בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
עיר המלכים האמיתית 

עיר המלכים האמיתית

 
 
תיירות נענע

מתחת לבית של מי נמצאו קברים, איפה גרו פעם העשירים של העיר ואיפה ממוקם ארמון המלך דוד? מבט על האתר הארכיאולוגי המרתק עיר דוד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בסמוך לכותל המערבי, על גבעה קטנה, ממוקם האתר הארכיאולוגי המרתק של עיר דוד. דוד, מלכה השני של ממלכת ישראל, עזב את חברון ועלה לירושלים לפני כ- 3000 שנה וקבע את בירת ממלכתו בה ובתודעתנו על היום. החפירות הארכיאולוגיות באתר חשפו שרידים וממצאים מתקופות שונות, גם מתקופות הקודמות למלכותו בעיר, אך חזונו של המלך ניבט מכל נקודה באתר וכך גם אורח החיים בתקופתו ובתקופת ממשיכיו. עיר דוד היא אתר הצופן בחובו סודות וממצאים ארכיאולוגיים המעידים על תרבות בעלת ידע טכנולוגי מרשים לצד חשיבה אסטרטגית ותכנון כלכלי. האתר פתוח למבקרים, אך עדיין ממשיכות להתקיים בו חפירות ארכיאולוגיות החושפות נדבכים נוספים לסודות העיר.

מערכת מים מפוארת
בעיר דוד אתרים מרשימים רבים, אך המרשים מכל הוא מערכת המים המורכבת שהיוותה בסיס כלכלי לפרנסי עיר, לתושבים ולחקלאות. מעיין הגיחון, המהווה את מקור המים של המערכת, שימש את תושבי העיר לשתייה וממנו הובלו מים דרומה להשקיית שדות החקלאיים בנחל קדרון. בין היתר שימשו מי המעיין גם לעבודת הקודש בבית המקדש. מערכת המים, שהתגלתה לראשונה על ידי צ'ארלס וורן בשנת 1867, יצרה מנהרת גישה תת קרקעית שהובילה את המים מהמעיין לאגירה בבריכה מבוצרת במדרון המזרחי של העיר. יש הרואים במערכת זו את ה"צינור" המקראי דרכו כבש דוד את העיר.

במסגרת הסיור תוכלו לבקר גם בתעלה הכנענית שדרכה הוזרמו מי מעיין דרומה לצורכי חקלאות. התעלה, אורכה לא פחות מ - 200 מ', נפתחה רק לפני שנה לקהל, כיום היא כמובן יבשה. אתר מרשים נוסף הוא נקבת חיזקיהו, הלוא היא "נקבת השילוח" המפורסמת. בשנת 701 לפנה"ס עלה סנחריב מלך אשור וצר על ירושלים. כחלק מהערכות להגנת ירושלים מפני המצור, חיזק חזקיהו מלך יהודה את ביצורי העיר, הקיף בחומה את השכונות החדשות שנבנו בה והיטה את מי הגיחון לברכה שהתקין בתוך החומות בדרום העיר. ההטיה נעשתה על ידי חציבת נקבה משני צידיה לאורך 533 מ' במבצע הנדסי יוצא דופן. מהאתר נמסר לנו כי כיום, בפעם הראשונה מזה 100 שנים, הנקבה תרוקן מהמים ויבוצעו תיקונים ברצפתה.
 
חלק מאוסף הבולות שהתגלה בעיר דוד (תמונה: יח"צ)
 חלק מאוסף הבולות שהתגלה בעיר דוד (תמונה: יח"צ)   
ממצאים ארכיאולוגיים מתחת לבית
משפחת מיוחס לא ידעה זאת בתחילה, אבל ממצאים ארכיאולוגיים יקרים מפז חיכו מתחת לדירתם. בשנת 1873 יצאה משפחת מיוחס מהעיר העתיקה ובנתה את ביתה באזור עיר דוד. בשנים 1914-1913 חפר הארכאולוג היהודי צרפתי ריימונד וייל בשטח וגילה מספר מערות שאותן זיהה עם קברי בית דוד. בשל גילוי המערות והכוונה לחפור מתחת לביתה עזבה משפחת מיוחס את המקום. ההתיישבות היהודית באזור התחדשה רק בשנת 1991 וכיום מתגוררות כאן 5 משפחות. בחפירה נחשפה כתובת ביוונית המזכירה בית כנסת ירושלמי וכן אדם בשם תיאודוטוס בן וֶטנוס שהוא ואבותיו כיהנו כראשי בית הכנסת כבר בימי בית שני. ממצא זה הוא עדות ארכאולוגית לכך שבירושלים היו בתי כנסת גם בזמן שבית המקדש השני עמד על תילו.

