בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות 
אתרוג נגד הזקנה, לולב לראייה וערבה למצבי רוח: סגולות ארבעת המינים 

אתרוג נגד הזקנה, לולב לראייה וערבה למצבי רוח: סגולות ארבעת המינים

 
בריאות |
 

הרמב"ם המליץ על האתרוג כמעכב הזדקנות, כתרופה נגד בחילה ולחיזוק מערכת העיכול, הלולב יעיל לראייה, ההדס לנשימה וערבה נגד דיכאון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ידעתם שאתרוג מעכב הזדקנות?
 ידעתם שאתרוג מעכב הזדקנות?   צילום: רויטרס 
 
 

ארבעת המינים, שהם חלק מנטילת מצוות חג הסוכות, אלו הם צמחים מקומיים המחברים אותנו למסורת היהדות הקדומה מימי בית המקדש הראשון ולמשמעויות רבות ועשירות. במהלך הדורות נמשלו ארבעת המינים לעם ישראל, לאיברי הגוף ולספירות הקבלות. צמחים אלו הם בעלי סגולות מרפא הן ברפואה העממית והן בזווית ההומאופתית.


רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

המדריך לשיק: אלו 7 הטרנדים הכי חזקים של החורף הקרוב

ברגע שהפסיקה עם הדיאטות היא עברה מהפך מטורף. מה הדבר היחיד שעזר לה?

הרמב"ם המליץ על האתרוג נגד הזדקנות

האתרוג משול לאנשים הלומדים תורה ועוסקים במעשים טובים, שכן יש לאתרוג טעם וגם ריח. בתפיסה העממית האתרוג משול ללב בשל הדמיון בין השניים, ונאמר עליו שהוא מכפר על הרהורי חטא. אסף הרופא מציין שגרעיני האתרוג מועילים לכאבי כליות ושמן שהופק מהקליפה יפה לכאבי אוזניים. הרופא היהודי-מצרי בן המאה העשירית יצחק בן שלמה המליץ על מיץ אתרוגים להשקטת דלקת בכיס מרה, מחזק את הבטן ומעורר תיאבון.


הרמב"ם המליץ על האתרוג כתרופה לעקיצות ולנשיכות וכמשקה מחזק ללב ולעצבים, כמעכב הזדקנות, כתרופה נגד בחילה ולשיפור העיכול.


יהודי עיראק ותימן השתמשו באתרוג כדי להמיס אבנים בכליות ולעצור שטפי דם והקאות. מחקרים בני זמננו מצביעים, כי לחומרים שמכיל האתרוג יש פוטנציאל לעיכוב התרבות תאי סרטן, חיידקים ופטריות ומכאן שלתמצית אתרוג יש גם פעילות אנטי-דלקתית ומחטאת. נמצא כי הוא מכיל חומרים המסייעים בשיקום חומר שן שנהרס.


בהומאופתיה, יש טיפולים רבים המופקים ממשפחת הRutaceae, היא משפחת פירות ההדר (לאוו דווקא מהאתרוג), כגון התפוז המר (נרולי, Citrus vulgaris), הלימון כשלעצמו (Citrus limonum) המסייע במצבי צרבת כרונית, חוסר מנוחה בגפיים וברצון להשתחרר מאחריות מעמיסה. כמו כן נמנה על המשפחה הפיגם (Ruta) המשמש כטיפול ראשוני של פציעות גידים ורצועות. ככלל, המשפחה של פירות ההדר מתאימה לאנשים עמלניים ובעלי תחושת אחריות מפותחת, שלבסוף קורסים מתשישות ומרגישים "סחוטים" אם להשתמש בדימוי מתבקש.

 

 
אתרוג
 אתרוג   צילום: רויטרס 
 

לולב לראייה
נאמר על הלולב כי הוא בעל טעם אך נטול ריח, קרי משול לאנשים הלומדים תורה אך מעשיהם אינם טובים או בעלי טעם. לולב דומה לעמוד השדרה ומכפר על חטא הגאווה והשנאה. תפיסות מסורתיות ופולקלוריסטיות אלו אינן מהדהדות עם הידוע לנו על איכויות הדקל, ליתר דיוק דקל השמן ששמו הלועזי הוא Elaeis guineensis, אשר במינונים הומאופתיים יכול לעזור לראייה חלושה וכן לפגיעה במערכת העיכול המתבטאת בשלשול שחור.

 

מי שעשוי להיעזר בטיפול הומאופתי המופק מן הדקל נוטה לסבול מעור מעובה ומגרד, עד כדי סקלרודרמה. לא במקרה, השמן המופק מריסוק ציפת הפרי של עצי הדקל משמש בקוסמטיקה כחומר מזין וכבסיס לסבונים עשירים ומשחות טיפוליות.

