בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
ד"ר יעקב פוגלמן מספר לנו על הדרכים להקלת כאב ממושך 

ד"ר יעקב פוגלמן מספר לנו על הדרכים להקלת כאב ממושך

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ד"ר יעקב פוגלמן
 ד"ר יעקב פוגלמן 
 
 

כל בני האדם סובלים מפעם לפעם מכאב. במרבית המקרים הכאב חולף מעצמו או שרופא המשפחה מצליח להבריא את הכאב. אך במקרים מסויימים אנשים שסובלים מכאב כרוני לתקופה ממושכת אשר אינו חולף בעזרת טיפולים משמרים במשככי כאבים, בטיפולי פיזיותרפיה או טיפול אורתופדי אחר - למסגרת זו נכנס לתמונה רופא המטפל בכאב אשר עבר התמחות מיוחדת בתחום זה, והמסוגל להציע למטופליו אבחון כוללני וכלים יעילים יותר להקלה ואף להחלמה. בכדי לקבל מידע נוסף על תחום קליני חשוב זה פנינו לד"ר יעקב פוגלמן, רופא משפחה מומחה, בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון, ורופא בצוות מרפאת כאב בבית החולים רמב"ם שבחיפה.

 

 

ד"ר פוגלמן, האם תוכל להסביר לנו מיהו הרופא שקרוי "נאמן כאב"

הלכה למעשה, כל אחד מכיר כמה רמות של טיפול בכאב. כל אחד מכיר את הטיפול בכאב אשר מתבצע אצל רופא המשפחה הכולל טיפול במשככי כאבים למיניהם וטיפולים משמרים שונים. כאשר  אדם הסובל מכאב והבעיה איננה נפתרת בדרכים הללו, (לציין שכ- 80% מהבעיות נפתרות מעצמן בעזרת משככי כאבים או טיפולים ספציפיים). אך היתר האוכלוסיה (כ-20%), כאשר הכאב לא נעלם, כאשר לא מוצאים את סיבת הכאב, וכאשר הוא נמשך חודשים רבים בדר"כ למעלה מחצי שנה, רצוי להתייעץ עם רופא המטפל בכאב. אלו הם מקרים של כאבים כרוניים אשר רופאים אחרים לא הצליחו לטפל בהם באופן אפקטיבי, וכאן המקום להתערבות וייעוץ של מומחה.

 

לפני כשנתיים הוכרזה בארץ התמחות מיוחדת לרפואת כאב. רופא המעוניין להתמחות ברפואת כאב צריך ראשית  להיות מומחה בתחום אחר, כמו נוירולוגיה, אורתופדיה או רפואת משפחה.  לאחר מכן אפשר לערוך התמחות נוספת ברפואת כאב התמחות זו נמשכת שנתיים, ולאחר מכן הרופא מקבל תואר של מומחה ברפואת כאב. בנוסף, ישנה הגדרה בתווך שבין רופא משפחה לבין מומחה לכאב, שנקראת "נאמני כאב" או "נאמנים לשיכוך כאב". זהו בדרך כלל רופא משפחה שעבר הכשרה מעמיקה בטיפול בכאב כרוני, ומטפל בכאב הן בבתי החולים והן  במסגרת רפואת המשפחה בקהילה.

 

 

ניתן להעביר שאלות לד"ר יעקב פוגלמן בפורום טיפול בכאבים ממושכים שבפורטל שאל את הרופא.

 

 
 צילום: שאטרסטוק 
 
 

מהם סוגי הכאבים השכיחים בהם מטפלים הרופאים הללו?

הכאבים הנפוצים ביותר הינם כאבי ראש מכל סוג שהוא, כגון מיגרנה וכאבי ראש כתוצאה ממתח ושרירים מכווצים בצוואר ובראש. כאבים שכיחים נוספים הינם כאבי גב תחתון מסיבות שונות, כמו  שרירים מכווצים, בעיה מבנית בחוליות עמוד השדרה, פריצת דיסק ושינויים ניווניים אלה ואחרים. גם כאן על רופא הכאב לאבחן ראשית את סוג הבעיה וסיבתה וכן להציע טיפול הולם.  מעבר לכאבים נפוצים הללו ישנה עוד שורה ארוכה של כאבים בהם אנו מטפלים שהינם פחות שכיחים.

 

 

לאתר הבית של ד"ר יעקב פוגלמן לחצו כאן: http://pain-less.co.il/

 

 


מיהם בעצם המטופלים שמגיעים אליך, ומה הדרך שעברו עד הלום?

מדובר על אנשים שסובלים מכאבים עזים וממושכים מסיבה כלשהי אשר לא באו לידי פתרון הבעיה בדרך הקונבנציונלית הרגילה בביקור אצל רופא המשפחה, נוירולוג או אורתופד.
כלומר, הפיזיותרפיה, הטיפולים בכדורים משככי כאבים ואחרים לא הועילו. אנשים אלו חשים שכבר ניסו את כל מה שיש לרפואה להציע. בשלב זה הם מגיעים אליי באמצעות הפנייה מרופאים אחרים, או לאחר ששמעו אודותי ממי שעברו את הטיפול, נהנו מהתוצאות וכאבם הוקל.

