בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
מומלצי נענע 10 
לשינה ולנשמה: ככה תבחרו מזרן חדש 

לשינה ולנשמה: ככה תבחרו מזרן חדש

 
מומלצי נענע 10 |
 

שוק המזרנים מוצף באינספור חידושים וטכנולוגיות מתקדמות. איך נדע מהן הנקודות הבאמת חשובות בבואנו לרכוש מזרן? מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 צילום: יחצ 
 
 

בוקר טוב, השמש זורחת ואתם קמים רעננים ונמרצים, עושים כמה מתיחות קלות ויוצאים לדרך. או שלא... אם אתם מתרוממים מהמיטה לקראת יום חדש עייפים ותפוסים עם נוקשות וכאבים, סימן שכבר מזמן, הגיע הזמן להחליף את המזרן. ישנם היום סוגים שונים וחומרים חדישים שתומכים בגוף במהלך השינה ומתאימים למצבים שונים. בכתבה הבאה, כל מה שחשוב לדעת לפני שקונים מזרן.

 

 

סוגי מזרנים שכנראה תתקלו בהם

על סוגי המזרנים הקלאסיים שהיו בעבר, נוספו בשנים האחרונות בזכות התפתחויות טכנולוגיות, סוגים חדשים של מזרנים. בעבר המזרנים נחלקו למזרן ספוג ומזרן קפיצים וכיום ניתן למצוא מזרנים מויסקו, לטקס, מקפיצים משולבים או מבודדים וכן מזרן אורתופדי ללא קפיצים.

 

מזרני לטקס

לטקס הינו חומר טבעי המופק מעץ הגומי. הנוזל החלבי אשר ניגר מפצעים בצמחים מסוימים, הוא למעשה צֶמֶג, או בלועזית לטקס, תמיסה מימית המכילה חלקיקים של גומי. החומר הנוזלי כנראה מסייע לעץ הפצוע ומגן עליו מפני מזיקים וזיהומים. הרבה מהיתרונות של מזרני לטקס נובעים ישירות מתכונות הגומי האורגני הטבעי.

 

יתרונות: יתרונותיהם של מזרני לטקס רבים והופכים אותם למתאימים מאוד למדינה החמה שלנו, וגם לבחירה מועדפת עבור בעלי רגישויות ואלרגיות. מזרני לטקס בנויים משכבה רציפה שמרוצפת בחללים לכל אורכה ורוחבה. מבנה זה של חללים מוסיף לגמישות של המזרן, לרמת האוורור של המזרן ולעמידות של המזרן. המשקל מתחלק על פני המזרן באופן בלתי תלוי, אזור אחד אינו משפיע על השני. ניתן לסכם את היתרונות הרבים של מזרני לטקס בנקודות הבאות:

 • דוחה אבק וקרדית האבק ולכן מצוין לבעלי רגישות לאבק.
 • אינו אוגר חום ובכך מומלץ לכל מי שסובל מחום או נוטה להזיע בלילה.
 • אורתופדי וקשה יחסית.
 • בעל יציבות גדולה וחלוקת משקל בלתי תלויה בין האזורים השונים.
 • חומר טבעי וידידותי לסביבה כיוון שהוא עשוי מחומרים מתכלים.
 • עמידות גבוהה, נשמר לאורך זמן.

חסרונות: החסרונות העיקריים של מזרני לטקס הם איבוד הגמישות שלו לאחר פרק זמן מסויים ומחירו היקר יותר מממוצע המחירים של מזרני קפיצים. העמידות של מזרני לטקס היא הגבוהה ביותר אולם גם זו סופית ובמרוצת הזמן המזרן נהיה פחות גמיש ונוחות השינה עליו פוחתת. חשוב לציין שהמזרן מתבלה מהר יותר כאשר הוא מונח על מיטה מתכווננת.

מחירים: מחירם הממוצע של מזרני לטקס מסוגים שונים:

 • מזרן זוגי - 3000-4000 ש"ח.

מזרן יחיד - 2000-2500 ש"ח.

