בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אוחדה לה יחדיו 

אוחדה לה יחדיו

 
 
יעל רגב

אופנה ירושלמית היא עניין מורכב, אבל מה שנראה בהתחלה כאסופה מנותקת של טיפוסים מתגבש בסוף לכדי שיק עירוני ייחודי. יעל רגב, ירושלמית אמיתית, מגישה מדריך נבוכים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איש בצלאל משקיען
 איש בצלאל משקיען   
לחפש שיק ברחוב הירושלמי זו משימה בעייתית. יש שיאמרו, אפילו חסרת סיכוי. אבל מול הסיכויים הקלושים לאתר שיטה, ישנה בכל זאת ההבטחה לאתגר אנתרופולוגי חד-פעמי וזה תמיד מעניין.

הרושם המרכזי שמתקבל מבחירות האופנה של העיר הוא שלתושבים פשוט לא אכפת. יכול להיות שהם מכירים את מגזיני האופנה המקומיים ואף חזו בחרדת קודש בפונינט, אבל בכל זאת יש בעיר מעט מאוד קרבנות אופנה.

מעטות הן הנשים המדדות על עקבי סטילטו ברחובות הירושלמים. אולי בגלל שאף אחד פה לא טורח להרשים, ולעזאזל, אולי בגלל שמישהו ריצף את כל המדרכות באבן ירושלמית, וסטילטו בעיר הזו זה פשוט סכנת נפשות. משיטוט מהיר ברחובות מתברר שחוץ מהיופי, ההרים והשווקים המוטיב העיקרי של ירושלים הוא העובדה שקר בה.
 
שיק דוסי קשה יום
 שיק דוסי קשה יום   
המטרה המרכזית של המתלבש הירושלמי הממוצע היא לשמור על חום הגוף. וכשהקטליזטור האופנתי הוא לא אסתטי גרידא, כל האמצעים כשרים. בהתאם, אופנת השכבות היא האופנה הנפוצה ביותר בקרב כל המגזרים הירושלמים – מהפריקים הצבעוניים של כיכר החתולות עד חרדיות גותיות מהוגנות משכונת נווה-יעקב הצפונית.

כשמבינים את העובדה הזו ומתגברים על הציניות והצורך התל אביבי הבלתי נמנע להתנשא מעל הילידים הירושלמים הפרובינציאליים, מגלים בכל זאת שלירושלמים יש שיק משלהם.

עיניים גותיות מעושנות, נעלי סירה בובתיות ופרטי וינטאג' סבתאיים הם לגמרי הלחם והחמאה האופנתי של כל המגזרים הירושלמים, אחרי שיפצור והתאמה לחיים הקרירים האמיתיים. יותר מכך, אלהים יודע שיש בירושלים גם כמה דוסיות מדליקות שלגמרי מקדימות את זמנן בבחירות האופנה. ואם צריך הוכחות, הרי הן בצורת ספירת מלאי של שלל טיפוסי הסטייל ברחוב הירושלמי.
 

הבצלאלניקים

בצלאל, אבל מינימליסט
 בצלאל, אבל מינימליסט   
כמות בתי הספר לאומנות בירושלים יותר מכפולה מזו שבתל אביב ולכן העיר משופעת מוחות צעירים ויצירתיים שחושבים ומתלבשים בורה אחרת. אחד מבתי הספר המרכזיים והותיקים ביותר הוא "בצלאל" המושל בעיר ממקום מושבו על פסגת הר הצופים וממרכז העיר. "בצלאל" מפריח אל השממה הירושלמית שני טיפוסים סגנוניים מרכזיים- המינימליסטים הפונקציונליים והמשקיענים המיוחדים.

המינימליסטים, בדרך כלל לומדים מקצוע אמנותי סטרילי בעליל כמו תקשורת חזותית או ארכיטקטורה. הם יודעים שהם הגיעו הנה כדי ללמוד מקצוע שיביא להם כסף בעתיד. הלבוש שלהם פונקציונאלי, כל מטרתם היא לא להגיע עירומים ללימודים במינימום כסף וכל הווייתם זועקת – "קמתי הרגע ואבא משלם כדי שאני ארכוש השכלה". המינימליסטים לובשים בעיקר ג'קטים מגניבים של אדידס וג'ינס או לחילופין אנסמבל שחור וצמוד סטייל שנות ה-90, משל היו הברי סחרוף של סרגלי ה-T.

מעברם השני, נמצאים תלמידי המגמות האומנותיות האותנטיות- עיצוב קרמי, אמנות פלסטית וצורפות. אלה אנשים שמתבוססים בסחי של היצירה ובהתאם הם לא משלים את עצמם שייצא להם בעתיד כסף מהמקצוע שבו בחרו ולכן הם נהנים מכל רגע של תהליך הלמידה. ההנאה, מסתבר, באה לידי ביטוי בטינוף המוחלט של הבגדים שלהם בחימר או צבע שמן.
 
 
שרידת המרכז, מהגרת לעיר הקודש
 שרידת המרכז, מהגרת לעיר הקודש   
בנוסף, מכיוון ששיא הקריירה שלהם היא זמן הלימודים, הם הכי משקיעים בבית הספר ומתלבשים הכי מגניב. הסגנון הוא כמובן וינטאג' יד שנייה, צבעוני, מוזר ומצחיק. בעלי ההון שביניהם רוכשים "מציאות" בחנויות מעצבים מיוחדות כמו "שש" ו"של אביבה" ובמכירות יד שנייה בעיר. שיא השיק גלום בכך שרבים מהם גם תופרים את הבגדים שלהם בעצמם.

