בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
תזונה בהריון 

תזונה בהריון

 
 
מומחי מטרנה

תקופת ההריון גורמת לשינוי באורח החיים ובהרגלי התזונה. הבחילות, ההקאות, הצרבות ושינויי מצב הרוח, עלולים להוציא אותך מהמסגרת ולכן חשוב מאוד להבין מה ואיך לאכול בתקופה זו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בתקופת ההריון מומלץ לצרוך מזונות מגוונים מכל קבוצות המזון, לפזר את האוכל במשך היום, להקפיד על אכילה מרובה של ירקות ופירות ולשתות הרבה.

העלייה הממוצעת בכמות הקלוריות היא 300 קק"ל ליום במשך ה- 200 ימים האחרונים להריון ואח"כ 500 קק"ל עבור כל יום מלא של הנקה. כך שהתירוץ שצריך לאכול בשביל שניים אינו נכון.
 

שליש ראשון

טוסט עם ריבה על הבוקר (צילום: sxc)
 טוסט עם ריבה על הבוקר (צילום: sxc)   
התזונה והרגלי התזונה בטרימסטר הראשון דומים לתזונה הרגילה לפני ההריון. יש כמה עקרונות שכדאי לשמור לאורך הטרימסטר הזה ולאורך ההריון כולו:
1. כדאי לפזר את הארוחות ל 3 ארוחות עיקריות (אם כי קטנות, יחסית) ול 2-3 ארוחות ביניים, צורת אכילה זו עשויה לעזור לך להמנע מהשמנה ולהקל על הבחילות ועל תחושות המליאות.
2. חשוב להקפיד על לקיחת תכשיר ברזל וחומצה פולית. בנוסף לכך, אם אינך מצליחה לאכול כראוי, מומלץ להשתמש בויטמינים ומינרלים המכילים סידן ואבץ.
3. חשוב להקפיד על שתייה מרובה בעיקר אם את סובלת מבחילות והקאות. חשוב לשתות לפחות 10 כוסות נוזלים, עדיף מים. מים עם טיפות לימון גם יכולים לסייע לך כנגד הבחילות.
4. להמנע, ככל האפשר, מצריכת קפאין, עישון ואלכוהול. במידה והנך לוקחת תרופות חשוב ליידע גם את רופא הנשים ואת הצוות המטפל.

אחת התופעות המלוות כמעט כל הריון הן הבחילות וההקאות. הבחילות נגרמות כתוצאה מירידה ברמות הסוכר בדם. זאת הסיבה שיש בחילות בשעות הבוקר (לאחר צום הלילה) ובשעות הערב. על מנת להקל על הבעייה יש צורך להעלות את רמות הסוכר בדם ולשמור עליהן קבועות.

אחד הפתרונות הוא לאכול בבוקר סוכרים בשילוב עם פחממות מורכבות כמו למשל: טוסט עם מעט דבש או ריבה, לשתות חצי כוס- כוס של מיץ פרי (עדיף טבעי) עם ביסקוויטים, חשוב לנסות לאכול בבוקר גם אם אינך רגילה לכך.

במצב של הקאה חשוב לשתות הרבה שכן יש איבוד רב של נוזלים, העדיפי לשתות מים.
עצירות בזמן הריון נגרמת בגלל שינויים הורמונליים שחלים בגוף, להלן כמה עצות שיקלו על המצב:
1) יש להרבות בשתיה,עדיפות למים או למיצים טבעיים.
2) "תרופת סבתא" ידועה היא שתיית מיץ שזיפים או השריית 2-3 שזיפים במים רותחים כל הלילה ושתיית המים בבוקר למחרת.
3) אכילת ירקות חיים על קליפתם, ירקות מבושלים ופירות עשויים להפחית את הצרה.
4) פירות יבשים מכילים כמות גדולה של סיבים וסוכרים העשויים לעזור אף הם.
5) מזונות מחיטה מלאה וסובין.
לא מומלץ להשתמש במשלשלים למנהם אלא רק בהמלצת רופא.
 