 

 

 
מזרן לטקס
 מזרן לטקס   צילום: יחצ 
 
 

מזרני ויסקו

הויסקו הינו חומר סינטטי אשר הומצא עבור סוכנות החלל האמריקאית והינו החומר החדשני ביותר והיוקרתי ביותר עבור מזרנים. התחושה של שכיבה על מזרן ויסקו היא תחושה של ריחוף או שכיבה על גבי ענן. צורת המזרן מתאימה את עצמה לעומס שמופעל עליה ומכאן שלל הכינויים למזרני ויסקו, "הספוג החכם", "ג'ל זכרון" ועוד. החומר אורתופדי, רך ונעים' סופג לחצים ועומסים ומספק בכך תמיכה מלאה לשוכב. מתאים מאוד לקשישים ולבעלי פצעי לחץ.

יתרונות: יתרונם של מזרני ויסקו נובעים מהפיתוח הטכנולוגי שלהם. החומר פותח כך שהוא סומך על קשיחותו בטמפרטורת החדר ומתרכך ומתגמש במגע עם חום. לכן המזרן מתרכך באזור עליו שוכבים ונשאר יציב מסביב. היתרונות הם:

 • תמיכה מרבית לכל חלקי הגוף.
 • נוחות מקסימלית.
 • זרימת דם ללא הפרעות לחץ.
 • חלוקת עומס טובה ביותר ועל ידי כך התאמה מעולה לגוף .

 

חסרונות: חסרונם של מזרני ויסקו הם הנטייה שלהם להתחמם. רבים מדווחים שכבר לאחר שכיבה קצרה על מזרן ויסקו הם סובלים מתחושת חום מעיקה בחלק שמונח על המזרן ולכן למי שסובל מחום מזרן זה בפירוש לא מומלץ. חסרון נוסף הוא מחירו הגבוהה יחסית וכן עמידותו לאורך זמן פחותה משל מזרני הלטקס.

מחירים: מחירם הממוצע של מזרני ויסקו מסוגים שונים:

 • מזרן זוגי - 4000-5000 ש"ח.

מזרן יחיד - 2500-3000 ש"ח.

 

 
 צילום: יחצ 
 

מזרן אורתופדי ללא קפיצים

מזרנים אלו משלבים כמה סוגי ספוג וחומרים שונים ליצירת מזרנים מותאמים אישית לצרכן. מזרנים אלו מורכבים מכמה שכבות שונות: שכבת ספוג פוליאוריתן מוקצף בעלי דרגות קשיחות גבוהות יחסית, שכבת לטקס אשר מספקת את הגמישות והקפיציות ולבסוף שכבת ויסקו אשר נותנת אלסטיות, התאמה למבנה הגוף ונוחות מקסימלית. בחלק מהמזרנים ניתן  להזמין רמת קושי שונה בשני צידי המזרן ואפילו להתאים אותו להבדלים שבין בני הזוג.

יתרונות: יתרונם של מזרן אורתופדי ללא קפיצים הם שהוא מתאים באופן אישי לצרכן וטומן בחובו גם את היתרונות של מזרן לטקס ומזרן ויסקו. פיזור העומס על פני המזרן טובה והלחץ המוחזר לנקודות המגע עם הגוף קטן.

חיסרון: חסרונם הגדול הוא שהספוגים השונים אינם נושמים ולכן אוגרים חום שמצטבר ויכול להפריע לשינה.

מחירים: מחירם הממוצע של מזרנים אורתופדיים ללא קפיצים מסוגים שונים

 • מזרן זוגי - 2500-3500 ש"ח.
 • מזרן יחיד - 1500-2500 ש"ח.

 

מזרן קפיצים רגיל

הקפיצים במזרנים הם סלילים של פלדה מחושלת אשר מסודרים במזרן בשתי וערב. תכונות המזרן כגון רמת קושי ועמידות נובעות מתכונות הקפיצים ומרמת הצפיפות שלהם על פני המזרן. ככל שיש יותר קפיצים וקוטר הקפיצים קטן יותר, ישנה תמיכה והתאמה טובות יותר לגוף המונח על המזרן. להתאמה מרבית של המזרן מומלץ מזרן עם לפחות 680 קפיצים למזרן סטנדרטי, אולם לתמיכה מרבית, אשר נחוצה במיוחד לכבדי משקל, מומלץ מזרן סטנדרטי עם כ-400 קפיצים עבים.

