בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטליגנציה רגשית 

אינטליגנציה רגשית

 
 
מומחי מטרנה

במרוץ המטורף של החיים אנו כהורים מבקשים את הטוב ביותר עבור ילדנו. יש בנו רצון אדיר לספק את הכלים המקסימאליים לתינוק על מנת שיחווה את החיים הטובים ביותר ויגיע להישגים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונה: photos.com
 תמונה: photos.com   
ילדינו מוצפים בהתמודדויות רבות ומורכבות כבר מגיל צעיר. המצבים אליהם הם נחשפים מעמידים אותם לא פעם בפני דילמות ולחצים שונים. אם נדע להכין את התינוק שלנו, כבר מגיל צעיר, כיצד להתמודד עם מצבים אלו בחייו, נוכל לחסוך לו קשיים רבים, ונעניק לו את הכלים הנכונים לניהול חייו.

הכישורים האקדמיים-קוגניטיביים ה-IQ, אותם מרבים לבדוק ולמדוד במבחני האינטליגנציה הרבים, כבודם במקום מונח. אך חשובים לא פחות, ואולי אף יותר, הם הכישורים הרגשיים ה-EQ. כיצד יתנהג ילד אם לא יידע להביע ולבטא את רגשותיו? כיצד יתמודד עם מצבים רגשיים מורכבים? מה הכדאיות בהשקעה בתחום הקוגניטיבי-לימודי של הילד אם כלל אינו בשל לכך מבחינה רגשית?

טיפוח האינטליגנציה הרגשית תכין את הילד לסיטואציות רגשיות. לשם כך, כדאי לחשוף את הילד מגיל צעיר להבין ולהביע את רגשותיו, ולתת לו את הכלים לכך. האינטליגנציה הרגשית שמה דגש על מודעות הילד לרגשותיו, על ניהול אותן רגשות, על יצירת מוטיבציה עצמית ועל מיומנויות חברתיות.

ככל שילדכם יידע להביע את רגשותיו טוב יותר ויהיה מודע אליהם, יהיה בעל בטחון עצמי ובקרה עצמית כך ייטיב להתמודד מול כל קושי אשר יצוץ. כמו כן, אם יידע להקשיב לצורכי אחרים ויהיה בעל כישורים חברתיים טובים, סביר שיצליח, גם אם לא יהיה תלמיד מבריק.
לפיכך, מומלץ להתייחס גם לצד זה אצל ילדכם כבר מגיל צעיר ביותר. כאשר תתנו לתינוק את הכלים לבטא את מגוון רגשותיו, תלמדו אותו כיצד להביע רגשות ולמנוע התפרצויות הנגרמות כתוצאה מכעס, קנאה וכד', כך יתפתחו עצמאותו ויכולתו לפתור בעיות.
 

כלים לטיפוח האינטליגנציה הרגשית

 
ספרות ילדים: דרך ספרות ילדים חווה הילד חשיפה לשפה רגשית, דרך הזדהות עם גיבור או דחייה מאנטי גיבור, הוא יוכל ללמוד לבטא רגשות כמו שמחה, גאווה, כעס ועצב.

חיזוקים: חיזוקים חיוביים אשר תעניקו לתינוק מגיל צעיר על הצלחותיו יחזקו את בטחונו ואת המוטיבציה האישית שלו: להתלבש לבד, לסדר לבד צעצועים וכד'.

הבעת רגשות: עודדו את הילד לדבר על "מה הוא מרגיש" ללא שיפוטיות וללא ביטול תחושותיו, תנו לילד להגדיר את התחושה.

היעזרו בשפת הגוף כדי להבחין האם הילד מרגיש נח לדבר על רגשות אלו או אם לאו.
 

דוגמאות

ילד המספר על חוויות היום בגן, ומתאר ש"היה כיף"- עודדו אותו לספר ממה נהנה ואיך הרגיש במהלך הפעילות.

ילד המכה את חברו, דובבו אותו לספר למה הוא מכה, מה הוא מרגיש בזמן שהוא מכה.

אל תגידו לילד שאסור להרביץ או לחילופין אל תענישו, הילד יודע שהתנהגותו אינה תקינה ולמרות זאת הוא מתנהג כך.

אין ספק כי מודעות לעניין האינטליגנציה הרגשית תעזור להורים לעצב כבר מגיל צעיר מאוד תינוק אשר יודע לבטא את רגשותיו, יודע להתחשב בחבריו ולהבינם ויודע כיצד להתמודד עם כעסים. הפעוט יהיה בעל סקרנות בריאה, ביטחון אישי ובעל כישורים חברתיים מופלאים. כל אלה הם למעשה המפתחות להצלחה בחיים, הרבה מעבר לכישורים לימודיים. כן, והכול מתחיל כבר מגיל צעיר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by