השכונה של היאפים הירושלמים
"קריית השלטון" היא כנראה השכונה של העשירים של ירושלים בימי קדם. במאות ה-13 וה-12 לפנה"ס נבנה בצמוד למדרון המזרחי של הגבעה מבנה אבן מדורג אדיר ממדים ששימש כקיר תומך במצודת העיר שהתנשאה ממעל. איכות בניית הבתים והתנאים הנוחים ששררו בהם, כגון שירותים ורהיטים מעץ מיובא, רומזים לכך שבאזור זה התגוררו אנשים רמי מעלה, בלשון המעטה. במבנה שנחשף בתחתית שטח החפירה, נמצאו כ-50 "בולות", וזאת כבר הוכחה אמיתית לכך. בולות הן פיסות טיט ששימשו לחתימת איגרות ותעודות שנכתבו על פפירוס או קלף, ועליהן נמצאו טביעות חותם.
 
ממצאים חדשים
עד לא מזמן הסיור כלל ביקור בברכת שילוח קטנה מהתקופה הביזנטית (המאה ה- 4 לספירה). אולם, לאחרונה הבתרר כי במרחק כ- 20 מטרים מהברכה הקטנה, שוכנת בריכת שילוח ענקית בגודל של 3-4 דונמים. מהאתר נמסר לנו כי הסברה היא שבריכה זו היא בריכת השילוח המקורית מתקופת בית שני. לאחרונה נמצאו במסגרת החפירות מטבעות מתקופת בית שני בכמויות גדולות. הבריכה נמצאת עדיין תחת חפירות, אך היא כלולה כיום בסיור, אם כי לא מוצגים בו המטבעות שנמצאו.

בנוסף לבריכת השילוח הגדולה, נמצא כיום תחת חפירות רחוב מהתקופה ההרודיאנית אשר לפי ההערכות, חיבר בין בריכת השילוח לבית המקדש. בנוסף לכך, בחלקה העליון של עיר דוד נחפר לפי הערכת הארכיאולוגים מה שהוגדר כ"ארמון" של המלך דוד. אזור זה עדיין סגור למבקרים, אך מעניין גם לראות את החופרים בפעולה באתר.

עוד טכנולוגיה קצת יותר חדישה
עיר דוד הוא אתר מרשים בפני עצמו, אבל כנראה שהישראלים צריכים פוש נוסף כדי להזיז אותם מהכורסא. כחלק מהמאמצים למשוך מבקרים לאתר, מוצעים במקום סיורים משפחתיים שונים, ובהם סיורי 4X4, מסע באופניים מיוחדות, וכן באטרקציה שנחנכה לאחרונה – סיור תצפיות על סגווי בנופי רכס ארמון הנציב ויער השלום, כשמצפון נשקפת ירושלים ובמרכזה עיר דוד. הסיור יוצא מיער השלום, דרך טיילת האז וגולדמן ועד לטיילת שרובר בדרכים צדדיות ויפות המלוות בהדרכה צמודה. מובן שקודם לסיור מתקיימת הדרכה מקצועית קצרה על אופן השימוש בסגווי.

מחירון הסיורים באתר עיר דוד – 23 שקלים למבוגר, לסטודנט 19 שקלים ו- 12 שקלים לגמלאי, חייל או ילד. מחירו של סיור הסגוויי הוא 150 שקלים לשעתיים מגיל 16 ומעלה.

* ההמלצות באדיבות האתר הארכיאולוגי "עיר דוד" בירושלים של רשות הטבע והגנים.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by