בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זמן צהוב 

זמן צהוב

 
 
גליה סיון

מהמונית הניו-יורקית ועד כהנא חי: הצהוב נמצא בכל מקום, ובכל תרבות יש לו משמעות שונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צהוב תרבותי (תמונות: ASAP)
 צהוב תרבותי (תמונות: ASAP)   
"תראי את הכוכבים
תראי איך הם נוצצים בשבילך
ומעל כל מה שאת עושה,
והם היו כולם צהובים, כן."

קולדפליי גילו את סגולות השיווק של הצהוב בשנת 2000. כריס מרטין החליט למסד את הגוון שלוש שנים לאחר מכן, כשהתחתן עם גווינית' פלאטרו, הצהובה האולטימטיבית. 3,000 שנה קודם לכן, הסינים החליטו שאף בריטי חיוור לא יראה להם מאיפה משתין החמציץ, והפכו את הצהוב לסמלה של הקיסרות. לצהוב קונוטציות רבות, חלקן שליליות, חלקן אופטימיות מאוד. בהיותו צבע משני בלבד, צהוב לא תמיד מקבל את הכבוד הראוי לו. הגיע זמן הצהוב: פרויקט קידום מיוחד של הצבע המושמץ ביותר על הפלנטה.

למה לי פוליטיקה עכשיו
צהוב משמש רבות את מע"צ בעת ישיבות סיעור המוחות המטורפות שמתרחשות שם לפני צביעת התמרורים. צהוב הוא צבע אזהרה, אך לא באותה מידה כמו האדום. כרטיס צהוב בכדורגל, למשל, משמש להזהרה בעוד שהאדום מסיים לשחקן את המשחק. דגל צהוב בעת מרוצי מכוניות מסמל לנהג להאט ולעצור. מנעד המשמעויות המיוחס לצהוב נע בין השמשי והעליז, ובין הקנאי ושונא האדם.

המצרים לובשים צהוב כשהם באבל, היפנים ענדו את הצהוב בגאון כשרצו להתפאר באומץ שלהם בשדה הקרב, בעוד הסינים הפכו את הצהוב לסמל הקיסרות שלהם. הקיסר הראשון של סין כונה "הקיסר הצהוב". הודות לסינים ולגרפיט הטוב בעולם הנמצא בשטח, העפרונות שכולנו משתמשים בהם הם צהובים.

מהגרים סיניים בארה"ב כונו "צהובים", כינוי משפיל בקונוטציה אמריקנית, שכן הצהוב אצלם מסמל פחדנות ודעות קדומות. העולם הפוליטי משופע בצהוב: Yellow Dog Democrats היה הכינוי שדבק בבוחרים הדמוקרטיים בדרום ארה"ב במאה ה-19, מונח ששורשיו בבדיחה לפיה דרומי בארה"ב יצביע לכלב צהוב לפני שיצביע למועמד רפובליקני. משום כך נחשבים עד היום הליברלים בעולם ל"צהובים". ביוזמה מרדנית אופיינית, החליטה תנועת כך שהיא משתמשת בצבע הזה בהפגנותיה נטולות הליברליות, ואפילו המפלגה הלאומית הפלמית הפכה את הצהוב לסמלה המרכזי.
 

תעסי לי את הצ'קרה השלישית, נשמה

בננה זה פנאן
 בננה זה פנאן   
סמלה של הצ'קרה השלישית, הנקראת גם "פלקסוס סולארית", הוא צהוב. זוהי הצ'קרה המזוהה עם זהות עצמית. הצהוב, לפי כל מאמיני הצ'קרות למיניהם, הוא סמל החוכמה, האינטלקט, ההתלהבות והביטחון העצמי. מכיוון שהצהוב הוא צבע השמש, יש בצהוב את הכוח למלא אותנו בשמחה ובאופטימיות.

הצהוב כרוך בעבותות ליצירתיות: סופרים שילבשו צהוב ישמחו להתנסות בז'אנרים חדשים, ואף יתבטאו ביתר קלות. אם ייקחו עמם אבנים צהובות לשולחן העבודה, הסיכוי כי יכתוב טוב יותר גבוה יותר. עיצוב צהוב וצבעים צהובים בסביבת העבודה מפתחים סקרנות ומקלים על תהליך ההסתגלות לגו'ב חדש. במישור הרוחני, הצהוב משפיע על עוצמה פנימית ותחושת הערך העצמי. פיזית הוא ממריץ את מערכת העצבים, ומרגיע את הקיבה ואת מערכת העיכול.