 

מדוע אתה הכתובת למטופלים שכבר ניסו הכול? מה מייחד את שיטת הטיפול שלך?

השקעתי הרבה מאוד שנים בלימוד רפואת הכאב, ורכשתי כלים ושיטות טיפול שחלק מהרופאים אינם מכירים. כמו כן, הקונספט הטיפולי שלי שונה. לכן יש ביכולתי להציע למטופלים משהו נוסף שאחרים עדיין לא הציעו לו

 

 
 צילום: שאטרסטוק 
 

האם תוכל להרחיב לגבי הכלים בהם אתה משתמש?

כמובן, ישנן שיטות לשחרור עצבים כלואים ופריצות דיסק  הקשורות לרפואה המערבית. אחת השיטות בהן אני משתמש הינה, "גירוי תוך שרירי"  בה משתמשים במחטים מיוחדות דקיקות במיוחד שאינן כואבות בהחדרתן לשריר. אני מבצע גם שחרור ידני שכשמו כן הוא - הידיים משמשות לשחרור הכאב. בנוסף, לפעמים אני מבצע הזרקות בבעיות ספציפיות הדורשות התערבות זו, כגון במקרה של בורסיטיס (דלקת בבורסות), שאחד הטיפולים והפתרונות העיקריים שלה הוא הזרקה. ואולם, הדבר החשוב ביותר בטיפול הוא לא השיטה המסוימת אלא האבחנה המדויקת וההחלטה באילו כלים להשתמש. יש לי ארגז כלים גדול מאוד ולכן הכי חשוב לי לקבל בפרטי פרטים את סיפור המחלה, לבדוק את החולה בצורה מעמיקה, להחליט על האבחנה ורק אז לבחור את הטיפול המתאים ביותר. מגוון הטיפולים רחב והוא מתחיל מטיפול מינימאלי יחסית ועד הזרקה לעמוד השדרה תחת סי.טי בבית החולים. במילים אחרות, דרך הערכה כוללנית, תשאול נכון ובדיקה גופנית נכונה ניתן להגיע לאבחנה הרבה יותר מדויקת, ולהתאים את הטיפול המועדף

 

השימוש במחטים מרמז לכאורה על גישות מהמזרח הרחוק?

. נכון, אך לא כך הוא שיטה זו החלה להתפתח במערב לפני כ- 100 שנים, כששני מדענים החלו להזריק לשרירים תפוסים וכואבים חומרים שונים. חומר אחד לדוגמא היה לידוקאין שמשמש כחומר הרדמה אצל רופאי השיניים. המדענים ראו שההזרקות גורמות להקלה טובה מאד בשחרור שרירים וכאבים, ולכן הגיעו למסקנה שהלידוקאין הוא שמשחרר. ואולם, כעבור שנים ביצע חוקר צ'כי ניסוי מפורסם, בו נמצא שאין הבדל בין הזרקות עם חומר וללא חומר. כלומר, הדיקור עצמו הוא שמשפיע על השריר ולא החומר. בהמשך הדרך גם נשאלה השאלה, מדוע להשתמש במחט מערבית עבה שחותכת ופוצעת את השריר, כשאפשר לעשות זאת עם מחט דקיקה שהינה דקה בהרבה ממחט רגילה ואינה מזיקה

 

יחד עם זאת, חשוב להדגיש שמדובר בשיטה מערבית לגמרי. הרפואה והדיקור הסיני נשארים ברמת העור השטחית ומכוונים להזזת אנרגיות, בעוד שאני מגיע ממש עד השריר עצמו ומכוון לשחרורו.

 

מדוע הדקירה משחררת?

זוהי שאלה מעניינית שעליה עדיין אין תשובה ברורה. מאידך, המחקר בנושא זה מתקדם מאוד וכבר יש מספר תיאוריות שמסבירות את עניין השחרור, ללא תיאוריה כוללת אחת. לאור התקדמות המחקר אני מניח שתוך שנה - שנתיים כבר נדע בדיוק למה השריר משתחרר.

 

לסיום, האם רופא נאמן בכאב יכול לתת מענה טוב למטופלים שעברו דרך כה ארוכה?

בהחלט. באינדיקציה המתאימה מדובר בשיעור הצלחה שנע בין 70% ל- 80%. אלו הם מספרים גבוהים מאוד יחסית לכל שיטה אחרת, כאשר הצלחה משמעה היעלמות כל הכאבים, או לפחות 60% עד 70% שיפור בכאב. יתר על כן, זהו טיפול קצר מאוד בזמן, פשוט ליישום, ללא תופעות לוואי וכאמור יעיל ביותר, כך שלמטופלים שעבורם הטיפול עובד מדובר בפלא של ממש.

 

ד"ר יעקב פוגלמן הינו רופא משפחה מומחה, בוגר הפקולטה לרפואה של הטכניון, המשמש כרופא מרפאת כאב בבית החולים רמב"ם.

 

 

הכתבה באדיבות אתר שאל את הרופא.

 

 
 צילום: fotolia 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by