בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
מסגרת לקטנטנים 

מסגרת לקטנטנים

 
 
איילה פפירני-יניב, Red

האם לשים את הצאצא הזעיר בחיקה של מטפלת, או אולי דווקא במעון או משפחתון? מהם היתרונות והחסרונות של האפשרויות השונות? מדריך להורים המתלבטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנה תם לו ההריון והסתיים, במפתיע, בתינוק סגול ישבן. ימינו מאז חלפו בהתלבטויות הרות גורל, בין טיטול מסניף לחות לטיטול שואב חופף, ולילותינו נראו קצת כמו ימינו, עם הפסקות של שינה קצרה. אך רגע מעורר יראה מתקדם לעברנו. עת הפרידה.

רגשי האשמה חקוקים כדברי ספר החוקים הבלתי כתוב על לוח ליבם של כל אם ואב. האם נתקלת בכך למן הרגע הראשון בו לא הספיקה להיענות לבכי, מטעמים אנוכיים של הטלת מימיה, והאב חש זאת כשעוללו מתקשה לזהותו ומכנה את יעקב איילון "אבא".

כשמסתיימת חופשת הלידה ואנו נדרשות לשוב לעבודה, אנו מבינות שכל שחשנו קודם לכן הוא כאין וכאפס לעומת נפחו של רגש האשם הנוכחי. כמה הכל יחסי. כל מהותנו נתונה היתה רק לקטנטן. לכן עזיבתנו והפקדתו בידיים אחרות, לא אוהבות כשלנו, שידעו את חוויות היומיום שלהם לפנינו, קשה מנשוא.

החיפוש אחר מטפלת או מעון מתחיל בקדחתנות. כל כך הרבה גורמים נתונים לשיקול דעתנו, ואנו נעים בבליל הנתונים, מנסים להחליט. על השמיכה ממול שוכבים הזאטוט או הקטנטונת, סופקים כפיהם באושר, ואינם יודעים את אשר יגורנו. כבר אמרנו רגשי אשמה?
 

האפשרויות המוצעות להורה המייבב

מי ישמור על הילדים? (צילום: שירה גל)
 מי ישמור על הילדים? (צילום: שירה גל)   
מטפלת: אישה המעוניינת לטפל בתינוק בביתך או בביתה. ישנן נשים שעברו הכשרה וברשותן תעודת "מטפלת מוסמכת", אך רבות אחרות אינן בעלות הכשרה פורמאלית, מלבד היותן אמהות. טווח הגילאים נע בין מסיימות צבא ליוצאות פנסיה. חלקן בעלות נסיון, המלצות, או כוונות טובות.

מעון: מעון יום ציבורי מופעל על ידי ארגוני נשים כמו וויצו ונעמ"ת ומקבילתן בקיבוצים. כאן משחקת לה בחדווה קבוצה גדולה של תינוקות ופעוטות. מעון ציבורי נמצא תחת פיקוח על של משרד התמ"ת (עד גיל 3 שנים), ובשטח מתבצע פיקוח ע"י מפקחות פדגוגיות של ארגוני הנשים, או רכזות הגיל הרך בקיבוצים.

בעקבות עמידה בקריטריונים מקבלים המעונות הציבוריים סמל מעון ממשרד התמ"ת, לו משמעויות הנוגעות להיבטים המקצועיים הקשורים בהפעלת מסגרת טיפולית חינוכית. המטפלות במעונות הציבוריים חייבות בהסמכה. במקביל פועלים מעונות יום טיפוליים פרטיים.

משפחתון: במשפחתון ציבורי נוכחת קבוצה של חמישה תינוקות ופעוטות המופעלת מבית המטפלת. הרכב הגילאים במסגרת זו נע בין חצי שנה לשלוש שנים.

משפחתון ציבורי נכלל ברשת ארצית של כ- 2300 "משפחתונים ציבוריים". גם היא בפיקוח של משרד התמ"ת, ומופעלת/ מפוקחת בשטח על ידי הרשויות המקומיות, או חברת המתנ"סים, באמצעות רכזות משפחתונים.

