בערוץ
 
 
 
 
 
 
 
 
הצבת גבולות 

הצבת גבולות

 
 
מומחי מטרנה

התינוק שלכם כבר בן שנתיים. זוהי שנה שונה בתכלית משנתו הראשונה וכהורים אתם רוצים להעניק לו את הכלים כדי שיגדל להיות פעוט עצמאי ובוגר. ברוכים הבאים לגיל ההתבגרות הראשון

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדכם בן שנתיים, בשנה זו הפעוט מפתח בצורה משמעותית את השפה ולומד להשתמש בה. ההליכה כבר אינה בגדר חידוש, הפעולות המוטוריות כבר נרכשו ועתה הוא שועט לעבר ביסוס עצמאותו והגדרתו כישות בפני עצמה שאינה תלויה בהוריו. יחד עם רצון ההורים לראות את הפעוט שלהם גדל להיות ילד עצמאי, קיים גם צורך גדול להציב בפניו גבולות וחוקים. כיצד איפה ניתן לחבר בין שני הקצוות ? כיצד ניתן לעודד עצמאות ומצד שני לא להיגרר למאבקי כוח אין סופיים ?
 

תיאום בן ההורים

מרדנות עקשנית? צריך לעבור גם את זה (תמונה: sxc)
 מרדנות עקשנית? צריך לעבור גם את זה (תמונה: sxc)   
ראשית, כדאי לזכור כי מדובר בגיל מיוחד. התינוק כבר אינו תינוק אך מצד שני עדיין רחוק מעט מהיות ילד בוגר. אם נשכיל להבין כי הוא עובר תקופה מיוחדת בחייו לא נתרגז בכל פעם שהוא מתמרד. מדובר בתהליך התפתחותי אשר מטרתו הגדרה עצמית, ואין הכוונה "לעשות דווקא" להורים. נכון, קורה לעיתים קרובות שאין להורים כוחות להתמודד כל יום וכל היום עם מרדנות עקשנית, אולם אין ברירה, יש לעבור זאת, יהיה אשר יהיה.

על מנת לחסוך באנרגיות, מומלץ להחליט מראש (וחשוב מאוד התיאום בין בני הזוג) על אלו נושאים אין כל כוונה לוותר לפעוט המרדן ועל אלו נושאים תתקיים גמישות. לדוגמא, אם מדובר ביום חורפי מעונן, אין כל סיכוי כי תעניקו לו את הזכות לבחור ללבוש חולצה קצרה, על אף עקשנותו והפגנת עצמאותו הנחרצת. מצד שני, ניתן לעקוף קונפליקט זה על ידי הצעה מצדכם שיבחר בין שלוש חולצות ארוכות. כך תעניקו לו את חופש הבחירה שלו בתוך המסגרת הרצויה שלכם.
 

הימנעו ממסרים כפולים

 
כדאי להיות עקביים. מסרים כפולים של פעם מותר ופעם אסור יבלבלו מאוד את הפעוט. אם אינכם מתכוונים להקפיד לחגור אותו במושב הבטיחות בכל נסיעה, הרי שהתחלתם להחליק במדרון מאוד מסוכן. יש דברים בהם העקשנות משתלמת מאוד לטווח הארוך. נושאים אלה חייבים להיות בבחינת חוק מוגדר ומפורש אשר מכם נדרשת הקפדה על אכיפתו מדי יום, למרות המחאות הקולניות של הפעוט שלכם.
 
 

חיזוקים חיוביים

בין איסור לאיסור כדאי מאוד גם לחפש את המותר ואת החיזוקים החיוביים. אחרי הכול המטרה היא לעודד לעצמאות, להעביר את הגידול בכיף ולא להיכנס לעימותים מתישים מיותרים. הקטנצי'ק הצליח לסגור את הארון? שר שיר שלמד בגן וזכר את כל המלים? הקפידו וזכרו לשבח אותו ולציין בפניו שאתם גאים בו.
 

על הריצפה בקניון

שננו לעצמכם שלא מומלץ להפגין התרגשות מסצנות כעס והתפרצויות זעם אשר עלולות לצוץ לעיתים קרובות מצדו. זכרו כי אתם עומדים למבחן. הפעוט מאוד קטן אבל מספר הניסיונות בהם יעמיד אתכם יהיה גדול. במידה וסצנת העצמאות שלו מתרחשת בקניון (הוא רוצה סוכרייה על מקל עכשיו) – אל חשש ואל ייאוש. גם אם הוא נשכב פרקדן, פושט זרועותיו, רוקע ברגליו וצורח בכל כוחו - אל תוותרו, ואל תראו סימני פאניקה. כוחו של הפעוט נובע מתגובותיכם. כאשר הוא יווכח כי הפרובוקציות שלו אינן זוכות להתייחסות כלשהי מכם, לא יוכל לשאוב כוחות נוספים להמשך הסצנה וההתפרצות תגווע מאליה. גם אם יהיה קהל בקניון אשר יסתכל עליכם בעין עקומה ("תראו איך הוא בוכה והיא לא מתייחסת") , אל תתרגשו. בתור הוריו, אתם יודעים מה הטוב ביותר עבורו, ורק אתם מבינים את המורכבות של הסיטואציה, ולא הקהל האקראי של הקניון. נסו לחבק את הפעוט, להסיט את העניין לנושא אחר ותתפלאו כמה מהר ניתן "לפרק" סצנת עצמאות קולנית וטעונה.
 

לסיום

חשוב לא פחות להיות קשובים לתינוק. אל תעמיסו עליו סיטואציות בהם יתקשה מראש. אחרי הכל, עדיין מדובר בתינוק. הוא מתעייף מהר וכושר הריכוז שלו אינו גבוה ביותר. אי אפשר לקחת פעוט בן שנתיים למקום בו נדרש שקט מוחלט ואי אפשר לצפות ממנו שיתאפק אם הוא מרגיש רעב או עייף. הימנעות חכמה ממצבים "עתירי סכנות" מסוג זה, יחסכו ויכוחים מיותרים, בכי ועצבים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by