האמריקני לרפואת עיניים (American Journal of Ophthalmology). לעומתם, הכלב שוב מתגלה כידידו הטוב של האדם, ונוכחותו בבית מקטינה את הסיכון ללקות במחלת העיניים הקשה.

 

 

מה הקשר בין גלאוקומה לאלרגיה?

רבים המגדלים חתולים מפתחים עם הזמן תגובה אלרגית אליהם, אך ממשיכים להחזיק בהם בביתם. המחקר האמור, אשר פורסם בכתב העת האמריקני לרפואת עיניים (American Journal of Ophthalmology) בדק את תוצאותיה של אותה תגובה אלרגית, ומצא כי היא קשורה, לפחות סטטיסטית, למחלת הגלאוקומה.

 

החוקרים בחנו את פעולת והשפעת נוגדנים המצויים בחיות בית על בני האדם. לפי המחקר, בעלי חתולים אשר פיתחו אלרגיה לחיית המחמד שלהם, נמצאו בסיכון גבוה ב-90% (!) ללקות בגלאוקומה ביחס לאנשים שלא מגדלים חיית מחמד כלשהי. לעומתם, בעלי כלבים נמצאו בסיכון הנמוך ב-20% ללקות בגלאוקומה, ביחס לאלו שאינם מגדלים חיית מחמד.

 

כשבני אדם לוקים באלרגיה, עולה אצלם רמה של נוגדן אימונוגלובלין E (ig E). נוכחות גבוהה של ig E אופיינית למחלות אימונולוגיות, שמקורן בבעיה במערכת החיסונית, כמו אסתמה או קדחת השחת. נקודה זו חיזקה את ההשערה בדבר התפקיד החשוב של אלרגיה במחלת הגלאוקומה.

 

1,678 איש, בשנות ה-50 וה-60 לחייהם השתתפו במחקר באוניברסיטת קליפורניה אשר בלוס אנג'לס. הם עברו טסטים לאלרגיה מקרדית האבק, חתולים, כלבים, מקקים ומכרסמים, ובכך בעצם נחשפו לאלרגנים שונים. לאחר החשיפה, מדדו החוקרים את רמת הנוגדן ig E בגופם.

 

 

 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 
 

מי מאובחן בגלאוקומה?

בקרב 5.1% אובחנה גלאוקומה. בקרב חולי הגלאוקומה, אובחנה אצל 14.3% רמה גבוהה של ig E אשר מתבטאת באלרגיה לחתולים, ובקרב 19% רמה גבוהה של הנוגדן שבאה לידי ביטוי באלרגיה למקקים. רמות אלה של הנוגדן האמור גבוהות עד פי 2.3 מאשר בקרב אלה שאינם חולים בגלאוקומה.

 

ולהבדיל - רק 6% מחולי הגלאוקומה היו אלרגיים לכלבים, זאת ביחס לשיעור של 9.2% מקרב יתר הנבדקים (כלומר, אלה שלא חולים בגלאוקומה).

 

החוקרים הדגישו כי הרמה הממוצעת של נוגדן ig E בין כלל המשתתפים לא הגיעה לרמה אותה מצאו אצל חולי הגלאוקומה, מה שמחזק את הקשר בין נוכחות חתולים ומקקים למחלה. החוקרים מציעים כי אלרגנים המצויים אצל חתולים ומקקים מפעילים מנגנון כימי או פיזי, אשר פוגע בעצב הראייה, כפי שקורה במחלת גלאוקומה. אלרגנים המצויים אצל כלבים פועלים דווקא אחרת, וייתכן כי הם תוקפים נוגדנים אשר פוגעים בעצב הראייה.

 

"הסיבה בגללה לכלבים יש השפעה חיובית יכולה להיות כיוון שהם מסתובבים יותר בחוץ ביחס לחתולים ומקקים, החיים בבית", אמרה ד"ר אן קולמן מ-UCLA. "ידוע לנו כי מגע וחשיפה לכלבים מועילה למערכת החיסונית, כל הנראה בגלל החיידקים והבקטריות שהם נושאים על גופם. כעת נראה שהם יעילים גם לראייה".

