בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
שיהיה לך יום כתום 

שיהיה לך יום כתום

 
 
אסתר קטן

נמרץ, מאושר, בטוח ומעורר תאבון. הכתום הוא צבע מהפכות והרמוניה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צבע הנראות והבטיחות (תמונות: ASAP)
 צבע הנראות והבטיחות (תמונות: ASAP)   
כן, כן. כתום הוא הצבע של אורנג', של פאנטה, של המתנגדים להתנתקות ושל המתנחלים מגוש קטיף, של עיריות רעננה וראשון לציון, צבע דגלה של הולנד וצבע נבחרת הכדורגל שלה ושל אוהדיה, הצבע הכי ג'ינג'י שיש והכי ויטמין C ובטא קרוטן, צבעו של החתול מדושן העונג גארפילד, צבע הַנִרְאוּת והבטיחות, השקיעה והצבע של בודהה.

כתום בספקטרום
כתום ממוקם בין אדום לצהוב בספקטרום האור הנראה, באורכי גל בתחום 620-585 ננומטר. אם תערבבו אדום וצהוב, תקבלו כתום, אבל לא רק. הצבע הכתום נוכס למטרות שונות ומשונות, והוא מופיע בהקשרים ובשימושים שונים בלא מעט תרבויות.

למשל, בעולם כולו משתמשים בצבע הכתום כדי להגביר נראות של עצמים ולמען הבטיחות. פריטי לבוש כגון כובעים, סרבלי עבודה ואביזרים כגון קונוסים, עמודי תמיכה, חביות ואמצעי סימון אחרים נצבעים בכתום, כמו גם סרבלי עבודה של עובדים בכביש, כבאים ואחרים שבטיחותם תלויה בכך שייראו למרחק.

גם כבלי טלפון וסיבים אופטיים ארוזים בדרך כלל בצינורות כתומים. שלטי אזהרה באזורי בנייה ופיתוח זוהרים בכתום בטיחותי, ובולטים מול הניגוד של צבע השמים הכחול. בארה"ב אף יש תקן לצבע כתום בטיחותי (תקן Z535.1-1998, מכון התקנים האמריקאי, ANSI, אם ממש רציתם לדעת).
 

כתום בבגד

ג'ינג'י קלבסה
 ג'ינג'י קלבסה   
כתום ממריץ, מעורר מוטיבציה ומגביר שאפתנות. אם אתם לובשים כתום והרבה, סביר להניח שאתם אנרגטיים מאוד, כשרוניים, בעלי יכולת התמצאות, לעתים קצרי רוח, בעלי כוח רצון, פעילים, הישגיים ותחרותיים. יש סיכוי שאתם גם מאוד רגשניים ואו אף שתלטנים. זוהי גם הסיבה שבגלל הצבע שייצג את מחנה המתנגדים לפינוי בתקופת ההתנגדות היה כתום.

מצד שני, כתום הוא לא צבע מתאים ללבישה לראיון עבודה, מאחר שהוא מעט מאיים ומשדר הרפתקנות, ולא את כל המסרים שאנו רוצים לשדר כדי להתקבל לעבודה.

ג'ינג'י זה יופי
הג'ינג'ים הם אנשים כתומי שיער או זרועי נמשים, או גם וגם. דוד המלך היה ג'ינג'י וגם יצחק רבין זצ"ל וגם גארפילד. בנוסף לתכונה הפיזיולוגית, הכתומים, כלומר הג'ינג'ים, ידועים כבעלי טמפרמנט סוער, ואם במקרה יש לכם בן או בת זוג ג'ינג'י/ת, אף פעם לא משעמם איתם, גם כי אפשר לספור, במקום כבשים, נמשים.
 

מעצבים בכתום

הסינים בעד כתום
 הסינים בעד כתום   
הכתום נפלא לעיצוב פנים, ועל פי הפנג שווי, הצבע הכתום בבית משרה אווירה של אופטימיות, וכיוון שהוא צבע חברתי המעורר שיחה, יצירתיות ודמיון, מתאים להשתמש בו בחללים ציבוריים ובמקומות המשמשים למפגש, כמו פינת אוכל או סלון. אפשר לשלב אותו ב"קטנות" בכריות נוי, בעציצים או פסלים או בווילון לחלון, אפשר לצבוע את חדר השינה בגוון רך מאוד של כתום, אבל לא להגזים: עודף כתום יגרום לאנשים להיות מוחצנים וראוותנים, יהירים ומתנשאים. בהיותו שייך לצבעים החמים, מיקומו האידיאלי הוא בדרום ובדרום מערב הבית או החדר. בחדר האוכל טוב לשים אלמנטים כתומים כי כתום מעודד את מערכת העיכול לפעול

אופטימיות כתומית
לפי תורת הריפוי בצבעים, לכתום יש השפעה מחיה ואנרגטית להתמודדות עם מצבי חיים. השפעתו הנפשית החיובית מתבטאת בהארה, ביטחון, כושר המצאה ומוטיבציה אישית. הכתום נחשב לצבע הבריאות, הוא קשור לריפוי, מבטא זריחה פנימית ומחזק את מערכת החיסון.

