בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
חייל בצבא הגאווה 

חייל בצבא הגאווה

 
 
גליה סיון

איומים, אגרופים, קללות והטרדות: ככה חווים מחצית מהחיילים והחיילות הגאים את השירות בצה"ל. צבא העם? אולי, אבל עדיף שתהיה סטרייט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חייל אמריקאי. אל תשאל, אל תספר (תמונה: FLICKR, jaako)
 חייל אמריקאי. אל תשאל, אל תספר (תמונה: FLICKR, jaako)   
לאחר ארבעה חודשים שבהם קיללו, הטרידו ואיימו על חייו של טוראי בארי ווינצ'ל, הומוסקסואל בארון, החליטו שני חיילים בבסיס חיל האוויר בפורט קמפבל בקנטאקי שנמאס להם רק לדבר. הם לקחו אלת בייסבול, ניגשו למיטתו של ווינצ'ל, והיכו אותו למוות. המכות היו כל כך אלימות, עד שאפילו אמא שלו התקשתה לזהות את גופתו: ראשו היה נפוח מעבר לכל פרופורציה, ועיניו שקעו עד למחצית הגולגולת. הוא היה בן 22 במותו, וכל חטאו היתה שמועה שהסתובבה בבסיס, לפיה הוא נראה מסתובב בסמוך לגיי בר בעיר.

צבא ארה"ב נוקט במדיניות הידועה לשמצה "אל תשאל, אל תספר". לפי מדיניות זו, זה בסדר אם אתה גיי, רק אל תספר לנו על זה. בצה"ל העניינים נראים קצת אחרת – אין שחרור אוטומטי, כבעבר, על היותך הומו או לסבית. עם זאת, האווירה בחלק גדול מבסיסי צה"ל מזכירה לעתים את האווירה שקדמה לרצח בפורט קמפבל: הטרדות מילוליות, פיזיות ולעתים אף מיניות.
 

בורקסים והומופוביה: חלק מההווי

 מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות שהועלו בכתבה: "צה"ל חרט על דגלו את ערך כבוד האדם כערך יסוד ורואה עצמו מחויב לפעול לאורם של ערכים אלה בכל מצב, בשגרה ובחירום. צה"ל אינו מייחס כל חשיבות לנטייתן המינית של מי ממשרתיו ואין הדבר מהווה גורם כלשהו בזמן השיבוץ או במהלך השירות של מי מחיילי צה"ל."

"הדו"ח המצוין בכתבה והתנהגות המפקדים המתוארת אינם מוכרים לצה"ל, אך הם ייבחנו בקפידה.
צה"ל מגנה ורואה בחומרה כל מקרה של הטרדה או התנכלות מכל סוג, ובהן מטעמים של נטייה מינית, ופועל למיגורן, חקירתן והענשת מי שפשע בהן." 
ארגון הנוער הגאה, בשיתוף האתר אטרף, ערכו סקר על גילויי הומופוביה בצה"ל. ממצאיו אמורים להדיר שינה מעיניו של קצין חינוך ראשי, לכל הפחות. הסקר כלל 329 הומואים ולסביות משוחררים או המשרתים כיום בצה"ל, ומלמד כי 48 אחוזים מהם הוטרדו מילולית בשל נטייתם המינית. 20 אחוזים מההומואים והלסביות בצה"ל הוטרדו באופן מוחשי, ו-15 אחוזים מכלל החיילים הגאים הוטרדו מינית, פיזית ומילולית גם יחד. 7 אחוזים חוו אלימות גופנית בשל היותם הומואים או לסביות.

מסתבר שהערות הומופוביות הן חלק מההווי הצבאי לא רק במסגרת פעילות מבצעית: זה קורה, מספרים החיילים, גם בחדרי השינה ובמקלחות. גברברי הקרבי מצטיינים בכך יותר מהעורפיים, בעוד ש"רק" 31 אחוזים מההומואים והלסביות ביחידות ההדרכה סובלים מאלימות מילולית. המפקדים בשטח, האמורים לגנות את התופעה, שותפים לעתים אף הם להטרדה: קרוב ל-40 אחוזים מהמשיבים ציינו כי הם שומעים הערות הומופוביות מצד המפקדים. כשמישהו בוחר להעיר משהו בקרבת המפקד/ת, אלה בדרך כלל מתעלמים.

מטריד מאוד: על פי הסקר, מהי התנהגות המפקדים כאשר הם נוכחים באירוע של הטרדה מינית או התקפה פיזית? 37 אחוזים מהם מתעלמים ואינם נוקטים בשום הליך מניעתי.
 

