בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
רכיבה טיפולית משנה באורח קסם את חייו של הרוכב  

רכיבה טיפולית משנה באורח קסם את חייו של הרוכב

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: יחצ 
 
 

טיפול בעזרת בעלי חיים הוא תחום הולך וגדל, בארץ ובעולם, והוא הולך וצובר תאוצה בזכות ההשפעה החיובית שיש לו על המטופלים. אחד התחומים היותר מוכרים והוותיקים בענף הוא הרכיבה הטיפולית על סוסים, שהשפעתה כבר מוכחת והיא מהווה אפילו חלק מסל הבריאות של קופות החולים.


קהל היעד של הרכיבה הטיפולית הוא רחב ומגוון מאוד. הוא כולל צעירים מאוד המאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז ובעיות של היפר-אקטיביות, בעלי תסמונות דאון ואוטיסטים בדרגות שונות, חיילים המאובחנים כהלומי קרב, פגועים של תאונות מסוגים שונים המצויים בתהליכי החלמה ועוד.

 

בארץ הרכיבה הטיפולית מוכרת כבר משנות השמונים והיא פורחת במיוחד בשנים האחרונות, כאשר קהל היעד המרכזי הוא ילדים ובני נוער. ישראל מרושתת בעשרות רבות של חוות רכיבה טיפוליות, ובהם מטפלים רבים שעברו הכשרה מיוחדת בתחום.

 

 

 
 צילום: יחצ 
 

"תמצית הרעיון של רכיבה טיפולית היא טיפול המשלב רכיבה על סוסים, שמטרתו לשפר את איכות החיים של המטופל", מספר עמרי לבני, מנכ"ל מרכז אופק להכשרת מומחים בטיפול ובבעלי חיים. "אנחנו משתמשים בפעילות הרכיבה על מנת להביא לשיפור בהתנהגויות של הרוכב, שיבואו לידי ביטוי בהתנהלותו היומיומית. הרכיבה מחקה שימוש בתפקודים מוכרים כמו קואורדינציה, תקשורת, מוטוריקה והתארגנות לפעולה, בנוסף לפעילויות שהן רגשיות, כמו התמודדות עם הצלחה או כישלון. מדריך רכיבה טיפולית, שהוא מטפל לכל דבר, בונה את הפעילות כך שיודגשו החוזקות של הרוכב וינתנו לו כלים לשפר את החולשות שלו. מטופל עם בעיות של הפרעת קשב יעבוד על יכולת התארגנות שלו ועל הארכה של טווח הקשב. במקרים של מטופל עם בעיות מוטוריות יושם דגש על איכות התנועה, יציבה נכונה, יציבות הגוף וכדומה".

 

 
 

"סוס זו חיה אצילית בעלת נוכחות מרשימה ויש לה תכונות שמייחדות אותה מבעלי חיים אחרים. כבר ביוון העתיקה זיהו את פעילות הרכיבה כמסייעת בשיקום. רכיבה מדמה סוג של פיזיותרפיה, כיוון שהיא מניעה את הגוף בצורה הדומה להליכה. אבל לסוס יש גם מאפיינים רגשיים יחודיים, ובעיקר הוא משמש כעין מראה לרוכב ומסוגל לשנות את התנהגותו בהתאם לשינויים שעושה הרוכב. שני אלמנטים מנטליים חשובים בתקשורת עם סוס הם אסרטיביות וביטחון. כאשר ילד מופנם וקטן מימדים מצליח להדהיר סוס ששוקל כחצי טון ולשלוט בו, הוא יודע שהוא לא עושה זאת באמצעות כוחו הפיזי. הוא יודע שהסוס גדול וחזק ממנו ולכן הוא מבין שהדבר נעשה בעזרת כוחו הפנימי, שהוא כלל לא ידע שטמון בו. הרגע בו הכוח הזה בא לידי ביטוי, פועל על הילד כמו קסם והוא לומד להשתמש בו בחייו. מטופלים רבים מתקשים בשימוש בשפה מילולית ומכיוון שהתקשורת עם הסוס אינה מילולית, קל להם להשתמש בשפה החדשה על מנת ליצור תקשורת אפקטיבית עם הסוס.

 

"הסוס לא מנהל יומן זיכרונות ולא סוחב איתו חוויות מרוכב קודם או מטיפול קודם ולכן מתאפשר לרוכב להשיג תוצאות מהירות, כאשר הוא לומד לשנות את התנהגותו בהתאם למצב. זה גם מאפשר לסוס להגיב היטב לסוגים שונים של רוכבים. אחד המחקרים החשובים שנעשו בארה"ב העלה שאצל נערים שרכבו בקביעות כשלושה חודשים, נמדדה ירידה בכמות ההורמון שהגוף משחרר בשעת לחץ".

 

 

 

 

 

 

 

 

ומה חלקו של המדריך בטיפול?

"תפקידו של המדריך הוא לבנות מפגש, שבו פעילות הרכיבה תהיה משמעותית עבור המטופל, מעבר להנאה. המדריך יודע מה נכון עבור כל מטופל ומתאים לו את הפעילות הרצויה. כמו כן הוא ער לרגעים בו הרוכב זקוק לתמיכה ממנו. הסוס מכיר את המדריך וסומך עליו והצלחת הטיפול תלויה גם ברמת המדריך ויכולתו לתקשר היטב עם הסוס ולהבין אותו. מכיוון שמטופלים רבים הם בעלי פוטנציאל להפוך לרוכבים עצמאיים, על המטפל להיות גם מדריך רכיבה רגיל. בכל מקרה, הסוד להצלחת הטיפול הוא במה שנקרא הורסמנשיפ (horsemanship), שזו מערכת היחסים בין האדם לבין הסוס. בנוסף למפגשי רכיבה טיפולית, אנחנו גם מכשירים מטפלים לרכיבה טיפולית".

 

"מרכז אופק להכשרת מומחים בטיפול ובבעלי חיים" מקיים קורסים להכשרת מדריכי רכיבה טיפולית המותאמים לרוכבים בכל הרמות  http://offek.net

 

 
 צילום: יחצ 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by