בתיאוריות של טיפול בעזרת צבעים, נעשה שימוש בכתום על מנת לשחרר את האדם מן הכבלים של עצמו. הכתום מקבל אינספור סופרלטיבים ניו-אייג'ים: הוא מסמל אושר, שמחה שמימית, תובנה, רגשות, תחושת בטן, התלהבות, חברתיות ואהבת אדם, השראה, ויתור, יוזמה, הוצאה מן הכוח אל הפועל, חיות וחוזק, שיווי משקל, גדילה פיזית, עוצמה ואינטואיציה, מסע לגילוי והתמרה, ומבטא יותר מכל שמחה ואופטימיות, אנרגית חיים, התמדה וכוח, גדילה וצמיחה רוחנית.

הצבע הכתום מכונה בסין "נשיקת החיים", הסינים מתים עליו והוא נתפש כצבע שמעורר תשוקות. הסינים משתמשים בגוון ייחודי של כתום שמכונה אצלם "פריחת האפרסק" ונועד להביא לחיי האדם אהבה וזוגיות בהתאם למיקומו במרחב.
 
 

כתום טעים

הארצישראלי הנצחי. תפוז
 הארצישראלי הנצחי. תפוז   
הכתום הוא, כאמור, צבע מעורר תאבון ומעודד את מערכת העיכול לפעול. בטא קרוטן הוא צבען כתום המצוי בגזר, בבטטה, במשמש, באפרסק ובמזונות כתומים אחרים. בטא קרוטן מעניק לצמחים את צבעם הכתום (או הירוק כהה). בטא קרוטן הופך בגוף לויטמין A החיוני לגדילה ולהתפתחות תקינות בכלל ולהתפתחות העצמות והשיניים בפרט. הוא חיוני לראייה תקינה ושומר על בריאות העור, הריריות ויכולתן לעמוד בפני חיידקים (באף, בגרון, בריאות, במערכת העיכול ובדרכי השתן). נוכחות של בטא קרוטן עשויה לסייע במניעת מחלות לב וסרטן.

ואם מדברים על כתומים, אי אפשר בלי להזכיר את התפוז הארצישראלי (שיא של ויטמין C) וכמובן את המלך הטרופי, המנגו. גם המנגו עשיר בבטא קרוטן ובגלל הריכוז הגבוה שלו בפרי שימש המנגו בעבר במדינות מוצאו לתיקון חסרים בויטמין A. חוץ מזה הוא טעים. יאמי.
 

איזה מין כתום

הבודהיסטים בכתום. בינלאומי
 הבודהיסטים בכתום. בינלאומי   
ברפואה האלטרנטיבית ובעולם המיסטיקה מהווה הכתום את הצבע של צ'אקרת המין. הכתום הוא צבעה של הצ'אקרה השנייה, שממוקמת שלוש אצבעות מתחת לטבור. צ'אקרה זו אחראית על האנרגיה המינית ועל אנרגיות בעלות תכונות של אש, אומץ, כוח והתלהבות, אכזריות וקנאה, עצלות והתנשאות. היא אחראית גם על הרגלי האכילה שלנו. אכילת יתר או אכילה בלתי מספקת היא ביטוי לחוסר איזון בצ'אקרה זו. מבין שלוש הצ'אקרות הארציות, האדום (צ'אקרה ראשונה) מייצג את הקרקע, המציאות, הצהוב (צ'אקרה שלישית) מייצג את המחשבה והחוכמה, ואילו הכתום הוא המתווך ביניהם ומכאן יכולתו לסייע במימוש רעיונות ותכניות ובהוצאתן מאזור המחשבה לאזור המציאות.

לאום כתום
הכתום מופיע בדגל אירלנד, ומסמל את הקבוצה התומכת בשלום ובאיחוד בין חלקיה המקוטבים של אוכלוסיית הממלכה, הפרוטסטנטים והקתולים. כתום הוא, כמובן, הצבע של הולנד, ומקורו במוצא בית המלוכה - נסיכות אורנז'-נסאו. הכתום הוא גם הצבע של נבחרות ספורט רבות בהולנד, נבחרת הולנד בכדורגל מכונה Oranje"", ומי שלא ראה את אוהדי הנבחרת בתלבושותיהם ובאיפורם הכתום, הכולל גם פאות כתומות מטורפות, לא ראה שמחה כתומה מימיו.
 
 
בהולנד יש גם "יום כתום": יום ההולדת של המלכה, שנחגג בסוף אפריל בחגיגות המוניות בכל רחבי המדינה. גם ההודים כתומים, הכתום הוא מצבעיו של הבודהיזם, ובעיקר צבעו של בודהה, ונזירים בודהיסטים לובשים גלימות כתומות.

יש כתום בפרסום
כתום נחשב לצבע שמעורר תשוקות, ולכן משתמשים בו הרבה בפרסום בענף המזון. רשתות מזון בעולם משלבות בעיצובן ובתפאורתן את הכתום בשל התכונה הבסיסית שלו לעורר את האדם לתשוקות למתוק, למזון (ביסלי למשל) ולשתייה (פאנטה למשל).

הכתום הוא גם הצבע החברתי מכולם, הוא הסימבול לאופטימיות ולשמחת חיים, אומץ, נעורים תוססים והתערות חברתית, ולא בכדי בחרה בו חברת אורנג', רשת סלולרית בינלאומית. הצבע הזה עובד על כל החושים, מביע חום ושמש, מצב רוח טוב, מה שבוודאי משפיע על הלקוחות לפתוח את הכיס ולרכוש עוד מכשירים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by