בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
בצקות, רעלת הריון ואנמיה  

בצקות, רעלת הריון ואנמיה

 
 
מומחי מטרנה

נפיחות (בצקת) היא תופעה מוכרת ושכיחה בהריון וגם תופעות כמו רעלת הריון ואנמיה. איך מטפלים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום: photos.com
 צילום: photos.com   
נפיחות (בצקת) היא תופעה מוכרת ושכיחה בהריון הנובעת מסירקולציה משובשת של הנוזלים בגוף. תופעת הנפיחות בפנים, ברגליים ולעיתים אף בכפות הידיים, תופיע בדרך כלל לאחר שבוע 18, ואופיינית בייחוד לקראת השליש השלישי של ההריון, אם כי היא עלולה להופיע גם קודם. לעיתים נובעת הנפיחות בידיים פשוט מתנוחת שינה מסוימת, וקשורה ללחץ שמנע ניקוז טוב של דם מכפות הידיים. עניין הבצקות ברגליים הוא בעל חשיבות הדורש התייחסות רק במידה והוא מלוות בעליית לחץ הדם ובהופעת חלבון בשתן. אז יהיה חשש לרעלת הריון והאישה ההרה תופנה להמשך מעקב צמוד.

על מנת להקל על הבצקות ברגליים, יש לנוח ככל הניתן ולהגביה את הרגליים. הנפיחות היא תוצאה של הצטברות נוזלים כשכלי הדם עובדים בצורה מאומצת בזמן ההריון ונפח הדם העובר במערכת הוא רב יותר מאשר במצב רגיל. אל דאגה, הנפיחות בפנים, בידיים או ברגליים היא תופעה חולפת. לאחר הלידה הבצקות חולפות תוך שבוע – שבועיים או מייד.
 

רעלת הריון

 
לחץ דם מוגבר, רמה מוגברת של חלבון בשתן ובצקת בפנים ובכפות הידיים, במידה ושלושת הפרמטרים מופיעים יחדיו, ממצאים אלה עלולים להחשיד לקיום רעלת הריון.

בדרך כלל מתפתחת פּרה- אקלמפסיה (רעלת הריון) החל מהשבוע ה-20 להריון ולחץ הדם המוגבר עלול להתבטא עד השבוע הראשון-שני לאחר הלידה. לחץ הדם מגיע בתופעה האמורה ל-140/90 מ"מ כספית. רעלת הריון נפוצה יותר בנשים בהריונן הראשון.
 

אנמית הריון

כאשר שיעור ההמוגלובין בדם הוא מתחת לרמה הדרושה, על מנת להוביל את הכמות הנחוצה של החמצן, נוצר מצב של "אנמיה" או "חסר דם". ישנן מס' סיבות לירידת שיעור ההמוגלובין, ואחת מהן היא מחסור בברזל. הברזל הוא מרכיב חשוב ביותר בהמוגלובין, ומחסור בברזל מוביל ליצירת כמות המוגלובין נמוכה מהנדרש ובכך לאנמיה. הגוף זקוק לכמות קטנה של ברזל לייצור המוגלובין חדש במקום זה שאבד בעקבות התפרקותם המתמדת של תאי הדם האדומים.

ברזל זה, מקורו בעתודות הנמצאות בעיקר במוח העצמות, בכבד ובטחול. הן מתחדשות באמצעות הברזל שנמצא במזוננו וכן מתא דם אדום שסיים מחזור חיים של כ- 120 יום. אולם יש אנשים שעתודות הברזל שלהן קטנות מן הנדרש או שכלל אינן קיימות. כמות הברזל במזון אינה מספיקה לאיזון כמות הברזל שנצרכת לייצור ההמוגלובין, או שהגוף זקוק לכמויות מוגברות של ברזל בתקופת הגדילה. זו בעיה הנפוצה אצל נשים בהריון אך גם אצל ילדים ונערים.

במהלך ההריון חלים שינויים רבים בגוף האישה, כמות הדם עולה ב 50%. בתחילת ההריון עיקר העלייה היא בנוזלי הדם (פלסמה) ולא בכדוריות האדומות, ולכן מופיעה אנמיה שהיא מצב מאוד שכיח בהריון. אך אל לבלבלה עם אנמיה של איבוד דם – האנמיה בהיריון היא כתוצאה ממהילת כדוריות הדם בנפח המוגבר של נוזלי הדם.

האנמיה עלולה לגרום למצב של עייפות ושל חוסר חיוניות.
 
 

כיצד מתגברים על התופעה?

ראשית, נטילת כדורי ברזל וכמובן גם תזונה נכונה: כבד עוף, תאנים, עלים ירוקים, ביצים, אגוזים, טחינה ועוד.

כאשר האנמיה היא קשה, יתכן ויהיה צורך בעירוי דם או בזריקת ברזל לתוך הווריד על מנת למלא מחדש את עתודות הברזל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by