בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בשיתוף ברק רום 
8 עובדות מעניינות על פסיכולוגיה ופסיכיאטריה 

8 עובדות מעניינות על פסיכולוגיה ופסיכיאטריה

 
בשיתוף ברק רום |
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: פוטוליה 
 
 
  1. לפסיכיאטריה אין כלים לבחון ולאבחן כיצד פועל המוח, זה לא מפריע לפסיכיאטרים להמליץ על תרופות שונות, כגון מעכבי ספיגת סרוטונין, על מנת להגדיל את הכמות שלו במוח ובכך להקטין את הדיכאון של המטופלים.
  2. אם שני פסיכיאטרים יבדקו אדם - עשויות וצפויות להתקבל שתי אבחנות שונות לחלוטין זו מזו. מאחר שהאבחנה משמשת בסיס למתן תרופות בפרט ולטיפול בכלל, אבחנה שגויה עלולה לגרום נזק קשה דווקא באמצעות כלים וחומרים שאמורים להועיל.
  3. העדר בסיס עובדתי מדיד, כגון ממצא המתקבל בצילום רנטגן, עלול להיות בעוכרי המטופל, אשר המטפל נשען על דיווח סובייקטיבי שלו ובמקרים מסוימים, הפסיכיאטר עלול לקבוע פרוגנוזה על פי הנחיות שקיבל מהגוף שמזמין את הבדיקה או על פי האופן שבו הוא מפרש את הציפיות ממנו.
  4. כל מטופל מגיע לטיפול בנקודת זמן מסוימת בחייו. צפוי להיות הבדל משמעותי בתוצאות הבדיקה והאבחון הפסיכיאטרי שייערך לו אם יבוא, לדוגמה, לאחר הצלחה או כישלון, במצב רוח טוב או שפוף, וממילא גם צפוי להיות שוני בהמלצות להמשך טיפול על בסיס אבחון נסיבתי זה.

 

 
 צילום: גטי 
 
  1. תרופות פסיכיאטריות מטפלות בתסמינים ואינן מרפאות את המחלה או את ההפרעה. הן משולות למשכך כאב שאינו מטפל בסיבה ובגורם לכאב. ייתכן כי טיפול שורש, המחייב, לדוגמה, שינוי באורח החיים, בהגברת מודעות ועוד יהיה אפקטיבי יותר מאשר כל תרופה שעשויה להינתן על ידי הפסיכיאטר,מה גם שתרופות פסיכיאטריות כרוכות בתופעות לוואי שונות, אשר יש סיבות שונות לכך שהפסיכיאטר לא תמיד, לא בהכרח, יידע את המטופל על אודותיהן ועל היתכנותן ולא תמיד יידע אותו על כל התופעות.
  2. אבחון יתר, אבחון שגוי ואבחון שלא "עולה" על הבעיה עלול לגרום נזקים מצטברים ומתמשכים, לרבות תיוג המטופל כ"פסיכי" ונשיאתו את אות הקין - הלא מוצדק- של הטיפול הפסיכיאטרי במשך שנים.
  3. הפרעה פסיכיאטרית אינה נחשבת למחלה רפואית; היא אינה מאובחנת על פי בדיקות מעבדה, צילומי רנטגן, סריקות מוח או בדיקות המוכיחות חוסר איזון כימי, בדיקות העשויות להוכיח כי יש להן בסיס גופני.
  4. לפסיכיאטרים אין אפשרות לצפות מה הן תופעות הלוואי שבהן עלולים ללקות ומהן עלולים לסבול מטופליהם, וזאת מאחר שהם אינם יודעים כיצד פועלות התרופות וכיצד הן משפיעות. תופעות לוואי של תרופות פסיכיאטריות הן, בין השאר, פסיכוזה, הזיות, מאניה, דיפרסיה, ניתוק מהמציעות, מחשבות אובדניות, ובמצבי קיצון - התקפי לב ושבץ מוחי.

 

תודה לדוקטור מוטי משיח אשר סייע בהכנת הכתבה.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by