בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חיים בצבעים 
 
 
חמוטל קינן

צבעים משפיעים על המזג שלנו, על האנרגיות בחדר השינה, על מצבנו הבריאותי ואפילו יכולים לקבוע האם נקבל את הג'וב החדש או נתאהב בדייט. לא מאמינים? נסו את זה בבית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צבעים זה נעים וחיוני לחיים (תמונות: ASAP)
 צבעים זה נעים וחיוני לחיים (תמונות: ASAP)   
האינדיאנים מאמינים שכל אחד מאיתנו בא לעולם עם סקאלה של 13 צבעים שמאפיינים אותו ועל פי מיקום הצבעים בסקאלה, אנחנו יכולים להבין את עצמנו טוב יותר. על פי ההודים לכל צ'קרה בגוף יש צבע משלה, וגם הסינים מחלקים את העולם לצבעים חמים וקרים.

הצבע, כך מתברר, הוא הדבר הראשון הבולט לעין שמבחינה בהם. מחקרים זיהו קשר ישיר בין מנת המשכל של ילדים לבין חשיפה לצבע: ילדים שנחשפו לצבעוניות פיתחו יכולות שכליות גבוהות יותר מילדים שנחשפו לצבעים שחור ולבן בלבד. תעשיות הטקסטיל והמזון כבר מזמן הבינו שאנחנו נמשכים לצבעים מסוימים ולשילוב ביניהם. לא סתם מלעיטים אותנו בצבעי מאכל רק כדי שנרגיש צורך לטעום את המזון. ושלא נדבר על עיצוב פנים, צבעי מכוניות ואפילו צבעי הקבוצה החביבה עלינו בכדורגל. לא מזמן גילה מחקר כי קבוצה שמדיה אדומים, סביר יותר שתנצח!

כל צבע שאנחנו רואים, לובשים או מכניסים לפה אומר עלינו משהו. לא כולם מעדיפים מזונות אדומים, אוהבים ללבוש ורוד או בוחרים לנהוג במכונית צהובה. הצבע משקף את מצבנו הנפשי ואת מצב רוחנו וצבע גם יכול לשפרו. הצבעים בעולמנו גם יגררו תגובות מתאימות מהסביבה. צבעים מסוימים ידכדכו אותנו יותר מאחרים ויש גם חשיבות לצבעים שנבחר לעצב איתם את הבית. הצבע ממלא תפקיד חשוב גם בעולם החי: הוא מהדר את נוצותיהם של המחזרים, מצניע את הזקוקים להסוואה ובעולם הצומח הוא מושך בגוונים מסוימים ודוחה באחרים.
 

מה זה צבע בכלל?

לכל צבע יש תפקיד
 לכל צבע יש תפקיד   
לכל צבע אורך גל שונה, ובהתאם לו הוא "רוטט" ומשפיע על הסביבה האנרגטית באופן ייחודי לו. האור אוגר בתוכו את שלל הספקטרום וכשהוא נשבר אפשר להבחין בקשת הצבעים שמופקת מקרני אור בעלי אורך שונה. זו הסיבה שכאשר חשוך או כשיש מעט אור אנחנו מבחינים בצורות וצללים, אבל רק באור מלא ניתן להבחין בצבעים. כשאלומת אור נופלת על חפץ, נשברות קרני האור ויכולת קליטת קרני האור של החפץ היא שקובעת את צבעו. חפץ בצבע שחור הוא חפץ שקולט את כל הקרניים וחפץ בצבע לבן הוא חפץ שמחזיר את כולן.

גם אם אנחנו לא ממש חשים בזה, לצבעים שמקיפים אותנו יש יכולת השפעה עצומה. צבע הקירות והריהוט שלנו יכול להפוך אותנו לשמחים יותר, אבל יכול בקלות גם לדכדך או סתם לעצבן. לא פלא שבתי עסק ומשרדים בוחרים בקפידה את הצבעים בעיצוב החלל שלהם.

למה בבתי קזינו, למשל, צבועים הקירות באדום? מתברר שהצבע האדום מעורר וגורם לאובדן תחושה של זמן. זו הסיבה העיקרית שמסעדות סיניות צבועות באדום, המזמין את הלקוחות להיכנס פנימה וממריץ אותם גם לאכול ולפנות את המקום ללקוחות הבאים בתור. בהחלט ריווחי. גם מקדונלד'ס וברגר קינג אימצו את הצבע האדום לאותה מטרה.
 

צבע ביתך

באיזה צבע כדאי לצבוע את הבית?
 באיזה צבע כדאי לצבוע את הבית?   
הסינים פיתחו מזה תורה שלמה שנקראת פנג שווי על פיה הצ'י או "כוח החיים", נע לא רק בגוף, אלא גם בחדרים, במסדרונות וסביב הרהיטים. הצבע, לדעתם, הוא הגורם המרכזי שמשפיע על הצ'י.