 

 

 

על מחלת הגלאוקומה - הגנב השקט של הראייה

גלאוקומה (ובעברית - ברקית) היא קבוצה של מחלות עיניים והגורם מס' 2 לעיוורון בעולם המערבי. במהלך המחלה נפגע עצב הראייה פגיעה בלתי הפיכה, ושדה הראייה הולך ומצטמצם והראייה הולכת ומתדרדרת. מדובר בתהליך איטי אך בלתי מורגש, וכאמור גם בלתי הפיך, ולכן קיבלה המחלה את הכינוי "הגנב השקט של הראייה". עם זאת, אבחון של תסמיני המחלה השונים עשוי לעצור את התדרדרות המחלה, ולכן אי אפשר להפריז בחשיבות של בדיקות ואבחון מקדימים.

 

תפקידו של עצב הראייה הוא לקשר בין העין, הקולטת את המידע החזותי אותו אנו רואים, למוח אשר מפענח את המידע ומציג לנו אותו כתמונות.

 

גורם הסיכון הראשי למחלה הוא עלייה בלחץ התוך-עיני, המתרחש כאשר הניקוז של נוזל העין נפגע וקצב ייצור הנוזל בעין עולה על פינויו ממנה.

 

גורמי סיכון נוספים למחלה הם:

• סוכרת
• יתר לחץ דם
• גיל - מעל 40
• קוצר ראייה
• פגיעה קודמת בעין
• גנטיקה 1: היסטוריה של מחלת הגלאוקומה במשפחה
• גנטיקה 2: מוצא אפרו-אמריקני (רגישות מעט גבוהה מהממוצע לגלאוקומה)

 

 
 צילום: shutterstock 
 

מהי אלרגיה, ואיך הרפואה הסינית מטפלת בה ביעילות?

נהוג לראות באלרגיה מחלה אוטו-אימונית, בה תוקפת מערכת החיסון את הגוף. כתוצאה מ"טעות בזיהוי", מערכת החיסון מזהה בשוגג חומר כלשהו (אבקני פרחים, קרדית האבק, חלב, סויה, בוטנים ועוד רבים) כאויב לגוף, ותוקפת אותו. התוצאה מהמפגש הלא רצוי הזה היא התקף אלרגי.

 

הרפואה הסינית מטפלת באלרגיה בשתי דרכים מקבילות. ראשית, טיפול ראשוני על מנת לייצב את החולה ולאושש את מצבו. וטיפול נוסף, לטווח הארוך, לחיזוק הגוף בכלל ומערכת החיסון בפרט, על מנת להחזירה לאיזון ולתפקוד מלא ונכון, כך שלא "תטעה בזיהוי" פעם נוספת. מטפל ברפואה סינית יעניק טיפול המשלב דיקור, תרופות על בסיס טבעי מצמחי מרפא, תזונה נכונה ולעתים אף טיפול בתוספי תזונה, אף הם על בסיס טבעי לחלוטין.

 

טיפול מסוג זה יכול להעלים את נזקי האלרגיה עד מהרה. לאחר שנמצא קשר בין אלרגיה לגלאוקומה, ניתן לומר בבטחון כי טיפול ברפואה סינית יהיה יעיל למדי בסיוע לעצירת התדרדרות המחלה.

 

 

 
 צילום: GettyImages/אימג'בנק 
 

רפואת עיניים סינית כרפואה משלבת

רפואת העיניים הסינית אינה באה במקום הרפואה המערבית הקונבנציונאלית, אלא לצדה. לא לחינם נקרא סוג זה של ריפוי "רפואה משלימה". באופן תמציתי ביותר, הרפואה המערבית מתמקדת בבעיה ובסימפטום, בעוד הרפואה הסינית בוחנת את הבעיה ביחס לתפקודו הכולל של האדם. ולנוכח הקשר בין אלרגיה לגלאוקומה, ניתנת למטופל אפשרות לטפל באחת מסיבות המחלה באופן טבעי ונקי מתרופות.

 

רופאי עיניים הפועלים לפי מסורת הרפואה הסינית משתפים פעולה עם מרפאות מקצועיות קונבנציונאליות רבות, ושיתוף הפעולה בין האסכולות הולך ומתהדק. רופא העיניים הסיני אמנם פועל לפי מסורת עתיקה בת אלפי שנים, אך יודע כיצד לשלב בין קידמה לקדמוניות, והמטופל יוצא נשכר מכך.

 

***הכותב איתי שרף, מומחה בטיפול במחלות עיניים ומחבר הספר "רפואת עיניים סינית". למידע נוסף אודות אפשרויות הטיפול בגלאוקומה בקרו באתר המרפאה.

 
 צילום: שאטרסטוק 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by