אשה המעוניינת להפעיל משפחתון בביתה, עוברת תהליך של מיון להתאמתה לתפקיד באמצעות משרד הרווחה, תוך בחינת קריטריונים כמו משפחתיות מוצקה, תנאים מינימליים בביתה וכו'. בתום קורס בו היא מוסמכת ל"מנהלת משפחתון" נחתם בינה לבין הגוף המפעיל חוזה התקשרות.

גן - באופציה זו קיימת רשת לא פורמאלית של משפחתונים פרטיים.

ואחרי שבחנו את האופציות אנסה לעשות סדר במהומה הנפשית. ננסה להירגע, להסניף את יצירינו הקטנים עוד מעט, ולבחון את הדברים בהגיון. נבדוק יתרונות וחסרונות לפי החוקים שכבר למדנו משנתם.
 

חוק היחסיות

מטפלת: אידיאלי. אחד על אחד. ללא מילים ועם פחות זעקות. אם לא את, אמא, לפחות מישהי אחרת. תינוקות הרי זקוקים לדמות משמעותית אחת שתספק צרכיהם. תחושת הביטחון חשובה מאד להמשך התפתחות התינוק כאינדיווידואל. אופציה זאת מעניקה לו את רב הנ"ל. יכולת להיענות לצרכי העולל בצורה הטוטאלית והנגישה ביותר.

מעון: אחת על חמישה ויותר. אמנם תקן, אך לא ממש תקין, ואפילו קצת עצוב. צרכים לא ייענו מיידית. מנגד, כל תורת החינוך המודרנית לא מותירה לפעוטות יכולת להפנים השהיית רצונות. כאן יקבלו את מאוויהם תוך אילוץ המתנה מסויים. המטפלות נמצאות בחברת מבוגר אחר, ולכן יכולות לצאת להפסקה ולצבור מעט אנרגיה, וכתוצאה להיות נינוחות ושלוות יותר. כמובן עד כמה שניתן לשמור על קארמה בכיתה של 20 פעוטות.

משפחתון: לרוב אחת על שלושה. חשבון פשוט - פחות טוב מאחת על אחד, טוב יותר מאחת על חמישה. אם יש לגננת גישה רגועה, אופטימית, ואנרגיות צעירות, היא תצליח לתמרן בין שלושה. בקשות, גם כאלו ב"דה" ו "גה", יזכו לתגובה הולמת רוב הזמן. אחרי הכל, חלקנו גם אמהות לשלושה.
 
 

חוק איכות הסביבה

מטפלת: כשהיא בביתך איכות המזון, הריהוט, הצעצועים, וצבע התקרה, תלויים בהרגלי ההיגיינה הנהוגים בביתך. ניקיון אישי ואיכות צבע שיער תלוי בה. לפחות ב-50% את יכולה להשפיע.

מטפלת יכולה לצאת עם התינוק לטיול יומי בשמש, או לגן הציבורי הקרוב, ולשנות את תנאי סביבתו לפי דרישותייך, כמו מיזוג קריר בקיץ או שיאצו תינוקות בחוג שבקרבת הבית.

מעון: סביבה הומה ילדים נדונה מראש לפליטות ושאר ירקות. צריך רק לשים לב שבין לבין יש נסיון כן לנקות ולסדר, שהמקום מרגיש מאוורר, מצעי הלולים צחים, הצעצועים המצפצפים עוד מצפצפים, וחזות המטפלות נעימה. מומלץ להעדיף מעון עם פיסת עשב ומתקנים.

משפחתון: הרגלי הניקיון חשובים. לא צריך לקיים שם מסדר רס"ר, וגם לא לדרוש ספה של נאטוצי, אך רצוי לשים לב אם הרצפה נקיה והבית מדיף ניחוחות נעימים ומשרה שלווה בעיצובו. אם ישנם הרגלי משפחה אחרים החודרים למשפחתון, כמו כלב או חתול, כדאי שתהיי מוכנה לאמץ בהמשך גור לילד, ולא להתעלף אם תמצאי שערת פרווה בגרב.
 

