בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
זו גברת או אדון? 

זו גברת או אדון?

 
 
גליה סיון

הן מדביקות שפם, משטיחות ציצי, והכי גאות אם מאמינים שהן גברים. הדראג קינגז הירושלמיות יורדות למינרווה, וחולמות בדרך גם לכבוש את הבימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ננסי וקיטי מ"מגע של קטיפה (תמונה מתוך אתר BBC)
 ננסי וקיטי מ"מגע של קטיפה (תמונה מתוך אתר BBC)   
כל לסבית, דו מינית או סטרייטית שאוהבת את הגברים שלה נשיים, ושראתה את הסדרה "מגע של קטיפה", נוכחה שוב שמה לעשות, ב-BBC עושים את זה טוב יותר. דראג קינגז מעולם לא נראו יפות יותר, מחרמנות יותר, מקצועיות כל כך. אבל את מה ש"מגע של קטיפה" נתנה בשואו, היא החסירה בהארד קור: ננסי וקיטי, הדמויות הראשיות, לא נראו כמו שני גברים על הבמה, אלא כמו שתי בנות שמשחקות בלהיות בנים. עם ירידתו של ליין הדראג קינגז מירושלים למינרווה, נראה שנוצרה תופעה הפוכה: את מה שהליין לא נותן בשואו, הוא מביא באותנטיות. גם כשהליפ-סינק לא תואם, האנרגיות נמוכות מדי והמינרווה מחבלת, לא תשמעו שם מילה רעה על המאצ'ואיזם של הגברים על הבמה.

אווריל לוין הביתה

לא כל אישה שמחליטה לשים עליה ז'קט מחויט ועניבה היא דראג קינג. דיאן קיטון ואנני לנקוס יכולות לשחק על המראה הגברי עד מחר, אך ללא המסר הפוליטי והגרב במפשעה, ההצהרה שלהן היא עדיין אופנתית בלבד. מרלן דיטריך היתה הראשונה שהחליטה לשבור את הקונצנזוס ההוליוודי הנשי בשנות ה-30' כשחבשה כובע, לבשה חליפה, ונישקה את שחקנית המשנה שלה בסרט "מרוקו". ברברה סטרייסנד הצליחה לעבור מבחן דראג בסיסי ב"ינטל", אבל נכשלה בסעיף הנטייה המינית. במלים אחרות, לא חסרות דוגמאות לדראג קינגז סקסיות בקולנוע, אך כמו כל דבר משמעותי שמביא לשינוי אמיתי, המהפכה באה מלמטה, מהופעות במועדונים קטנים, בתופעה שעברה מפה לאוזן, וכיום נחשבת לבידור לגיטימי.
 
 
ההשקעה בהופעות, בין אם במינרווה ובין אם בשושן, אחותה הלסבית בבירה, ניכרת היטב במראה החיצוני. כל הטריקים הדרושים להפוך מאישה לגבר אומצו גם כאן: השיער הארוך של נח מאוד (נועה באזרחות) וג'יימס בונדאג' (ענת ביומיום) נעלם מתחת לפאה גברית מושקעת או נאסף בקפידה, יש ושערות שמודבקות כזקן ואיפור מעבה לגבות ולשפם, והגרב הבלתי נמנעת מסודרת במפשעה.

בקשר לשדיים, כאן מגיעה סיפור כואב באמת: "חלקנו משתמשות בביינדר (גופיה מיוחדת שמשטיחה את החזה) וחלקנו משתמשות בתחבושות אלסטיות או בניילון נצמד", מספר נח מאוד, שם הבמה של נעה רז, מנהלת הליין ואחת הפרפומריות. "זה כואב רצח, ואחרי ערב שלם עם הדבר הזה, לפעמים בא לי למות". הכאבים לא פוסחים גם על ג'יימס בונדאג', בחורה שהגזרה הנשית שלה בעוכריה: "אני לא מתכוונת לקנות ביינדר, השיטות שלי כואבות מספיק. אני משתמשת בחגורת בטן ובמחטב כדי לטשטש את הגזרה שלי, והכאבים הם כאבי תופת".
 

אוי געוואלד

דראג במועדון (תמונה: אתר הדראג)
 דראג במועדון (תמונה: אתר הדראג)   
המילה "דראג" היא ראשי תיבות ל-Dressed as girl (לבוש כמו אישה) והיא נחלתם של הדראג-קווינז, החלוצות הפופולאריות יותר בתחום הג'נדר בנדר. לשם הנוחות ובשביל לא לבלבל אף אחד, נשים שמופיעות כגברים אימצו אף הן את המושג. בניגוד לדראג קווינז, שהפכו אפילו בארץ לבילוי שמתאים לילדים מגיל 7 עד 73 הדראג קינגז בארץ מייצגות, עדיין, תרבות מחתרתית יותר. אם תשאלו אותן, שהמחתרת תישאר במסר, וההופעה תעבור למיינסטרים: "השאיפה היא לכבוש את הקאמרי, להביא אותה בהבימה, להפוך את זה מגראנג' למיינסטרים מבלי לאבד את האופי", מצהירה נועה. יחד עם ג'יימס בונדאג', שוקי הרזה, סמי סבבה, גורנישט נייס אס, מאסטר בייט ועוד רבות, טובות יותר או פחות, הן עולות בכל יום שני על בימת השושן בירושלים, ובימי שישי יורדות לתל אביב.

