בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
חדשות התיירות 
זה חורף, זה? 

זה חורף, זה?

 
חדשות התיירות |
 
יעל ניסקי

קר ולא יורד גשם - איך יהיה החורף שלנו השנה ואיזה נזק כבר נעשה? יצאנו להתייעץ עם מומחי האקלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ענני גשם כבדים. מתי כבר יגיעו? (תמונה: ASAP)
 ענני גשם כבדים. מתי כבר יגיעו? (תמונה: ASAP)   
בטח שמתם לב שהחורף השנה לא מרגיש כל כך כמו חורף אמיתי. פשוט מאד לא יורד גשם. לאילו מאיתנו שחולים על הקיץ ולא רוצים שהוא ייגמר לעולם, זה אולי נעים מאד, אבל זה רע מכל כך הרבה בחינות אחרות. מנתוני השרות המטאורולוגי עולה כי כמויות הגשם מתחילת עונת הגשמים באוקטובר ועד היום קטנות מהממוצע באחוזים ניכרים ובנוסף לכך שרר רצף של קרוב לארבעה שבועות ללא גשם. שני הנתונים הללו יחד הופכים את החורף השנה, עד עתה לפחות, ליבש באופן מיוחד.

מה קורה עם החורף השנה, האם הוא בכלל יגיע ומה ההשלכות על המצב בשטח? יצאנו להתייעץ עם מומחים בתחום המטאורולוגיה וחזרנו עם תשובות.
 
רצף של ימים ללא גשם
כמות הגשמים שירדה השנה קטנה מהממוצע, אך יותר מטריד מכך הוא המצב של רצף של ימים רבים ללא כל גשם. עמוס פורת, מנהל גף אקלים של השרות המטאורולוגי מסביר: "ההפסקה בגשמים החלה באמצע נובמבר. בחלקים גדולים בארץ ירד גשם פעם נוספת בכמויות קטנות באמצע דצמבר, כך שהיה רצף של 26-27 ימים ללא גשם". עוד מסביר פורת כי באזורים מסוימים כגון אצבע הגליל, הגולן, עמק החולה, והכנרת וכן במזרח הארץ ובדרום הארץ לא ירד גשם בדצמבר כלל, כך שעצירת הגשמים נמשכת עד היום ויש רצף של 34 ימים לפחות ללא גשם. "זה כבר מצב חריג" מסביר פורת: "היו כבר בעבר שנים שבהן התחיל החורף עם כמיות קטנות של גשם, אבל רצף ארוך כזה של יובש הוא מצב יוצא דופן".

הטמפרטורות נמוכות
מסתבר שדווקא מבחינה אחת החורף עומד בהבטחותיו – הוא קר. טליה הורוביץ, מנהלת גף מטאורולוגיה חקלאית בשרות המטאורולוגי מסבירה: "חורף מוגדר רשמית לפי טמפרטורות נמוכות ולא לפי גשמים ומבחינה זו, אנחנו אפילו בחורף קר, במיוחד בלילה". מנתוני השרות עולה כי תקופת היובש השנה התאפיינה במרבית אזורי הארץ בטמפרטורות נמוכות מהממוצע במידה ניכרת בשעות הלילה. ביום ראשון נמדדו בעמקי הצפון טמפרטורות מינימום של מינוס 2 עד מינוס 3 מעלות. בכפר בלום בה נמדדו מינוס 2.1 מעלות, זוהי טמפרטורת המינימום הנמוכה ביותר בנובמבר-דצמבר מאז 1972. במספר תחנות נמדדה טמפרטורת מינימום נמוכה מ-0 מעלות. אז אם נסכם, גם יבש לנו וגם קר לנו, לא המצב האידיאלי.

החקלאים כבר סובלים
החקלאים הם הסובלים העיקריים מהעונה היבשה הזאת, במיוחד חקלאי החיטה, אשר סומכים על הגשמים המוקדמים של העונה. "את גידולי החיטה זורעים בשטחים עצומים ולא משקים עקב המרחבים העצומים שלהם. החיטה מסתמכת כולה על הגשם" מסבירה הורוביץ: "גם אם יתחיל לרדת גשם בתחילת ינואר, הנזק הוא כבר בלתי הפיך למגדלי החיטה. הם כבר איחרו את הרכבת". חקלאים אחרים משתמשים במי השקייה על מנת לשמור על גידולים כמו עצי תפוח, אגס, מנגו, אבוקדו וענבים. אם לא יורד גשם, החקלאי חייב להשקות את המטעים ולהשקיע כסף: "מטעי עצים חייבים להשקות" מסבירה הורוביץ: "הנזק שלהם הוא ארוך טווח והחקלאים מוכנים להשקיע כספים רבים במי השקיה לצורך כך ובלבד שלא יגרם נזק בלתי הפיך". יובש משמעותו כסף, הרבה כסף ולכן באופן טבעי גם פגיעה בכלכלת המדינה.

אין בישראל חורף אמיתי
בעולם מדברים על התחממות גלובלית ובמדינות רבות באירופה החורף מדשדש ומסרב להוריד שלגים בפסגות. עולה השאלה, האם החורף הנוכחי בישראל הוא חלק מהתחממות גלובלית?
נתחיל מהעובדה הפשוטה שבארץ כנראה אין באמת חורף כמו שצריך, כפי שמסביר עמוס פורת: "בישראל אפשר להיות בטוחים שיהיה קיץ, אבל לא בטוח עד כמה יהיה חורף". פורת מסביר כי מצבו של החורף בישראל קשור ישירות למיקומה של ישראל על מפת העולם: "ישראל ממוקמת בסמוך לקוי רוחב מדבריים. משום שאנחנו קרובים לאזורים מדבריים, יש תנודות גדולות בכמויות הגשם מידי שנה ושנה לא ניתן לייחס את החורף הישראלי הנוכחי לשינויים גלובליים אחרים".

אז מה יהיה?
החזאים עדיין אינם נביאים, אבל יש להם כמה בשורות, בגבולות הסביר. "אנחנו לא יכולים לתת תחזית לטווחים ארוכים" מסביר פורת: "אבל תהיה לקראת סוף השבוע מערכת של גשם, אם כי לא בטוח שתהיה כל כך רצינית". פורת מסביר כי המערכת המתקרבת אלינו עדיין אינה חורפית ומשמעותית כמו שרגילים לראות בעונה זו, אך יש גם כמה מילות עידוד: "היו בעבר שנים שהתחילו רע, עם כמויות קטנות של גשם ואפילו גרוע מכך, אבל לרוב הקצב הזה לא נמשך כל השנה ובהמשך היה שיפור במצב". אז אולי יש אור בקצה המנהרה. צריך להיות סבלניים ולראות מה יקרה בהמשך העונה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by