בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מכס – מה מותר?  

מכס – מה מותר?

 
 
רון הון

כולנו מכירים את נוסחת 200 הדולר, אולם מה באמת מותר ומה אסור להכניס לארץ? אילו מוצרים פטורים ממכס בנוסף ל-200 הדולר שניתן להכניס לארץ? מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תקנות המכס הן תקנות מחמירות למדי בכל הנוגע להכנסת מוצרים שנרכשו בחו"ל, ולצורך העניין גם בדיוטי פרי. לא יעזור שום דבר – המס בארץ גבוה יחסית, ואם כל הכבוד לתשוקת השופינג – המחוקק הישראלי לא מוכן לוותר על הקופון המגיע לו. וזה ממש לא משנה אם רכשתם את זה בשדרה החמישית בניו יורק או בחנות הדיוטי פרי בנתב"ג. מס יש לשלם. אלא מה? קיים המספר האלמותי של 200 דולר, הכולל את גובה הפטור ממס למוצרים שרכשתם. מין בונבון קטן שכזה, שמאפשר לכם בכל זאת להביא כמה דברים לארץ ולהרגיש שדפקתם את המערכת (אגב, במכס מדברים זה זמן מה על הורדת הרף ל-100 דולר, אבל דיה צרה בשעתה).

לכאורה, נראה הדבר פשוט למדי – עד לסכום של 200 דולר – פטוור, מעל – לא פטור. אבל זה מעט יותר מסובך. להלן המדריך המלא לפטור ממכס:

בסיס
•בנתב"ג קיימים שני מסלולים : מסלול כניסה אדום ומסלול כניסה ירוק. הכניסה במסלול הירוק נחשבת להצהרה כי אתם נושאים מוצרים רק בכמות ובעלות המותרים בתקנות ונחשבים כפטורים. אם ברשותכם חפצים העולים על המותר, עליכם לעבור במסלול האדום ולהצהיר עליהם. ישראלים רבים לא יודעים כי אם יתפסו אותם במסלול הירוק עם מוצרים מעל המותר בתקנות, לא רק שהם ידרשו לשלם את המס ממנו ניסו לברוח – אלא גם יאלצו לשלם קנס. וגובה הקנס עומד על פי רוב על סכום כפול מזה של המס עצמו.

•כל ישראלי נושא דרכון (מגיל שנתיים ומעלה) רשאי להביא מחו"ל (ובכלל זה הדיוטי פרי הוא חו"ל לכל דבר) מוצרים שערכם הכולל עד 200 דולר ולקבל פטור ממס עליהם. מוצר שערכו יותר מ-200 דולר חייב בתשלום מלוא המס. במילים אחרות – העלות הכוללת של המוצרים המותרים לרכישה בחו"ל, כך שיהיו פטורים ממס היא 200 דולר פחות עלות המוצרים שכבר רכשתם בדיוטי פרי.

•עד כמה שהדבר מפתה - אין אפשרות לצרף זכויות של מספר נוסעים. מה לעשות, אין אפשרות להתאגד חמישה חברים ולרכוש מוצר בעלות של 1000 דולר ולהכריז עליו פטור. כל אחד מבני המשפחה או הקבוצה רשאי לרכוש מוצרים בעלות כוללת של 200 דולר וזהו.


צ'ופרים
ישנם כמה פריטים שלא נכללים ברשימת 200 הדולרים. כלומר, ניתן לרוכשם בנוסף והם עדיין יהיו פטורים ממס.
•כל אדם בן 17 ומעלה זכאי לפטור ממס על משקאות חריפים עד ליטר אחד, יין עד 2 ליטר ומוצרי טבק עד 250 גרם או 250 סיגריות

•כל הנכנס לארץ זכאי לפטור ממס על תמרוקים כהליים, כמו בשמים ומי קולון, בכמויות של עד רבע ליטר לאדם.

•מוצרי הלבשה (לא כולל פרוות), הנעלה וצורכי טואלטיקה בכמויות הנחשבות, לדעת פקיד המכס, כמויות לצריכה אישית, פטורים ממכס. כאן אנו באמת נתונים למצב רוחו של הפקיד, אם כי קשה להאמין שניתן יהיה לשכנע כל פקיד מכס שהוא, יהיה מאושר ככל שיהיה, כי אנו באמת זקוקים לכל אותם 57 סוגי קרמים שזה עתה רכשנו.

•במסגרת הפטור למתנות, מותר להכניס לארץ מוצרי מזון מסוגים שונים, במשקל של עד שלושה קילוגרם. זאת, בתנאי שמשקלו של כל סוג מזון אינו עולה על קילוגרם אחד. הדילמה האם קילו קממבר וקילו רוקפור נחשבים ל"מוצרי מזון שונים" נותרה פתוחה.


כדאי לדעת:
•הפטור ממס הוא אך ורק אם אתם מביאים את המוצרים עמכם. אין פטור כלשהו על שליחת המוצרים בדואר.

•בנתב"ג מסתובבים לא מעט בלשים. האח הגדול צופה בכם גם אם לא התקרבתם עדיין לאחד מהמסלולים

•מוצרים שרכשתם בארץ והם נראים כחדשים – כדאי שתקחו עמכם אסמכתא כלשהי כי הם נרכשו בארץ ולא ניקנו בחו"ל, לבל תגיעו לויכוח בו תמיד מנצחים פקידי המכס.

•לפקידי המכס לא חשוב בכמה רכשתם באמת את המוצרים. גם אם תגיעו עם חשבוניות והוכחות, המחיר התקף הוא המחיר המצויין בספרי המכס.

מוצרים שבשום פנים ואופן אסור להכניס לארץ:
* זיופים וחיקויים של מטבעות וטפסים
*מכונות ומשחקי מזל
*סמים
*פרסומים הכוללים חומר פורנוגרפי
* טלפונים אלחוטיים ביתיים (בכפוף לרשימה של הרשות המוסמכת במשרד התקשורת)

מוצרים שדורשים אישור מיוחד מהרשות המוסמכת:
בעלי חיים (משרד החקלאות)
בשר טרי (משרד החקלאות)
נשק (משרד הפנים)
צמחים ומוצרי צמחים (משרד החקלאות)
תרופות (משרד הבריאות)
ציוד לשידור (משרד התקשורת)
ציוד המתחבר לרשת בזק (מלבד אלו הנמכרים בדיוטי פרי): טלפונים, מזכירות אלקטרוניות, פקסימיליות מודמים למחשב (משרד התקשורת)
טלפונים סלולאריים (משרד התקשורת)

כדי לברר מהו גובה המס שעליכם לשלם עבור המוצרים השונים, אתם יכולים לפנות למכס בנתב"ג או להיכנס לאתר של אגף המכס.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by