בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם, בארץ רחוקה 

פעם, בארץ רחוקה

 
 
מערכת RED

באיזה גיל כדאי להתחיל להקריא לילד? ואיזה ספרים מומלצים לאיזה גילאים? אורה סגל-דרורי, יועצת חינוכית לגיל הרך, עונה על שאלותיכם בכל מה שקשור להקראת ספרים לילדים. קריאה נעימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ללמד אותם לאהוב ספרים כבר מגיל קטן (צילום: photos.com)
 ללמד אותם לאהוב ספרים כבר מגיל קטן (צילום: photos.com)   
בכל הנוגע לקריאת ספר קיים קונצנזוס עולמי. אין אחד שלא יסכים עם העובדה שהיכולת להתפתח קוגניטיבית ורגשית, ללמוד, להפנים מידע, ולנצל בצורה מקסימלית את האפשרות הטמונה במוח האנושי, מתחילה כאן.

אורה סגל-דרורי, יועצת חינוכית לגיל הרך, דוקטורנטית באוניברסיטת בר אילן, ומומחית לניצני אוריינות ולתיווך, עונה לשאלותיכם בנכלמה שקשור להקראת ספרים לילדים והתאמת הספרים לגילאי הילד:


רונית:" באיזה גיל מתחילים להקריא סיפורים?"
אילן:"האם ניתן להקריא סיפור קצר לתינוק שרק נולד?"

ניתן להתחיל כבר מן ההתחלה. אפשר להניח בעריסה ספרי תמונות בשחור-לבן, שחור-אדום, אלו הצבעים שתינוקות בני יומם מתחילים לזהות. חשוב שיהיו תמונות המוכרות לילדים כמו מוצץ, בקבוק, כדור, וכמה תמונות חדשות. אט אט מסבים את תשומת ליבו של הפעוט, אומרים "כדור" ומצביעים, אלו הם ניצני האוריינות. הילד אמנם יתייחס תחילה לעניין כאל משחק, אך צורת קריאה זו היא בעצם חשיפה ראשונית ומה שחשוב הוא להתחיל לחשוף.

מתי אפשר להתקדם מעבר לספרי שחור-לבן-אדום?
"נושא ההתקדמות הוא תלוי ילד. אפשר כבר מגיל חודשיים שלושה להושיב את הילד עלינו, ולהתקדם לספרים קשיחים או עשויים נייר שאפשר לנגבו מפליטות פתאומיות. מומלץ שגם ספרים אלו יכילו תמונות מוכרות וחדשות, אך עדיין תמונה אחת בדף אחד, לא להיגרר לגירוי יתר מיותר.

ניתן לבחור ספרים שיש בהם תמונה בצרוף המילה הכתובה. ילדים שנחשפים לספרים מגיל רך מאד, יכולים כבר מגיל חצי שנה לקרוא בספר תמונות מורכב יותר, שמתוארים בו פעולות ומשפטים כמו "אני שותה".
 
ליצור לפעוט ציפיה לדף הבא (צילום: ASAP)
 ליצור לפעוט ציפיה לדף הבא (צילום: ASAP)   
תמי:"כשמדובר בתינוק בן שנה. מהם הדגשים לקריאה נכונה?"
קודם כל, יש לזכור שמבחינת הילד זהו משחק, והוא אולי ינסה לזרוק או להכות את הספר. כדאי לזכור כי הוא אינו עושה זאת מחוסר עניין, זוהי דרכו לחקור ולכן, אין להתייאש, יש להרים את הספר ולהסביר שספר לא זורקים, ואז לנסות שוב.

אין ללחוץ על הפעוט, כל אחד והתקדמותו האישית. אם מרגישים שהפעוט חש אי נוחות - לא להכריח, נסו לשאול שאלות כמו "מה זה?" "מי זה?" "איך עושה כלב?", לשאול את השאלה ולענות. אפשר לחכות כמה שניות, אך לא לצפות באמת לתשובה, אלא לענות בעצמנו. גם אם עשינו זאת עשרות פעמים.

המלצה נוספת היא להכניס התלהבות, ליצור לילד ציפיה: "מה מחכה לנו בדף הבא?" שיהיה במתח חיובי, שילמד לאהוב וליהנות מקריאה בספר."

עודד מבקש: "המלצות לספרים בהתאמה לגילאים."

יש כמות נכבדת של ספרים. אפשר לסכם בקצרה כך:

0-חצי שנה: ספרים קשיחים לפי קטגוריות שונות כמו חיות, דברים בבית, כלי תחבורה.

חצי שנה-שנה וחצי: ספרים של מיריק שניר עם מעט מלל, ספרי דקלומים.

שנה וחצי-3: מעשה בחמישה בלונים, איה פלוטו.

3 והלאה: הבית של יעל, מיץ פטל.

המלצות מדויקות יותר ניתן למצוא בספרה של יעל דר "מדריך מפה לספרי ילדים" שיצא לאחרונה ובו מוצעים 100 ספרים. הספר מסייע בהתמצאות במגוון הרחב והעשיר המצוי במקומותינו. ספר זה יעזור בהתאמת ספר לפי גיל הילד וביצירת ספריה אישית המותאמת לרצון הפעוט ורצונכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by