בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
בריאות 
הגניקולוג מנפץ 8 מיתוסים על המחזור החודשי 

הגניקולוג מנפץ 8 מיתוסים על המחזור החודשי

 
בריאות |
 

אחת ולתמיד: האם הגלולות למניעת היריון פוגעות בפוריות האישה? האם באמת נטילת גלולות גורמות להשמנה והאם הגוף לא מתנקה בהיעדר ווסת? הגניקולוג מנפץ מיתוסים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מחזור
 מחזור   צילום: shutterstock 
 
 

משחר ההיסטוריה, עוד בתקופת האדם הצייד והאישה המלקטת, הופעתה של הווסת אצל האישה הייתה אירוע נדיר יחסית. למעשה, היו לה בממוצע- 50 וסתות בכל תקופת חייה לעומת כ-450 בחיי האישה המודרנית. מאחר ולא היו אמצעי מניעה, ההריונות היו צפופים והאישה הניקה תקופה ארוכה, דוכא במקביל גם המחזור החודשי - מעין אמצעי מניעה ביולוגי, אם כי לא יעיל במיוחד.

 

בתחילת שנות ה-60 החלה אחת המהפכות הגדולות במעמד האישה, עם הופעתן של הגלולות למניעת הריון, שנתנו לנשים שליטה מלאה על גופן ואפשרות לבצע תכנון משפחתי יעיל. הגלולות מונעות את תהליך הביוץ על-ידי עיכוב הפרשת ההורמונים הגונדוטרופינים, המופרשים מבלוטת יותרת המוח, כך שהשחלות נכנסות למעין מצב המתנה ללא פעילות מחזורית עד להפסקת הגלולות. הדימום החודשי בעת נטילת גלולות נובע מירידה ברמת ההורמונים בדם ואינו מחזור ביולוגי.

 

רוצים להישאר תמיד מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק של נענע10 לייפסטייל

 

בהיבטים רבים למיעוט מחזורים ודימום ויסתי יתרונות בריאותיים, כלכליים וחברתיים משמעותיים, כגון הקלה בתסמיני המחזור (כאבי בטן, כאבי ראש וכד'), פחות איבוד דם ואנמיה, ירידה בהיעדרות מהעבודה או מבית הספר, והיכולת לשלוט בהופעת הדימום בהתאם לצורך. כמו כן, קיימת נטייה לירידה בשכיחות גידולי שד, שחלות ורחם.

 

התפיסה הרווחת היא, כי הן מבחינה ביולוגית והן מבחינה אבולוציונית, למערכת הרבייה הנשית המתבטאת, בין היתר, גם בקבלת מחזור חודשי מטרה אחת - להרות. ורצוי כמה שיותר. קבלת המחזור מעידה, כביכול, כי הגוף 'מנקה את עצמו' וכן מונע הצטברות של 'לכלוך' בתוך הגוף שלטווח הארוך עלול לגרום להזדקנות מוקדמת, קושי בכניסה להיריון ושיבוש הפעילות ההורמונאלית החיונית לגוף. אלא שלדימום הווסתי לכשעצמו אין כל תרומה למצב בריאותה של האישה. וזה לא המיתוס היחיד שהגיע הזמן להפריך. הנה 8 דברים שאתם צריכים להין מחדש על המחזור החודשי שלכן.

 

 
כאב בטן
 כאב בטן   צילום: שאטרסטוק 
 

נטילת גלולות משפיעה על יכולת הפריון של האישה


הגלולות אינן משפיעות על יכולת הפריון של האישה מאחר והשפעתן המעכבת נמשכת כל עוד הן ניטלות. בעת נטילת הגלולות מערכת הרבייה למעשה נמצאת במצב 'המתנה' (Standby) ללא מחזור או דימום ויסתי ביולוגי. עם הפסקת הגלולות המערכת חוזרת למצבה הטבעי, ולהיעדר הדימום או לכמות שלו אין קשר למצב הפריון.


למעשה, מאחר ואין ביוץ בעת נטילת הגלולות ולכאורה אין 'בזבוז' של ביציות, ניתן היה לחשוב כי הגלולות 'ישמרו' על יכולת הפריון. לצערנו, התבדינו גם בזאת ו'איבוד והזדקנות הביציות' נמשכת גם בעת נטילת הגלולות.


הפקטור החשוב, וכמעט היחיד, המשפיע על פריון האישה, למעט נתוניה הגנטיים, הינו הגיל, ולאמצעי המניעה ההורמונאליים אין כל השפעה חיובית או שלילית על יכולת הפריון העתידית של האישה או יכולתה להרות.

 

שימוש ממושך בגלולות מעלה את הסיכון לחלות בסרטן


גם למיתוס זה אין 'רגליים'. למעשה, נטילה של גלולות מפחיתה ב-50% את הסיכון לפתח סרטן שחלות ורחם, וככל שנוטלים זמן רב יותר כך השכיחות יורדת.


לא נמצא קשר מובהק בין שימוש בגלולות לעליה בשיעור מקרי סרטן השד או גידולים אחרים. גם בנשים עם מצבים טרום סרטניים בצוואר הרחם, הקשורים לווירוס הפפילומה, אין צורך להפסיק את הטיפול בגלולות.

 

 
גלולות למניעת הריון
 גלולות למניעת הריון   צילום: fortolia 
 
 

נטילת גלולות גורמת לעלייה במשקל


משקל הנו סוגיה רגישה. מרבית המחקרים מצאו שהשינוי במשקל כעבור כחצי שנה של נטילת גלולות מהדור החדש, המכילות מינון נמוך של אסטרוגן ו/או אסטרוגן טבעי, הנו קטן ונע בטווח רחב שבין ירידה במשקל לעליה של כחצי קילו בממוצע.