"היות ולכל צבע יש אורך גל שונה, הוא משפיע על תנועת הצ'י בדרך ייחודית לו", מסביר ד"ר ירון זפרן, מנהל הפקולטה ללימודי פנג שווי. "כל מה שנתפס בחמשת החושים מבוסס על תדרים. בצבעים זה הכי מוחשי כי אנחנו יצורים ויזואליים ולצבע לכן יש המון משמעות. לכל צבע יש אורך גל ותדר מסוים והוא עובד על המוח שלנו באופן משמעותי".

מה מיוחד באדום?
"אדום הוא הקצה של הסקאלה והוא עובד עלינו מאוד חזק", מסביר זפרן, "הוא הגל האיטי ביותר והוא הכי חזק ויציב ועובד על המוח שלנו בצורה לא רגילה. אצל הסינים אדום מזוהה עם חיים ולכן מביא מזל. זו הסיבה, למשל, שכלות סיניות מסורתיות לובשות אדום".

אז איך מומלץ לצבוע את הבית על פי הפנג שואי?
"חדרים מסוימים בבית מוגדרים כחדרי 'יאנג', ובהם מומלץ לשלב יותר צבעים מקבוצת הצבעים החמים כמו אדום, כתום וצהוב. עם חדרים אלה נמנים הסלון, המטבח והמשרד הביתי. לעומתם בחדרי ה'ין', חדרי השינה וחדר האמבטיה, מומלץ להמעיט בשימוש בצבעים חמים", מרחיב זפרן.

באילו צבעים מומלץ להשתמש בחדר השינה?
חדר שינה הוא ייני והוא מחייב שקט. אדום בחדר שינה יעורר. לכן מומלץ להשתמש בצבעים קרים כמו כחול, ירוק וסגול.

ובחדרי ילדים?
"בחדר ילדים צריכים להיות גם אלמנטים יאנגים כי חדר ילדים לא משמש רק לשינה", אומר זפרן. מומלץ להקדיש חלק מהחדר לשינה ואותו לעצב בצבעים רגועים קרים ובצבעים קרמיים כמו לבן שבור או לבן מלוכלך. חלק אחר בחדר הילדים שיוקדש למשחקים וכדומה וכדאי שימוקם באלכסון למיטה, אפשר לצבוע בצבעים יותר חמים. "אבל בכל זאת נעדיף בורדו, ורוד או אפרסק", הוא מוסיף, "ונמנע מלצבוע חדר שישנים בו באדום או כתום בוהק".

מה עם שחור או לבן לבית?
"לבן בוהק הוא מאוד יאנגי ולא טוב לבית, בין היתר כי הוא מזוהה עם מוות. דווקא אין שום בעיה עם שחור, שמזוהה עם עוצמה", הוא אומר. שחור, אם כן, מתאים לעיצוב משרדים או עסקים מסוימים.
 
 

כך תצבעו את השירותים

 
"הצבעים היאנגים פחות טובים לשירותים כי האנרגיה יוצאת דרך המים. לכן דווקא לבן מקובל שם לגמרי וגם הצבעים הקרים", אומר זפרן.

צבעים מעוררי תאבון
בחדר האוכל טוב לשים אלמנטים כתומים כי כתום מעודד את מערכת העיכול לפעול. כתום מעודד תיאבון, "והוא מעודד גם את האוכל לצאת", מוסיף זפרן.

למה דווקא כתום למאבק בהתנתקות?
כתום ממריץ, מעורר מוטיבציה ומגביר שאפתנות והמלחמה של המתנחלים היתה לעודד אחרים להבין את האמונה שלהם. הכתום תיאר את המוטיבציה שלהם ועורר אחרים לתמוך במאבק שלהם.

הפנג שואי לא מתמקד רק בבית או בעסק. הוא יכול גם לעזור לכם לבחור את צבע הבגד ואפילו את הצבע למכונית החדשה. "יש תורה שלמה שנקראת פנג שווי אישי", ממשיך זפרן, "הוא מבוסס על תאריך הלידה של האדם וכיווני המזל וממליץ לאדם אילו צבעים טובים לו ואילו רעים לו. אם לפי תאריך הלידה שלך את יסוד עץ אז טוב לך כחול, שחור או ירוק על כל גווניהם. לבן, למשל, יהיה לא טוב כי זה הצבע של יסוד המתכת ומתכת גודעת עץ".

ולפי זה בוחרים כל צבע שיקיף אותנו?
"כן. החל ממה ללבוש לעבודה, לראיון, לדייט. ואפילו איזה צבע לבחור לאוטו. הבחירה אז תהיה לפי היסוד האישי של הנהג העיקרי במכונית".

אנחנו בוחרים בצבעים לפי חשק וצורך באנרגיה שמסמל הצבע, אבל גם בגלל חינוך. לרובנו כחול מזכיר ים ורוגע, אדום זה צבע הדם ולכן לחלקינו מזכיר מלחמה ואצל אחרים מעורר חיוניות ושחור מסמל בעיני רובנו מוות. גם הסיבה לצביעת חדרי הבנים בגוונים של כחול וחדרים של בנות בורוד מקורה בחינוך. הכחול הוא צבע קר ולכן מתאים לבנים בעוד הוורוד שמקורו באדום הוא צבע חם ולכן נשי יותר. יש הסוברים שהנטייה הזאת מקורה במנהג קדום שמטרתו היתה להבריח רוחות רעות על ידי צביעת הבית או החלונות בכחול.
 

