בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
מפת הדרכים  

מפת הדרכים

 
חדשות התיירות |
 
תיירות נענע

איפה בעתיד תמצאו מלון ואיפה יהיה מעוז התיירות הכפרית? הממשלה אשרה השבוע הצעה למיפוי חדש לתיירות במדינה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דוגמה למפת המלוניות בצפון (תמונה: יח"צ)
 דוגמה למפת המלוניות בצפון (תמונה: יח"צ)   
רק לאחרונה קבע דוח ארנסט&יאנג כי סרבול וחוסר יעילות של המערכת מקשים על כניסת משקיעים פרטיים לתחום התיירות בישראל. עוד התברר ממחקר השוק של החברה כי מרבית המלונות בארץ מיושנים, פשוטים יחסית ומתאפיינים בתכנון לקוי. בנוסף לכך נמצא כי אטרקציות רבות בארץ סובלות מתחזוקה לקויה, אינן מפותחות וזקוקות לשיפוץ. לאור הנתונים והביקורת שעלתה בדוח עלתה הצעה למיפוי מחודש של המדינה לאזורי פיתוח שונים בתחום התיירות, כל אזור לפי תכונותיו הבולטות והפוטנציאל הגלום בו: מלונות, מלוניות כפריות ואטרקציות.

הממשלה אישרה השבוע את הצעת שר התיירות יצחק הרצוג לקבוע, באמצעות צו, אזורי פיתוח חדשים לתיירות לצורך עידוד השקעות הון. הצו, שתוקפו לחמש שנים, דורש עדיין אישור של ועדת הכספים. מפת אזורי הפיתוח החדשה מחלקת את המדינה לפי אזורים הנכללים בעדיפות, ואזורים שאינם נכללים, כאשר האזורים בעדיפות מחולקים לשלוש מפות: בתי מלון, מלוניות ואטרקציות. נציין כי בעבר הייתה קיימת מפה דומה שכללה 21 אזורים שונים. תוקפה של המפה הקודמת פג כבר לפני חודשיים, כך שכנראה בכל מקרה היה צורך בהצעה חדשה.

"מפת אזורי הפיתוח החדשה היא מהפכה" מסביר השר הרצוג: "היא תאפשר לרכז את מאמצי הפיתוח התיירותי לאזורים מוגדרים, אשר יקבלו מענקים והטבות במסגרת עידוד השקעות הון". עוד מסביר השר הרצוג כי הדבר יכול להעניק יתרון למספר אזורים מוגדרים שיקבלו מענקים והטבות.
 
מפת התיירות החדשה
כפי שציינו, ההצעה שאושרה השבוע על ידי הממשלה, מחלקת את מפת המדינה לפי אזורי תיירות. מנכ"ל המשרד התיירות איצקוביץ מסביר: "העיקרון המנחה של אזורי הפיתוח החדשים הינו התייחסות מרחבית הקובעת חבלי תיירות ו"ערי תיירות", והכללת המרחב סביבן". עוד מסביר איציקוביץ כי חבלי התיירות מביאים לידי ביטוי את הצורך במרחבי חיפוש תיירותיים המאפשרים מיצוי היתרונות האזוריים מבלי להיצמד לגבולות המוניציפאליים. הנה עיקר הדברים וחלוקת האזורים בהצעה:

אזורי פיתוח לבתי המלון:
הרעיון במפת אזורי הפיתוח לבתי המלון כפי שנמסר ממשרד התיירות, הוא לעודד פיתוח בתי מלון בעיקר בערים ובאזורים בעלי אופי תיירותי מובהק, בהם: חיפה, נצרת, רמלה, ירושלים, הנגב ועוד. מהמשרד נמסר כי מפה זו אינה כוללת אזורים תיירותיים מבוקשים במיוחד, שאינם דורשים תמיכה ומעורבות ממשלתית. מרבית אזורי הפיתוח למלונות נקבעו לחופי הים-התיכון: גליל מערבי, חיפה, אזור חוף הכרמל, נתניה, אשדוד ואשקלון, כמו גם אזור סובב כנרת, ירושלים, נגב ועוד.

אזורי פיתוח למלוניות:
המלוניות הם אותם בתי מלון קטנים בעלי מספר מועט של חדרים, שהקמתם אינה צורכת משאבים גדולים, ולכן הם אפשריים להקמה על-ידי יזמים מקומיים קטנים. מהמשרד נמסר כי המפה נותנת דגש לפריפריה, למרחב הכפרי ולמגזר המיעוטים. עוד נמסר כי הסיוע באזורי הפיתוח למלוניות יאפשר לתושבים המקומיים להקים מיזמים תיירותיים בכוחות עצמם, ויעודד יזמות ותעסוקה מקומית. בין השאר, כלולים במפת המלוניות אזור רמת הגולן, סובב כנרת, אזור חיפה וזיכרון יעקב וכן את אזור הדרום ואילת.

אזורי פיתוח לאטרקציות:
מפת האטרקציות כוללת שטחים נרחבים בכל רחבי הארץ ולאו דווקא אזור אחד מוגדר. החל מראש הנקרה, דרך ירושלים וכלה בדרום, שטחים אלה אמורים לשמש מרחבי חיפוש להקמת אטרקציות. ברצועת החוף תתאפשר הקמת אטרקציות ימיות בלבד.

כסף כסף
ההחלטה, יש לקוות, תפשט את התמונה למשקיעים בתחום ותאפשר הקצאת משאבים ומענקים להקמת אטרקציות ומלונות חדשים כמו גם פיתוח ושיפור המבנים הקיימים. המפה החדשה עשויה בהחלט לעזור, אך לא בטוח שהיא יכולה לפתור את כל הבעיות. פוטנציאל תיירותי קיים במדינה, כפי שכבר כולנו יודעים, אך המצב הפוליטי בארץ ופגעי המלחמות מקשים על הצמיחה ועל ההשקעות בתחום, וזה מצב שמפת תיירות חדשה לא יכולה לפתור.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by