על הברזלים

מומלץ: מזונות ירוקים מועשרים בחומצה פולית (תמונה: sxc)
 מומלץ: מזונות ירוקים מועשרים בחומצה פולית (תמונה: sxc)   
מרכיב נוסף ולא פחות חשוב לתקופת ההריון הוא הברזל, ובין אם את לוקחת כדורי ברזל או מקבלת ברזל כחלק מכדור מולטיויטמינים ומינרלים, חשוב לצרוך מזונות עשירים בברזל. להלן המלצה חלקית: הודו אדום, חזה עוף, פילה מדומה (פלש-פילה), בקר רזה-כל אלה הם מקורות, יחסית, טובים לברזל במחיר של כולסטרול יחסית נמוך. בוודאי שאפשר כבד עוף או בקר מדי פעם, אך לא כמנת היומיום. הברזל שמקורו ממזונות מן החי נחשב לזמין ונספג היטב בגוף. במזונות מן הצומח הברזל פחות זמין, גם אם הוא נמצא בהם בכמות יפה. כדי לקבל את המירב מהברזל המצוי במזונות מן הצומח יש צורך בתוספת ויטמין C כמו: תפוז ופרי הדר, מיץ תפוזים, פלפל אדום וכו'. מזונות מן הצומח המכילים ברזל: טופו, פולי סויה מבושלים, טחינה, קטניות מבושלות (אפונה, שעועית לבנה, עדשים), שיבולת שועל (קווקר) לא מבושלת, שקדים, בוטנים ועוד.

בנוסף לברזל החומצה פולית היא ויטמין שחיוני ביותר בתקופת ההריון ובתקופת הפוריות המינית בכלל. הנטייה היום היא להמליץ על לקיחת תוספות חומצה פולית לפחות 60-90 יום לפני ההפריה. כמגמה כללית יש נטייה להרחיב את ההמלצה ולהמליץ על תוספת של 400 מק"ג חומצה פולית לכלל הנשים בגיל הפריון. מחקרים הראו שתוספת של 400 מק"ג חומצה פולית הפחיתה בצורה נכרת (ב70%) את הסיכון שהעובר יפתח מום מולד בתעלות העצבים.

מזונות שעשירים בחומצה פולית: ירקות עליים, אספרגוס, ברוקולי, אפונה ירוקה, תרד, חסה ועוד. בנוסף למזון, מומלץ לקחת תוספת של חומצה פולית, בנוסף לתוספת הברזל.

בתקופת ההריון צריכת הסידן גבוהה יותר, הצריכה התזונתית המומלצת לסידן לנשים הרות מעל גיל 19: 1000 מ"ג ליום. זאת גם בגלל שהעובר זקוק לסידן לצורך בניית מערכת השלד וגם כי הגוף זקוק לסידן. מקור טוב לסידן הם מוצרי החלב השונים, סרדינים ושקדים.
 
 

בלי בשר בבקשה

 
נשים צמחוניות זקוקות לייעוץ דיאטטי במיוחד. הצורך בברזל (ממקורות זמינים, כלומר, בעיקר ממזון מן החי) אינו מתיישב היטב עם דיאטה צמחונית שאינה מתוכננת באופן מקצועי. בצמחונות אדוקה יותר ההמנעות מדגים, ביצים ומוצרי חלב עלולה לגרום למחסור בויטמינים חיוניים, בחלבון, בסידן ועוד. נשים הרות צמחוניות יזדקקו קרוב לוודאי לתוספת של מולטיויטמין המכיל את כל המינרלים והוויטמינים ולתכנון התפריט האישי.
 

שליש שני-תזונה, השמנה ושאר הפתעות

גם בשליש זה חשוב להמשיך ולשמור על העקרונות שציינו בתחילת השליש הראשון.
בדרך כלל, לאחר הטרימסטר הראשון חל שיפור בתחושה, בתאבון, בבחילות ובהקאות. וזה בהחלט הזמן לתכנן נכון את הארוחות ואת הרגלי התזונה על מנת למנוע עלייה גבוהה במשקל.