 

 
לולב
 לולב   צילום: פרטי 
 
 

הדס לנשימה
Myrtus communis בשמו הלטיני, הוא צמח מסדרת ההדסיים ששימושיו מגוונים לבושם, לפולחן ולמרפא. משתמשים בו ברפואה העממית להכנת משחה נוגדת פטרת. הפירות משמשים למאכל ואף מופק מהם צבע תכלכל לצמר. בספרות חז"ל ההדס מסמל את האנשים שמעשיהם טובים (ריח) אך שאינם לומדים תורה (שכן הצמח חסר טעם).


ההדס הוא צמח בושם קדום המהווה סמל להפרחת המדבר בדברי ישעיהו (פרק נה 13). שמן ההדסים שימש לריפוי מחלות מעיים, ריפוי טחורים, חיזוק והשחרת השיער. כמו כן שימש ההדס לשטפי דם, לפצעים ולסילוק אבנים מהכליות. בדיקות פרמקולוגיות של מיצוי ההדס העלו שהצמח מכיל חומרים יעילים נגד חיידקים וגורמי מחלות. נסים קריספיל מספר לנו כי בימי קדם נהגו להכין משחת הדס בה מרחו תינוקות רכים, כדי לשמור על עורם מגירויים.


מבחינה הומאופתית משמש ההדס לבעיות בריאות מגוונות יותר. ההתאמה בהומאופתיה היא אישית ומדויקת. יש מצבים בהם ההדס יכול להתאים לבעיות של צניחת רחם ולכאבים בחזה. כמו כן נמצא כי ההדס יכול להתאים לבעיות נשימה כגון ברונכיט, שיעולים יבשים וחלולים, ואף בעיות סינוסיטיס. אם לשוב ולהתייחס למסורות יהודיות, הרי שבחוכמה העממית השוו את ההדס לעיניים, כאילו ההדס "מכפר על הסתכלות אסורה ומורדת", אך לא מצאנו איזושהי התייחסות הקושרת בין סגולות ההדס ובעיות עיניים.

 

 
הדס לנשימה
 הדס לנשימה   צילום: שאטרסטוק 
 

ערבה לאכזבות
מבחינת ארבעת המינים, הערבה נטולת טעם או ריח, כלומר באנשים המשולים לה אין תורה או מעשים טובים. נאמר בפולקלור כי בשל דמיונה היחסי לשפתיים, יש בכוחו של הצמח לכפר על עבירת לשון הרע.


בדורות האחרונים עסקו חוקרים רבים בנסיונות זיהוי, האם מדובר בעצי ערבה או באחד ממיני הצפצפה, ובניסיון ליישב בין הגרסאות השונות של המקורות הקדומים. על כולם מקובלת ההבנה כי הערבה קשורה למינים שונים של הסוג Salix. אולם מאחר שמקורות חז"ל בנידון הם חלקיים, ישנן פרשנויות והשערות ללא תוקף הלכתי.


סדרת הערבתיים מונה בעיקר עצים חובבי מים המואבקים באמצעות הרוח. האנשים הנעזרים בתמציות הומאופתיות המופקות מצמחי הסדרה נוטים לבטא איכויות של אחריות למשפחה, אך מתוך קשיות ונוקשות. מעניין כי דווקא צמחי המים סובלים מבעיה באלמנט המים, כלומר בהכלה, בהענקה - ישנה קשיות, אכזבה רגשית, פרקים כואבים עד כדי ראומטיזם, צרידות, שיתוק, יובש של העור. קושי ביצירת יחסים רכים, ואכזבה, העדר אהבה לעצמם או לזולתם - עד כדי דכדוך ומחשבות על מוות.

 

עץ הערבה מוזכר במקרא בהקשר לבית גידולו על גדות נחלים (ישעיהו מד' 4) ובשמות מקומות (יהושע טו' 6). השתמשו בעצה לבניית סירות ובחלקיו הרכים יותר לקליעת סלים. מיץ העלים הוא ספציפי לענייננו - והוא נוצל לריפוי מחלות עור, עיניים ופצעים. השימוש העממי בערבה הוביל לבדיקות מדעיות ומן המין הספציפי ערבה לבנה (Salix alba) הפיקו את הגליקוזיד סליצין הקרוב לאספירין ובכך החלו לפתח ולייצר את התרופה המשמשת להורדת חום, שיכוך כאבים וריפוי דלקת.

 

הכותבת היא רחל שבי PCH RCHom חברת ועד האגודה הישראלית להומאופתיה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by