צבע על הגוף

מה אומרת עלי החולצה שלי?
 מה אומרת עלי החולצה שלי?   
גם הצבעים ששולטים בארון הבגדים שלנו יכולים לתת אינדיקציה מדויקת לגבי מי אנחנו. "מישהו שלובש רק שחור הוא טיפוס מלא הגנות עם המון אגו", אומרת סמדר לרר, מטפלת בצבעים. "זה מישהו שקשה לו להתחבר לאנשים מסוימים. מצד שני, אנשים שלובשים רק צבעים צועקים זקוקים מאוד לגירויים ועולמם הפנימי חסר".

יש צבעים שמומלץ ללבוש לראיון עבודה?
כדי להרשים כדאי ללכת עם פסטל או לבן. לא צבעים מאיימים כמו כתום שמשדר הרפתקנות או אדום שמשדר עוצמה ויכול לאיים על המראיין.

ומה ללבוש לדייט ראשון?
"ורוד בלי שום ספק", אומרת לרר, "כי זה פותח מחסומים ואומר 'אני קשוב, אני בעניין'". גם לגבר לא יזיק לבוא בטי-שירט ורודה. אדום, לעומת זאת, ישדר נוכחות ועוצמה, וזה יכול להבהיל. גם שחור עדיף לא ללבוש לדייט כי זה משדר התגוננות.

למה רופאים לובשים לבן?
לבן ידוע כצבע של ריפוי והוא קולט את הספקטרום של כל הצבעים. זהו צבע שאפשר לסמוך עליו. לכן בפגישות עסקים מומלץ מאוד ללבוש חולצה לבנה. זה משדר סמכות וביטחון. יועצי תדמית ייעצו ללבוש לבן כי מרגישים מולו נוח. זה מראה על גמישות ונטייה להסתדר עם אנשים. אבל כיום יש גם הרבה ירוק בבתי חולים. ירוק זה צבע מנרמל שמשרה שלווה.

במה מומלץ להלביש תינוקות?
"אם זה תינוק שבוכה המון, כדאי לשים לידו ירוק דשא. אם אנחנו רוצים שישן טוב, כדאי לשים לידו הרבה תכלת או לצבוע לפחות קיר אחד בתכלת או סגלגל-לוונדר. מומלץ לא להלביש תינוקות באדום אלא בצבעים אביביים ועדינים יותר. אדום יכול לגרום להזעה ולאובר-עשייה. אבל פה משמעותי יותר מה ההורים לובשים כי אנחנו המראה שלהם", היא מסכמת.
 

צבע טעים

צבע זה גם מעורר תאבון
 צבע זה גם מעורר תאבון   
ולא רק בלבוש ובעיצוב הבית. הצבע משפיע גם על בלוטות הטעם. אנחנו אוכלים דרך העיניים, זה ידוע. אוכל דהוי או חסר צבע לא יעורר אצלנו תיאבון. לעומת זאת אוכל כתום ימריץ אותנו ומאכלים אדומים יעוררו אצלנו את החשק המיני. זו הסיבה שתעשיית המזון שמה דגש רב על צביעת המזון שלנו. הצבע, טוען היצרן ובצדק, הוא אחד הגורמים החשובים המניעים אדם לרכוש מזון כלשהו. "כל צבע במזון משפיע עלינו אחרת", אומרת הנטורופתית ורד לב. "פעוטות למשל, אוכלים בעיקר מאכלים כתומים, צהובים וירוקים בהתחלה. זה קשור לקרקוע וירידה מהעולמות הגבוהים לעולמות החומר".

איזה צבע של אוכל מרגיע?
יש קשר ברור בין צבעי המזונות בטבע, לבין משמעותם וערכם התזונתי. כל פיגמנט קשור למרכיב כימי שונה בצומח. זה עובד על כל החושים שלנו. "מזונות כחולים, למשל, כמו הענבים הסגולים, אוכמניות, חצילים או סלק מרגיעים ונותנים תחושה של טיהור ושביעות רצון. אותם כדאי לאכול, למשל, לפני השינה", אומרת לב.

מה לא כדאי לאכול לפני השינה?
מזונות אדומים הם מחממים ומעוררים פיזית, מנטלית ומינית בגלל תכונת האש שלהם ושימוש מוגבר בהם עלול לגרום לעצבנות ולכעס. כדאי מאוד להימנע ממזונות אדומים לפני השינה.

מה כדאי לאכול בזמן מלחמה?
"אוכל סגול וכחול הוא מצוין. הוא מקרר ומרגיע. גם מאכלים צהובים, בעיקר קוואקר וגרנולה, מרגיעים ומשרים שמחה ואופטימיות. הצהוב גם מאזן ומקרקע ולכן מומלץ בזמנים כאלה. גם למאכלים לבנים יש איכות של קירור והרגעה וזה מומלץ גם לקיץ", היא מסכמת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by