בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
למה קונים את מכונית-מפלצת? - עניין של אופנה. תראו מה הולך למשל בכפר-שמריהו 

למה קונים את מכונית-מפלצת? - עניין של אופנה. תראו מה הולך למשל בכפר-שמריהו

 
 
מתי גולן, גלובס

מכוניות מפלצתיות לא מתאימות לכבישי הארץ ובמקרי תאונה הן נשק קטלני. את פצצות הזמן האלה יש לנטרל מיד ולהקצות להם שטחים מיוחדים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
האמר-לימוזינה. כלי משחית (תמונה: SXC)
 האמר-לימוזינה. כלי משחית (תמונה: SXC)   
מעולם לא נתקלנו ברכב מפלצתי כזה. 5,000 סמ"ק ומעל 500 כוח-סוס". כך אמר חוקר לאחר התאונה הקשה בצפון בסוף שבוע שעבר ("ידיעות אחרונות", 9.10.06). רכב כזה עולה בארץ כ- 1.2 מיליון שקל. כן, מה שאתם שומעים. מהנתונים האלה מותר להבין, שאדם לא רוכש רכב כזה בשביל לנהוג אותו במהירות של 80 קמ"ש, או 120 קמ"ש, או אפילו 150 קמ"ש. רכב כזה לא נבנה לכבישים מהסוג שיש בישראל. כשמתכננים אותו חושבים על האוטוסטראדות האין-סופיות בגרמניה, באירופה ובארה"ב, עם שטחי ענק. כש"רכב מפלצתי" כזה עולה על כבישי הארץ, ועל כבישי העמקים בפרט, הוא הופך לכלי משחית, לכלי-נשק דרוך. זה הרכב שפגיעתו גרמה בסוף השבוע שעבר למותם של זוג הורים ושל ילדם ולפציעה של בתם. מחיקה של משפחה.
 

הסיבה: האדם; התוצאה: הרכב

 
אמנם נהג הרכב הקטלני, איש עסקים בשם אהוד כדורי, היה לפי החשד בגילופין בעת האירוע, אבל זה לא רלבנטי לענייננו. כי האלמנט האנושי בהרג בכבישים מסביר את הסיבה, אבל זה לא מסביר את התוצאה. ייתכן, כי לו היה הנהג פיכח בעת הנהיגה הפגיעה הייתה נמנעת. באותה מידה בטוח שפיכח או שיכור, מרגע שאירעה הפגיעה, האלמנט האנושי שגרם לה לא היה משנה את התוצאה הנוראה. כי מה שפגע במשפחה לא היה מכונית, אלא, כהגדרת המשטרה, "רכב מפלצתי". מומחים מסכימים, כי ככל שהרכב גדול יותר, גבוה יותר, מהיר יותר, חזק יותר - פגיעתו קשה לאין ערוך מזו של רכב רגיל.

המסקנה המתבקשת היא, שכביש לא נועד למפלצות אלא למכוניות, ולכן יש להוריד את המפלצות ולכלוא אותן במקום הראוי להן. כלומר, אם מדובר ברכבי שטח, אפשר לנהוג לגביהם כמו שנוהגים עם יאכטות. שיהיו "מרינות" צמודות לשטחים פתוחים, ושבעלי המפלצות (ג'יפים גדולים בלע"ז) יוכלו לבוא בסוף השבוע ולשוטט בשטחים שיועדו לכך, בלי לסכן אלא את עצמם.
 

פגיעה בחופש הבחירה?

מפלצת כביש במבט מקרוב (תמונה: SXC)
 מפלצת כביש במבט מקרוב (תמונה: SXC)   
זה אמנם מתבקש, כפי שתעשו אם תדעו שיש בביתכם פצצת-זמן, ומיד תנטרלו אותה. אבל במקרים כאלה תמיד מופיעים כמה אנשים החרדים לזכויות האזרח, וטוענים שאיסור על מכירת סוגי רכב מסוימים, הוא פגיעה בחופש הבחירה.

שטויות. אם זאת פגיעה, אז גם איסור על מכירת כלי-נשק הוא פגיעה. מה גם שלא מדובר באיסור גורף. מי שרוצה, שיקנה, אבל רק למטרות מתאימות לגודל ולעוצמתו הרכב. זכותו של אזרח לרכוש כל דגם של כל רכב מתבטלת מול זכותו של האזרח לביטחון ולחייו.

במילים אחרות, כדי לקנות רכב שיכול לסכן אחרים, יצטרכו לקבל היתר. למשל, משאית שמשמשת לעבודה אין זה ריאלי להורידה מהכביש. אבל רכבים מפלצתיים הנרכשים לצרכים פרטיים, איזו פונקציה הם משרתים? חסרות מכוניות יקרות, נוחות ומצוינות שאינן מפלצתיות? הרי מכוניות "רגילות" אפילו יותר נוחות, כי התכונות שעושות את הרכב למפלצתי, הן התכונות שעושות את הנהיגה בו ליותר נוקשה ופחות נוחה.
 
 

הג'יפ שלי יותר גדול

למה קונים את מכונית-מפלצת? - עניין של אופנה. תראו מה הולך למשל בכפר-שמריהו, מקום שאמור להיות כפר פסטורלי. אבל מכל עבר מגיחים לקראתך ג'יפים ושאר מזיקים. כמו עדר, האנשים האלה. עכשיו הולך ג'יפים, אז אם אין לך ג'יפ אתה נחות, לא קיים.

כשאתה שואל את בעלי המפלצות העשירים, לשם מה לכם הדבר הזה? הם אומרים, שהוא מגן עליהם טוב יותר, עליהם ועל בני משפחתם. הבנתם? אם תהיה התנגשות, אפילו באשמתם, הם רוצים שרק הפלבאים ייפגעו. אפשר להבין ולקבל שבעלי ממון זוכים להרבה יתרונות שאין לאחרים, כמו שירותי בריאות יותר טובים, ביגוד יותר אופנתי, הדברים הידועים. אבל עכשיו הם דורשים גם את הזכות להגן על עצמם, במחיר פגיעה יותר קטלנית באחרים, וזה מוגזם.

אין טעם בכל המועצות והוועדות נגד תאונות-דרכים, אם לא נוציא מהדרכים את הרכבים הגורמים לתאונות-קשות ביותר. דבר לא יקרה לנהגים עשירים אם ינהגו במרצדס "רגיל" שעולה מיליון ולא במרצדס מפלצתי שעולה מיליון שקל. כאשר המדינה תקבע כללים בעניין זה, יהיו בעלי הממון משוחררים מציות לצו האופנה. אם לשכן לא יהיה רכב מפלצתי, אז גם חברו לא ירצה כזה. מי שירוויח יהיו אנשים ומשפחות, שבמקום שחייהם יקופדו, ימשיכו לחיות."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by