בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אהבה זה בראש 

אהבה זה בראש

 
 
ד``ר ירון בוקר, שירותי בריאות כללית

המוח, איבר המין העיקרי שלנו, אחראי לשחרורם של כימיקלים שונים שגורמים לנו להתאהב בטירוף. אבל אחרי שההורמונים מפסיקים להשתולל - וזה קורה לכולנו - חשוב להשקיע ברומנטיקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה הכל בטרנסמיטורים (תמונות: ASAP)
 זה הכל בטרנסמיטורים (תמונות: ASAP)   
המוח הוא איבר המין העיקרי שלנו. גירויים ויזואליים ואחרים משפיעים על המוח, ובין היתר גורמים להפרשת נוירוטרנסמיטורים והורמונים שונים, שאחראים באופן ישיר לתופעות גופניות הקשורות למעשה האהבה: הזקפה בגבר וסיכוך הנרתיק באשה.

אבל האהבה לא מתחילה ונגמרת באיבר זקוף או בנרתיק משומן. האהבה היא עניין הרבה יותר מורכב וההורמונים והחומרים השונים משחקים תפקיד מרכזי בנושא. חלק מההורמונים הפעילים במערכת המין והאהבה, מוכרים יותר בתפקידיהם האחרים בעיקר בקשר למערכת הרביה של האשה והגבר. במחקרים הנעשים כיום בבני אדם, תוך שימוש בבדיקת MRI, ניתן למצוא אזורי מוח שונים האחראים על החשק והתפקוד המיני. בדרך זו ניתן לנסות למצוא גם איזה נוירוטרנסמיטורים המופרשים מאותם אזורים במוח, אחראים על התפקוד המיני.
 
אבל בסוף הרומנטיקה מנצחת
 אבל בסוף הרומנטיקה מנצחת   
האנתרופולגית ד"ר אלן פישר טוענת שיש שלבים כימיים בהתאהבות בין בני זוג:.
השלב הראשון נוצר בהשפעת השימוש בחמשת החושים שלנו. בשלב זה נוצרים הרצון והצורך הראשוניים ליצירת הקשר הזוגי.
השלב השני מופיע כנראה בהשפעת פנילאתילאמין, נוראדרנלין ודופמין, שהם נוירוטרנסמיטורים הקשורים לאהבה ולהתאהבות. כשרמתם במוח עולה, מופיעות תופעות של אופוריה, האופייניות להתאהבות הראשונית הנמשכת 3-4 שנים. סיום תקופה זו מתאפיין בעלייה בשכיחות מקרי הגרושין, אשר ניתן להסבירם גם בירידה בכוח ההשפעה של אותם נוירוטרנסמיטורים.

השלב השלישי מופיע לאחר אותן שנים בהן האהבה הראשונית דועכת. אז נכנסים לפעולה חומרים מקבוצת האנדורפינים, שהם סמי ההרגעה הטבעיים שלנו, הדומים במבנה ובפעילות לאופיום. זוהי תקופת ה"אהבה השקטה", הנמשכת גם היא שלוש עד ארבע שנים. בני הזוג אוהבים עדיין, אך כבר אין את האאופוריה והריגוש הראשוני כמו בהתאהבות הראשונית.
השלב הרביעי הוא "שלב החיבה", הקיים אצל אלה שמצליחים לשרוד גם את השנים האלה. בשלב זה, ההורמון השולט הוא האוקסיטוצין ויש לו תפקיד של מתן תחזוקה להמשך הזוגיות והאהבה לעתיד.

הרומנטיקה מנצחת

יתכן שבעתיד ימצא המדע גלולות אהבה שונות לתקופות השונות בחיי האהבה שלנו, אך נכון להיום הגלולה נתונה בידינו ובאופן ההשקעה שלנו בזוגיות. השגרה היא האויב מספר אחת של האהבה ולכן בכל גיל יש לנסות לרגש את בן או בת הזוג על ידי הגברת הרומנטיקה. עיקר ההשקעה צריכה להתבצע בשלב הרביעי של האהבה, אך בכל שלב בעצם, נתונים בידינו הכלים לשיפור הקשר ולחיזוק האהבה. רק השקעה בעצמנו ובבן או בת הזוג שלנו תשמור על גחלת האהבה.

לערוץ הבריאות של שירותי בריאות כללית
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by