בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
רוצים שמוקי יישאר? 

רוצים שמוקי יישאר?

 
 
מערכת RED

למדו אותו את הפקודה "הישאר" ורק דאגו שזה יהיה במקום נוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"השאר" היא פקודה שבה נלמד את הגור להישאר במקום שבו השארנו אותו, ללא תנועה, בתנוחה נוחה לו לביצוע – "ארצה". כשהוא יושב, הוא מתוח ומחכה לפקודה נוספת. כאשר הוא שוכב ב"ארצה" הוא נינוח יותר וקל לו יותר לרבוץ באותו המקום מבלי לזוז. על כן, גם אם טיילנו איתו ברחוב, פגשנו מכר והגור התיישב לצידנו בהמתנה, אם הוא נשכב לא נתקן אותו, נאפשר לו לרבוץ כך בנוחיות.

וכרגיל, נתחיל ללמד אותו בסביבה מוגנת, ללא גירויים חיצוניים. נתחיל בכך שנתרגל איתו את תרגילי המשמעת אותם הוא מכיר עד היום במשך כ-3 עד 5 דקות ונכניס אותו לריכוז עבודה. נושיב אותו במקום נוח נמתח את הרצועה כלפי מעלה ואז נשחרר את הרצועה ונצ'פר אותו על שישב ללא תזוזה. לאחר שהגור למד להישאר במקומו כשהוא יושב, אפשר להוריד אותו ל"ארצה" (הכל עם רצועה רגילה) נצעד צעד אחד אחורה כשאנו אוחזים ברצועה, נחזור אליו מיד ונעודד אותו על כך שהוא לא קם. נחזור על כך כ-10 פעמים, תוך כדי שנוסיף את הפקודה הישאר. נבקש מהכלב לשבת, ונתרגל איתו דקה נוספת של רגלי, שב, נוריד אותו שוב לארצה ואז ניסוג שני צעדים או יותר עד כמה שהרצועה מאפשרת לנו ונחזור מיד באותה מתכונת ושוב נחזור על הפעולה מספר פעמים מכיוונים שונים של הכלב (מעכשיו בכל שלב נתחיל בכך שלאחר שנוריד את הכלב לארצה, ניתן לו פקודה קולית "השאר" ואז נבצע את הרוטינה על פי ההתקדמות). בכל פעם שהוא נשאר במקומו, נחזור אליו ונצ'פר אותו. וכך במשך יומיים שלושה עד שנהיה בטוחים שהוא אמנם נשאר במקומו ולא זז בעקביות.

זה השלב שאפשר לשחרר את הרצועה אך להשאיר אותה מחוברת לקולר (כדי שאפשר יהיה בקלות להחזיר את הגור למקומו במידה והוא יזוז משם). ושוב, נתרגל איתו משמעת במשך 2-3 דקות נושיב אותו במקום שבחרנו לשם כך, נוריד אותו לארצה, ניתן את הפקודה "השאר", נעזוב את הרצועה וניסוג צעד אחורה ונחזור אל הכלב, נרים את הרצועה ונעודד אותו על כך שהוא לא זז. נחזור על אותו תהליך מספר פעמים ואז נגדיל את המרחק מהגור בהדרגה מספר צעדים מכיוונים שונים סביבו ונחזור אליו ונעודד אותו על כך שנשאר במקומו.

כעת אפשר להגדיל את פרקי הזמן בהדרגה שבהם הוא ישאר במקומו – בתחילה 10 שנ' אחר כך 30 ש' ואחר 2 דק' וכך הלאה עד שנגיע למצב שהוא נשאר במקומו מבלי לזוז במשך כ-5 דקות.

זה השלב שבו נתחיל לצאת ולהכנס לתחום הראיה של הכלב, תוך שאנחנו עוקבים אחריו גם כשהוא לא רואה אותנו. אם הוא יזוז ממקומו, יש לגשת אליו לתקן אותו ולהחזיר אותו לנקודה שבחרנו ולהחזירו ל"ארצה" ולהתחיל שוב. כאשר אנחנו מתקנים את הכלב, איננו משתמשים בקולנו לא ב"פוי" או "מה עשית" או "לא" רגזני, כל אלה הופכים את הקול שלנו לאלמנט מאיים על הכלב, דבר שיקשה עלינו בעתיד כשנרצה ללמד אותו את הפקודה "אלי". אנחנו פשוט ניגש אליו נתקן אותו באמצעות הרצועה וקולר עבודה (תלוי ברגישותו של הכלב – קולר חנק, או קולר דוקרנים) ונחזיר אותו למקומו לתנוחת "ארצה" (כיוון שבתהליך הלמידה של הפקודה "השאר" יש גם אלמנט של כפייה, נוודא שהגור הוא כבר לא כל כך גור אלא כלבלב צעיר כבן 4.5-5 חודשים).

מהרגע שאנחנו בטוחים שהגור מבין את הפקודה על כל האלמנטים שבה, נגדיל את פרקי הזמן שניעלם מתחום הראיה שלו בהדרגה. השאיפה היא להגיע איתו למצב שבו הוא איננו זז ממקומו במשך שעתיים, אולם כיוון שהגור למרות שגדל עדיין צעיר, ניתן להסתפק בשלב ראשון בכך שהוא מבצע את הפקודה לפחות 20-30 דק' ברציפות, גם אם הוא לא רואה אותנו.

כעת אנחנו מוכנים להתחיל בהדרגה ללמד אותו להשאר גם במקומות סואנים יותר מחוץ לבית/החצר. נצא איתו החוצה לרחוב, למקומות שקטים בהתחלה ובהדרגה נגדיל את הגירויים החיצוניים כמו ישיבה בבית קפה. בכל פעם שהוא נשאר במצב של שכיבה (גם אם הוא מרים את ראשו ומקשקש בזנבו זה בסדר גמור), נעודד אותו על כך בצ'ופר.

ההדרכה מועברת באדיבות יוסי סמואל, מנהל האקדמיה הישראלית לכלבנות
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by