 

באופן כללי המזרן המומלץ לבעלי משקל עודף הוא מזרן קפיצים כיוון שהם מספקים את התמיכה המקסימלית. יש להיזהר ממזרני קפיצים זולים אשר מכילים מעט קפיצים קטנים יחסית, הם אינם מספקים את התמיכה הנחוצה ועלולים לגרום לכאבים ולנזק בגב.

 

יתרונות:

 • מחיר זול יחסית.
 • לא אוגרים חום ולחות.
 • מעניקים תמיכה מאוד טובה.
 • מאפשרים כניסה ויציאה מהמיטה בקלות יחסית.

חסרונות:

 • בלאי גבוה יחסית.
 • פיזור לחצים נמוך יחסית.
 • התאמה נמוכה יחסית לגוף שמונח על המזרן.
 • התנגדות גבוהה של הקפיצים עלולה להשפיע על זרימת הדם בגוף ולעכב אותה.

מחירים: מחירם הממוצע של מזרני קפיצים רגילים מסוגים שונים:

 • מזרן זוגי - 2000-3000 ש"ח.
 • מזרן יחיד - 1000-2000 ש"ח.

 

 

מזרן עם קפיצים מבודדים

כאשר הקפיצים ארוזים בנפרד הם מספקים תמיכה נקודתית הרבה יותר טובה והתאמה אישית גדולה באופן משמעותי. אין תלות בין חלוקת העומסים על פני המזרן ולכן תנודות בחלקים אחרים של המזרן לא מורגשות כמעט וניתן לישון שינה שקטה ואיכותית יותר. בידוד הקפיצים מעלה גם את רמת הגמישות של המזרן.

 

יתרונות: היתרון המרכזי הוא שיש למזרן עם קפיצים מבודדים כוללים את כל היתרונות של מזרן קפיצים רגיל ובנוסף את יתרונות הגמישות הרבה וההתאמה האישית הגבוהה.

 • לא אוגרים חום ולחות.
 • מעניקים תמיכה מאוד טובה.
 • מאפשרים כניסה ויציאה מהמיטה בקלות יחסית.
 • גמישות רבה.
 • התאמה אישית גבוהה.
 • לא מרגישים תנודות בצד השני של המזרן.

חסרונות:

 • בלאי גבוה יחסית.
 • מחיר גבוה יחסית.

מחירים: מחירם הממוצע של מזרנים עם קפיצים מבודדים מסוגים שונים:

 • מזרן זוגי - 3500-4500 ש"ח.
 • מזרן יחיד - 2000-2500 ש"ח.

 

 

תכנון נכון תורם המון: שלבי בחירת מזרן

מזרן מחליפים לרוב אחרי הרבה שנים ומבלים עליו הרבה מאוד שעות, לכן מומלץ להקדיש זמן לבחירה שקולה ומחושבת. רצוי לבדוק מזרנים בשעות הערב כאשר הגוף פחות נמרץ וניתן להרגיש בחוסר נוחות ביתר קלות. כאשר ישנו מזרן אופציונלי יש לבחון אותו במשך עשר דקות ואפילו יותר. לנסות לשכב עליו בכל תנוחות השינה הרגילות, על הגב והצד. כדאי אפילו להגיע לבדיקה עם הכרית מהבית כדי להתאים את התנאים כמה שיותר לתנאים במציאות.

ניתן לחלק את הבחירה לשלבים הבאים:


1. תחילה לבחור את הדגם על פי בדיקה אישית של רמת הנוחות.

2. לאחר בחירת הדגם, לבדוק באיזה גדלים אפשריים הוא מגיע ולבחור גודל על פי התאמה למקום בחדר ולמחיר.

3. לאחר מכן לבצע התאמה לתנוחת השינה, במידה וישנה אפשרות לבחור את הדגם עם אזורי נוחות בחלקים מתאימים, כמו למשל בכתפיים לישנים על הצד.

לבסוף להתאים את רמת האוורור הרצויה. לבדוק את שכבות הכיסוי האפשריות של המזרן ולוודא שהן מתאימות.

 

 
 צילום: יחצ 
 

למה חשובה איכות המזרן?