לעיתים יש תחושה ראשונית, בתקופת ההסתגלות שנעה בין 3-6 חודשי שימוש ראשונים, של תפיחות הנובעת מהצטברות נוזלים (לא שומן!), שעם הזמן חולפת.


אין גם בסיס מחקרי להנחה כי הגלולות מגבירות את התיאבון, ולכן אם מתרחשת עליה משמעותית במשקל הסיבה לרוב אינה נעוצה בגלולות.

 

בכל מקרה רצוי לעשות הפסקה של כמה חודשים בזמן נטילה רצופה

 

מיתוס זה לא רק שאינו נכון אלא עלול להזיק! אין כל צורך ולא מומלץ לבצע הפסקות יזומות בנטילת גלולות לצורך 'ניקוי הגוף', למעט במקרים בהם רוצים להרות כמובן, או בהתאם להתוויה רפואית כמו: ניתוחים המצריכים שכיבה ממושכת או כשאין צורך ממושך באמצעי מניעה. הסיכונים בנטילת גלולות קטנים מאוד, בוודאי ביחס למצב של הריון לא רצוי. מרבית תופעות הלוואי של הגלולות הן זמניות וחולפות ולרוב מופיעות בתקופת ההסתגלות.

 

הסיכון המשמעותי ביותר, למרות היותו נדיר, הוא התפתחות של קרישי דם, בעיקר בגפיים התחתונות. סיכון זה נובע מהנטייה לעליה בקרישתיות הדם בעת נטילת גלולות. ברוב המוחלט של הנשים למצב זה אין השפעה קלינית, למעט בנשים שמלכתחילה קיימת נטייה, לרוב גנטית, לקרישת יתר.


הסיכון להתפתחות קריש דם מתרחש בעיקר בשנה הראשונה לתחילת השימוש, וככל שמשתמשים יותר וברצף - הסיכון פוחת. לכן, לא מומלץ לבצע הפסקות יזומות בנטילת הגלולות מאחר וכל חידוש של הגלולות 'מחזיר' את האישה לסיכון הראשוני. לגוף אין 'זיכרון' כי האישה נטלה גלולות בעבר, ולכן תהליך ההסתגלות על תסמינו השונים יחל מחדש. מה גם שבהפסקות אלה האישה אינה מוגנת באופן יעיל ומניסיון, לא מעט הריונות לא רצויים מתרחשים בעת ההפסקות המיותרות.

 

 
לא רצוי להפסיק עם הגלולות
 לא רצוי להפסיק עם הגלולות   צילום: fortolia 
 

אי קבלת מחזור מאיצה את גיל המעבר


המנגנון של העדר דימום מחזורי בגיל המעבר, והמנגנון בעת נטילת גלולות שונה לחלוטין. בעוד שבגיל המעבר השחלות ש'התרוקנו' מהביציות חדלות לתפקד, ולכן אין פעילות מחזורית ודימום וויסתי, העדר הדימום המחזורי תחת גלולות נובע מעיכוב פעילות המערכת שמקורה במוח והשחלות אינן מושפעות ישירות מהגלולות. העיכוב הנו הפיך ונמשך כל עוד ניטלות הגלולות ואין להן השפעה, חיובית או שלילית, על אורך חיי השחלות או איכות הביציות, ואינן מקדימות את גיל המעבר או גורמות ל'הזדקנות מוקדמת'.

 

היעדר מחזור גורם לחוסר איזון הורמונאלי בגוף


בניגוד למערכת המחזורית הטבעית בה חלים שינויים בערכי ההורמונים ובסוגם במהלך החודש, בעת נטילת גלולות המערכת ההורמונאלית עוברת ממצב מחזורי למצב קבוע ויציב.


אנו משתמשים בגלולות לצורך יצירת איזון הורמונאלי בנשים שאינן מאוזנות, כגון בנשים עם שחלות פוליציסטיות, כך שלמיתוס הנ"ל לא רק שאין בסיס עובדתי - אלא רפואית אף ההיפך הוא הנכון.

 

אם לא מקבלים מחזור הגוף לא מתנקה


הדימום הווסתי מבטא למעשה את נשירת רירית רחם (הציפוי הפנימי של הרחם) לאחר שלא חלה הפריה, ומכאן רווחו המושגים של 'ניקיון' או 'לכלוך'. למעט התחושה הסובייקטיבית, לא מדובר בניקיון אלא ב'אתחול' של המערכת לניסיון נוסף. בעת נטילת גלולות רירית הרחם נותרת דקה, עדינה ולא פעילה כך שלא מצטבר 'לכלוך', ולכן הדימום החודשי גם עם גלולות מופחת בצורה משמעותית ולעיתים לא מופיע כלל. כפי שהוסבר אין לתופעה זו כל משמעות רפואית.

 

נטילה רציפה של גלולות מתאימה רק לספורטאיות או לאלו שסובלות מכאבים חזקים


אין ספק כי קבלת וסת עלולה לשבש את שגרת האימונים הספורטיבית ואף להשפיע על ההישגים במהלך תחרות. כמו כן, נשים בעלות דימום מחזורי כבד שלרוב מלווה גם בכאב ניכר, שגרת יומן משתנה מקצה לקצה ועשויות לפתח אנמיה. במקרים אלו הגלולות אינן רק אמצעי מניעה, אלא טיפול לכל דבר.


מאחר ולדימום החודשי בעת נטילת גלולות אין כל תפקיד או ערך בריאותי, יכולה כל אישה ליטול אותן באופן רציף, לפי הצורך ולמשך הזמן הרצוי, ללא חשש. התופעה היחידה שעלולה להופיע בנטילה ממושכת הנה הכתמות דמיות, וגם לכך אין כל משמעות רפואית, למעט בנשים השומרות נידה.

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by