בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
5 אסונות ב-3 ימים 

5 אסונות ב-3 ימים

 
 
גליה סיון

התאומים נפלו? יאללה, סיור. הוריקן החריב עיר שלמה? קדימה, חבילת נופש. טיולים לבתי קברות, אתרי אסון ובתי כלא: לסמן וי ולהמשיך לשואה הבאה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
טיול קוויקי בבריטניה (תמונה: ASAP)
 טיול קוויקי בבריטניה (תמונה: ASAP)   
תופעת תיירות הקוויקי – הטיול בו רואים כמה שיותר אתרים בכמה שפחות ימים, היא תופעה ידועה ומוכרת. התייר הישראלי מצטיין בכך במיוחד, מחשש שידבק בו הכינוי הנורא מכל, "פראייר". אנחנו משלמים כסף טוב, דאמיט, והתמורה צריכה להתבטא בקריסה על הספה בסוף היום ו-500 תמונות בדיגיטלית החדשה שקנינו בדיוטי.

חברת "טיולי בריטניה", למשל, מציעה את "לונדון הקלאסית" ב-8 שעות. הטירוף התיירותי הזה כולל, בין השאר את הטאוור אוף לונדון, קתדרת סנט פול, המוזיאון הבריטי, ארמון בקינגהאם (כולל החלפת המשמרת), כיכר טרפלגר, קובנט גארדנס, פיקדילי סירקוס, מוזיאון טייט, תיאטרון הגלוב, שופינג בברלינגטון, ועוד כעשרה אתרים אחרים.

סוג הטיול הכולל סימון "וי", כמו זה המוצע על ידי "טיולי בריטניה", הינו מהיר, יעיל וחסר כל השראה תרבותית או היסטורית. ציני ככל שיהיה, הוא נדמה כמשחק ילדים תמים ליד טרנד התיירות האפלה החדש השוטף את ארה"ב וחלקים באירופה: טיולי קוויקי לאתרי אסונות. מניו יורק ועד ניו אורלינס, התיירות האפלה משתלמת.
 

הוריקן קתרינה, גרסת האוטובוס הממוזג

הוריקן קתרינה. אסון נורא (תמונה: SXC)
 הוריקן קתרינה. אסון נורא (תמונה: SXC)   
ב-29 באוגוסט, 2005, הוריקן קתרינה הגיעה לחופי המפרץ של ארה"ב. בפחות מ-8 שעות הביאה קתרינה 10 מטר של מים ושטפה ערים שלמות, כשהיא משאירה אחריה חורבן נורא: בתים פרטיים, בתי עסק וכבישים ברדיוס של 115 ק"מ, נמחקו מעל פני האדמה. 80 אחוז מניו אורלינס טבעה תחת המים. אנשים שנותרו ללא כסף, כלי רכב ובית - אלה שלא ברחו בזמן, נותרו בעיר, חיו על גגות, ישנו באצטדיונים מלאי אדם, חלו, מתו, או שרדו רק כדי לראות את אהוביהם מתים. 1,840 איש נספו באסון, מאות אלפים נותרו ללא קורת גג. שיעור ההתאבדות בניו אורלינס שלאחר קתרינה שילש את עצמו לאחר האסון.

היום, שנה לאחר אסון הטבע הגדול ביותר שידעה ארה"ב מאז 1928, ובפתחה של עונת הוריקנים נוספת, ניו אורלינס מתנסה בסוג חדש של עצבים. תושב העיר סיפר בראיון לעיתון מקומי: "הוצאתי חפצים מכוסים בבוץ מהבית ההרוס שלי, כשפתאום אני קולט אוטובוס תיירים עוצר לידי, ואנשים מצלמים אותי מבעד לחלונות". התושב הזועם מצטרף לרבים אחרים בעיר, שחשים שהצביעות בלמכור טיול מהיר דרך כל רחובות ניו אורלינס ההרוסים ולקרוא לו "חשוב ותורם", היא קשה מדי לעיכול.
 
סיור פופולרי בניו אורלינס (תמונה: SXC)
 סיור פופולרי בניו אורלינס (תמונה: SXC)   
"גריי ליין", חברת סיורים שמקורה בניו אורלינס, מוכרת מאז האסון סיור דרך אתרי ההרס בעיר. הסיור כולל לא רק טיול מהיר אך רב אירועים ליד בתים שנשטפו, אלא גם "עדויות מאנשים שהיו שם ויספרו רק לכם על החוויות שעברו שם". מנהלי החברה מבטיחים שהם עושים הכל ברגישות רבה, אך רבים מתושבי העיר ומכוחות ההצלה השוהים בה, התלוננו בעבר שהתיירים הרבים מפריעים לעבודות השיקום הסדירות. הסיור עולה 35 דולר לאדם, ובשביל לפצות על עוגמת הנפש שבצילום אותנטי של אנשים אותנטיים שאיבדו הכל בצורה האותנטית ביותר שיש, מבטיחים בגריי ליין לתרום 3 אחוז מכל כרטיס לעמותה הקשורה לאסון.

הטיול של גריי ליין פופולרי עד אימה, ובחברה החליטו על הוצאת מספר אוטובוסים ביום. עיריית ניו אורלינס, עמוסה לעייפה מעבודות השיקום, החליטה להוציא את עצביה על החברה ואסרה עליה להיכנס לרובע 9, הרובע ההרוס ביותר בעיר. אוטובוסי התיירים של היאנקיז, טענו שם, מפריעים לעבודות ההצלה.
 