לא יוצאים מהארון

חיילים הומואים מוטרדים על בסיס יומיומי (תמונה: SXC)
 חיילים הומואים מוטרדים על בסיס יומיומי (תמונה: SXC)   
האחוזים הגבוהים של החיילים והחיילות אשר סבלו מהטרדה מינית, בנוסף לאחוזים הגבוהים של המפקדים בשטח שלא עושים דבר ולעתים מלבים את האש, יוצרת סביבה שבה הארון הוא המקום הכי בטוח שיש. לדברי גיא שילה, קב"ן לשעבר והיום רכז המחקר בארגון הנוער הגאה, ממצאי הסקר נשלחו למספר גורמים צבאיים בכירים, ביניהם לשכת הרמטכ"ל, סגנו וראש אכ"א. תגובות עוד אין, אבל יש מצב שצה"ל זז לאט יותר ממהירות הקול של הערה הומופובית. עוד בימינו?

לפעמים מעירים, לפעמים אונסים

אוסטרליה, מסתבר, מעדיפה שקנגורו ישרתו בצבא, ולא הומואים. משנת 2005 ועד שנת 2006, חלה עלייה של 400 אחוזים במספר התלונות המוגשות על הטרדות הומופוביות. תלונות אלה כוללות, בין השאר, גם חיילים האונסים חיילות כדי "לרפא" אותן מהלסביות שלהן. בהתחשב בכך שמספר המתלוננים מועט מלכתחילה, ניתן להניח בביטחון שמספר ההטרדות עצמו עלה אף הוא במאות אחוזים.
 
 
 עלייה משמעותית במספר המשתחררים (תמונה: SXC)
  עלייה משמעותית במספר המשתחררים (תמונה: SXC)   
מדיניות ה"אל תשאל, אל תספר" האמריקאית היתה יוזמה של קלינטון, אחד מהנשיאים הליברליים שידעה ארה"ב מימיה. קלינטון הורה לבחון את האיסור על שירות הומואים ולסביות בצבא, אך הפשרה שהגיעה אליה העמיד את הקהילה בסיכון חדש: מותר לך להיות הומו בצבא, כל עוד אתה לא עושה עם זה כלום. אסור לך לספר שאתה הומו, אסור לך לקיים יחסי מין הומוסקסואליים, ובטח שאסור לך להתחתן עם בן אותו המין, גם אם זה מותר באזרחות. האווירה שקדמה לרצח טוראי ווינצ'ל בפורט קמפבל מעולם לא הגיע לכדי מיצוי חוקי: מפקד הבסיס, שטען שלא היתה הומופוביה בבסיסו, קודם מאז לתפקיד סגן ראש מדור מבצעים במטכ"ל. ה"אין הומופוביה" לא כוללת, כנראה, 120 איש ששוחררו בשל נטייתם המינית מבסיסו, כתובות גרפיטי שמכריזות "מהומו אחד נפטרנו. עוד בהמשך" וקריאות בתרגילי סדר על "יש הומו פה ברחוב. בואו נירה בו עד שיפרוש". באנגלית, למרבה המזל ההומופובי, זה גם מתחרז.

הצבא האמריקני שטוף בהומופוביה. מאז יישום המדיניות של קלינטון, מודיע ארגון המסייע להומואים ולסביות בצבא האמריקאי, הטרדות של הומואים ולסביות רק גברו. ישנן חקירות בשטח על חייהם המיניים של החיילים מצד מפקדים זוטרים, ואין כל אכיפה של חוקים נגד הטרדה מינית של הומואים. יש עלייה משמעותית במספר המשתחררים כתוצאה מפחד אמיתי לחייהם. 85 אחוזים מהמשרתים הגאים, מספר מדהים, דיווחו בשנת 2000 כי הטרדות מילולית הן חלק מההווי הקבוע ביחידתם. 37 אחוזים סבלו מתקיפות פיזיות, בנוסף לגרפיטי שמזכיר את שמם והשם של אבא שלהם בהקשר הומוסקסואלי.

אחד מהסובלים המפורסמים ביותר מ"אל תשאל, אל תספר" וצרות המוחין הצבאית הוא רייקן למקול, בן זוגו של חבר להקת אן סינק. למקול סיפר השנה על האונס שעבר באקדמיה לחיל האוויר. הוא הוצא מהארון על ידי חבר ליחידה ושוחרר זמן קצר לאחר מכן. בתקופה שבין הוצאתו מהארון לשחרורו, הוא מספר, הוא נאנס על ידי שניים מחבריו לבסיס. למקול האשים את המדיניות של קלינטון באווירה הקשה בבסיס ובאונס, אירועים שלדבריו כמעט הביאו אותו להתאבדות.

כיכר רבין, מאחורייך

המספרים בצבאות אחרים ובצה"ל דומים להפליא, ומדאיגים באותה מידה. חוסר הטיפול בשטח עלול להביא, וכבר מביא, להרגשת חוסר ביטחון והגנה בקרב חיילים. למי שחושב שפה לא ירצחו אף אחד על רקע דעותיו והדרך בה הוא חי את חייו האישיים והציבוריים, אפשר רק להזכיר את מה שחשבנו עד ל-4 בנובמבר, 1995.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by