למרות החשיפה הרחבה יותר, ההופעה במינרווה לא תמיד עושה להן טוב. הבעיה במינרווה מתחילה במקום עצמו. הבמה נמוכה מדי, הסאונד באיכות ירודה, המקום צפוף כל כך עד שלעתים קרובות, רק הקהל שמול הבמה זוכה לראות את ההופעה כולה.

הבעיות הטכניות ממשיכות גם בליין-אפ. כפי שמעידות הבנות עצמן, הליין המקביל בירושלים, העונה לשם ההולם "געוואלד", נותן להן יותר חופש פעולה: "למרות שהסצנה התחילה בתל אביב עם אסי מון שרי", מבהירה נועה, "הפריחה התחילה דווקא בירושלים. בירושלים אנחנו יכולות לעשות דברים שקשה יותר לעשות בתל אביב, פשוט כי הקהל שלנו בשושן הוא קבוע, מכיר את הדמויות, ויש לו יותר אופי של בר שכונתי מאשר המינרווה, שמהווה אופציה אחת מני רבות ללסביות בתל אביב." קהל ירושלמי, היא טוענת, בחיים לא ישאל אותה שאלות כמו "אז מה, את אישה עם שפם", ששאלה שהתל אביביות לא מתביישות לפלוט. ענת מסכימה איתה: "יותר קל להופיע בפני קהל שמכיר דראג, וגם אם האתגר שם יותר גדול. התיאטרליות, ההעמדה והמסר יותר מודגשים בהופעות בירושלים, ויש הרבה יותר משחק על נאמברים מוכרים, מאשר על דמויות שהתל אביביות רואות בפעם הראשונה או השניה".
 
 

"אני מרגישה מלוכלכת"

דראג במועדון (תמונה: אתר הדראג קינגס)
 דראג במועדון (תמונה: אתר הדראג קינגס)   
למרות בעיות ה"רצפה העקומה" במינרווה ובורותו של הקהל התל אביבי בנאמברים, חלק מהאשמה בבינוניות הליין נעוצה בהופעות עצמן. ביקור משולש במינרווה מגלה שגם אם הבנות נראים כמו בנים, וניכרת עבודה קשה על מראה ושפת גוף אותנטיים, הרי שהשואו עצמו דורש עוד עבודה. התיאטרליות לא ניכרת, הליפ-סינק לא מספיק מודגש במקרה הטוב, ולא מתואם במקרה הרע, והשירים לא עוברים את העריכה הדרושה. כששוקי הרזה וסמי סבבה עולים לבמה ומבצעים את "חושב עליה", נראה שהקהל מתלהב יותר מהשיר מאשר מתנועות הבוסר של המבצעים, וכנ"ל לגבי "מחפש תשובה" של היהודים.

הנאמברים הטובים יותר הם דווקא אלה שבאים עם מסר פוליטי מסוים. כשג'יימס בונדאג' ביצע יחד עם אלכסנדרה פון שטראוס (דראג קווין שמופיעה בציוות עם בנות הליין הקבוע) את "לוליטה", הורגש שיפור משמעותי. ג'יימס שיחק את הגבר הנצלן, אלכסדנרה את הזרמת המנוצלת: "זו מחאה פרטית שלי כנגד התופעה של הטרדה מינית, ובגלל הרגשות המעורבים זהו נאמבר שעבדנו עליו קשה, כולל אלמנטים של פסיכודרמה. אחרי הנאמבר אלכסנדרה אמרה לי שהיא חייבת להתקלח, כי היא מרגישה מלוכלכת. כשהסתכלתי על קהל אחרי ההופעה, ראיתי כמה בנות בהלם. הרגשתי צורך להתנצל ולהבהיר שאני לא איזה אמרגן נצלן ושזה הנאמבר, זה לא אני".
 
להופעות במינרווה יש גם את ההטבות הנלוות לתהילה, בעיקר בצורת פיק-אפ ספונטאני. דראג קינג שמבקש להישאר בעילום שם מספר על פלשינג שעבר שרוליק לה בון, ועל הצעות לסקס בשירותים מצד הבנות בקהל. "זה נחמד", הוא נזכר בחיבה, "אבל זה לא העיקר. ההופעות האלה הן טעם החיים, והאומנות הזו עוד תתפשט".

והעתיד ורוד

הפופולאריות הגואה של בנות הדראג קינגז בקהילה ניכרת בלו"ז עמוס למדי. בנוסף לליין הקבוע בשושן והליין הדו-שבועי במינרווה, בנות הדראג מתכננות גם הופעה בפני קהל הליין ההמוני של רשפון בפורים: "ניתן הופעה משלבת של קווינז וקינגז", מודיעה נועה, "ציונה פטריוט תהיה, ג'יימס יהיה, ויהלומה בת פורת גם תופיע". הקוראות שמפנטזות להצטרף אליהן בדרך למעלה, מוזמנות לכתוב למייל של ג'יימס (anatanata@gmail.com). זה בסדר, הטרדה מינית לא תהיה שם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by