 

ניו יורק - לא רק שופינג

גראונס זירו. ללא תשלום (תמונה: flickr.com, crossfirecw)
 גראונס זירו. ללא תשלום (תמונה: flickr.com, crossfirecw)   
3,000 איש נהרגו בניו יורק ב-11 בספטמבר, 2001. הם התפוצצו, נשרפו למוות, נחנקו משאיפת עשן או קפצו למותם מהקומה ה-80 של מרכז הסחר העולמי. באקט יח"צני מבריק, נודע המקום שבו נפלו התאומים בשם הדרמטי "גראונד זירו". גראונד זירו ניתן כשם בעבר לכל אזור אסון, אך הפופולריות שלו בניו יורק עולה על כל גראונד זירו אחר בעולם.

כמעט 5 שנים לאחר האסון, חזרו מוכרי הנקניקיות, הגלידות ומזכרות מהתאומים לשלוט באזור שמחוץ למתחם. לניו יורקים קשה לעתים לעכל את כמויות התיירים העצומות הזורמות לגראונד זירו, ובאקט בלתי-אמריקאי בעליל, החליטה העירייה לבטל את התשלום הנדרש בעבר בכדי להיכנס למתחם.
 
תיירים בגראונד זירו בניו יורק (flickr.com, messypeople)
 תיירים בגראונד זירו בניו יורק (flickr.com, messypeople)   
חברת התיירות "ניו יורק סיטי חבילות נופש" מציעה סיור מרגש בן 3 שעות במנהטן התחתית. הסיור המהיר כולל מבט על וול סטריט, פסל החירות, פארקים, כנסיית טריניטי ואיך לא: גם גראונד זירו. העובדה שביקור במתחם האסון הגדול ביותר שידעה העיר ניו יורק מעודה, נמכרת בנשימה אחת עם כנסיות ומוזיאונים, לא מפריעה לסיור הזה להיות אחד הפופולריים בקרב תיירי חוץ.

ב-2002 ביקרו 3.6 תיירים בגראונד זירו לבדו. לשם השוואה, מספר התיירים אשר נהגו לעלות למגדלים לפני שהם נפלו עמד על ממוצע שנתי של 1.8 מיליון. המשיכה האובססיבית, אם כי האנושית, לאתר האסון המצולם ביותר בתולדות האנושות, הוליד מספר תופעות שאפשריות רק באמריקה: מסביב למתחם מוכרים כובעי בייסבול עם הכיתוב "יום הטרור", טי-שירטים עם ההדפס "גראונד זירו ניו יורק", ונייר טואלט עם תמונתו של בין-לאדן.
 

אלקטרז, זה מגניב

האי אלקטרז מרחוק (תמונה: SXC)
 האי אלקטרז מרחוק (תמונה: SXC)   
בניגוד לביקור באתרי אסונות מאוחרים יחסית, כגון ניו אורלינס שאחרי קתרינה או ניו יורק שאחרי בין-לאדן, התיירים המציפים את האי אלקטרז, כמיליון בכל שנה, לא באים להביע אמפתיה ואפילו הסיבה הנפוצה "חשוב לדעת, לכן חשוב להיות", איבדה מזמן מהאפקט שלה.

אלקטרז נפתח כבית כלא פדרלי ב-1850, ואירח בין כתליו אסירים ממלחמת האזרחים האמריקנית, ולאחר מכן גם מתנגדים מצפוניים למלחמת העולם הראשונה. ממשלת ארה"ב הכניסה לשם גם הרבה האינדיאנים, שמדי פעם עשו את הטעות ומחו בהפגנות שקטות יותר או פחות על התערבות הממשלה בענייניהם הפנימיים.
 
"בואו לראות את אלקטרז" (תמונה: SXC)
 "בואו לראות את אלקטרז" (תמונה: SXC)   
אלקטרז נודע לשמצה כבית כלא עם תנאים מחרידים, עבודות פרך ממיתות, ויחס מחורבן אם כי שוויוני, בין אם רצחת או סתם היית אינדיאני. איש מעולם לא ברח מאלקטרז, מעט מאוד יצאו משם בחיים. היום, מיליון תיירים בכל שנה עושים את דרכם מהאי ובחזרה, לאחר כמה שעות של סיור הכולל סרטי וידאו, ביקור במוזיאון ובחנות מזכרות, טיול קליל בין התאים וארוחת צהריים הכלולה במחיר. על התענוג שבסיור בין בית האימה הזה תיפרדו מ-70 דולר, אלא אם אתם ילדים מתחת לגיל 5 שכל מה שחסר להם בחיים זה לראות בית כלא מבפנים. ואז זה חינם.

קצרה היריעה מלפרט את מכלול הסיורים האפלים הנמכרים היטב למיליוני אנשים בעולם. בשלוש שעות או שלושה ימים תוכלו לראות מאורעות איומים שלקח להם שנים, חודשים ושבועות להתרחש, ולתושביהם שנים, חודשים ושבועות להתאושש: שדות הקטל בקמבודיה, שדות הקרב בצפון צרפת, תאילנד שלאחר הצונאמי, או הבית שבו נרצחו שתי ילדות בנות 10 על ידי רוצח סדרתי, בכפר האנגלי קמברידג'שייר, שמשך אליו עשרות אלפים עד שהמועצה המקומית החליטה לשים סוף לעניין והרסה את הבית. המורבידיות תמיד היתה פוטוגנית, עכשיו תוכלו לשלם על זה, לראות את זה בחצי שעה, ולספר לחבר'ה.

לפרויקט הקוויקי המלא
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by