מה קורה כשהעניינים מסתבכים, והכול צהוב מדי? אנחנו מתקשים להתמקד במטלה אחת, והופכים ביקורתיים ותובעניים יותר. אנחנו עלולים להפוך למכורים לעבודה ובו זמנית לרדת לחיי עמיתינו למשרד על כל דבר קטן. מצד שני, פחות מדי צהוב בחיינו יגרום לנו לעצבים מיותרים, נהפוך לחסרי ביטחון עצמי, נאשים אחרים בטעויות שלנו, נהפוך לנוקשים, מתגוננים וקרים מבחינה רגשית.

הדרך היעילה ביותר לגורם לצהוב להפוך לחלק מהותי וחיובי בחיינו, כך לפי הרוחניים, הוא בהוספה של אבנים כגון קריסטלים צהובים או תכשיטים אחרים באותו גוון. אם בארנק ואם בצורת תכשיט, אבנים צהובות בסביבתנו יעלו לנו את טבעות הביטחון העצמי מסביב להילה.
 

הקיץ הזה תלבשי צהוב חזק

צהוב חזק בארון
 צהוב חזק בארון   
צהוב, אחד מצבעי היסוד המשניים, נע בתדירות של 565 ננומטר ל-590 ננומטר ונוצר, כמו שכל ילד שנמצא יומיים בגן תקווה יודע, מערבוב של אדום וירוק. הברזילאים גילו את קסם השילוב בין צהוב וירוק והחליטו לעשות מזה דגל. בעולם האופנה ההפכפך גילו את אופיו העליז של הצהוב, ואת אופיו המשלים של הצהוב לצבעים חזקים וראשוניים.

כשפריס הילטון השיקה את הקולקציה החדשה שלה, היא עימתה את שיערה הבלונדיני עם חולצה כחולה בוהקת. השילוב בין כחול וצהוב יוצר אפקט מעורר במיוחד, וכך גם השילוב בין הצהוב לאדום. הצהוב נוטה להיעלם לתוך הלבן, ולכן שילובו בדרך כלל מעורב בצבעים חזקים ממנו, המהווים לו ניגוד. גוונים חיוורים של צהוב נוטים לאבד את האופי העליז שיש לגוון הצהוב החזק, ולכן לא תראו צהוב בהיר ברחובות פריז בקיץ הזה. לאלה מאיתנו שנהנים לחתום בלשכה בכל יום שני, מומלץ ללבוש צהוב לראיונות עבודה. הצבע משדר, בנסיבות אלה, חוסר יציבות וחוסר רצינות.

גברים מתייחסים אל הצהוב כאל צבע ילדותי וקליל, ולכן לא יקנו לעולם מוצרים "רציניים" בצבע זה, כגון חליפת עסקים צהובה או ב.מ.וו צהובה. מראה ההיי-טק מושג על-ידי שילובו של הצהוב עם צבעים רגועים כגון אפור או שחור.
 
 

אצבע לך את הארטיק בצהוב

צהוב טבעי זה נדיר. לימונים
 צהוב טבעי זה נדיר. לימונים   
מלבד המקושקשת השכונתית שלכם, המאכלים בהם הצבע הצהוב הוא טבעי ולא מתפקד כצבע מאכל, הם מעטים. ביניהם ניתן למנות את התירס ואת הבננה וגם, באופן מפתיע, את הלימון, תוספת נאה לכל וויסקי שדורש שדרוג.

ילדים, מאיזשהו סיבה ילדותית, אוהבים מאוד את הצבע הצהוב באוכל. זה מתחיל עם הבמבה בגיל שלושה ימים, ממשיך בבננות, תירס, פסטה, תפוחי אדמה ושניצל עד שהם מגיעים לגיל 20. מרבית המאכלים הללו, כמובן, כוללים צבעי מאכל, המתווספים לאוכל בכדי לעשותו ססגוני ומושך.

