בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שחור משחור 

שחור משחור

 
 
אסתר קטן

קלאסי, דרמטי, סקסי וטראגי. השחור-משחור הולך עם הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שחור משחור (תמונות: ASAP)
 שחור משחור (תמונות: ASAP)   
ניסיון לתאר את הצבע השחור בצבעים בהירים הוא משימה קשה. שחור הרי תמיד מעורר אצלנו קונוטציות שליליות, הוא ההפך מלבן, צבע השלום, התמימות והטוהר, הוא צבעו של החושך, האופל וכוחות הרשע, ואינו מביא עימו שום אור בקצה המנהרה.

שחור הוא טראגי ודרמטי, אנו לובשים שחור באבלנו, לים עדיף לא להיכנס כשמונף דגל שחור, אנו משתדלים לא לעשות עסקים בשוק השחור, וכשיש לנו יום רע של ממש הוא בדרך כלל יום שחור.

פוליטיקלי קורקט זה "כהה עור", ולא "שחור", אבל בעבר ובמקומות מסוימים עד היום, נרדפו כהי העור בגלל צבע עורם. אם השופט במגרשי הכדורגל הוא "בן זונה", אין פלא שתלבושתו המסורתית היא שחורה. ולאלה שנעדרו משיעורי היסטוריה, המגיפה השחורה היתה ‏מגיפת דבר קטלנית שפשטה ברחבי אירופה ואסיה במאה ה14- והפילה חללים רבים. למחלה הקטלנית הודבק גם השם החינני - המוות השחור.

העדר האור, מלחמה, אופל, ויתור ונטישה, התכחשות, כניעה מוחלטת, אי ודאות, מסתוריות וסופיות - כל אלה מתקשרים לצבע השחור. הוא מעורר אצלנו אסוציאציות של חורף ולילות ללא ירח, ומסמל מחד עוצמה, כוח ומיניות, ומאידך מסתורין ופחד. במערב הוא מתקשר למאגיה שחורה, מוות ואבל, אבל לא רק: במחקר שנערך בארה"ב, האסוציאציות שנקשרו לצבע השחור היו: מסתוריות (30 אחוז), עוצמה (27 אחוז), גבריות (23 אחוז), דיכאון (20 אחוז) ושמרנות (18 אחוז). במזרח הרחוק, לעומת זאת, מסמל השחור בעיקר עוצמה פנימית, ואת שליטת הרוח בחומר (כמו חגורה שחורה בקארטה).
 

שחור בקיר, בצג ובמכונית

מכוניות בשחור זה קלאסי (ASAP)
 מכוניות בשחור זה קלאסי (ASAP)   
אז מהו בעצם הצבע השחור וכיצד אנו רואים אותו ויזואלית? שחור הוא למעשה העדר של אור המגיע לעין, ופיגמנטים שסופגים אור יותר מאשר מחזירים אותו נראים בעינינו שחורים. למעשה, פיגמנט שחור יכול להיות תוצאה של שילוב כמה פיגמנטים שסופגים בהתאמה את כל הצבעים. אפשר גם לנסות בבית: אם מערבבים את שלושת צבעי היסוד בפרופורציות מתאימות, התוצאה מחזירה ממש מעט אור עד שהיא נראית בעינינו שחורה.

הסינים, אגב, מתייחסים אליו כמו לצבע הלבן, אך הפנג שווים יאמרו לכם כי כדאי להמעיט בשימושו בעיצוב הבית, כיוון שהוא עלול להביא להרגשת דכדוך וקירות הצבועים בשחור עלולים לגרום לאסוציאציות לא נעימות. אפשר להשתמש בו לפריטי עיצוב ואביזרי קישוט , אך לא במשטחים גדולים, ולשלב אותו עם צבעים אחרים כך שיגרום להם לבלוט.

בעיצוב הנכון, שחור יכול להתפרש כמודרני ומסוגנן. כאמור, הוא אינו מומלץ כצבע דומיננטי לבית מגורים, אך ייטיב עם בתי עסק ומשרדים, בעיקר אם הוא משולב בצבעים אחרים, כמו אפור או ירוק.

בעיצוב אתרי אינטרנט, שחור נחשב לצבע התחכום. הוא מבטא עוצמה, רשמיות, אלגנטיות, עושר וסגנון. כאשר בונים אתר לגלריה או לצילום, רקע שחור יועיל מאוד להבלטת הצבעים בתמונות. יחד עם זאת, כמו בבית כך גם על הצג, שימוש יתר בשחור עלול להעיק ולגרום בקלות רבה לדכדוך לצופים בו.

הישראלים אולי מעדיפים מכוניות לבנות בשל האקלים הקיצי, אך הבחירה במכונית שחורה תהיה הבחירה הקלאסית ושחור, כך מתברר, הוא הלהיט האחרון בעולם הרכב. על כך יעידו מעצבי רולס רויס ופרארי, שני מותגי-על מעולם הרכב. הפנטום בלאק של רולס רויס והפרארי וולפייפר משווקות ממש בימים אלה במהדורות מיוחדות. הבלאק של רולס רויס שחורה כולה, למשל: המרכב, המנוע, החישוקים, וגם תא הנוסעים היוקרתי - כולו שחרחר: עץ אש שחור עם נגיעות כסף, גלגל הגה עבה שחור, תא כפפות שחור, טלפון נוקיה 8800 שחור, ועוד פרטים בצבע הכי כהה.
 