המהגרים/ קורבנות האופנה הירושלמית

המהגר הממוצע הוא צעיר חיפאי או תל אביבי, רומנטיקן ופותה, שעזב את המטרופולין השוקקת לטובת אויר הרים צלול כיין. הוא נכנס בשערי העיר, קפא מקור, זרק על עצמו את השמיכה הסמרטוטית הראשונה שמצא ועד עכשיו ככה בערך הוא נראה.

מדובר באחת מהתופעות הטראגיות והכי לא מדוברות בירושלים- צעירים רעננים ויפי בלורית מגיעים לעיר וכאילו במגע של קסם - משמינים, מתכערים ומחליפים את מכנסי עור התנין בטריינינג מהוהים.

המהגרת תלבש צעיף משי עם הדפסי גולגולות מבית אלכסנדר מקווין תקנח במשקפי ניקול ריצ'י עצומות ואז תהרוס הכל עם מכנסי הפיג'מה שהיא שכחה להחליף הבוקר. נראה שיש לה רצון, אבל משהו בכושר השיפוט וביכולת, פשוט השתבש. תעלומה.
 

אופנת "סובו ציון והקיפוה"

דתית בסבבה, סובבת ציון טיפוסית
 דתית בסבבה, סובבת ציון טיפוסית   
מייצגי הטיפוס נקראים כך על שום שאכן נראה כאילו הם הקיפו את כל ציון בבגדים האלה ולגמרי לא בטוח שהם מתכננים להחליף בקרוב. כאשר נשרטט מספר קווים לדמותו של סובב ציון נמצא צעיר או צעירה, בדרך כלל זוג נשוי, גילאי 20+, דתי-לאומי, לרוב אמריקאי, גר בשכונת נחלאות וסביבתה, סטלן רצח ובאופן כללי חי כמו כל בן 20+ רק בלי מחשוף ועם תינוק בסל-קל.

זרם זה הוא הפלורליסט, ובעל כורחו גם היצירתי מכל הזרמים, שכן כאן הכל הולך: חצאית הודית פסים עם מעיל עור שחור וחולצה פרחונית, טריינינג מלוכלך עם חולצת שבת מכופתרת, שמלה ורודה עם חולצה ירוקה, כובע חום מצמר וסוודר צהוב אפרוח מעליה ובכלל כל מה שהם מצאו השבוע בשוק "חופשישישי" (שוק ירושלמי היפי-אקולוגי המתקיים בחצר סרגיי בכל שבת אחרונה של כל חודש ולשם מביאים מה שלא רוצים ולוקחים בחינם מה שצריכים).

נראה כאילו לסובב ציון, ההיפי בבסיסו, אין כל חוש לאסתטיקה וגם אין יומרות. הוא המלך של מראה השכבות ובבחירותיו משתמש בעיקר בבדים במרקם פליטה של תינוק. סובבת ציון לעולם לא תקשט עצמה באיפור או תכשיטים, לבד מטבעת הנישואין כמובן, וזאת כנראה על מנת לצמצם כל תיווך שיפגום בקשר הבלתי אמצעי בינה לבין בורא עולם.
 

גאולה שיק

דוסית עם קלאס
 דוסית עם קלאס   
שכונת גאולה היא מתחם השינקין-קינג ג'ורג-אלנבי של החרדים והיא מאכלסת אזורי קניות שוקקים כרחוב שטראוס ומאה שערים. החרדים אמנם חיים מהרוח, אבל לעזאזל, לט תצליחו לתפוס דוס בלי שקית. האנשים האלה אוהבים לקנות, אוהבים להתלבש וכמה מהנשים כאן הן הכי מטופחות, יפות ומושקעות בכל העיר. אך כמובן שכמו בכל המגזר הדתי בארץ, גם כאן קיימת חלוקה לתת- זרמים.

החרדיות המתלבשות מתחלקות לשתי קטגוריות- הדוסית קשת היום והדוסיות של מלון שרתון. זו מהקטגוריה הראשונה שייכת למשפחה ענייה שלא יכולה לאפשר לה להתפנק. ובהתאם, לרוב תסתובב במראה השכבות עם נעלי ספורט, חצאיות שחורות מהוהות וכובע או מטפחת במקום פיאה. היא קונה לעצמה פעם בכמה עונות בגד חדש, וגם אז רק ברשת "באזר שטראוס" ובמבצעים של 3 ב-50 שקל.

לעומתה, הדוסית של שרתון באה ממשפחה עשירה, בדרך כלל אמריקאית, והיא יכולה להרשות לעצמה להתפנק בפאות משיער אמיתי של יפנית ביותר מ-1000 דולר וכן לפרגן לבעלה שטריימלים מבוטיקים יוקרתיים בכיכר השבת. ורק לשם הפרוטוקול, אם תשקיעו בדבר תוכלו גם לתפוס אותן בביקור עונתי בקסטרו וזארה.


מדגמנים: דותן מורנו ואנה פורר
צילום, סטיילינג, איפור: יעל רגב
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by