צבעי מאכל רבים עשויים מנפט. אלה מכונים צבעי זפת-פחם, ואחד ממרכיביהם הוא הבנזן, שהוגדר על-ידי משרד הבריאות בארץ כמסרטן. הצהוב סנסט (שקיעה, באשורית), המכונה גם "צהוב מס' 6", מבוסס על זפת-פחם ועלול לעורר תגובה אלרגית אצל אנשים מסוימים, כגון אף סתום, כאבי בטן, הקאות, פריחות ותופעות כיפיות אחרות. אצל אחרים עלול צבע המאכל הצהוב לעודד גידולים סרטניים או הפרעות עיכול. אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז עשויים אף הם לסבול אקסטרה מאכילת יתר של צבעי מאכל צהובים.

אנקדוטה צהובה
במסגרת התערבויותיהם בעניינים לא שלהם, נתקלו האמריקנים בבעיה טיפשית למדי: הם גילו כי פצצות המצרר שהם נוהגים לזרוק מעל כל מיני אזורים לא דמוקרטיים בעולם, הם באותו צבע צהוב כמו חבילות המזון הנזרקות באותם אזורים. כך נוצר מצב שלעתים, כשמוחמד הקטן ביקש ארטיק בטעם לימון, הוא קיבל בומבה לפנים, ונהפוך הוא. לא נעים, בלשון המעטה.
 

מי צהוב באלנבי

 
ג'ון הרץ, נהג מונית משיקגו, היה הראשון שצבע את המונית שלו בצבע צהוב, ובכך קיבע את פניהן של מערכות תחבורה בעולם כולו. הרץ התבסס על מחקר של אוניברסיטת שיקגו, לפיו הצהוב הוא הצבע הנראה ביותר ממרחק. זו הסיבה שאוטובוסי הסעות בארה"ב ובקנדה צבועים בצהוב, מטעמי בטיחות ושקיפות, וזו הסיבה שלנו בארץ יש מוניות לבנות. עשינו טובה ושמנו כובע צהוב מעל. בדומה למתרחש על מגרשי הכדורגל, הצהוב על הכביש הוא הצבע האמצעי בין הירוק (סע אח שלי, יש לך ירוק) ובין אדום (סע, אח שלי, אין פה מצלמה). הוא מסמל, במלים אחרות, משהו בסגנון: האט, בבקשה.
 

דבר אליי בפרחים

פרחים צהובים. במה הוא אשם?
 פרחים צהובים. במה הוא אשם?   
בפעם הבאה שבחור מביא לך נרקיסים צהובים, דעי לך שהוא בעצם אומר: את האישה היחידה בשבילי. אלא אם זה דייט ראשון, כמובן, ואז הוא פשוט פסיכי ורצוי לברוח. שושנים צהובות, למשל, מקושרות עם חגיגות של דברים חדשים שמתחילים בחיינו, אך במקרה שהחבר שלך מזה שלוש שנים מביא לך שושנים צהובות, הוא מרגיש אשם על משהו. בהיות הצהוב צבע של אזהרה בכל תרבות אפשרית (חוץ מהסינים הסוררים), הגידי יפה תודה, שימי הפרחים במים, והתחילי לשאול שאלות.

אתה צהוב בעצמך!
בשפה העברית, בהתאם לתרבות המערבית אותה אימצנו בחום, לא אוהבת צהוב. צהוב אצלנו הוא צבע הקנאה, אצל האמריקנים הוא מסמל פחדנות ודעות קדומות. הצרפתים מכנים "צחוק צהוב" כצחוק חסר שמחה אמיתית, ואילו תרבויות האסלאם מתייחסות בחדשנות ל"חיוך הצהוב", חיוך שיש מאחוריו יותר מהרגשה טובה, אלא שמץ אינטרסנטיות וכוונות לא טהורות. האנגלים, מצידם, אימצו את הצהוב בספרות כסמל הדקדנס. הסינים, כצפוי, עושים דווקא, וצהוב אצלם הוא צבע השגשוג. הסרטים הכחולים שלנו, למשל, נקראים אצל הסינים "סרטים צהובים" .
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by