מחקרים מארה"ב, בריטניה, וצרפת מצאו קשר ישיר בין השמנה ורעלת הריון, סוכרת הריונית, מומים מולדים, ניתוח קיסרי, ולחץ דם גבוה. מאידך, נשים שלא עולות מספיק במשקל בזמן ההריון עלולות לפגוע בגדילת העובר, וחשופות יותר לסיכון של לידת פגים. את קצב העלייה במשקל והמשקל הסופי אליו את צריך לשאוף יקבעו אחות טיפת חלב, הרופא המטפל או הדיאטנית. זה אינדיבידואלי לכל אישה ותלוי בהרבה מאד גורמים.
 

ילדה סוכר

תופעה נוספת ושכיחה יחסית במהלך ההריון היא סכרת הריונית, המאובחנת לרוב במהלך החצי השני של ההריון וברוב המקרים נעלמת עם סיום ההריון. חוסר האיזון מתבטא ברמות גבוהות של סוכר (Glucose) בדם האישה.

בסוכרת קלה ניתן לטפל באמצעות דיאטה, הדרכה ופעילות גופנית. בסוכרת קשה יותר נדרשות לעיתים זריקות אינסולין. אישה אשר סובלת מסכרת הריונית תידרש לעיתים קרובות להשתמש במכשיר המודד את רמת הסוכר בדם בכדי לוודא כי הטיפול שהוגדר לה אכן מייצב את רמת הסוכר.ההמלצות כאן אינן באות להחליף יעוץ דיאטטי/רפואי.

בסכרת הריונית, חשוב עוד יותר להקפיד על ארוחות מסודרות ובשעות קבועות.כלומר 3 ארוחות עיקריות ו-3 ארוחות ביניים. חשוב ביותר להקפיד על כמות הפחממות שאוכלים כיוון שהן מקור הסוכר, רצוי לאכול בעיקר פחממות מורכבות ורצוי מחיטה מלאה ודגנים.
 

שליש שלישי

גם בשליש זה חשוב להמשיך ולשמור על העקרונות שציינו בתחילת השליש הראשון.
בחודשים אלה התינוק גדל בקצב מואץ ולכן חשוב לשים דגש ולאכול מאוזן, לא לדלג על ארוחות, לצרוך מכל קבוצות המזון ואף לגוון בתוך קבוצת המזון עצמה. התינוק בתקופה זו גם דורש יותר סידן לצורך בניית העצמות, ומתחיל להכין את מאגרי הברזל שישמשו אותו לתקופה של כ-4 חודשים לאחר הלידה. לכן בכל טרימסטר אך בעיקר בשלישי, חשוב להקפיד על צריכה נאותה של סידן וברזל, כחלק מכלל הצריכה של ויטמינים ומינרלים, גם למענך (על מנת להכינך פיזית, לפחות, ללידה ולהנקה שאחריה) וגם למען תינוקך.
 

מאמי, תביא לי מללפון חמוץ

יש לעיתים מצבים של התקפים לסוג מזון מסויים, או לקבוצת מזונות (מתוקים, נניח), או לשילוב של מזונות מוזרים. אל תלחמי בהתקפים אלו, הם יעברו. מה שכן אפשר לעשות זה לנסות להתאים אותם ככל האפשר למזונות מזינים שיתרמו לך. לדוגמא, אם את חשה צורך רב במתוק, נסי לבחור מתוקים שאינם מכילים הרבה שומן כגון: לחם מחיטה מלאה עם דבש, לחם חי עם גבינה וריבה, עוגות בחושות עדיפות על גלידות שמנת ועוגות קצפת וכו'.
 

שומן בריא

בשליש השלישי חשוב מאוד להוסיף לתפריט שתי חומצות שומן: אומגה 3 ואומגה 6 בגלל שבשליש זה חלה גדילה מואצת של תאי המוח אשר מורכב בעיקר משמנים ומים. יש מחקרים רבים שמציינים את הקשר בין רמות נמוכות של שומנים ליכולת שכלית ולחדות ראייה בתינוק הנולד. השומנים חשובים לא רק לתינוק אלא גם לך.

מקורות טובים לשומנים הרצויים הם דגי מים קרים: מקרל,סלמון אטלנטי, הליבוט, הרינג, טונה, בס, דג קוד ועוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by