חוק חינוך חובה

הכי חשוב: חום, חינוך וניקיון (stock.xchng)
 הכי חשוב: חום, חינוך וניקיון (stock.xchng)   
מטפלת: היתרון הוא בבחירת מטפלת שדרך חינוכה תואמת להשקפת עולמך. לא לתת לבכות, להקריא סיפור לפני מנוחת צהריים, לרקוד רומבה בכדי שהקטנצ'יק יגמור את בקבוק תחליף החלב. את יכולה להכנס לפרטי פרטים ולהיות כמעט בטוחה שהשיטה מיושמת.

ישנו גם יתרון בכך שהתינוק יתרגל לאדם נוסף מלבדך. כך סוף סוף תוכלי לצאת לסופשבוע קצר זוגי. מה גם שמטפלת חייכנית תעניק לילד נקודת הסתכלות נוספת על החיים. ההימור הוא התנהגות המטפלת בתנאי אמת, כשאינך בסביבתה.

מעון: שיטת חינוך שבחלקה תהיה מקובלת עליך, ובחלקה פחות. שילוב של כמה מטפלות יוצר רב גוניות מסוימת, שיש בה מן השלילי בחוסר האחידות, ומן החיובי בהסתגלות לגישות שונות. כתוצאה מכך גם כמעט ואין מצב בו מטפלת נותרת לבדה ללא ביקורת של אחרת, ונוצר מעין פיקוח על התנהגות הולמת. מעון בדרך כלל מעשיר ידע באמצעות חוגי תיאטרון, מוסיקה, ולעיתים פינות חי.

משפחתון: החינוך של עוללך פרטני, ומשולב מנגד במשהו קצת אחר, פועל יוצא של הרכב גיל שכניו לחדר.
 

חוק ההסדר

מטפלת: בהסכם מסודר יש לבטח את המטפלת, לתת לה חופשת מחלה, דמי הבראה וחופשים לפי חוק (מ-7.5 שעות ומעלה ליום יום בחודש). כשהמטפלת בחופש גם אתם לא עובדים, אבל זה לא נקרא חופש. לעומת זאת מטפלת תוכל לשמור גם על פעוט שאינו חש בטוב, ואפילו לצרף את אחיו שבחר להתנשק עם הילדה הכי מנוזלת בגן. חשוב מאוד לסכם הכל בחוזה.

מעון: אם נתון תחת פיקוח, אזי נתון לכל הוראות משרד העבודה, כולל ביטוח, חופשות לפי המוסכם, ומלבד אוגוסט ופסח, החופשות מתמצות בימי החגים עצמם וערביהם. יש מסיבות, אירועים, ותשלום לוועד. אם אחת המטפלות חולה, תדאג מנהלת המעון להחליפה. לעומת זאת, אם הילד חולה, גם את חולה מנסיונות נואשים למצוא פתרון.

משפחתון: בדרך כלל ילד חולה לא יוכל להגיע. לכן מטפלת משופעת תגרום לשלושה זוגות הורים לקמט מצחם בדאגה לקראת היום הבא.
 

חוק הממון

מטפלת: עלות גבוהה. הסכומים נעים בין 4,000 ש"ח באיזור המרכז ל- 2,000 ש"ח בפריפריות. כמעט תמיד משכורתה של האם תשתווה בערכה למשכורת המטפלת. ישארו אולי כמה שקלים עבור טישו עם לחות לרגעי געגוע. אז מדוע לא לוותר על התענוג? בעיקר בכדי לשמור על מקום העבודה, לקדם קריירה מבטיחה, ולצאת לאוויר העולם נטול הטיטולים.

מעון: עלות ממוצעת. בין 1,200 - 1,800 ש"ח. כך ששליש או חצי משכורת נותרים כרווח. באורח פלא, ומתוך הכרה בהילה שנוצרה סביבם, המעונות הקיבוציים הם היקרים ביותר, ודרישתם מגיעה עד ל- 2,800 ש"ח. לעומתם, במעונות יום ציבוריים, המדינה מסבסדת ומסייעת על בסיס הכנסה לנפש, או דירוג ישוב.