בחישוב שמבוסס על שבע שעות שינה בלילה והחלפת מזרן לאחר 12 שנים - אנחנו נבלה מעל 30 אלף שעות על מזרן השינה שלנו! איכות המזרן שנבחר תקבע את איכות השינה שלנו ושינה איכותית היא חיונית לבריאות טובה ותקינה. במהלך השינה האנרגיה שלנו מתחדשת ואנחנו צוברים כוחות ליום הבא. איכות המזרן לעתים היא כל ההבדל בין לקום עייפים ועם כאבים לבין לקום ערניים ונמרצים. מזרן באיכות נמוכה יכול ממש לגרום נזק לגב ולפרקים.

 

התאימו בין המזרן ומערכת השינה

המזרן איננו עצמאי, הוא חלק ממערכת שינה שלמה. הוא מונח על גבי בסיס המיטה אשר יכול להיות עשוי דיקט ויספק תמיכה מלאה וחזקה או מסגרת של שורות עץ התומכות באופן חלקי. כיום ישנן גם מסגרות של שורות פלסטיק מתכווננות המאפשרות התאמה של התמיכה במזרן לקביעת הקושי הרצוי של המזרן. אך התמיכה של המזרן איננה המדד היחיד לשינה איכותית, המזרן יושב בתוך המיטה ומוקף בחדר שינה שלם. לעיצוב חדר השינה השפעה על התחושה בחדר ועיצוב נכון יכול ליצור מקום מרגיע ונעים אשר יאפשר שינה טובה ועמוקה.

 

כדאי להקדיש גם לבחירת המיטה מחשבה ולהתאים אותה לצרכים שלכם. לבחור סוג מיטה, מתכווננת או לא, עם ארגז מצעים או בלי. לבחור גובה נכון לכם, שיקל עליכם את השכיבה וההתרוממות מן המיטה, לבחור שידות עם מקום לדברים שאתם צריכים בהישג יד. כך שכל שנשאר הוא לעצום את העיניים ולשקוע לשינה עמוקה.

 

מאפיינים שצריך להכיר

-    דרגת קושי: חשובה מאוד ומשפיעה על איכות השינה. המזרן צריך להיות מספיק קשה בשביל שלא נשקע בתוכו ושיספק תמיכה טובה לכל חלקי הגוף ובמיוחד לעמוד השדרה והמפרקים ועם זאת מספיק רך על מנת שיהיה נח ונעים.

-    גודל: מחקרים מראים שגם לגודל המזרן יש השפעה ניכרת על איכות השינה. אדם זז או מסתובב בממוצע 15-30 פעמים במהלך לילה וכאשר בני זוג ישנים קרוב זה מפריע. על פי המחקרים מזרן גדול יותר מספק שינה איכותית יותר באופן משמעותי.

 

מילה אחרונה מהמומחים בשטח

פנינו לחי קובי, מנכ״ל חברת ח.קובי המייצרת מערכות שינה ופועלת כמשווק מורשה של חברת אירופלקס באיזור הצפון, כדי שייתן לכם טיפ אחרון לסיכום:

 

״כשהחשבון הפשוט אומר שנבלה על המזרן שלנו עשרות אלפי שעות במהלך חיינו וכשהמחקרים מראים שלמזרן שלנו יש השפעה ישירה על איכות השינה שלנו ובכלל על הבריאות התקינה שלנו, ברור שבחירת מזרן היא אחד הדברים הכי חשובים ושכדאי להקדיש לבחירה זו זמן ומחשבה. כדאי לבחור מזרן איכותי, קשה מספיק שלא נשקע בו ושהגב לא יתעקם, ורך מספיק שיהיה נח ונעים.


יש הרבה אפשרויות, לכל אחד ולכל מצב יש מזרן מתאים ביותר ואין המלצה חד משמעית שנכונה לכולם. הכי חשוב לבדוק באופן אישי ולבחור את המזרן הנוח ביותר לפי ההנחיות. לאחר מכן כדאי להשקיע גם בבחירת המיטה ובעיצוב הכללי של חדר השינה שיהיה נעים וישרה אוירה נינוחה ורגועה שתתרום לשינה טובה.״

 

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by