גברים ונשים בשחור

שחור דו משמעי
 שחור דו משמעי   
בגדים שחורים הם תמידיים, מעולם ולעולם לא יצאו ולא ייצאו מהאופנה, ופריטי לבוש שחורים הם מאסט במלתחה של כל אחד ואחת. במקרה של האחת, חובה גם שמלת ערב שחורה (שאגב, ממציאתה היתה לא אחרת מאשר המעצבת קוקו שאנל, ובגרסתה, גם שחורה וגם קטנטנה), וכמובן לא תזיק גם ורסיה נשית לחליפה שחורה גברית (שעליה טרח לראשונה בשנות ה-60 איב סאן לורן).

כשלובשים שחור משדרים למעשה מסר כפול: מיניות, דרמטיות וצורך בתשומת לב, אך גם אבלות, התכנסות ומופנמות. כמו בקירות הבית, כך גם בלבוש, לא רצוי להפריז בשחור כיוון שהוא מביא למופנמות יתר ומונע תקשורת טובה עם הזולת. הפרזה בשימוש אישי בצבע הזה מעידה על מידת מה של חוסר ביטחון. זה קצת סותר את העובדה שהשחור הוא הצבע המועדף על חובבי תרבות המטאל והפאנק, שבינינו, מופנמים הם לא, לפחות לא בכל הקשור להופעתם המוחצנת.

גם המראה הגותי מאופיין בביגוד, אבזור ואיפור שחורים - פנים חיוורות ואיפור שחור עז בעיניים וגם ליפסטיק שחור על השפתיים. השחור תמיד יככב על מסלולי התצוגות בניו יורק ופריז ובטקס פרסי האוסקר אפשר למנות עשרות שמלות ערב שחורות. המעצבת דונה קארן הציגה לאחרונה שמלות א-סימטריות, עם פתחים מקושטים בעור ובכסף, וגם ז'קטים אבזמיים בהשראה צבאית פרוסית - הכל בשחור, עם קצת לבן לבלאנס.

לבוש שחור גם מספק אשליה של רזון יחסי ומטשטש את קימורי ושיפולי הגוף. כצבע סולידי וברור הוא מסמל גם גבולות: הוא משמש היטב נזירות, שופטים, אנשי דת (וגם חרדים), אלמנות בתרבויות מסוימות וגם שוטרים (זוכרים את צבא הפינוי מגוש קטיף?).
 
 
שחור גם בנעליים
 שחור גם בנעליים   
גם הבדואיות לובשות שחור - זה קצת מוזר בהתחשב בעובדה שהצבע השחור סופג חום רב ומחמם, ולכאורה הוא הצבע הכי פחות מתאים לאקלים המדברי. התשובה למי ששואל היא שהבדואית היא "צועדת" רצינית, שהולכת שעות כדי לשאוב מים או רועה את העזים, או מחפשת אחרי גמל אבוד, ומבלה את זמנה במקומות רחוקים ומלבדה אין איש במרחבים העצומים, והצבע השחור מבליט אותה בתוך הנוף למרחק רב ומאפשר להבחין בה בקלות. השחור השולט גם מבליט את הרקמה והקישוטים הצבעוניים שרוקמות הבדואיות על בגדיהן.

יש היום גם נוזלי כביסה מיוחדים לכביסה שחורה, ששומרים על הצבע. טיפ: בכל מקרה הפרידו את הכביסה השחורה משאר הבגדים וכבסו אותה בנפרד. אם אתם מאלה ששוברים את הגב בתליית כבסים על החבל, השתדלו לא לייבש את הבגדים השחורים בשעות החמות של היום כי הם יידהו ויאבדו מחיוניותם הכהה.
 

שחור בפנים ובאבנים

שחור גם במשקפיים
 שחור גם במשקפיים   
לחובבי הניו-אייג', מומלצת אבן אוניקס (שוהם) שחורה. האבן מקלה על לחצים, טובה נגד פחדים ומצבי רוח שליליים כגון דיכאון. היא מומלצת במיוחד לאנשים לחוצים ולכאלה שתמיד ממהרים. היא מגבירה את השליטה העצמית, מאזנת את האנרגיות הזכריות-נקביות ומגבירה את החוסן הפיזי. היא עוזרת להנות משינה טובה ושלווה, מאפשרת לנו להכיר טוב יותר את הצדדים האפלים שלנו ולהתמודד איתם בהצלחה.

ובמיוחד למשקפופרים: משקפי ראייה בעלי מסגרת שחורה, עבה ומרובעת נחשבו בעבר למשקפי מגה-חנונים. בשנות ה-50 הם קיבלו מקום של כבוד והפכו לתווית הזיהוי של האינטלקטואלים. וודי אלן וארתור מילר הובילו את הטרנד יחד עם אושיות מתעשיית הקולנוע, הספרות, העיתונות ברחבי העולם וגם כאן, בעיקר בין חובבי הקולנוע הצרפתי וסטודנטים לפילוסופיה. בסיקסטיז התהדר בהם גם הזמר אריס סאן, ובניינטיז נראו מעצבי אופנה ישראלים מרובעים בשחור, ביניהם: גדעון אוברזון, דורית שדה ודורין פרנקפורט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by