בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מדוושים היסטוריה 

מדוושים היסטוריה

 
 
תיירות נענע

כבר לא חורף, עוד לא קיץ: העונה המושלמת לטיול אופניים משפחתי. מסלול נחל ירקון, וסיפור המראות לאורכו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדוושים לאורך הירקון (תמונה: האתר הרשמי)
 מדוושים לאורך הירקון (תמונה: האתר הרשמי)   
הירקון, כמה מוזר לחשוב על זה, היה הפעם הנהר השני בגודלו בארץ. הנחל הירקרק של היום, שרובנו מתייחסים אליו היום כאל עוד מכשול בדרך למרכז העיר, מסוגל להעניק לנו הרבה יותר מהופעות מוזיקה, או כר טוב למנגל ביום העצמאות. ארזו את האופניים והילדים, וצאו לטיול כיפי, ולא קשה מדי, לאורך גדות הירקון.
 
ירוק בעיניים, אביב בלב (תמונה: ASAP)
 ירוק בעיניים, אביב בלב (תמונה: ASAP)   
מסלול הטיול: מגן לאומי ירקון (מתחם אפק) ועד פארק גני יהושוע בתל אביב.
אופן הטיול: באופניים או ברגל.
משך הטיול: 4-5 שעות.
גישה: מצומת גנים נוסעים מזרחה בכביש 483 ופונים שמאלה בצומת אפק לכיוון תחנת רכבת ראש העין. ממחלף קסם-נוסעים דרומה בכביש 444 ופונים ימינה לכיוון תחנת הרכבת- ראש העין.
בטיחות: טיב הדרכים משתנה בהתאם לעונה. בחורף קיים חשש החלקה ושקיעה בבוץ.
אין לרחוץ בנחל, ולשתות את מימיו. יש להישמע להוראות השילוט. אין לעלות על נתיבי רכבת ישראל ואין להתקרב לרכבת עוברת.

תיאור המסלול
נפתח את מסלולינו באתר המציע לנו 5000 שנות היסטוריה ולמרגלותיו נובעים מעיינות הירקון -תל אפק – אנטיפטריס. בראש התל ניצב המבצר העות'מאני בינאר באשי, בתוכו בית מושל מצרי מהתקופה הכנענית, ולצידו העיר הרומית אנטיפטריס, על שם אביו של הורדוס, מייסד העיר. מן הכניסה המערבית למבצר אפשר ליהנות מתצפית מרהיבה על אזור אגן הירקון ודרום השרון. ניתן גם לצפות על אזור מעיינות הירקון המתוחזק על-ידי חברת "מקורות" וכיום יבש ומכוסה צמחייה ירוקה בשל ירידת מפלס מי התהום. מנקודה זו זורם לו נחל הירקון כ- 27.5 ק"מ עד שפכו לים התיכון.

מכאן נמשיך לכיוון גן לאומי מקורות הירקון דרך שביל עפר היוצא מהשער הצפון-מערבי של הגן הלאומי. בדרך נפגוש בבריכות מים טבעית יפיפה שמהווה חלק מאפיקו הנקי של נחל הירקון המכונה בריכת הנופרים. ייחודה של הבריכה בצמח הנופר הצהוב, המקשט את פני המים בעליו הירוקים ופרחיו הצהובים. הנופר פורח בחודשים אפריל-ספטמבר.

בהמשך נגיע לחלקו השני של הגן הלאומי, מתחם מקורות הירקון. בגן זורם החלק הנקי של הנחל, המרכז סביבו בעלי-חיים רבים וצמחיית נחלים עשירה. בשל מצב משק המים הנוכחי, המים הזורמים נקנים על ידי רשות הטבע והגנים כדי לאפשר חיים בנחל. נעבור ליד טחנת הקמח אל-מיר, נחצה גשר מתכת ונמשיך צפונה בשביל ישראל לאורך הנחל. בדרך נחלוף על פני בית הבטון: המבנה הראשון בארץ ישראל שנבנה מבטון מזוין. זהו בית המשאבות של חברת ההשקיה "פלשתינה", שנוסדה בשנת 1912 על-ידי בצלאל יפה, במטרה לספק מים לפרדסי הסביבה.
 
 
הטיול המושלם לשבת. אופניים בשורה, מחכות (תמונה: ASAP)
 הטיול המושלם לשבת. אופניים בשורה, מחכות (תמונה: ASAP)   
לאחר מכן, נחצה בשביל מתחת לכביש 5, ונמשיך לאורך הנחל מערבה. נחצה מתחת לכביש 40, נחלוף על פני פרדסים ונגיע לטחנת הקמח, השממוקמת בפיתול הנחל, זו טחנת הקמח אבו- רבאח: אחת מחמש טחנות קמח שנבנו לאורך הירקון. טחנה זו הוקמה במאה ה- 19 על-ידי השיח' אבו רבאח, על גבי שרידים קדומים יותר, ופעלה עד מלחמת השחרור.

קצת אחרי טחנת הקמח נשפך נחל קנה אל נחל הירקון. בנחל זה מוזרמים מים המגיעים ממכוני טיפול שפכים. למרות הפגיעה באיכות המים, עדיין מתקיימים בנחל בעלי-חיים רבים כמו הצב הרך, צב הביצה, שפמנונים, אמנונים, גמבוזיות ומגוון עופות מים.

נמשיך בשביל שבגדה הדרומית של הנחל לכיוון מערב, ונוכל לראות את הגשר הטורקי: גשר על דרך יפו-שכם, שבנו הטורקים מעל נחל שילה. גשר שני שהיה ממוקם מעל הירקון, פוצץ על-ידם במלחמת העולם הראשונה, כדי למנוע מהבריטים את חציית הנחל.
 
 
 
מכאן ימשיך המסלול לאורך הנחל, ללא עצירות מיוחדות.
נחצה עם השביל שוב את כביש 5 , ניסע לצדי הפרדסים ולאחר כ-7 ק"מ נגיע לעשר טחנות: זוהי טחנת הקמח הגדולה ביותר בירקון, וייתכן שהגדולה ביותר בארץ. בשיאה פעלו בה לפחות 20 זוגות של אבניי רחיים.

לנקודה האחרונה שלנו, פארק גני יהושע נמשיך לאורך הנחל, נחלוף על פני יער בראשית וגן הסלעים, ונגיע לאגם השייט, בו ניתן לשכור סירה ולשוט ברוגע על פני המים.
אפשר להמשיך את המסלול עד סופו, וללוות את הנחל בשפכו לים לצידה תחנת הכוח רידינג.

הכניסה לגן לאומי אפק ולגן לאומי מקורות הירקון בתשלום.
רצוי להיעזר במהלך המסלול במפת סימון שבילים השרון ומערב השומרון, או במפת שבילי אופניים של רשות נחל ירקון, אותה ניתן להשיג בכניסה לגן הלאומי.
מחיר: 23 ₪ למבוגר, 12 ₪ לילד.

הכתבה באדיבות רשות הטבע והגנים הלאומיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by