משפחתון: משהו באמצע. זול יותר ממטפלת, יקר יותר ממעון. בין 2,500 ל-1,000 שקלים.
 

מה אומרים הפסיכולוגים?

איך בוחרים מטפלת טובה? (supernanny.com)
 איך בוחרים מטפלת טובה? (supernanny.com)   
חוה שביט, פסיכולוגית קלינית וחינוכית מזה 25 שנה, מתוכם 11 שנה בניהול השירות הפסיכולוגי בקרית עקרון, אינה מסכימה לפתרונות המסגרת: "בגיל כה צעיר התינוק אינו זקוק לחברת בני גילו, אלא לתשומת לב מקסימלית של מבוגר. זהו השלב הבסיסי ממנו מתפתחים הלאה. לתינוק בן 3 חודשים או אפילו 6 חודשים אין צורך במערכת גריה חברתית, אלא בטיפול פרטני. לכן כל פתרון אחר מעבר לאמא, או במקרה הכורח מטפלת, אינו מסופק בצורה הכי טובה."

ואם אין ברירה, אלא לצאת לעבוד?

"תלוי למה את קוראת חוסר ברירה. בדרך כלל זהו איפכא מסתברא. אמהות סובלות מבדידות בהישארותן בבית, ובחוסר סיפוק מבחינה אישית. כך שהצורך במסגרת אחרת עבור התינוק לא נובע ממנו אלא מהן. המשפחה, למשל, אם כוללת אחים נוספים, היא די והותר עבור התינוק הקטן."

ואם בכל זאת, הסעיף הכלכלי קורא לנו?

אז קודם כל, בראש ובראשונה, עדיפה מטפלת שאת בוחרת באופן אישי.

מהן התכונות הרצויות לנו אצל מטפלת?

"שתדע לתת מה שהילד זקוק לו, לא רק מבחינה טכנית, אלא בעיקר מבחינה רגשית. כלומר להקרין חום, לחבק, וגם לנהל שיחה עם הפעוט. חשובים גם הניקיון וההיגיינה שבסביבת התינוק."

מהו הגיל שאפשר להתחיל?

"עד גיל שנה וחצי הפעוט לא זקוק ל-15 ילדים סביבו. בהמשך, בהתבגרו אל גיל שנתיים, שלב של פיתוח העצמאות ומיומנות התנועה, הפעוט מתחיל להתעניין בילדים אחרים."

זאת אומרת, מגיל שנה וחצי אפשר לשקול אופציה של מעון?

"השקפת העולם שלי לא תומכת באפשרות הזו. גם מבחינה פיזית, הידבקות במחלות בדרך כלל מופיעה יותר במעון. האפשרות הטובה בשלב הזה היא במשפחתון, המספק חזות ביתית ודמות אחת מוכרת, ומצד שני ילדים נוספים. כלומר המשפחתון מחבר עם גורמי אינטרקציה בני גילו של הילד מצד אחד, ונותן לו את תשומת הלב הרצויה מן הצד השני."

מה היחס הנכון בין כמות ילדים למטפלת במשפחתון?

"עד 4 ילדים זהו גבול הסביר."

למה כדאי לשים לב בבחירת משפחתון?

קודם כל, ושוב, אינטרקציה עם הילדים. לבוא ולסקור את התנהלות בעלת המשפחתון עם הפעוטות שבהשגחתה. החיבה ,הנתינה הרגשית והגירוי המחשבתי.

חשוב לדעת אם המשפחתון נתון תחת פיקוח ובקרה, תחת רשת מתנ"ס למשל. רשת שכזו נותנת פידבק, הדרכה מקצועית, השתלמויות, ומדריכה צמודה הצופה ומייעצת. אל מול עיני המדריכות הללו נמצאת טובת הילד, והן עוזרות במקרה של התלבטות כיצד לפעול, ואפילו מסייעות להורים."

ועכשיו הבחירה בידכם. שיהיה בהצלחה וזכרו: כל פרידה היא התחלה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by